کوه چهل چشمه و قله شاه نشین کردستان

۲-ورود و پذیرش کوهنوردان از ساعت ۱۷ روز پنج شنبه مورخه ۴/۳/۹۶ خواهد بود. ۱-ایاب و ذهاب تا پای دامنه کوه به عهده کوهنوردان می باشد. این چشمه در شمال اوبه، در درهٔ کوه دیواندر موقعیت دارد. ارتفاع پیست حدود 1200 متر و طول آن 5 کیلومتر است و در فصول بهار و زمستان مورد توجه ورزشکاران و طبیعت گردان است. غار کرفتو از غارهای آهکی و طبیعی است که به احتمال زیاد در دوران سوم زمینشناسی شکل گرفته و در طول دوران مختلف با تغییراتی جزئی و کلی محل امنی برای زندگی انسانها بوده است. بخش اول که بخش اصلی است ، 13765 متر طول دارد و قسمت اعظم حفاری آن توسط TBM انجام شده است.

معبد آناهیتا سالها بعنوان مسجد مورد استفاده اهالی قرار میگرفت که بنا بر روایات در زیر این تپه و قلعه آن راههای زیرزمین وجود داشته که خروجی یکی از آنها در محدوده «میدان گاومیش گلی» شهر سرعین است که اکنون مسدود میباشد البته تونلهای فرعی دیگری هم در این رابطه با کاربریهای متفاوت وجود داشته است. دومین جاذبه گردشگری سرعین است که با حدود 200 متر پهنا در عمق 100 متر یک دره در 3 کیلومتری شمال سرعین قرار گرفته است.

به عبارت ساده­ تر، به طور کلی ورزقان منطقه­ای کوهستانی است و اطراف آن را کوه­های آق داغ، مشک عنبر، کامتال، جوشون، جله­ داغ، ایری­ داغ، کیامکی، خاروانا و پیرسقا فرا گرفتهاند. همان طور که اشاره شد یکی از بهترین مسیرهای صعود به چلچمه از روستای «بِست» است. آذربایجان شرقی به دلیل کوهستانی بودن به طور کلی از یک آب و هوای سرد و کوهستانی برخوردار است اما با توجه به وسعت آن، تنوع آب و هوایی در آن بسیار مشهود است.

طبیعت زیبا و افسونگر چهل چشمه یکی از مناطق زیبای زاگرس به شمار میرود که با وجود زیبایی خیرهکنندهای که دارد متاسفانه به دلیل دور دست بودن آن از دید گردشگران پنهان مانده است. سطح زیر کشت گل و گیاهان زینتی در این استان هزار و ۹۱ هکتار است که از این میزان ۳۷۱ هکتار به صورت گلخانه و بقیه در فضای باز است. در موزه وزیری یزد اشیاء قدیمی و باارزشی از مردم و خانههای یزد جمعآوری شده و نگهداری می شود. استانبول ترکیه، باکو جمهوری آذربایجان، غزه فلسطین، قازان ترکیه، ووهان چین، وین اتریش، خجند تاجیکستان، موگلیف بلاروس، قونیه ترکیه، گنجه آذربایجان، هوشی مین ویتنام، ارزروم ترکیه، اصفهان و یزد ایران، آلمانی قزاقستان و کربلا عراق همگی خواهر خوانده های شهر تبریز هستند.

در این مطلب میخواهیم تعدادی از تفریگاه ها در میان جاهای دیدنی یزد را نام ببریم و به معرفی آنها بپردازیم. 4- خورشت هویج: برای درست کردن خورشت هویج گوشت و پیاز را با هم تفت می دهند تا حسابی سرخ شود و با مقداری رب گوجه فرنگی و زردچوبه می پزند. در قابلمه ای سبزی آش را با آب می پزند و بعد به آن خمیرها را اضافه می کنند و پیاز و فلفل و زردرچوبه و عدس های پخته شده را به آن می افزایند.

سبزی این آش ریحان، مرزه و تره است و حبوباتش عدس پخته شده می باشد. اینروستا همچنین دارای پوشش گیاهان داروئی ازجمله گاوزبان، پونه ، پولک ، کاکوتی ، مرزه کوهی، آویشن،نعناع کوهی ، گزنه ،مره جوه، ختمی ، سهلاب، شوشول(تره مخصوص این روستا)، جو ، گندم ،یونجه ، بالدرگان ،وکاسنی وبابونه وهزاران گونه دیگررامی توان یادکردکه ناشناخته مانده است . این نکته را بهخاطر بسپارید که فیلبند در فصل پاییز و زمستان بسیار سرد است؛ بنابراین اگر قصد دارید از گردش در این روستا لذت ببرید، پیشنهاد ما به شما، سفر در فصلهای بهار و تابستان است.

