کبد چرب چیست؟

زمانی که شیر بریده و دلمه شود به دو بخش مایع و تکه های جامد تبدیل می شود که اصطلاح همان آب ماست و یا پنیر است. این باعث میشود مایع در ناحیه جمع شده و ناحیه زیر چشم شما متورم شود. خون مخفی در مدفوع ممکن است نشان دهنده ی ابتلا به سرطان روده ی بزرگ یا پولیپ در روده ی بزرگ یا راست روده باشد. ممکن است لازم باشد از مصرف برخی غذاها به مدت ۲ تا ۳ روز قبل از آزمایش خودداری کنید.

حتی اگر مقدار کمی الکل در عرض ۲۴ ساعت قبل از انجام آزمایش GGT مصرف کنید، سطح آن به صورت موقت افزایش مییابد. آزمایش مدفوع را در دوران قاعدگی یا در زمان خونریزی فعال از بواسیر (هموروئید) انجام ندهید. هدف شما از دست دادن 0.6 الی 0.9 کیلوگرم چربی در هفته است. علت نامگذاری چربی قهوه ای به این نام، وجود تعداد زیادی میتوکندری در داخل سلول های بافت چربی قهوه ای است. رنگ طبیعی مدفوع به دلیل وجود بیلی روبین و صفرا، قهوه ای است.

اگر بیلی روبین غیر مستقیم افزایش یابد، ممکن است نشان دهندهی همولیز (تجزیهی گلبولهای قرمز خون) باشد. شاید نیاز است بدانید فرآیند و مراحل چربی سوزی به چه شکلی رخ می دهد، تا قضاوت کنید آیا کاهش وزن و یا چربی سوزی می تواند در یک بازۀ زمانی کوتاه اتفاق بیفتد یا نه؟ به بالا رفتن کلسترول یا تریگلیسرید در خون که در اثر مصرف مواد غذایی بیش از میزان مورد نیاز یا هنگام بروز اختلال در سوخت و ساز چربی افزایش مییابد،بیماری چربی خون گفته میشود.لازم به ذکر است که کلسترول یک نوع چربی است که در همه سلولهای بدن شما یافت میشود.

مقادیر زیاد آلبومین معمولا نشان دهندهی کمبود آب بدن است. سنجش آلبومین در آزمایش خون، برای غربالگری بیماریهای کبدی، بیماریهای کلیوی، بیماریهای گوارشی و ارزیابی وضعیت تغذیهای بیماران بستری استفاده میشود. افزایش سطح GGT در بیماریهای کبدی، نارسایی احتقانی قلب و نوشیدن الکل دیده میشود. الکل نوشیدن بیش از حد الکل میتواند سطح کلسترول کلی شما را افزایش دهد. بعضی از داروها، مانند برخی از انواع ملین ها، باعث افزایش میزان کلسترول می شوند. به بعضی از این بیماران، لنزهایی با نفوذپذیری بالا تجویز میشود و به بعضی دیگر توصیه میشود که دفعات تعویض لنز را بیشتر کنند.

افزایش چربی خون همراه با بیماریهایی مانند کم کاری تیروئید، بعضی از بیماریهای کبدی و کلیوی، بیماریهای قند (دیابت)، نارسایی مزمن کلیه، چاقی، بعضی از عفونتها، اعتیاد به الکل، ایدز و… بیماریهایی که بر رشد استخوان تاثیر میگذارند یا باعث افزایش فعالیت سلولهای استخوانی میشوند، میتوانند بر سطح ALP در خون تاثیر بگذارد. مقادیر بالای چربی در مدفوع ممکن است به علت بیماری هایی مانند پانکراتیت، بیماری سلیاک، فیبروز کیستیک یا اختلالات دیگر باشد که بر جذب چربی ها تاثیر می گذارند.

تاثیر کاهش وزن بر این بیماری چقدر است ؟ گاما گلوتامیل ترانسفراز، آنزیمی است که عمدتا در کبد یافت میشود. علاوهبراین میتوانید از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی دکترتو برای تفسیر نتیجهی آزمایش عملکرد کبد خود استفاده کنید. نتیجهی اندازهگیری سطوح بیلی روبین در خون چه چیزی را نشان میدهد؟ علاوه بر این، بیلی روبین برای کمک به تشخیص برخی از اختلالات ژنتیکی نادر در نوزادان مبتلا به زردی و جلوگیری از آسیب مغزی در نوزادانی که زردی قابل توجهی دارند، استفاده میشود.

علاوه بر خونریزی، مدفوع سیاه رنگ ممکن است به دلیل مصرف آهن یا بیسموت ایجاد شود. به علاوه از اهمیت سبزیجات در کاهش وزن غافل نشوید. ورزش نه تنها وزن اضافی بدن شما را کم میکند، بلکه قدرت عضلات شما را نیز بهبود میبخشد.این قانون کلی را هرگز فراموش نکنید «از فشار آوردن بیش از حد به خود» خودداری کنید. کاغذ توالت، آب یا صابون را با نمونه ی مدفوع مخلوط نکنید. نمونه را در یخچال و جدا از مواد غذایی نگهداری کنید و آن را در اسرع وقت به آزمایشگاه ببرید. مدفوع از نظر رنگ، قوام، مقدار، شکل، بو و وجود مخاط، خون پنهان (پنهان)، چربی، صفرا و گلبول های سفید خون بررسی می شود.

چربیهای «خوب»، چربیهای اشباع نشده هستند که در گیاهان مانند آجیل، دانههای روغنی، آووکادو و روغنهای گیاهی، وجود دارند. VLDL دارای بالاترین میزان تری گلیسرید است و مانند LDL ذرات کلسترولی را بزرگتر نموده و سبب میشود رگهای خونی تنگ و باریک شود. اما، اگر این تغییرات مهم در شیوه زندگی را ایجاد کردهاید و سطح کلسترول شما همچنان بالا است، پزشک ممکن است دارو تجویز کند. کلسترول در غذاهای با منشا حیوانی مانند مغز، جگر و سایر احشای حیوانی، زرده تخممرغ، میگو و محصولات لبنی پرچرب به فراوانی وجود دارد.

مدفوع حاوی مقادیر کمی آنزیم مانند تریپسین یا الاستاز باشد. دلیل افزایش آنزیم های کبدی چیست؟ اگر به هر دلیلی فکر می کنید که کبد شما درست کار نمی کند، یا علائمی چون زردی، ادرار تیره رنگ، مدفوع رنگ روشن، خارش، حالت تهوع، خستگی، اسهال و کاهش وزن یا افزایش وزن غیرقابل توجیه، دارید باید با متخصص گوارش و کبد مشورت کنید. محاسبه درصد چربی بدن با استفاده از یک سری فرمول پیچیده انجام می شود که هر کسی توانایی کار با آن ها را ندارد.

کشت مدفوع نیز انجام می شود تا وجود باکتری ها مشخص شود. با این حال، وجود مخاط فراوان یا مخاط خونی غیر طبیعی است. بیلی روبین یکی دیگر از اجزای آزمایش عملکرد کبد است که برای غربالگری، تشخیص و پایش اختلالات کبدی و کم خونی همولیتیک استفاده میشود. افزایش سطح بیلی روبین در نوزادان باعث زردی میشود. بارداری میتواند سطح ALP را افزایش دهد. مانند اسهال طولانی مدت، اسهال خونی، افزایش مقدار گاز معده، حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، نفخ شکم، تب، درد شکم و گرفتگی شکم. ازخوردن موادی مانند روغن نارگیل ، روغن حیوانی، مارگارین ، خامه ، کره ، شیر، پنیرهای چرب پرهیزکنید.بجای آن ازروغن کانولا(Canola)، روغن ذرت ، روغن زیتون ، روغن بادام زمینی استفاده کنید .مواد غذایی الیافی (فیبری) دررژیم روزانهٔ خود قرار دهید مانند : برنج ، عدس ، لوبیا ، سبزیجات و میوه ها .سعی کنید موادی نظیر قند.شکر ، مربا ، ژله ، عسل ، شربت ، شیرینی ، شکلات و نوشابه را از رژیم خود حذف کنید.

غذاهایی که حاوی قندهای افزوده مانند کیک، آبنبات، نوشابه و آب میوه هستند، باعث افزایش وزن، کاهش متابولیسم و کاهش توانایی بدن برای سوزاندن چربی و عدم مصرف پروتئین موجود در چربی در بدن میشود. این بیوفاکتورها از طریق ارگانیسم به گردش در میآیند و اطلاعات را به سایر اعضای فعال متابولیکی مانند کبد، لوزالمعده، عضله و مغز منتقل می کنند. بیشتر افراد چربی ها را در قسمت میانی بدن یا باسن و ران ذخیره می کنند. مقدار کلسترول آن تقریبا 2 برابر گوشت ق کم چرب است و اگر در یک روز 100 گرم آن مصرف شود، تقریبا 5/1 برابر بیشتر از حد مجاز، کلسترول وارد بدن شده است.

کودکان سطح ALP بالاتری دارند زیرا استخوانهای آنها در حال رشد است. همچنین سطح کلسترول خوب در بدن را افزایش داده در نتیجه خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش میدهد. پژوهشی که روی بزرگسالان انگلیسی انجام شد نشان داده است افرادی روزانه شش وعده یا بیشتر غذا میخورند در مقایسه با افرادی که روزانه دو وعده پای میز غذا میروند، میزان کلسترول بسیار کمتری دارند. برای این آزمایش، نمونه ی مدفوع در محیط کشت مخصوصی، کشت داده می شود تا عوامل بیماری زایی که در مدفوع وجود دارند رشد کرده و در زیر میکروسکوپ بررسی شوند.

آزمایش مدفوع برای بررسی وجود انگل، دارای بالاترین کاربرد اپیدمیولوژیک در هنگام غربالگری جمعیت های بزرگ در معرض خطر (به عنوان مثال کودکان مدرسه ای در مناطق بومی یا مناطق دارای کنترل ضعیف آلودگی های دهانی مدفوعی) است. در صورت عدم کنترل زردی نوزادان، آسیب به سلولهای مغزی وارد میشود و ممکن است باعث عقب ماندگی ذهنی، ناهنجاریهای جسمی یا کوری شود. در نوزادان، مدفوع ممکن است سبز باشد. ادرار به صورت طبیعی شفاف است.

کمر را صاف نگه دارید و شکم را به سمت داخل نکشید. درد معده و نفخ شکم از عوارض این دارو است. آزمایش خون مخفی در مدفوع فقط می تواند وجود یا عدم وجود خون را تشخیص دهد اما نمی تواند تعیین کند که چه چیزی باعث خونریزی شده است و منشا خونریزی از کجاست. مدفوع همچنین می تواند از نظر وجود عفونت های ویروسی نیز مورد بررسی قرار گیرد. از این آزمایش، برای تشخیص وجود انگل در نمونه ی مدفوع و کمک به تشخیص عفونت دستگاه گوارش استفاده می شود.

حضور گلبول های سفید خون در مدفوع ممکن است در اثر التهاب روده مانند کولیت اولسراتیو یا عفونت باکتریایی ایجاد شود. خوشبختانه، تحقق هدف کاهش وزن تدریجی سادهتر است و حفظ این روند آسانتر است. این موضوع برای راهنمایی در مورد فعالیت های بهداشت عمومی بسیار کمک کننده است. سطوح پایین ترکیبات احیا کننده ممکن است در اثر بیماری سلیاک، فیبروز کیستیک یا سوء تغذیه ایجاد شود. برخی شواهد نشان میده که بیماری کبد چرب ممکنه با کاهش سریع وزن، سوء تغذیه یا سبک زندگی بدون تحرک مرتبط باشه. اگر مواد غذایی با طعم ساده را نمی توانید تحمل کنید با استفاده از دارچین ، پود پروتئین مورد علاقه تان ، کره بادام زمینی ، شربت بدون قند و یا مقدار کمی عسل آن را طعم دار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید