کوه چهل چشمه و قله شاه نشین کردستان

برخی از مردان از کلاه شاپو استفاده میکنند. در گذشته مردان این روستا شلوار گشادی را که از پشم بافته یمشد میپوشیدند و کلاه پوستی بر سر مینهادند. قرآن کریم، درباره ی نوشیدنی «مقرّبان» میفرماید: «یسقَونَ مِنَ رَحیقٍ مَختُومِ، آنان از شراب ناب و زلال و دست نخورده و سربسته و آلوده نشده، نوشانده و سیر می گردند» (مطففین/25) همچنین در رابطه با نهرهای چهارگانه که، به «متّقین» وعده داده است، چنین تعابیری را به کار برده میفرماید: نهرهایی که آب آن صاف و خالص است و بد بو نشده؛ نهرهایی از شیر که طعم و مزه­ی آن دگرگون نگشته؛ نهرهایی از شراب طهور که مایه­ی لذّت نوشندگان آن است؛ و نهرهایی از «عسل مصفّا».

وبالاخره سخن از چهار نوع از انهار بهشتی به میان می اورد که درواقع می تواند تصویری ازانواع نهرهای بهشتی باشد، میفرماید: (مثل الجنه التی وعدالمتقون فیها انهار من ما غیر اسن وانهار من لبن لم یتغیر طعمه وانهار من خمر لذه للشاربین وانهار من عسل مصفی ولهم فیها من کل الثمرات ومغفره من ربهم، وصف بهشتى که به پرهیزگاران وعده داده شده این است که در آن نهرهایى است از آبهایى تغییرناپذیر و نهرهایى از شیرى که طعمش دگرگون نمىشود و نهرهایى از شراب که آشامندگان از آن لذت مىبرند و نهرهایى از عسل مصفى.

1-«و انهار من خمر لذة للشاربین» (20) جویهایی از باده که نوشندگان را مایه لذت است. بنابراین در زمان ورود به استخر چشمه، داشتن پوشش برای کف پا را فراموش نکنید. هوای پاک، سرسبزی مراتع اطراف آلوارس هر بینندهای را به شوق وا میدارد همچنین آب شدن یخها و برفهای دامنههای سبلان در فصول بهار و تابستان پوشش گیاهی چشمنوازی را همراه گُلهای ختمی، گونهای انبوه و لالههای سرخ، شقایقها و دیگر گلهای وحشی پدید میآورد که هر بینندهای را مسحور میکند. از جمله کارهایی که جهت آماده سازی و بهره برداری از آن انجام شده میتوان به مواردی اشاره کرد احداث جادهای آسفالت به طول 24 کیلومتر تا پای پیست ـ نصب و راه اندازی دستگاه و خط تله سی یژ به طول 1250 متر ساخت شرکت دو پل مایر اتریش ـ نصب و راه اندازی یک خط تله اسکی ـ احداث دو باب ایستگاه کلاس های آموزشی از ویژگی های بارز منطقهای علاوه بر جاذبههای زمستانی میتوان به جاذبههای بهاری و تابستانی آن ازجمله ورود عشایران با گلههای خود به مناطق حوالی آن٬ هوای خنک و معتدل در اوج تابستان٬ پوشش گیاهی و گل های رنگارنگ بصورت دشتهای وسیعی از شقایقهای کوهی٬ گل ختمی٬ گون و غیره همچنین قرار گرفتن مسیرهای صعود به قله سبلان و قلل دیگر از فاصله نزدیک کمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهرهای سرعین٬ نیر٬ اردبیل میباشد که استفاده از آن را در تمامی فصول سال مفید و خاطره انگیز مینماید.

جاذبههای گردشگری شهر سرعین آبهای گرم این شهر و طبیعت زیبای سبلان است که عامل اصلی در جذب توریست میباشد از لحاظ کشاورزی محصولات بعمل آمده در منطقه سرعین اعم از میوه جات (سیب٬ گلابی٬ آلوچه٬ آلوچه وحشی٬ گیلاس٬ زردآلو و گردو) و حبوبات و غله (سیب زمینی٬ گندم٬ جو٬ عدس٬ لوبیا٬ شلغم وغیره) است و بیشتر به مصرف مردم شهر و روستاهای منطقه میرسد. این پست در ارتفاع بسیار زیادی قرار گرفته و به همین دلیل حتی از خود شهر اردبیل هم سردتر میشود. دردوره امپراتوری صفویه شاهان این سلسله برای در هم شکستن قدرت روبه تزاید ایل بزرگ بختیاری برخی از طوایف اردل را به مناطقی دوردست به کوچ اجباری واداشتند وبخشی از منطقه مشایخ ودیناران را به سادات سیدصالح وبخشی از اراضی اردل را در اختیار عشایر کوچ رو ترک بلوردی واگذار نمودند، این سیاست عشایری در کوچ اجباری کمابیش در دوره افشاریه هم تدوام یافت.

همانطور که گفتیم شیخ صفیالدین اردبیلی جد بزرگ خاندان صفوی است که جایگاه معنوی بسیاری در میان شیعیان داشته است. آرامگاه شیخ صفیالدین اردبیلی در اردبیل واقع شده و از همان سالهای ابتدایی خاندان صفوی، اردبیل به پایتخت معنوی این سلسله تبدیل شد. در حالى که دگرگونى مواد غذایى و تغییر یا فساد آنها بر اثر تاثیر میکربهاى فاسد کننده است، و اگر اینها نبودند در این دنیا نیز همه به همان حالت نخست باقى مىماندند، اما چون در بهشت جایى براى موجودات فاسد کننده نیست همه چیز آن همیشه صاف و پاک و سالم و تازه است (تفسیر نمونه، ج21، ص:443) در اینجا ذکر چند نکته نیز لازم است، اول: منظور از جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ که قرآن مجید اینهمه به آن تکیه می­کند، همان انهاری است که در این آیه ذکر شده و فقط نهر آب نیست.

لطفاً در صورتیکه در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید. در روستای سفیدداران (ایسپی داران) سه آبشار زیبا و دیدنی وجود دارد. در بین این سه مسیر نیز مسیر از روستای بست پرطرفدارتر است چون در نزدیکی آن یک پناهگاه برای استفاده کوهنوردان و جهت رفاه بیشتر حال آنان ساخته شده است که بتوانند چند دقیقه ای را در آن استراحت کنند و یک نوشیدنی گرم بنوشند یا حتی شب را در آنجا بمانند.

یکی دیگر از روستاهای اطراف تهران که بسیار دیدنی است، روستای آهار در 40کیلومتری این شهر است که ازجمله مناطق شمیرانات محسوب میشود. این مجموعه با امکانات و استخرهای متعدد سرپوشیده، حوضچههای جکوزی، سونای خشک و بخار، دوشها، وانهای انفرادی متعدد، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای زنان و مردان، پارکینگ اختصاصی و امکانات بسیار دیگر، آماده پذیرایی از گردشگران شهر سرعین است. البته سرمای هوا مانع از ورود گردشگران به این منطقه نمیشود و گرمای طبیعی آبهای معدنی عاملی برای افزایش جذابیت مسافرت زمستانی به سرعین است علاوه بر این وجود پیست اسکی الوارس سبلان عامل دیگری برای افزایش جذابیت گردشگری این شهر است.

این شهر مرکز شهرستان اردل میباشد و در بخش مرکزی این شهرستان واقع شدهاست. میباشد. همچنین بوتههای گیاهی گوناگون و گلهای مختلف در آن به چشم میخورد. سوم نهرهائیست از خمر که براى خورندگانش لذت فراوان دارد، خمر در دنیا گر چه مادهایستخبیث، و بدبو، و بدطعم، که عقل را تخدیر نموده، و از حس و ادراک ساقط نموده، و انسان را در ردیف بهائم سقوط مىدهد، لکن خمر آخرت، جذبات الهیه است، که در اثر تجلیات صفات و اسماء در قلب پیدا مىشود، و چنان عقل را مبهوت و حیران مىسازد، که با وجود مشاهده آن اسماء کلیه و صفات الهیه غیر محدوده، عقل دوراندیش و محافظه کار و مصلحت اندیش را ساقط نموده، و بکلى مراتب هستى را فراموش مى نماید، و چون در او این خاصیت موجود است، تعبیر به خمر شده است.

اگر حس خستگی ناشی از جستوجوی زیاد به سراغ پاهایتان آمد، بد نیست تا به یکی از کافههای فراوان این خیابان مراجعه کنید و علاوه بر مقداری استراحت، اندکی هم از کتاب جدیدتان را بخوانید. امیرالمومنین علی علیه السّلام می­فرمایند:«کُلُّ شَیءٍ مِنَ الدُّنْیَا سَمَاعُهُ أَعْظَمُ مِنْ عِیانِهِ وَکُلُّ شَیءٍ مِنَ الْآخِرَهِ عِیَانُهُ أَعْظَمُ مِنْ سَمَاعِهِ، یعنی: هر چیز دنیوی شنیدنش بزرگتر از رسیدن به آن است، و هر چیز اُخروی دیدنش بزرگتر از شنیدن آن است» (نهج البلاغه/ خطبه114) افزون برانکه خداوند خود در آیات بسیاری نعمتهای بهشتی را به دو گونه مادی ومعنوی تقسیم نموده است که متناسب با معاد جسمانی، روحانی دانشمندان اسلامی می باشد، در بعضی از آیات از لذتهای خشنودی ولقا محبوب به عنوان نعمتهای روحانی نام برده است و در آیات فراوان دیگری از نعمتهای جسمانی از قبیل قصرها، باغها، نهر ها، تختها، میوه ها سخن به میان آمده است که، البته نعمتهای جسمانی اخروی نیز با دنیوی متفاوت است و ابزارهای استفاده از آنها نیز با ابزارهای دنیوی مختلف می باشد، بهگونهای که ادراکات انسان از درک حقیقی آن عاجز است، شاهد بر این سخن، حدیثی از پیامبر گرامی اسلام می باشد که، در تفسیر آیه بیست ویک واقعه «ولحم طیر مما یشتهون» میفرماید:«انک لتنظـر الی الطیر فی الجنه فتشتهیه فیخر بین ذالک مشویا، همانا تو نگاه می کنی به پرنده در بهشت و میل به خوردن آن پیدا می کنی همان حال بریان شده آن در نزد تو می افتد (طباطبایی،ج19، ص127) همچنین در تفسیر مجمع البیان در ذیل آیه ی چهاردهم سوره ی انسان که میفرماید «و ذللت قطوفها تذلیلا، ومیوه هایش برای چیدن رام است» آمده است که، میوه­های بهشتی مسخر آنها می شود اگر انسان از جا بلند شود میوه به اندازه او بلند می شود واگر بنشیند، میوه پایین می آید تا دستش برسد واگر بخوابد باز پایین می­آید تا دستش برسد.

عن ابن محبوب، عن محمّد ابن إسحاق المدنیّ، عن أبی جعفر- علیه السّلام- أنّه نقل عن النّبیّ- صلّى اللَّه علیه و آله- حدیثنا طویلا فی بیان حال أهل الجنّة، و فیه یقول- علیه السّلام-: و لیس من مؤمن فی الجنّة إلّا و له جنان کثیرة، معروشات و غیر معروشات، و أنهار من خمر، و أنهار من ماء، و أنهار من لبن، و أنهار من عسل (همان). همچنین در ذیل برخى آیات حاوى وصف بهشت نیز از این چشمه سخن به میان آورده و بحثهاى ذیل را درباره آن مطرح کردهاند که، بعینه از دایره المعارف قرآن کریم نقل میگردد: جایگاه تسنیم در بهشت عدن است (مجمعالبیان، ج۵، ص۷۷ / روض­الجنان، ج۹، ص۲۹۵ / تفسیرقرطبى، ج۸، ص۱۳۰) تسنیم از جمله چشمههاى پرهیزگاران است (زادالمسیر، ج۴، ص۴۰۳ / تفسیر قرطبى، ج۱۰، ص۲۲) آبى صاف و زلال است (جامعالبیان، ج۲۶، ص۶۴ / الدرالمنثور، ج۷، ص۴۶۵) یکى از دو چشمه ویژه خداترسان است (مجمعالبیان، ج۹، ص۳۱۴ / زادالمسیر، ج۸، ص۱۲۰/ تفسیر ابن کثیر، ج۴، ص۲۹۷) و اینکه تسنیم داراى طعم کافور، و خوشبوست که از چشمهسار ویژه «عباداللّه،» برگرفته.

دو طرف آبشار را بوتههای گل عمر احاطه کرده اند. محمد رضا آستانی ادامه داد: از مجموع ۳۵ آبدرمانی موجود در استان تعداد ۲۵ آبدرمانی مدرن از طرف بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است و تعداد ۱۰ آبگرم به صورت سنتی در اختیار شرکت آب منطقهای استان است که این اماکن از اوایل اسفندماه سال ۱۳۹۸ به علت شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بود. در ۴ کیلومتری جنوب شهر چرام که در مسیر جاده چرام – گچساران قرار دارد، چشمهای زیبا پنهان شده است که یکی از جاذبههای مهم گردشگری استان به شمار میآید. مجتمع تفریحی شورابیل یكی دیگر از جاذبه های اردبیل است كه در جنوب غرب شهر اردبیل واقع است.

همزمان با ذوب برف ها در فصل بهار، شکوفا شدن درختان کهنسال، و سرسبز شدن فضای اطراف چشمه قلعه در شهرستان فارسان این منطقه نیز مانند دیگر جاذبه های گردشگری چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. اما روج بزرگ کیخسرو همچنان زنده و پاینده باقی می ماند تا آنروز که پروردگار به برقراری عدالت و مساوات و زدودن پلیدی و بدی و زشتی ها از صحنة گیتی اراده فرمایند کیخسرو نیز به صورت یکی از ناجیان و مجریان این امر خطیر بصورت مسیح ایرانی در کنار دیگر مصلحان و ناجیان جهان دوباره پا به عرصة روزگار نهاده و در انجام این مهم شریک گردد .

البته بخشی از آثار این تپه بصورت غیر قانونی از کشور خارج شده بود و در بلژیک نگهداری میشد که با پیگیریهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بهمن ماه سال۹۳ در دولت تدبیر و امید به کشور برگردانده شد. زمان مناسب برای استفاده از این چشمه آبان، آذر و اواخر زمستان تا اردیبهشت ماه است اما با توجه به سرد نشدن هوا در زمستان امسال، هنوز هم می توانید از این چشمه بهره ببرید. اما چشمه باداب سورت در ماه بهار از همیشه زیبا تر است. در صورتی که توافق اولیه صورت گرفته، مشاور فروش به فروشگاه شما مراجعه نموده و قرارداد همکاری را تنظیم می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید