In Addition To Using And Exploiting Them

رستورانهای زیادی نیز در این جاده جنگلی وجود دارد. فسیل وآثارکشف شده دردشت پهناورسلماس نیز حاکی ازآن است که روزگاری این دشت پوشش جنگلی داشته است. تماشای منظره، آخرین چیزی بود که به ذهنم خطور می کرد. از جاذبه های گردشگری دیگر روستای بلیران می توان به کشف آثار باستانی پیش از اسلام اشاره نمود. اگر مسئولین برای جذب توریست و رونق خدمات گردشگری در این منطقه اقدام کنند، شاهد پیشرفت قابل توجهی در بلیران و آمل و حتی در مناطق دیگر استان مازندران خواهیم بود.

اگر از عاشقان طبیعت و طرفداران مناطق جنگلی و طبیعت کوهستانی هستید، ارسباران قطعا انتخابی بسیار مناسب برای شما خواهد بود. در جنگل با دیدن اسب های آزاد که در حال چرا هستند لذت ببرید و قطعا از تماشای میوه های وحشی مانند آلو جنگلی، زالزالک و ازگیل به وجد می آیید. بنده میخواستم یاد آوری کنم که این اصل متمم قانون اساسی نماند این بود اشتباه یا غلط فاحش چاپ صورت مذاکرات مجلس که استدعای تصحیح آن را دارم اما راجع بسوء تفاهمی که برای بعضی از آقایان محترم پیدا شده شفاها به بنده ایراد واعتراض فرمودهاند و با پست شهری نوشتهاند که چرا اصلا چنین عنوانی در اینجا کردهام چون یقین دارم که این اعتراضات حاکی از کمال وطن پرستی وعلاقه کامل افراد ملت ایران بحفظ قانون اساسی است و این احساسات پاک قابل تقدیر و تقدیس است فقط عرض میکنم که تذکرات قانونی اولین وظیفه نمایندگان مجلس شورای ملی است.

بامیان یکی از ولایت های زیبا و باستانی افغانستان یاد می گردد. بجای آنکه در پی یاد گرفتن باشند و بدانند مشروطه چیست، و اکنون که آن را بدست آوردهاند چکاری باید کنند، و از چه راهی پیش روند، میدان یافته بخودنماییها میکوشیدند. چیزی که هست از کارهای سید جمالالدین در ایران و مصر و عثمانی نتیجه درستی بدست نیامده، و شاگردانش در گفتگو ازو راه گزافه پیمودهاند. متاسفانه نسل ما وارث سنت نامبارکی است، زیرا اولین نسلی است که پا به دنیایی گذاشته که ثروت طبیعی آن که در واقع همان جنگل و گونه های آن است به سرعت در حال کاهش است.

ایسنا/گلستان فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان از زخمی شدن یکی از نیروهای این یگان در حین گشت و مراقبت از جنگل قرق خبر داد. گلستان یکی از نقاط محبوب ایران برای تفریح، سفر و طبیعتگردی محسوب شده و آب و هوایی به شدت دلانگیز دارد. این جنگل در واقع متشکل از پارک جنگلی و ساحل بوده که گردشگران زیادی هرساله برای تماشای هم زمان جنگل و دریا به آنجا سفر میکنند.

جنگل دالخانی در هر چهار فصل سال مکان ایدهآلی برای سفر محسوب میشود. گونه های متعددی از پرندگان در جنگل های بارانی آمازون. از جاذبه های گردشگری دیگر روستای بلیران می توان به کشف آثار باستانی پیش از اسلام اشاره نمود که در جدید ترین یافته های باستان شناسی توسط پژوهشگران ایرانی و فرانسوی نشان داده شده است. شواهد موجود در این روستا نشان می دهد که مردمان این منطقه در گذشته با شیوه جمع آوری غذا از محیط آشنا بوده و از ابزار های ساده سنگی استفاده می کردند. اگر به این روستا آمدید حتما لباس اضافی برای شنا، آب برای نوشیدن و چادر برای اقامت داشته باشید.

در ابتدای مسیر از روستای بلیران سمت راست به سمت جنگل بلیران وجاده هراز جاده خاکی مناسب برای پیاده روی می باشد و اگر اهل طبیعت گردی و جنگل نوردی هستید می توانید از این مسیر ظرف مدت چهار ساعت به جاده هراز و مجموعه تفریحی و اقامتی نارنجستان خواهید رسید . اگر ما بخواهیم طرف دیگر این کتاب را تشریح کنیم میتوانیم، اما من به هموطنان خود مصلحت نمیبینم، زیراکه آنوقت ذغالفروش پیدا نمیکنیم (یعنی اگر بگوییم که این کتاب هفتاد سال بعد از رفع عیسی نوشته شده؛ یوحنا، لوقا، متی و مرقس نقل قول میکنند و دیگر، دیگر عقیدهٔ عوام متزلزل شود، به وسواس افتد و تبعیت و پیروی پیشوایان دین را نمیکنند).

پیست دوچرخهسواری، مسیرهای پیادهروی، کنارههای رود چالدره، کافیشاپ و رستوران از دیگر امکانات و جاذبههای پارک جنگلی چالدره هستند. چشمه ی گرو در تپه ای با ارتفاع تقریبی ده متر بالاتر از سطح رودخانه قرار گرفته است و آبی سفید رنگ دارد. در جنگل دالخانی حیوانهای وحشی مانند شغال (خرس هم در این حوالی دیده شده است) و حشرات خطرناک وجود دارند؛ بنابراین در صورت تمایل برای کمپ زدن باید به این موضوع توجه کنیم.

پس از آب تنی درآبهای گرم و معدنی چشمه ها باید مسیر پاکوپ کنار رودخانه را در پیش گرفت بعد از حدود دو ساعت پیاده روی و گذشتن از مراتع “اسپه اش” و “غوزنو” به روستای بلیران رسید. این آبشار که از کوه سماسوس سرچشمه میگیرد، به کوهها، دامنهها و مناظر جنگلی زیبایی اطراف خود زیبایی وصفناپذیری بخشیده است.نقطه پایانی مسیر ماشینرو این آبشار ۱۰٫۸ کیلومتر با پارک جنگلی دالخانی و طیکردن این مسیر ۱۷ دقیقه طول میکشد. در صورت تمایل میتوانید در مسیرتان قبل از رسیدن به روستای گرسماسر، از آبشار سیاسرت یا سیاسورت در جاده جنت رودبار نیز بازدید کنید.

آبشار آلوچال در فاصله یک ساعته تا این جاده فرعی است. این جنگل درباره فصل بهار هوای بسیار مطبوعی دارد و در تابستان نیز آبوهوای گرم و شرجی شما را آزار نمیدهد؛ البته درصورتیکه میخواهید در تابستان هوای کاملاً خنک و دلپذیری را تجربه کنید، باید روستاهای جنت رودبار و گرسماسر و قسمتهایی ییلاقی آنها را برای کمپ زدن یا اقامت انتخاب کنید.پاییز جنگل دالخانی بهمعنای واقعی کلمه حیرتآوری است و هنگام ورود به آن در این فصل تصور میکنید در حال تماشای تابلوی بینقصی از مناظر پاییزی هستید؛ البته ممکن است بارشهای تند، لغزنده بودن جاده و گلآلود بودن مسیرهای پیادهروی، شما را با مشکلاتی مواجه کند.

وروبروی آن چشمه لاله زار با آبی زلال قرار گرفته که البته بوی ترکیبات گوگردی دارد. این جنگل ها از نوع پهن برگ با قدمت 40میلیون سال واقع در جنوب و جنوب غربی حاشیه ی دریای خزر اند که شروع آنها از منطقه ی هیرکان جمهوری آذربایجان است و به صورت نواری شکل امتداد در استان های گیلان، مازندران و گلستان از سطح دریا تا ارتفاع 2800متری وجود دارند، طول این نوار حدود 800 کلیومتر و عرض آن بین 20 تا 70 کیلومتر در نوسان است.

درگذشته ای نه چندان دور اکثر ارتفاعات آذربایجان غربی پوشیده از جنگل های درختان پهن برگ وسوزنی برگ بوده که متاسفانه به علت بهره برداری بی رویه از یکسو وتغییرات مختصرآب وهوائی ازسوی دیگر دچارتخریب شده وازبین رفته است.بطوریکه 2گونه درختی به نام های سروکوهی وگونه ای ازپسته وحشی قربانی عوامل تخریب شده که هم اکنون فقط آثاری ازآنها درارتفاعات استان باقی مانده است. رودخانه «گرمارود یا گرمِرو» دارای طولی حدود ۵۰ کیلومتر است که از ارتفاعات شمالی رشته کوه البرز سرچشمه میگیرد.

پس از سالها که گمان میرفت آهوی کمیاب نیش دار منقرض شده است، یک بره کوچک از این نژاد در ارتفاعات شمال افغانستان کشف شد. هرچند این سومین سالی است که روند نابودی این جنگل افت می کند اما این روند تنها پس از رکورد کم سابقه نابودی این جنگل در سال 2004 روی می دهد. رنگ آبگرم لالهزار فیروزه ای است و در کنار جنگل سرسبز، ترکیب رنگ زیبایی ایجاد کرده که مانند نگینی فیروزه ای می درخشد. در مسیر رسیدن به آینالو و در نزدیکی روستای وینق بر بالای کوه عمارتی زیبا بنا شده است که به عمارت تومانیانس شهرت دارد.

مسیر سمت راست به گرمارود وآب معدنی لاله زار خواهد رسید . حول و حوش این رودخانه دو چشمه آب معدنی اصلی به نامهای گرو و لاله زار و دهها چشمه آب معدنی دیگر وجود دارد که به سبب دارا بودن املاح معدنی گوناگون دارای خاصیت درمانی شفا بخش برای امراض پوستی و دردهای مفصلی میباشد. اطراف این رودخانه دو چشمه آب معدنی اصلی به نامهای گرو و لاله زار وجود دارد که به سبب دارا بودن املاح معدنی مختلف دارای خاصیت درمانی برای امراض پوستی و دردهای مفصلی میباشد. اطراف این رودخانه دو چشمه آب معدنی اصلی به نام های “گرو” و “لاله زار” و دهها چشمه آب معدنی دیگر وجود دارد که به سبب دارا بودن املاح معدنی گوناگون دارای خاصیت درمانی شفا بخش برای بیماری های پوستی و دردهای مفصلی می باشد.

یک سو کوه هست و جنگل، دیگر سو شالیزار و مزارع و باغات؛ که این مناظر چشم هر بینندهای را نوازش میدهد. این روستا از جنوب به جنگل های سرسبز و کوه چلاو، از شمال به روستای کمدره، از غرب به جنگل و کوه و از شرق نیز به رودخانه و جنگل های انبوه منتهی میشود. از مناطق توریستی و گردشگری روستا می توان به قلعه هلیا، تپه قلعه تسکا سرا و قلعه اردشیرون، قلعه خشت سی چشمه و مرتع ییلاقی کال چنگوم و امام زاده ولی اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید