نشانه های بیماری های روانی در قرآن و حدیث – خبرگزاری حوزه

از دیگر ویژگیهای جالب این روستا وجود واحدهای تجاری متعددی است که باعث شده است تا بسیاری از افراد از شهرهای مجاور، برای خرید اجناس به این روستا مراجعه کنند. طبق تحقیقات ابتدائی که درین محل صورت گرفت، منرال سلفر مخلوط با دیگر مرکبات در ولایت بامیان در منطقه یخشی گنبد ولسوالی سیغان و ولسوالی یکاولنگ، وجود دارد. این روستا در دامنه شمالی شیرکوه و در مجاورت کوه معروف عقاب کوه قرار دارد. کوههای روستای اسلامیه از جمله شیرکوه دلیل بر خوش آبوهوا بودن این منطقه و همچنین سکونت بسیاری از افراد در طول تاریخ در این روستا بوده است.

در مقدمه برایتان گفتیم که تفت جان میدهد برای سفر زمستانی. این پله ها در طی سالیان دراز به وسیلهتبخیر آب چشمه باداب سورت که در این دامنه ها جریان داشت له وجود آمده اند، درواقع این ها ردپای رسوبات کهنی هستند که در طی زمان بر روی هم چیده شده اند. از آنجا که از آب این چشمه برای درمان امراض جلدی و پوستی و درد مفاصل استفاده میشود، در همه فصول، بهخصوص فصل زمستان که هوای مطبوعی بر منطقه حاکم است، گردشگران زیادی از شهرهای مختلف خود را به این آب گرم میرسانند؛ هرچند که باید نهایت احتیاط را داشته باشند؛ زیرا نبود علائم هشداری در برخی مواقع منجر به غرقشدن افراد شده است.با توجه به اینکه عمق چشمه آب گرم معدنی میراحمد تنگستان به ۱۱ متر میرسد؛ گردشگران فقط از بخش کمعمق چشمه استفاده کنند.

در همهء فرهنگها آله بمعنی عقاب آمده و در بسیاری از لهجه های کنونی ایران نیز چنین است چنانکه «هلو» در کردی، «اله» در مازندرانی و «آلغ» در گیلکی. آیه 100 و 101 اعراف، و 87 و 93 توبه و 3 منافقون نیز در رابطه با طبع قلوب است. در این باغها عموماً محصولاتی هم چون شاتره، رناس، نعناع، شیرین بیان، گل ختمی، گل خواصیر و … 9- آیا سایه ی تمام اجسام که در مقابل نور گرفتید،مثل هم تیره است؟

کاشت درختان میوه از جمله انار، بادام، خرمالو، گلابی، توت، زردآلو و سنجد، روستا را در این زمینه نیز سرآمد دیگر روستاهای همجوار نموده است. این الگوبرداری در دیگر عناصر بنا نیز به چشم می آید. اسفراين پس از تسلط اعراب و حتي در زمان حكومت آنها بسيار آباد بود. پس از درگذشت حاج نصیرالملك در سال 1311 ه.ق تزئینات بنا و بعضی قسمت های ناتمام به وسیله ابوالقاسم خان نصیرالملك، مالك این باغ اتمام یافته است. قلعه اسلامیه، آب انبارها و آسیابهای آبی، از دیگر بناهایی هستند که در صورت سفر به این روستا، پیشنهاد میشود از آنها بازدید به عملآورید.

آب اين چشمه از دسته آبهاي معدني بي كربنات كلسيك و منيزين گازدار و آهن دار است كه خواص درماني آن براي ازدياد گلبول هاي قرمز و تنظيم ميزان هموگلوبين خون، سهولت كار دستگاه گوارش و كمك به تغذيه و رشد ارزيابي شده است. دلیل نامگذاری این چشمه، پرآب بودن چشمه از اوایل فروردین تا مهرماه است. به دلیل مسائل ذکر شده و همچنین آبوهوای بسیار مناسب این روستا، گردشگران زیادی برای تفریح و استراحت، به این روستا سفر میکنند و این مسئله یکی از عمده دلایلی است که مردمان روستا را، از مهاجرت به شهر، منصرف نموده است.

بگذارید قبل از هر چیز بگوییم که تفت کجاست. روی نقشه ایران که نگاه کنید، شهر تفت کمی آن طرفتر از شهر یزد، چیزی حدود 20 کیلومتر، در دل شهرستانی با همین نام قرار گرفته است. چیزی که بر یک جا قرار نگیرد. تا کنون چیزی درباره پوشش گیاهی ایرانی ـ تورانی شنیدهاید؟ قبل از هر چیز بگوییم که از طبیعت ایرانی و تورانی نباید انتظار جنگلهای سرسبز و دشتهای باشکوه داشت؛ اما با این حال، طبیعت لطفش را از این شهر دریغ نکرده است.

اشاراتی که در قرون اولیه اسلامی در مورد این داستان وجود دارد میرساند که قطعاً منشأ این داستان در قرون و اعصار بسیار کهن و قبل از سروده شدن شاهنامه بوده و اظهار نظر طبری « متولد ۲۲۴ ه . این حرفمان البته به این معنا نیست که در بهار یا تابستان نتوانید به این شهر سفر کنید. این تالابها و چشمه های آبگرم اطراف آن حدود ۲۵۰ هکتار مساحت داشته که زیستگاه پرندگان زیادی (۶۴گونه) میباشد.

فاصله این روستای زیبا و اصیل تا مرکز استان یزد، ۳۰ کیلومتر و تا شهرستان تفت، ۱۰ کیلومتر میباشد. استان آذربایجان شرقی با وسعت ۴/۱۶۲۵۴ کیلومتر مربع در گوشه شمال غربی فلات ایران قرار گرفته است. درحال حاضر روستای اسلامیه به عنوان قطب تجاری شهرستان تفت، در خدمت بومیان و گردشگران است. شهرستان تفت هم به موهبت همین کوه، آبوهوای نیمهخشک و کوهستانی دارد و هر چهار فصل سال برای سفر به این شهر مطلوب است. بعضی میگویند به همین دلیل به این شهر هم تفت میگویند.

حتی تابلوهای لازم هم در محوطه نصب شده است. استان یزد به عنوان یکی ازقدیمیترین و مذهبیترین استانها، دارای بناهای فرهنگی و مذهبی زیادی بوده و در این امر یکی از شاخصترین استانهای کشورمحسوب میشود. آب چشمه در پی آب شدن برفهای تجمع یافته در طول زمستان تامین می شود و همین امر سبب شده است که آب این چشمه بسیار سرد باشد و این مهم در تمام طول فصول سال وجود دارد.

«فلکده» به منطقه ای در دل جنگلهای دوهزار تنکابین اطلاق میشود که شهرتش بخاطر آبگرمی است که در دل جنگل و در زیر کلاهک صخره ای است که با توجه به کوچکی آن جاذبه خاص این منطقه بوده که بعلت پرت بودن از مسیر اصلی خوشبختانه افراد کمی از آن خبر دارند (عمدتا محلیهای آن منطقه ) آب گرم معدنی است که آب تنی کردن در آن آنهم در دل جنگل لذت وصف ناپذیری را به دوست داران طبیعت میبخشد.

در طبیعت این شهر دیده شدهاند. در شرق و غرب اَن دو دروازه وجود داشته، که به همراه بافت بسیار قدیمی روستا، در اثر وقوع زلزلههای متعدد و عدم محفاظت، تنها خرابهای از اَن باقی ماندهاست.این روستا دارای یک قبرستان بسیار قدیمی است که در آن سنگ قبرهایی مربوط به قرن اول و دوم هجری دیده میشود. سپس دستور می دهد هر یک از لشکریان یک توبره خاک در کنار آن چشمه رویهم بریزند که با این کار در وسط آن دشت صاف تپة نسبتاً بزرگی ایجاد می شود و سپس برای آنکه در حال سخنرانی همه لشکر او را ببینند بالای تپه می رود و ضمن نصیحت لشکریان خود به عدالت و انصاف و مردمداری و نیک نفسی و وطن پرستی جانشین خود را بنا به خوابی که چنین دیده بود .

دیدگاهتان را بنویسید