این سد از نوع سنگریزه ای با هسته رسی است. 18- ملکان: آبگرم شورسو، دره گاومیش ئولن، پل دختر قلی کندی، قلعه بختک لیلان، چشمه آب معدنی آرپادرسی، زیارتگاه علی بلاغی، پل آجری لیلان چای، ارتفاعات شیرانشاهلو، سد قوشقیه، کمپ پارک جنگلی ملکان و تفرجگاه باباگرگر لیلان. ارگ تبریز ( علی شاه ) یکی از بلند ترین دیوار های تاریخی کشور و نماد شهر تبریز و یکی از بنا های تاریخی شهر تبریز است. تاریخ وفرهنگ : روستای اندرگان از لحاظ تاریخ ومنابع تاریخی ازروستاههای قدیمی وتاریخی غنی بوده ونشانه آن وجودشهر قدیمی بنام علی شهر وقبرستان گوگور(گوران)وچند قبرستان متعلق به مسلمانان درزمانهای دورودیگرافرادباگرایش های متفاوت است .

کندوان در 50 کیلومتری جنوب غربی تبریز ؛ یکی از روستا های دهستان سهند می باشد که در 18 کیلومتری جنوب اسکو ، در دامنه سرسبز سلطان داغی واقع شده است . این روستای خوشآبوهوا در تمام فصلها جذاب و دیدنی است؛ اما اگر بهار و تابستان را برای گردش در کردان انتخاب کنید، به شما قول میدهیم محو زیبایی چشمنواز این روستا شوید و از طبیعت بکر این منطقه لذت ببرید.

نکته بسیار مهمی که در رابطه با این جزیره زیبا مسافران تور چشمه باید به آن توجه داشته باشید این است که این جزیره و هر آن چه درون آن وجود دارد، به ثبت یونسکو رسیده است، همین موضوع سبب می شود که از دیدن آن لذت فراوان ببرید. این شهر از شمال به بستان آباد، از جنوب به شهرستان چاراویماق و از غرب به شهرستان مراغه محدود است. براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰، جمعیت شهرستان ورزقان در حدود ۴۵۷۰۸ نفر (۱.۲ درصد جمعیت استان) و جمعیت مرکز این شهرستان ۵۳۸۵ نفر برآورد شده است.

جمعیت (مسکن ونفوس) : طبق آمارسرشماری سال۱۳۸۵روستا اندریان۲۸۸خانوارو۹۱۱نفربوده است اماشواهد نشان می دهدکه جمعیت روستا بعلت مهاجرت معکوس(ازشهربه روستا)ازمرز۱۰۰۰نفرگذشته باشد به همین خاطر روستای اندریان ازآبادی های بزرگ شهرستان ورزقان محسوب می گردد. منطقه ورزقان وخارواناکه بخشی ازارسباران وقره داغ هستندازلحاظ زبان دارای گویش متفاوت ومختلف هستندبگونه ای می توان گفت که مهد تمدن برخی زبانهاولهجه ها محسوب می شودوخصوصیات رفتاری بافت جمعیتی این روستاها خیلی متفاوت بوده است وروستای اندرگان(اندریان)از این امر مستثنی نیست اهالی این روستا دارای لهجه مخصوص وباخصوصیت مهمان پذیر بودن، شجاع ونترس،وعدم قبول زوروستم ومتحدوپشتیبان هم بودن،متعصب وباغیرت هستند. شاه گُلی یا ائل گُلی یکی از مهمترین گردشگاههای شهر تبریز است که در جنوب شرق آن و در ۷ کیلومتری مرکزشهر واقع شدهاست.

این غار در 46 کیلومتری جنوب شهرستان در دامنه آفتابگیر ارتفاعات اکوزالان ازکوه های تخت سلیمان واقع شده است . در مخ المعاني، حسن مهمترین نکته تصوف، یعنی «عشق» را شرح داده است: «حق این است که عشق محور تصوف است و جمله مسائل تصوف گرد او میگردد». دیوان به معنی جایگاه و محل قانون، عدالت و جای حل اختلافات و چون این دیوان خانه معروف گشته است این شهرستان با مساحتی معادل 4 هزار و 203 کیلومتر مربع در حدود 15 درصد از وسعت استان کردستان را به خود اختصاص داده است و وجود آثار باستانی بسیاری همچون غار کرفتو نشانگر وجود تمدن و حیات تا 2 هزار سال قبل از میلاد در این منطقه است.

خودجوش است و حاوی ترکیبات گوگردی، غیر از آن به سبب جایگاه تاریخی اش مورد اهمیت است. قله شاهانكوه عليرغم اينكه از قلل بالاي 4000 متر رشته كوه زاگرس محسوب مي شود، اما از قلل كمتر صعود شده اين رشته كوه است. ماوی کوی (Mavi Koy) به خاطر شفافی بی نظیر آبش به آکواریوم مشهور است، مکانی ایدهآل برای تماشای دنیای زیر آب محسوب میشود. نیروگاه حرارتی شازند یکی از نیروگاههای ایران و از نوع حرارتی است که ظرفیت تولید ۱۳۰۰ مگاوات برق را دارد و شامل ۴ واحد بخار ۳۲۵ مگاواتی میشود. کلیسای استفانوس مقدس، دومین کلیسای مهم ارمنیهای ایران است که از نظر اهمیت بعد از قرهکلیسا قرار میگیرد .

دیدگاهتان را بنویسید