کاوشهای جغرافیایی مناطق بیابانی، 7(1): 19-1

کوچک شدن گستره منطقه طبیعی آمازون به واسطه قطع درختان جنگلی به گونهای پیش میرود که سازمان غیرانتفاعی «کانسرویشن اینترنشنال» سرعت تخریب نگل در این منطقه را ۱.۵ برابر سریعتر از سرعت تخریب جنگلهای «پارک ملی یلواِستون» آمریکا میداند. وی بیان کرد: کاشت ۵۰۰ میلیون نهال در حریم شهری، روستاها و عرصههای طبیعی در یک بازده زمانی ۱۴ در قالب پویش ملی ”درخت دوستی بنشانیم » پیشبینی شده است که لازمه آن فرهنگسازی در بین مردم در اهمیت توسعه و نگهداری از فضای سبز است. از زمانی که بولسونارو در سال ۲۰۱۸ به قدرت رسید، دیگر به بنیاد ملی سرخپوستان اجازهی مرزبندی زمینهای حفاظتشده را نداده و کنترل این حدود را به وزارت کشاورزی محول کرده است.

تام ویلساک، وزیر کشاورزی آمریکا در نشستی مطبوعاتی در آریزونا گفت: ما نمیتوانیم آتش سوزیهای را متوقف کنیم، اما میتوانیم روند پیشرفت و شدت آن را کاهش دهیم و از تبدیل شدن آنها به یک فاجعه زیست محیطی بکاهیم. اجرای این مفاد به نفع تمامی طرفین است؛ حتی به نفع چین که از گرم شدن کره زمین نگران است و برای تغذیه دامهای خود به مواد کشاورزی برزیل نیاز دارد. این داستانها به اندازهای جذاب و هیجان انگیز هستند که تا امروز صدها فیلم سینمایی و کارتون و انیمیشن در اقصی نقاط جهان بر پایه این داستانها و روایات بومی هند، ساخته شده است.

در حال حاضر، هیچ نقطه دیگری از جهان به اندازه آمازون در معرض خطر قرار ندارد. دستکاریهای بشر در این مناطق باعث شده است اکوسیستم کره زمین در معرض خطر باشد». گروه رسانهای Midia India این ویدیو را به این امید منتشر کرده تا سندی باشد بر موجودیت قبیلهی آوا در برزیل. ضبطکنندهی ویدیو یکی از اهالی قبلیهی گواجاجارا است که در همسایگی قبلیهی آوا زندگی میکنند و تلاششان حفاظت از آخرین سنگرهای جنگل بارانی آمازون، محل زندگی آواها است. این ویدیوی کوتاه افرادی را نشان میدهد که به نظر میرسد از قبلیهی آوا باشند.

نابودی جنگلها و اکوسیستمهای آن در وحله اول برای ساکنان آن یعنی جانوران و گیاهان آسیب میرساند و در گام بعدی منجر به آسیب به زندگی بشر میگردد اگر چه ممکن است این آسیب در کوتاه مدت و به صورت قابل لمس مشاهده نشود. همان طور که از نامشان پیداست، از جنگل های گرمسیری خنک تر هستند و دمای آن ها بین ۱۰ الی ۲۱ درجه سانتیگراد است. همچنین علاقه مندان به تماشای زیبایی های این جنگل می توانند در بخش کمپ جنگل چادر زده و در دل طبیعت اقامتی به یاد ماندنی را تجربه کنند.

آرامگاه منسوب به مادر تیمور لنگ در روستای آس قدیم در ۳۵ کیلومتری جاده اهر به کلیبر که از تخته سنگهای بزرگ و صاف ساخته شده و به مرور زمان و عدم رسیدگی سازمان میراث فرهنگی، دچار فرسودگی شده و حالتی مخروطی پیدا کرده است. طی 50 سال گذشته، برزیل در 17 درصد از جنگلهای آمازون اقدام به جادهسازی، سدسازی، قطع درختان، ساخت معدن، کاشت سویا و دامداری کرده است؛ یعنی مساحتی بزرگتر از کشور فرانسه. شرکتهای مواد غذایی که تحت تاثیر فشار مصرفکنندگان قرار دارند، باید کاشت سویا و پرروش دام را در این منطقه متوقف کنند.

همه باید در این راستا پای کار بیایند تا مشکلات، حل شوند. لانههای پرنده برای گفتوگو و جلسات، راهپلههای دورانی و آبشارهای مصنوعی همه در کنار هم فضایی غیررسمی برای کار را رقم میزنند. جنگل ابر در پاییز مانند یک تابلوی نقاشی است که تصویری زیبا از رنگهای گرم پاییزی را در کنار هم قرار داده و چشماندازهایی دیدنی از درختان انبوه ایجاد میکند. اما حتما توجه داشته باشید که برای ماندن در شب به فکر حیوانات وحشی مانند خرس و روباه هم باشید. پاسخ: وقتی شرایط زندگی جاندار تغییر می کند مانند تغییر شدید آب و هوا زیستگاه طوفان یا سیل جاندار نمی توانند با آن ساز گار شوند و باعث نابودی آن ها می گردد.

حتما نام شهرستان آمل را بارها شنیده اید و چه بسا بارها از آن گذر کرده اید، اما چند بار تا کنون براب گشت و گذار در جنگل الیمستان در این شهر توقف کردید؟ موبنا، رضا خواجهوند – پیشرفتهای عرصه فناوری این امکان را فراهم کرده است تا در حالی که روی مبل راحتی خود نشستهاید، بتوانید تنوع زیستی زیبا و منحصر بهفرد را در جنگلهای تماشایی آمازون به گونهای مشاهده کنید که گویا در همان فضا قرار دارید. هولتز با انتشار بیانیهای در این خصوص گفت: «جنگلهای دستنخورده نقش منحصر بهفردی را در کاهش تغییرات آب و هوایی و بهبود عملکرد زیستی کره زمین ایفا میکنند.

پیش از هر چیز باید در خصوص جنگل های هیرکانی سخن گفت چرا بخش مهمی از جنگل هایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم جزو جنگل های هیرکانی به شمار می روند. «ام. سانجایان» مدیرعامل و مدیر گروه تحقیقات مرکز «کانسرویشن اینترنشنال» در این خصوص گفت: «گروهی که کامانجا با آنها زندگی میکند یکی از ۳۵۰ جامعه بومی در سراسر منطقه آمازون محسوب میشود که در این منطقه جنگلی سکونت دارند. علیرغم اینکه حیوانی است که هیچ خطری برای انسان ندارد ، اما به دلیل شکار در گروه آسیب پذیر قرار دارد. منابع محلی افغانستان اعلام کردهاند که این اقدامات استاندار پس از آن شروع شد که دو پاسگاه نیروهای پلیس و ارتش در منطقه «لامان» در نزدیک شهر قلعه نو بدون درگیری به دست گروه طالبان افتاد.

مسلما تعداد زیادی از آن ها در همین جاده کشته می شوند، اما این اتفاقات هم مانع از ورود گردشگران دیگر به این منطقه نمی شود! پیش از اینكه به این دنیای رویایی سرك بكشیم و همنفس بوتهها شویم. در ادامه با چند نمونه از حیوانات جالب توجه ساکن جنگل بارانی آمازون بیشتر آشنا می شویم. پس از گذراندن شبی خاطرهانگیز در میان صدای طبیعت و حیوانات آواز پرندگان در جنگل هنگام صبح شما را از خواب بیدار میکند. در محیطهای جنگلی که نزدیک به مناطق مسکونی میباشد، ردپای دامها و طیور در جنگل دیده میشود و میتوان صدای دام را در این محیط شنید.

یکی از نشانههای تأثیر مخرب لکههای نفتی را میتوان در خشک شدن جنگلهای حرا دید. درختان این جنگل پهن برگ و مخلوط به چیزی بین حالت نم پسند جنگلهای شمال و نیمه خشکی پسند استپها و جنگلهای زاگرس است. آمار و ارقام نشان میدهد نزدیک به هشت هزار کیلومتر مربع از جنگلهای آمازون طی چند ماه اخیر از میان رفته و با آغاز ریاستجمهوری ژائیر بولسونارو، وضعیت بدتر هم خواهد شد. هوای جنگل مطبوع و گوارا و معتدل است .جنگل در تغییر آب و هوای یک مــــنطقه تاءثیر خوب دارد از شدت سرمای زمستان می کاهد و گرمای تابـــــــستان را تقلیل میدهد ، هوای مـــــــــــــنطقه را صاف و خوشگوارمیسازد .

جنگل ابر، خود به تنهایی آن قدر جذابیت دارد که بخواهید راهی جاده شوید و رنج سفر را به جان بخرید؛ اما در کنار زیبایی های این جنگل، دیدنی ها و تفریح های دیگری نیز وجود دارد که می توانند لذت سفر شما را دو چندان کنند. وسیع ترین بخش این جنگل، یعنی 60 درصد از آن در برزیل قرار دارد به گونه ای كه نیمی از این كشور پوشیده از جنگل است و پس از آن 13درصد در پرو واقع است. این جنگل در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان است و بهطور مشخص در روستای ابر واقع شده است.

جنگل النگدره به مساحت 185 هکتار و در 5 کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهار خوران واقع شده است. نویسنده اکونومیست بر این باور است که جهان باید به هر شکلی با رئیسجمهور برزیل مقابله کند. این جنگل ها به ریه های كره زمین شهرت دارند و حفاظت آن برای توازن آب و هوای جهان حیاتی است. بسیاری از افراد به کمپ در جنگل علاقه دارند و با حضور در جنگل از فضای لذتبخش آن استفاده میکنند. جنگلزدایی بیحدوحصر و بدون کنترل اگر منجر به تحریم کالاهای این کشور از سوی شرکای تجاری شود، در نهایت به کشاورزان برزیلی آسیب خواهد رساند.

این محیط با درخت پوشیده شده و درختان بزرگ و کوچک به همراه علفهای خودرو سرتاسر محیط را میپوشاند. در این فیلم، فردی را مشاهده میکنیم که بدون اطلاع از این که دارند از او فیلم میگیرند، قمهاش را از روی زمین برداشته و بو میکشد و بلافاصله پس از این که میفهمد زیر نظر قرار دارد، به همراه فرد دیگری که تیر و کمان به دست دارد در دل جنگل گم میشوند. درختان منطقه آمازون یک مخزن کربن محسوب میشوند و قادرند با جذب بخش عمده دیاکسیدن کربن موجود در هوا، کاهش سطح گازهای گلخانهای در جو کره زمین را باعث شوند.

دیدگاهتان را بنویسید