نام چشمه های بهشتی چیست؟

همچنین در این ارتباط میتوان از حوزه بنیاد خان ، حوزه جم ، حوزه زورآباد ، تنگنای کمان بهشت ، تنگنای ذوالفقار و غیره یادآوری کرد . همچنین ایجاد توتستان و گلستان در مکانهای ممکن میتواند به جذب گردشگر بیشتر به شهر گلمکان کمک کند. دیوارهای سنگچین باغها را طی کردیم و به کلیسایی رسیدیم که در میان درختان سر به فلک کشیده خودنمایی میکرد. خانههای بسیاری نیز در تپههای اطراف ساخته شده که به عنوان محل اقامت شبانه استفاده میشود و وقف عام شدهاند.

مربوط به دوران یزدگرد سوم بوده و به عنوان انبار اموال حکومتی از آن استفاده میشده است. نام آن از کوه گرزمان سر، گرفته شده است که به زبان محلی یعنی بالای بهشت است. قلعه قزل ارسلان بالای کوه قلات بود و آثار خرابههایی از آن برجای مانده بود. همان دیوارهای از جنس گچ و سنگ و ساروج که رو به ویرانی بودند نشان از تمدنی قدیمی دارد که قدمت آن به دوره هخامنشیان و اشکانیان برمیگردد و چون در دوره سلجوقیان برج و باروهای آن بازسازی و مورد استفاده مجدد قرار گرفته به قلعه قزل ارسلان معروف شده است.

با راهنمایی احمدآقا از گورستان قدیمی، قلعه قزل ارسلان، موزه مردم شناسی و بازار قدیمی سنگفرش شده قلات هم دیدن کردیم. موزه زیلوی میبد در سالن شرقی کاروانسرای میبد قرار دارد. احمدآقا هم حرفم را تایید کرد و گفت: «تابستان در اوج گرما باز هم روستای قلات هوای مطبوعی دارد و پاتوق خود شیرازیها هم هست. از مراسم ویژه مردم رویدر میتوان به مراسم عید فطر، عید قربان، شب چله زمستان، شب چهارشنبه سوری، دعای باران و عروسی های محلی اشاره کرد. از معروفترین غذاهای گردشگرپسند اینجا میتوان به بورَک، قلیه ماهی، کماچ، نان مهیاوه، شله، خورشت زنجبیل و نان محلی چورک اشاره کرد.

از مهمترین جاذبههای طبیعی آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد. بر اساس نتایج سرشماری سال ۱۳۷۵،روستای رویدر در حدود ۴۷۲۰ نفر جمعیت داشته است که در سال ۱۳۸۵، به ۸۵۴۹ نفر افزیش یافته است.و اقدامات لازم برای شهر شدن رویدر انجام شد و اکنون مردم آن را به عنوان شهر رویدر می شناسند. شروع بازیگری وی در سینما، سال ۱۳۶۰ با فیلم سینمایی مرگ یزدگرد به کارگردانی بهرام بیضایی می باشد. سیتی سنتر 7 طبقه دارد که دو طبقه آن به پارکینگ اختصاص یافته است.

این شهر از سطح دریا ۸۳۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در تابستان گرم و در بهار و زمستان مطبوع و معتدل است.رودخانه دایمی رویدر، از میان رویدر عبور میکند. ارتفاع این شهر از سطح دریا به حدود 1،650 متر میرسد. قلعه برج، که قدمت آن به دوره قاجاری میرسد و دو زیارتگاه به نامهای امامزاده سید حسن و ملکالقدوس نیز از اماکن زیارتی است. زیارتگاه های سید حسن و ملک القدوس از قدمت کهن این شهر حکایت دارند.

خوزستان چشمه جوشان استعداد است.وی افزود: شجاع و سید جلال و رادوشویج به تیم برمیگردند. سوغات مختصری برای خانواده خودم و مجید خریدیم و تصمیم گرفتیم بعد از ناهار و کمی استراحت، دوباره برای دیدن آبشار و رودهای قلات دل به راه بسپاریم. رودخانه دایمی رویدر، رویدر را به دو بخش تقسیم نموده و راه دسترسی دو بخش اصلی از طریق پلی است که بر روی رودخانه احداث شده است.

