کاهش شدید دبی آب چشمه کوهرنگ/ مردم صرفهجویی کنند – ایسنا

این باداب چندین چشمه با آبهایی با رنگ و بو و مزه متفاوت دارد از آب بسیار شور گرفته تا آب ترش مزه به رنگ های زرد و قرمز و نارنجی که در شیب پایین دست ، صدها طبقه پلکانی بسیار زیبا ایجاد کرده و جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد این چشمه ها شده است ، چشمه هایی که بومیان می گویند بدلیل وجود منابع معدنی برای دردهای مفصلی و برطرف کردن مشکلات گوارشی مفید است. همین امر سبب شده تا کشاورزی و دامداری در این شهرستان رونق بیشتری داشته باشد، به گونهای که همه ساله ورزقان در فصل تابستان شاهد حضور دام­های عشایر قره­ داغ است.

بر اساس گزارشهای دریافتی و دقیق از شهرکرد همین مسئله هم باعث کاهش شدید دبی تونل اول انتقال آب به شهر چلگرد شده و آب آشامیدنی و کشاورزی منطقه چلگرد را با خطر جدی روبهرو کرده است و دود انتقال آب از سرچشمههایی که همچون موجود زنده طبیعی باید راه خود را برود، انگار اشک چشمان همه را درآورده است. این برج مربع سنگی چهارگوش در پایه کوه شیرمرد و در منقطهای به نام دیمه میل در 10 کیلومتری غرب شهر نورآباد واقع است.

این نگین ارزشمند و گوهر ناب در 6 کیلومتری جنوب غربی شهر ونک با جاده های خاکی و در 36 کیلو متری شهر سمیرم قرار دارد که با جلوه ای خاص کمر کوه 2000 متری را به دو نیمه مساوی تقسیم می کند. جاذبه پتکون در 15 کیلومتری جنوب غربی شهر مصیری و در شرق روستای برافتاب و شمال روستای زیردو قرار دارد چشمانداز این مکان چشمه سارهای جوشنده، کوه، صحرای سرسبز، و آثار تاریخی است. این برج که ظاهراً یک پرستشگاه یا آتشکده بوده 7 متر ارتفاع و 40/3 متر عرض دارد که شامل 15 ردیف سنگ لاشه سفید مکعبی شکل است.

راه نور آباد – شیراز به سوی جنوب خاوری به طول 180 کیلومتر و راه نور آباد- بندر گناوه به طول 245 کیلومتر است. این مکان در محور گردشگری مشهد-شاندیز واقع بوده و فاصله آن تا شهر شاندیز 4 کیلومتر است. بابا منیر مرکز بخش ماهور میلانی در کیلومتر 65 این راه قرار گرفتهاست. وی در همین گفتوگو اشاره کرده که دبی این چشمه ۶٠٠ لیتر بر ثانیه کسر آبدهی دارد که با جمع و تفریق کسری فعلی، میزان آب تونل انتقالی و میزان آبی که وارد دریاچه سد کوهرنگ میشود میتوان نتیجه گرفت که بیش از نصف حد نرمال، کاهش آبدهی در پرآبترین چشمه سرشاخه کارون اتفاق افتاده است.

این تونل را برای وصل کردن دو رود کارون و چشمه ایجاد کرده اند. چشمه کوهرنگ بهعنوان سرشاخه اصلی کارون بزرگ با کاهش شدید دبی روبهرو شده است. محصولات کشاورزی این منطقه معمولا گوجهسبز، گردو، انگور، آلبالو، شاهتوت و بلال است. به گفته وی، منطقه بیرگان دارای 12 روستا با نزدیک به سه هزار نفرجمعیت است و بیشتر درآمد مردم نیز از محل کشاورزی تامین می شود. بهتر است اشاره کنیم فصل پاییز و زمستان منطقه نیز زیبایی خاص خود را دارد؛ به همین دلیل چشمه ناز در فصلهای سرد سال نیز پذیرای علاقمندان بسیاری است. جاده رینه در زمستان در زمان بارش ها گاه در ساعاتی بسته می شود و در زمان بارش حتما بهتر است که با زنجیر چرخ به این روستا سفر کنید ، گرچه بسته شدن جاده رینه در زمستان بیشتر موقتی است و به دلیل سکونت و تردد بسیار زیاد به این روستا در زمستان ، پس از ساعتی جاده ها باز شده و برای تردد آماده می شود ، اما بهتر است نکات ایمنی را در سفر به رینه در نظر داشته باشید.

این مناره یکی از شاهکارهای معماری مناره در ایران میباشد. این دو نقطه از شهرستان رستم دارای جاذبه گردشگری و تفرجگاهی میباشد و در 5 کیلومتری شمال بابامیدان واقع است. علاوه بر تمامی این مسائل باید این مسئله را نیز اضافه کرد که آبرسانی به حدود ۱۰۰ روستا در این استان با تانکر انجام میشود و خطر کوچ اجباری نیمی از ساکنان استان چهارمحال و بختیاری را تهدید میکند. آنطور که احمدرضا احمدی، مدیرعامل آب منطقهای چهارمحال و بختیاری در گفتوگو با ایرنا گفته بود؛ دبی چشمه کوهرنگ چه در ناحیه تونل انتقال آب و چه در سرچشمه به نصف کاهش یافته و میزان دبی در حالت نرمال قبلی ۲۰۰ لیتر در ثانیه برای تونل و ۴۰۰ لیتر برای حقآبه خود چشمه بوده است.

بخشدار مرکزی شهرستان کوهرنگ از توابع چهارمحال و بختیاری از خشک شدن یکی از پرآب ترین چشمه های منطقه ” بیرگان ” در این شهرستان خبر داد. اختلاف ارتفاع بین بلند ترن و پشت ترین نقاط استان کردستان به حدود 2400 متر کی رسد. جریان آب این چشمه حدود ۷۰ لیتر در ثانیه است که از یک سفره سنگی قلیان میکند و از پس از خروج وارد یک حوضچه میشود.

مهمانان این شهرستان میتوانند از سواحل بندر رحمانلو، حیات وحش منحصر به فرد جزیره کبودان، دره کبوتران و سواحل قبادلو بازدید کنند. از جاذبههای طبیعی گردشگری این شهرستان میتوان به دو رود مزلقان و قرهچای و چشمه بالقلو اشاره کرد. بالقلو یکی از زیباترین و کهنترین روستاهای شهرستان ساوه به شمار میرود که بزرگترین و پرآبترین چشمه شهرستان، چشمه بالقو در این روستا واقع شده است. در کوه گورانگون، در روستای سه تلن در 30 کیلومتری مسیر نورآباد دو گنبدان نقش برجستهای ایلامی حک شده است.

این مسیر صعبالعبور است و فقط به درد کوهنوردهای حرفهای میخورد. بوان دارای چشمهها و آبشارهای فراوان و دیدنی زیادی هست که در فصل تابستان باعث خنکی این منطقه میشوند به طوری که با آنکه فاصلهٔ تنگ بوان تا شهر نورآباد با ماشین حدود 10 دقیقه است ولی دمای آن همیشه به طور متوسط 10 درجه از نورآباد خنکتر است. مرکز شهرستان ممسنی در 51 درجه و 31 دقیقه طول جغرافیایی و 30 درجه و 7 دقیقه عرض جغرافیایی و در ارتفاع 920 متری از سطح دریا واقع شده است.

مباح: هر فعلي که از نظر شرعي انجام آن جايز است. واجب عيني: واجبي که بر هر فردي با قطع نظر از ديگران واجب است مانند نماز و روزه. چشمه پیرسقا: در دامنه كوهي موسوم به پير سقا واقع در 40 كيلومتري بخش قره آغاج در دهستان چا راويماق جنوب غربي شهرستان هشترود در موقعيت طول و عرض جغرافياي 46 درجه و 57 دقيقه , 36 درجه و 52 دقيقه و در ارتفاع 2200 متري از سطح دريا هاي آزاد چشمه اي شگفت انگيز وجود دارد كه هر شبانه روز به طور متوسط چهارمرتبه با قدرت شش ليتر در ثانيه جاري و پس از يك ساعت به كلي قطع ميشودو از اين چشمه هنگام جاري شدن آب صدايي شبيه به صداي هواپيما به گوش مي رسد.

از چشمه تا قله 5 تا 6 ساعت راه است. اما برای رسیدن به خود چشمه، باید حدود سه ساعت در ارتفاعات دالان کوه پیاده روی کنید. برای رفتن به این منطقه، باید مقصد سفر خود را ونک قرار دهید؛ خوشبختانه مسیر سمیرم تا ونک جاذبههای دیدنی بسیاری مانند گردنه گله وار، روستای قلعه قدم و امازاده زیدبن علی و گردنه نخدان داشته و مسیر رسیدن به ونک به اندازهای زیبا است که هرگز در مسیر احساس خستگی نخواهید کرد. چشمه آب معدنی علی زاخونی کمی بالاتر از بازار ماسوله قرار دارد، آب این چشمه دارای بی کربنات است و در مداوای ناراحتی های جهاز هاضمه تاثیر گذار است، البته از این آب برای آشامیدن نیز استفاده می شود.

و راه های ترکیبی از این دو راه مانند روان درمانی همراه با دارودرمانی موءثرتر و سریع تر است؛ زیرا به تجربه ثابت شد که روان درمانی تاثیر دارودرمانی راتقویت و مدت درمان را کاهش می دهد. این منطقه کوهستانی و سردسیر دارای بهار و تابستانهای فوق العاده دیدنی است. این شهرستان شامل مساجد، امامزادهها و کاروانسراهای تاریخی بسیاری است و باتوجه به قرارگیری در مجاورت شهرهایی همچون قم، قزوین، تفرش و همدان دارای اقلیمی نیمه خشک با تابستانهای گرم و زمستانهای کمی سرد است. چشمه اعلاء: این چشمه را که در دسته چشمه های بیکربنات کلسیک قرار می گیرد، باید در کنار جاده آبعلی در 51 کیلومتری تهران ببینید.

در منطقه سرآب بهرام در جنوب ممسنی و در فاصله 9 کیلومتری سمت راست جاده شیراز- نورآباد، نقش برجسته صخرهای از دوران ساسانی وجود دارد که به واسطه وجود چشمه آبی در کنار آن به نقش سرآب بهرام معروف شده است. دیگه بهانه نیارید و آخر همین هفته رو برای یک تفریح جذاب در کنار خانواده عزیزتون خالی کنید. پل پردلیس پلی است که از 9 دهانه تشکیل شده و در گذشتههای دور، برای عبور از ایران به روسیه و قفقاز و همین طور برای رفتن به اردبیل از این پل استفاده میشد.

این دره معبر رودخانه سید آواچای است كه در 2 كیلومتری جاده ترانزیتی تبریز- تهران قرار دارد. باغ چهلستون اصفهان، نمونهای از یك باغ سلطنتی از دوره صفوی است. سطوح كف در باغ عمدتاً از مخلوط قلوه سنگ با ملات تشكیل شده است این تركیب در دو محدوده اطراف بالاخانه و سردرخانه توسط نقوش هندسی تزئین میگردد. بنابراین شما را به دیدن طبیعت بکر این منطقه در بهار و تابستان دعوت میکنیم، مطمئناً سفر شما میتواند خاطرات فراموش نشدنی را برای شما به همراه داشته باشد. دومین اثر طبیعی ملی بعد از دماوند، زیبایی زاید الوصف را در خود جای داده است که پتانسیل بزرگی در جذب گردشگر و توریسم بین المللی دارد، اما عدم نگاه ملی به این چشمه همیشه پر آب مشکلات زیادی را برای صنعت گردشگری مازندران به وجود آورده است مشکلی که کارشناسان سرمایهگذاری بخش خصوصی را چاره کار میدانند.

آبوهوای این شهر و استان مرکزی بهطور کلی معتدل و در فصول مختلف برای سفر مناسب است. همچنین ایشان گفته بود که ۹۶ درصد مساحت این استان اکنون دچار خشکسالی و تنش آبی شده است. چشمه بالقلو یکی از جاذبههای جذاب و طبیعی این شهرستان است که گردشگران بسیاری هرساله از آن دیدن میکنند. تمام بخش ها و عناصر این مسجد کوچک و عبادتگاه خصوصی با کاشی تزئین شده است. شهرستانهای این استان هرکدام جاذبههای گردشگری تاریخی و طبیعی بسیاری را در خود جای دادهاند.

دیدگاهتان را بنویسید