چوبی که چرخ دور آن گردد

این آبشار از به هم پیوستن آب چشمههای منطقه فاریاب دشتستان، رود فاریاب و آبشار زیبای آن تشکیل میشود. جمع آوردن با هم . با این كه در پشت آن قسمتی از حیاط واقع است اما از آنجا كه حیاط مذكور اهمیت حیاط اصلی را ندارد این حجم از بنا رابطه اصلی را با حیاط پشتی قطع میكند. در زمستان ممکن است در گل گیر کنید، پس کفش و چکمه مخصوص همراه داشته باشید. پس از آن سكاها به تجديد بناي اين شهر پرداختند و سقز را به نام اسكيت (ساكز) به عنوان پايتخت خود انتخاب كردند. خبرگزاری مهر – گروه استانها: چشمه باداب سورت پس از کوه دماوند توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری در سال ۸۷ بهعنوان دومین میراث طبیعی در فهرست آثار ملی ایران ثبتشده است و حالش همانند وضعیت برادرخواندهاش، دماوند، چندان خوب نیست.

رجوع به هفت چشمه شود. قلعه جمهور (بذقالاسی) : قلعه جاویدان یا قلعة جمهور یا دژ بذ که امروزه به نام قلعه بابک معروف است در ۵ کیلومتری جنوب غربی کلیبر واقع شده است. در کتب از آن به نام رود تگاب یاد شده است . برای اضافه شدن یک سانتی متر به ضخامت حوضچه ها در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال زمان لازم است با آگاهی بر این موضوع میتوان به عمر چندین هزار ساله ی این جاذبه و طبقات حوضچه های آن پی برد. ایزد مهر در نقش های کهن از میانه برخورد دو سنگ پدید آمده است، بی شک در باغ های کهن ایرانی محلی برای افروختن آتش نیز وجود داشته است.از عکس های هوایی شهر فیروز آباد چنین استنباط می شود که مناره آتشگاه کنونی در این شهر، در مرکز تقاطع دو محور باغ مستطیل شکل قرار داشته که با شبکه ای از جویبار ها آبیاری می شده است .از نمونه های دیگر می توان به باغ “ویس” نیاسر همجواری کنونی آن با آتشکده کهن ومدخل غاری مربوط به آیین مهر در این باغ اشاره نمود.

محصولات عمده آن گندم و جو است، همچنین انار، زعفران و عناب از دیگر محصولات کشاورزی این روستا به شمار می رود و توت آن شهرت خوبی دارد. آنچه مسلم است شیخ اجل سعدی شیراز بی شک در سرودن بوستان به آثار بزرگان پیش از خود نظر داشته استواز جمله به نصیحه الملوک اثر محمد غزالی طوسی که برخی از مطالب آن در بوستان منظوم شده است همچنین به کتاب حیاء علوم الدین و کیمیای سعادت اثر حجه الاسلام غزالی و به شاهنامه ی حکیم ابوالقاسم فردوسی که سعدی گذشته از انتخاب وزن شاهنامه ای برای بوستان، در بیان برخی مطالب، مستقیماً از فردوسی نام برده است.

از طرف نمای بسیار زیادی برای عکاسی دارد و هنرمندان جهات مختلفی را برای عکاسی انتخاب میکنند. همین مساله به آبگرم سرعین خواص شفابخشی داده است که آوازه آن نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان گسترش پیدا کرده، بهطوریکه برخی از پزشکان استفاده از چشمههای آبگرم سرعین را برای بیماران تجویز میکنند. چشمه ی اول دارای آبی گرم و بسیار شور است میزان شوری آب به قدری زیاد است که هیچ موجود زنده ای در آن زندگی نمیکند و در زمستان نیز یخ نمیزند ، در کف حوضچه ی این چشمه حفره ای عمیق با عمقی در حدود ۱۰۰ متر وجود دارد که به « برمودای اروست » شهرت دارد .در تابستان امکان شنا و آبتنی در این حوضچه وجود دارد و می توان از خاصیت درمانی آن برای امراضی چون رماتیسم ، کمردرد و بیماری های پوستی استفاده کرد .چشمه ی دوم حاوی آبی ترش مزه با رسوبات آهن و اکسید می باشد وجود این رسوبات باعث شده که آب چشمه به رنگ نارنجی و قرمز دیده شود این چشمه به اکسیر حیات شهرت دارد و آب آن همچون نوشابه ی گازدار از دل زمین به بیرون می جوشد .در قسمتی دیگر از چشمه ماده سیاه رنگی وجود دارد که از آن برای لجن درمانی استفاده می شود و به آن سیاه تیل گفته میشود .

نکته ی جالب در مورد این جاذبه ی گردشگری، این است که این مجموعه چشمه ها در ساعات مختلف روز به علت تغییر شعاع نور و بازتاب آن از سطح آب بر روی املاح مختلف رنگ های متفاوتی دارد و در طول روز و ساعات مختلف به رنگهای زرد ، قرمز ، نارنجی و طلایی دیده میشود بر اثر تابش نور بر املاح موجود در آب پلکانی رنگین کمانی به وجود می آورد ، شاید بهترین و زیباترین منظره از این حوضچه ها در هنگام غروب آفتاب دیده شود، زمانی که با به وجود آمدن جلوه های باور نکردنی از رنگهای روح نواز در لایه های حوضچه های پلکانی و ترکیب فوق العاده ی رنگهای آتشین قرمز ، زرد و نارنجی ترسیم گر تصویری خارق العاده خواهد شد ، به همین علت بازدید از این ناحیه در هنگام غروب بسیار توصیه شده است.

بهترین زمان برای سفر به باداب سورت فصل بهار و خصوصا اریبهشت ماه است زیرا در این ماه از سال این منطقه به علت قرار گرفتن در نزدیکی ارتفاعات جنگلی و گیاهان بوته ای انبوه، زیبایی دو چندانی دارد البته سفر در فصل پاییز و زمستان به این ناحیه شما را با چشمه های پر آب رو به رو خواهد کرد . ایجاد فضای سبز، احیای چشمههای خشک شده، تأمین برق دائمی، زنجیرکشی دور حوضچهها و حتی درآمدزایی برای بومیان در کتابچه طرح دیده نشده است. در کشورهای آمریکا ، ترکیه ، نیوزیلند و چین چشمه های شبیه این چشمهی ایران اما به رنگهای دیگر وجود دارد.

یکی از زیباترین و بکرترین تفرجگاه های شهرستان سمیرم و شهر ونک چشمه ناز ونک است. تا اینکه با تشکیل شهرستان هشترود (سراسکند) یکی از سه بخش آنرا به مرکزیت قره آغاج تشکیل می داد. چشمه های رنگی باداب سورت منظره ی خارق العاده ای را به وجود آورده است، سرچشمه ی اصلی این چشمه های رنگی، به دو قسمت متفاوت تقسیم می شود. همچنین در قسمت بالا دست این چشمه رودخانه ای فصلی از شاخه های آیدوغمش در جریان است که در یک کیلومتری مسیر خود آبشاری بدیع و دیدنی به ارتفاع ۱۰ متر به وجود آورده ، که این آبشار سنگی یکی از بلندترین آبشار طبیعی منطقه است که البته خود آبشار در فصول کم آبی دارای چشمه طبیعی و زیبا بوده و به خود آبشار جلوه ای خاص و زیبا می دهد.

با انجام سرمایه گذاری در طرح آب و خاک می توان به فعالیت های کشاورزی و همچنین باغداری شهرستان هشترود رونق بخشید. به احتمال بسیار روایت درخت تاکی در خواب آستیاگ در رابطه با پیدایی کوروش روییده بوده است، نشانگر این بوده است که خود نام پارس (به سانسکریتی یعنی درخت دارای رشد نمناک) به معنی چنار یا انگور گرفته می شده است: مطابق گفته هرودوت: “در سال اول ازدواج ماندانا و کمبوجیه، آستیاگ شاه ماد در خواب دید که از شکم دخترش ماندانا تاکی رویید که شاخ و برگ آن تمام آسیا را پوشید”.

اینجا آب و هوایی چهارفصل دارد یعنی هر زمان که به اینجا سفر کنید تجربهای به یادماندنی خواهید داشت. ۷. همدلی ندارد، یعنی نمی خواهد احساسات و نیازهای دیگران را متوجه شود و به رسمیت بشناسد. باداب سورت به چشمه های پلکانی طبیعی گفته می شود که علاوه بر زیبایی، خاصیت درمانی بسیار بالایی دارد ، از لحاظ لغوی نیز به معنای اثر آبهای گازدار است. مسیر پلکانیای را تصور کنید که چشمه رنگیای از دل آن میجوشد و یکی از بهترین طیفهای رنگی را تشکیل میدهد. مناظر اطراف را درههای سرسبزی تشکیل میدهد که به جادوی این منطقه میافزاید.

یکی از معدود دریاچههایی که به صورت کاملا طبیعی به وجود آمده است.اینجا میتوانید رقص پرندگان مهاجر بر فراز دریاچه را نظاره کنید و از عطر گلهای بنفشه سرمست شوید. پوشش شبستان به صورت گنبدي و چهار ترك است بر روي يكي از ستونها كتيبههايي به انواع خطوط نستعليق و شكسته نستعليق ديده ميشود. اين بنا به طور كامل توسط ميراث فرهنگي بيرجند مرمت و بازسازي گرديده است . این بنا داخل شهر تبریز واقع شده و از آثار دوره قاجاریه سات و حجره هایی متعدد برای سکونت طلاب دینی دارد. بناي آرامگاه در سالهاي اخير توسط اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان نهبندان بنا شده و روز به روز در حال گسترش و توسعه ميباشد .

دیدگاهتان را بنویسید