و مدرسه علوم دینی خواهران با قدمت ۱۲ سال در حال فعالیت است انجمن سبز بانوان که با همت زنان رویدر تاسیس شده است قریب به ۴ سال است که از فعال ترین کانون مذهبی رویدر به شمار می آید که شامل دو مهد کودک جلسات سخنرانی کلاس تجوید و تعلیم قرآن کلاس حدیث و فقه برای بانوان است. براثر بارش شدید باران و به دنبال شسته شدن آن توسط سیل در 9 سال پیش،دیواراین اثر قدیمی مشخص شده واکنون پس از مرمت بعنوان یک اثر تاریخی مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.

تربیۀ احشام و وتولیدات زراعتی که رکن اساسی اقتصادی کشور را تشکیل میدهد تحت ضربۀ شدید قرار گرفته. تنگه نباب که در امتداد دره چورستان و در ۲ کیلومتری رویدر واقع شده، یکی از زیباترین گردشگاههای این منطقه گرمسیری به شمار میرود. دره چورستان که در سه کیلومتری رویدر واقع شده و چشم اندازی زیبا و دل انگیز دارد. كندوان روستايي تاريخي و كم نظير است كه در فاصلة 22 كيلومتري جنوب اسكو در ميان دره اي با صفا و كنار رودخانة پر آبي به همين نام واقع شده است . ارتفاعات رخ که همچون دیواری بلند، در حاشیه شهر واقع شدهاند، چشماندازهای شهر را غنا بخشیدهاند.

اهالی روستا معتقدند که قلعه متعلق به اتابکان فارس بوده است. از تاریخ دقیق پیدایش این چشمه ها اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، اما قدمت این محل به اندازه ای هست که جهانگردان روسی قرن 19 از این محل با عنوان چشمه های آب گوگرد توی سفرنامه هاشون یاد کنند. متاسفانه این کلیسا در بیتوجهی میراثیها در وضعیت مناسبی بهسرنمیبرد و بیشتر قسمتهایش تخریب شده بود اما هنوز شکوه و صدای ناقوسش برایم قابل تصور بود. بافت قدیم روستا کمی متروکه شده بود و خانههای نوساز مدرن جای خانههای خشتی از جنس گچ، سنگ و چوب را گرفته بود اما قلات همچنان هویت خود را حفظ کرده و شلوغی روستا و جمعیت ۷۰۰۰ نفریاش خبر از رونق زندگی در قلات میداد.

ارگ یا قلعه خشتی مورچه خورت در شاهین شهر قرار دارد و پس از ارگ بم، بزرگترین قلعه مسکونی کشور به شمار میرود. آب این چشمه از زمین میجوشد و خاصیت درمانی عجیبی دارد. چشمه آب سرد انجیری و حواشی آن از تفرجگاههای سرسبز و جالب توجه رویدر است. ولی شور و ذوق امیر از دیدن فضای سرسبز روستا را که میدیدم نظرم عوض میشد. مناظر و بکر دیدنی زیادی وجود دارد که می تواند آرامش زیادی را به ما ببخشد. مجید غرولندکنان کوله را برداشت و من دست پسر کوچکم را گرفتم تا برویم ببینیم روستایی که به ثبت ملی و نیز یونسکو رسیده چه چیزی در خود دارد.

تماشای فوران گِلهای خاکستری که تنها در ۴ نقطه جهان ممکن است را در سفر به چابهار از دست ندهید. پسر را گفت نباید که این سخن با کشی در میان نهی گفت: ای پدر فرمان تراست. تابلو استیل یکی از روش های قدیمی است که در گذشته به جای استیل از مس ، برنج و یا گالوانیزه استفاده می شد . گفتم مجید سال بعد به جای بهار، تابستان بیاییم که حسرت میوه ها روی دلم نماند. مصالح به کار رفته در بافت سنتی مسکونی شامل خشت، گل، آجر، تنه و شاخه و برگ درختان نخل و درختان میوه میباشد.

میزبون پیشنهاد میکند این مسیر را همچنان ادامه دهید تا به دریاچه برسید. ولی کلی خاطره شیرین برامون رقم خورد با دمپایی دوماد ایستادن اولین بار بود رفتیم داخل کشتی و کشتی حرکت کرد ما که کارمون تموم شده بود یه چندتا عکسم رو عرشه کشتی گرفتیم و لباسمونو عوض کردیم تو این مدت کشتی رسید به جزیره سوم به اسم گه چی جزیرسی (جزیره بزها که جزیره پر بود از بز تا یادم نرفته بگم اونیکی جزیره هم پر بود از خر. از رقصهای محلی میتوان به اسب پیرمرد و رقص دستمال بازی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید