چشمه هاي منحصر به فرد(بخش دوم) آبگرم هایی که باعث تسکین درد

كلمه ايذه در قرنهاي گذشته به كلي متروك شده بود تا در دوره پهلوي مجدداً مورد استفاده قرار گرفت. مورخان قديمي، مانند نويسنده «حدود العالم»، اردبيل را واژهاي اوستايي دانستهاند كه از دو كلمه «ارتا» (مقدس) و «ويل» (شهر) به معني شهر مقدس تركيب شده است. اما بهترین فصل برای سفر به این منطقه، فصل بهار و اوایل پاییز است. برای رسیدن به روستای اروست از تهران میتوانید به ترتیب زیر از جادههای استان سمنان یا مازندران استفاده کنید. ارومیه یا اورمیه مرکز استان آذربایجان غربی، یکی از شهرهای قدیمی ایران به شمار می رود که قدمت آن به 2000 ق.

این شهر به علت آب و هوای معتدل و داشتن مناظر زیبا یکی از شهرهای توریستی کشور است. ارومیه یکی از شهرهای زیبا و دیرپای آذربایجان غربی در جلگه ای بطول 70 کیلومتر و به عرض 30 کیلومتر و در کنار دریاچه لاجوردی به همین نام گسترده شده است. تنوع مذهبی در شهر ارومیه بسیار زیاد است و شیعه، سنی، یهودی، آشوری و ارمنی ها در کنار هم و به صورت کاملا مسالمت آمیز زندگی می کنند.

این روستا از دیرباز محل مبادله کالاها و بازار روستایی منطقه ارومیه بوده است و در کنار بستر رودخانة شهرچای به صورت خطی استقرار و امتداد یافته است. مردان کرد از نوعی کت به نام «چوخا» استفاده میکنند و شلواری به نام «رانک» و دستاری به نام «جامانه» میپوشند و پاپوشی به نام «ملکی» به پا میکنند. این آبشار یکی از آبشارهای دائمی اصفهان است که در بهار دارای آب فراوان بوده و در زمستان با قندیلهای یخی منظرهای بکر به وجود میآورد. آب و هوای این روستا در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.

تنوع انگور و سیب ها در نوع خود کم نظیر است. م. می رسد. این شهر در جلگه وسیع و سرسبزی که اطراف آن تا کیلومترها پوشیده از باغات انگور و سیب و مزرعه می باشد، واقع گردیده است. عمق دریاچه نیز زیاد به نظر می رسد و بهتر است تنها از مناظر بسیار زیبای حاشیه رودخانه استفاده شود. این دریاچه در مسیر رودخانه ای پرآب و خروشان قرار گرفته و وجود کوه های بسیار زیبای کناره ی دریاچه که از اواسط اردیبهشت تا مهر ماه سرسبز و بسیار دلگشا هستند، منظره ای بدیع را ایجاد نموده است.

برفهایی که بر روی کوههای زردکوه بختیاری انباشته میشود بعد از نفوذ به دل کوه و گذر از سنگهای موجود در قلب کوه توسط چشمه دیمه به صورت آب تصفیه شده با عوامل طبیعی به بیرون هدایت میشود. شهرستان نهبندان با 2418135 هکتار عرصه منابع طبیعی دارای 254910 هکتار جنگل می باشد که از این مقدار 30955 هکتار جزء جنگلهای دست کاشت و 223955 هکتار آن جزء جنگلهای تنگ بنه و بادامشک با تاج پوشش 25-5% می باشد و در مناطق مختلف شهرستان بویژه در مناطق کوهستانی مانند رشته کوه حوری ,ارتفاعات شاهکوه ، رشته کوه بهاران ،ارتفاعات عربخانه, رشته کوه انجیرک، رشته کوه استند ، رشته کوه بادامشک گدار زرد و غیره پراکنده می باشند.

رودخانه در فصل گرما کم عمق بوده و با احتیاط می توان از برخی نقاط آن گذشت و از مناطق بکر و دیدنی آن بیشتر استفاده نمود؛ هرچند این کار چندان خالی از خطر نیست و با توجه به سرعت آب رودخانه مخصوصا در مورد کودکان به هیچ وجه توصیه نمی شود. این نام هم به دلیل جریان هشت رودخانه، قرانقو – آیدوغموش – آجی چای – قلعه چای – قوری چای – لیلان چای – اجیرلو – قره قیه است که از این شهرستان میگذشتند بنا بر نوشتهها، قدیمی ترین منبع درباره این شهرستان تاریخ تحریر وصاف میباشد که نام این شهر در آن هشترود آمده است و اهالی هشترود در مورد وجه تسمیه مهم شهرستان میگویند: نام اصلی این محل سرکسن (sarkasan) بوده است.

این بازار علاوه بر توریستی بودن، قلب اقتصادی شهر هم است. پیش از ورود و استقرار آریایىها در این منطقه اقوام غیر آریایى از جمله عیلامیان در این منطقه مىزیستهاند كه بعدها در احوال اجتماعى، فرهنگى و حتى تركیب نژادى مهاجران آریائى تأثیر داشتهاند. ٣- در منطقه درنگیانا شهرها زیر دیده میشود که با نواحی قابل قیاس کنونی آن از این قرار هستند: آریکادا (محل رسا، حصین آباد/زابل)، کسارکسیارا (زرنج)، آریاسپا (عرب)، نوستانا (نیشک/چاخانسور)، آستا (خاش)، رهودا (هاروت رود)، اینّا (جوَین)، پروفیسیاسا (فراه)، فرازانا (چهار برجک)، بیگیس (قلعه بُست) و آرانا (گَوران).

دامپروری نیز رونق قابل توجهی دارد و لذا گوشت، فرآوردههای لبنی و پشم از محصولات دامی این روستاست. از آنجایی که این غار دارای پرتگاه و چاههای درونی است، لذا بازدید کنندگان باید یه وسایل ایمنی لازم مجهز باشند. نامگذاری این دره به قاسملو توسط حزب دموکرات کردستان صورت گرفته است، که نام رهبر سابق این حزب می باشد. میه تشکیل یافته است که “اور” به معنی جا و مکان و “میه” به زبان آشوری یعنی آب. سپس با اتمام جنگ و درگیری ها، جمهوری اسلامی ایران نام این مکان را به دره شهدا تغییر نام داد، که عده ای زیادی در این منطقه کشته شدند.

با این حال به دلیل موقعیت مکانی عالی و چشمانداز خوبی که این اقامتگاه دارد، مورد استقبال گستردهای از مسافرین قرار میگیرد. این روستا در ارتفاعات البرز قرار دارد، وزش باد در بین دشت های سرسبز، آب های جاری و آواز پرندگان احساس آرامش غیرقابل توصیفی را در انسان ایجاد می کند. البته پشت چشمم سه رنگ سایه دارد، گونهام را با سه رنگ برجسته کردهام. با هیچکس کار ندارند و حتی از مراودات با بیرون از روستا نیز پرهیز میکنند. در حدود 45 کیلومتری غرب شهر ارومیه و در میان کوهستان های این شهرستان وقتی به مرز ایران و ترکیه می رسیم؛ دریاچه ای طبیعی و بسیار زیبا و دیدنی به وسعت تقریبی 5 هکتار وجود دارد؛ که زیستگاه انواع آبزیان از جمله ماهی قزل آلا، و پرندگان مهاجر مختلف بوده که محل بسیار مناسبی جهت گذراندن اوقات فراغت گردشگران و دوستداران طبیعت می باشد.

این شهر در گذشته (تقریباً هزار سال قبل) به «اوجان» معروف بود. درک اینکه چرا این چشمههای آب بندی مرتفع مورد توجه مردم در شبکههای اجتماعی قرار گرفته اند دشوار نیست، این چشمه به لطف بودن در حومه نفس گیر ایتالیا و وجود آبهای فیروزهای و فضای سرسبز خود معروف شده اند. رسوب املاح موجود در چشمه با گذر زمان، سازه آهکی رنگارنگی در اطراف آن به وجود آورده که بر زیباییهای چشمه افزوده است.

دیدگاهتان را بنویسید