گوگان ، مدیریت محیط

سفر به این دهکده مخصوصاً در فصل تابستان که مانند دیگر جاها دیگر خبری از گرمای هوا نیست یکی از بهترین خاطرات سفرتان را رقم خواهد زد. این آبشار یکی از بلندترین آبشارهای طبیعی منطقه است که از کوهی مشرف به روستای پیرسقا موسوم به گوربلاغ سرچشمه گرفته و در روستای قوشچی به رودخانه آیدوغمش میپیوندد که مناظر زیبا و دل انگیز این دره و آبشار برای گردشگران جالب و دیدنی است. طالقان، از شهرهای زیبا و مناطق ییلاقی و کوهستانی در استان البرز است که بواسطهی جاذبههای طبیعی و تاریخیاش مورد پسند و توجه گردشگران زیادی است. در دورههايي به علت واسطه قرار گرفتن ميان مناطق مركزي ايران و دشتهاي حاصلخيز خوزستان و راههاي آبي آن سرزمين، و در ديگر ادوار به عنوان تيول و شكارگاه و يا به علل مهار عشاير ايلات بختياري و غيره مورد توجه بوده است.سنگ نبشتههاي قبور موجود در هفشجان حدود 300 سال سابقه استقرار جمعيت در اين ناحيه را نشان ميدهد.

با توجه به نقشههاي زمين شناسي منطقه نيز، در اين ناحيه هيچ اثر تكتونيكي و گسلي وجود نداشته و شكستگيها و جابجاييهاي بدون اختلاف ارتفاعي هم كه در روي آن ديده مي شود نشانه فعاليت ضعيف نيروهاي تكتونيكي گذشته بوده كه سبب باز شدن درزها و پديد آمدن شكافها شدهاند، تعميق و گسترش يافتن شكاف جديد در روي اين فلات آهكي ناشي از عمل آبهاي جاري است كه بعد از اشكال اوليه حاصل از ايجاد حركتهاي تكتونيكي توانستهاند در آنها راه يافته و با عمل انحلال مواد موجب گسترش آن بشوند.

بعد از حدود یکربع ساعت رانندگی به محیط بانی سد لار خواهید رسید. دسترسی به آهار از تهران امکان پذیر است؛ بدینصورت که باید از اتوبان بابایی وارد جاده لشگرک شد و از آنجا به سمت فشم رفت و بعد از حاجی آباد و اوشان به سمت روستای آهار حرکت نمود. در یادگارهای یزد ، نوشته ایرج افشار آمده است که مطالعه تواریخ قدیم یزد نشان می دهد که باغ های مهم و بزرگ و زیبا از قدیم ترین ایام در آنجا ساخته می شده و ذکر بسیاری از آنها در آن کتب موجود است.

مجتمع گردشگری چشمه بوز در منطقه خضر آباد یزد است. این مجتمع در شمال سرعین قرار دارد و آب این چشمه مزهی فلز آهن میدهد و دمایش به ۴۴ درجه سانتیگراد هم میرسد. روستاي قاضي جهان از توابع گوگان در چهار كيلومتري شمال غربي آذرشهر قرار گرفته است بقعه اي گنبدواري در جنب مدرسه فجر و رضوان فعلي قرار دارد. معروف ترین این آبادیها امام زاده داوود است که درا نتهای مسیری که از کن آغاز شده و از سولقان می گذرد و طول آن بیست و پنج کیلومتر است قرار دارد. طالقان از مهمترین ییلاق های اطراف تهران است که در ۱۱۴ کیلومتری کرج و ۱۶۶ کیلومتری تهران قرار گرفته است.

دشت لار از زیباترین دشتهای ایران است که در منطقهای در ۷۰ کیلومتری شرق تهران و در دامنه رشته کوههای البرز قرار گرفته. در مسیر رودخانه کردان یکی از جاذبههای روستا در فاصله یک کیلومتری آن به نام برج مقبره قرار دارد. در ۵۰ کیلومتری شهر چالوس یک جاده فرعی ما را از زیباییهای جاده جدا می کند تا ما را به یکی از تماشاییترین ییلاق های اطراف تهران برساند. جاهای دنج اطراف تهران کدامند؟ بهترین جاهای دیدنی اطراف تهران کدامند؟ بهترین روستاهای اطراف تهران کدامند؟ رودخانه کن یکی از پرآب ترین رودخانههای تهران است و آب دریاچه مصنوعی چیتگر نیز از همینجا تأمین میشود.

حضور چشمههای متعدد، آبشارهای خروشان، کوههای سربه فلک کشیده، یخچالهای طبیعی و آثار مذهبی و تاریخی موجود، این شهرستان زیبا را به یکی از محبوبترین ییلاق های اطراف تهران تبدیل کرده است. دماوند نام شهری در ۷۴ کیلومتری شرق تهران است که با داشتن طبیعت زیبا، آب و هوای معتدل و دیدنی های طبیعی بسیار، همواره میزبان گردشگرانی است که میخواهند چند ساعتی را به دور از استرس تهران باشند. از همه تورگردانهایی که گردشگرانی را به سورت میآورند خواستم تا برای اقامت تور در خانههای روستایی برنامهریزی کنند. اولتان قالاسی محوطه ای است باستانی در ساحل جنوبی رود ارس که در کمتر از پانصد متری غرب روستایی به نام اولتان واقع است.

چشمه های آب گرم یالووا که در یک منطقه جنگلی وسیع واقع شده است، نه تنها به دلیل آب های درمانی، بلکه برای هوای خالص سرشار از اکسیژن، یک توقف جذاب است. در پاسخ به این سوال که طالقان در کدام استان است باید گفت طالقان در استان البرز واقع شده است، پیشتر که استان البرز از تهران تفکیک نشده بود جزو استان تهران بود. شما سفرزونی عزیز برای داشتن یک آخر هفته بهیادماندنی کدام یک را انتخاب میکنید؟ آبوهوای لطیف و کوهستانی این منطقه برای همه افرادی که یک بار از شاندیز بازدید به عمل آورده باشند، فراموشنشدنی است.

گردشگران با تهیه بلیط ارزان مشهد و برنامهریزی مناسب، لحظاتی را به طبیعتگردی و استفاده از آبوهوای پاک و دوستداشتنی اطراف این شهر اختصاص میدهند. افرادی که با خرید بلیط رفت و برگشت مشهد، قصد گذراندن لحظاتی شاد در این منطقه را دارند، میتوانند با خرید از محصولات محلی این منطقه سوغاتی ناب را همراه با خود بیاورند. در سمت چپ خود دنبال مجسمه طلائی کوهنورد بگردید و مسیر فرعی را که مجسمه با دست نشان میدهد در پیش بگیرید. شمال رشتهکوه زاگرس به کردستان میرسد و از سمت غرب این خطه به طرف آذربایجان غربی ادامه مییابد.

ادامه داشت. به گفته ياقوت حموي كرمان در دوره سلاجقه از بهترين و آبادترين بلاد محسوب ميشد. دیدنیها و جاذبههای گردشگری مشهد بسیار زیاد هستند، هرچند زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) اولین مقصد مسافران و گردشگران محسوب میشود؛ اما طبیعت زیبا و بکر اطراف مشهد طرفداران بسیاری را بهسوی خود میکشد. مناطق بارینگتون و کندیچال با آن مراتع سرسبز، بساط خود را در مجاورت با کوهستان و نزدیکی روستای ناتر پهن کرده اند.

شاندیز برای بیشتر افراد تداعی کننده رستورانها و غذاهای لذیذی است که در آن سرو میشود؛ ولی منطقه خوش آبوهوای شاندیز و طبیعت زیبای آن پس از گذر از رستورانها و مراکز خرید، شروع میشود. آبوهوای این منطقه حتی در تابستان بسیار خنک و مطبوع بوده و طبیعتگردی در سایهسار درختان تنومند طرقبه را برای همه طبیعت دوستان دلپذیر میکند. طرقبه علاوهبر بافت شهری، بازارچه صنایعدستی، رستورانهای لوکس و مراکز خرید، طبیعتی منحصربهفرد و سرسبز دارد و با روخانهای کوچک ولی پرآب و درختان انبوه گردو تکمیل میشود.

بدون تردید طرقبه مجموعهای از جاذبههای گردشگری برای مراجعهکنندگانی با همه طیف سلیقه است. از جاذبههای این منطقه می توان به آبشار شکرآب، امامزاده طاهر شکراب، آبشار ده تنگه، قلعه تاریخی دختر و قلههایی تماشایی نظیر قله قلعه دختر، سیچال، توچال و قزقونچال اشاره کرد. وجود رودخانهای زلال، آبشارهای زیبا، کوههای مرتفع، درختان سبز و راه نسبتا هموار، این نقطه را به منطقهای پر بازدید تبدیل کرده است. کوههای بسیاری منطقه کن را احاطه کرده که طبیعتاً به علت وجود این کوهها درههای بسیاری هم در این منطقه بوجود آمده اند که شامل: دره وسک، قلاچ، گرم دره، خرگوش دره، مالا و باغ میر میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید