معرفی جاذبه های گردشگری جنگل های ارسباران

از طرفی وجود تاج پوشش باعث افزایش میزان برگ ریخته شده در سطح خاک می گردد که با تجزیه تدریجی آنها حاصلخیزی خاک جنگلی نیز افزایش می یابد و در ضمن خواص فیزیکی خاک به نحو مطلوبی اصلاح می شود . پس از حرکت از شهر تهران و پشت سر گذاشتن شهرهای آمل، بابل، قائم شهر، نکا و بهشهربه کردکوی میرسید که سرآغاز مسیر حرکت شما به سمت منطقه جهاننما است.

بزها، اقسام آهوها از جمله آهوی باختری و ترکی، گوسفند مارکوپولو، بز کوهی که در سلسله کوههای هندوکش و کوههای صفحات مرکزی موجوداند و بعضی از انواع آنها توسط شکارچیان از بین رفته و یا خیلی کمیاب میباشند که باعث شده حیات وحش افغانستان بسیار مظلوم واقع گردیده است. یکی از بهترین جاذبههای استان مازندران جنگل دو هزار (Do Hezar Forest) است که از جمله تفرجگاههای زیبا و جالب مازندران به شمار میرود. دهکدهای بکر با مناظر طبیعی اعجابانگیز که به دور از هر گونه هیاهو بر ارتفاعات بالا آرمیده و میزبان گردشگران است. زیباییهای این جنگل و جاده منتهی به آن از مقابل هیچ چشمی دور نمانده و شما را مجذوب خود میکند.

قدم زدن در مسیر جنگل، پیاده روی با پاهای برهنه روی برگ ها، یا حلقه زدن دستان به دور یک درخت جزو تمرینات جنگل تراپیست. گونههای گیاهی و حیوانی این منطقه جزو نکات بسیار ویژهی آن است . کل این مسیر چیزی حدود ۷۰ کیلومتر است که ۳۰ کیلومتر آخر راه، جاده شن ریزی شده و خاکی است و گذر از آن ممکن است کمی سخت باشد. در بررسی های اخیر که توسط برخی باستان شناسان ایرانی و فرانسوی انجام شده، قدمت زندگی انسان در این منطقه را به بیش از 30 هزار سال قبل تخمین زده اند. در سال ۱۳۹۶ دو محقق (تازیکه و غیبی) به تحقیق و بررسی پیرامون شاخص های طبیعت در درمان بیماری ها و همچنین طب مکمل با رویکرد طبیعت درمانی، پرداختند.

همچنین فشار خون و ضربان قلب را می کاهد و افزایش چشمگیری را در فعالیت سلول های کشنده ی طبیعیِ ( NK ) تولید شده توسط سیستم ایمنی ایجاد می کند که برای انهدام عفونت و مبارزه بر علیه سرطان می باشد. این عشایر همچنین در جنبش مشروطه نیز نقش اساسی داشتند و وارد مناقشات مسلحانه شدند. این امکانات در بخشهای مختلف جنگل دو هزار قرار داده شده که در ادامه میخواهیم به معرفی آنها بپردازیم. کلبههای داخل پارک ساخته شدهاند که تمام امکانات لازم برای اقامت را دارند و مسافران و بازدیدکنندگان میتوانند به راحتی در آنها استراحت کنند.

در جنگل دو هزار تنکابن، امکانات رفاهی و تفریحی متنوعی برای بازدید کنندگان فراهم شدهاند. پیست دوچرخهسواری، مسیرهای پیادهروی، کنارههای رود چالدره، کافیشاپ و رستوران از دیگر امکانات و جاذبههای پارک جنگلی چالدره هستند. در بسیاری از قبیلههای این منطقه، زنان همپای مردان میجنگیدند. در همان ابتدای ورود به جاده جنگلی، رودخانهای در کنار درختان سرسبز وجود دارد. این کلبهها در واقع همان اتاقهای یک هتل جنگلی به حساب میآیند که در یک ساختمان جمع نشدهاند. انگار این تکه از زمین با بشریت در زمان سفر نکرده است و همان طور که بوده باقی مانده تا با مردمان نازنین و مهمان پذیرش برای ما یاد آور زیباییهای خداوند شوند.

اینجا آرامگاه یکی از عارفهای مشهور ایران است. حالت ایران به جایی رسیده که ترکمنهای مرو و آخال افسوس میخورند، افاغنه ترحم میکنند، و روس نیز نمیپسندد. رییس شورای ولایتی بادغیس با بیان این مطلب میگوید که طالبان از درآمد حاصلات پسته که سالانه به بیش از ۱۵ میلیون دالر میرسد، برای خود تحهیزات نظامیخریداری میکنند. در کتاب قرآن نیز اشاره به روان درمانی با طبیعت شده است: ” براى شما آبى از آسمان فرود آورد پس به وسیله آن باغ هاى بهجت انگیز رویانیدیم”. که ثبت جهانی شدن این منطقه در حال بررسی است و اقداماتی برای ثبت جهانی آن در یونسکو صورت گرفته است.و از چند پارامتر، تاریخ، زیستبوم و گردشگری حايظ اهمیت است.

مورد بررسی واقع شد. این ابزار می­تواند با بررسی این که گره­های درختی که شامل یک ویژگی هستند، مشخص کند ناخالصی در میان همه درختان جنگل چقدر کاهش می­یابد و اهمیت آن ویژگی را با دقت بالایی اندازه­گیری ­کند. بهتر است باک بنزین خود را در پمپ بنزین کردکوی پر کنید زیرا تا مقصد و نزدیکیهای دامغان هیچ پمپ بنزینی در راه وجود ندارد. جنگل بارانی Taman Negara در مالزی با حدود 130 میلیون سال قدیمی ترین جنگل کره زمین است. جنگل جهان نما جنوبی ترین جنگل انبوه گلستان است که به دلیل ارتفاع بالای آن به نام بام گلستان آن را میشناسند.

تابلوهایی در کمربندی بزرگ تنکابن نصب گردیدهاند که شما را به سمت جنگلهای دو هزار و سه هزار هدایت میکنند. نمایی است که یک گردشگر وقتی در یکی از این کلبه ها مستقر شده و کنار یک بخاری هیزمی لمیده خواهد دید. جنگل جهان نما قدمت دیرینه دارد و از قدیم الایام در بالا ی کوه جا خوش کرده است . تمامی مسیرها درنهایت به این میدان ختم میشوند و از این جا به بعد باید مسیر را ادامه دهید تا به جنگلهای زیبای دو هزار و سه هزار برسید. به جان شما، نمیدانید اگر کسی بخواهد در شهر پنج نفر از علما و اعیان به شام یا ناهار دعوت نماید باید تدارک شصت نفر پیروان خر یا پیروان خور را ببیند وگرنه رسوا میشود.

هر چه به سمت جلو حرکت کنید، ارتفاعتان از سطح زمین بیشتر شده و رفته رفته رودخانه را در میان درهای میبینید. ولی هر چه کوشیدند سودی نداد. ۴شاخص توسعه ی انسانی با توجه به چه عواملی تعریف می شود ؟ یکی از تفریحات مردم سیدنی و گردشگرانی که به استرالیا سفر می کنند، این است در زمان طلوع خورشید در اوج پل بایستند و اولین تابش های آفتاب را نظاره گر باشند. این جنگلها دامنه شمالی سلسله جبال البرز را میپوشانند. حجم وسيع آتش و ناهماهنگي ميان مديريت ستاد بحران و سازمان جنگلها و مراتع کشور صداي امام جمعه تبريز را هم درآورد.

این منطقه دارای قلعه هایی اسنت که پیشینه تاریخی این جنگل ها را نشان میدهد قلعه هایی مانند قلعه پشتو، قهقهه، جوشین و قصر آیینه لو کلیساهای متعددی که بیش از یک قرن قئمت دارند و از جمله آنها میتوان به کلیساهاوینق،آینالو و ناپشته اشاره کرد. به گفته این مقامها، بیشترین میوه و سبزی این کشور به هند و پاکستان صادر شده که مجموع صادرات میوه افغانستان به این کشورها در ربع اول سال جاری خورشیدی، حدود ۵۰ درصد رشد را نسبت به ربع اول سال گذشته خورشیدی نشان میدهد. مطالعات، مزایا و فواید گسترده ای برای سلامتی مخصوصا در سیستم قلبی عروقی و سیستم ایمنی و تثبیت و بهبود رفتار و مزاج و ادراک نشان داده اند.

شاید بتوانید در جشن سماق هم شرکت کنید! در پاسخ باید بگوییم که نام این جنگلها در ابتدا دو هراز و سه هراز بوده و دلیل این نام گذاری هم تعداد رودهای بالای کوه بوده که جاری میشدند و در یک نقطه به هم میرسیدند. همهٔ محبتهای اوست، عطای او را باید به لقایش بخشید. بازنگری طرح هادی را ضروری است و جنگلها، مراتع و زمینهای کشاورزی باید از دایره این طرح خارج شوند.

ذکریا را به اندرون بردم، نمیخواست بیاید. اگر پس از بازدید از امام زاده قاسم (ع) مقداری دیگر مسیر را ادامه دهید به موزه مردم شناسی جنگل دو هزار میرسید. خوردن کباب ماهی در جنگل دو هزار طعم و لذت دیگری دارد و حتماً به پرسنل سفارش تهیه این غذای کبابی خوشمزه را بدهید. شما هم میتوانید برای فاصله گرفتن از هیاهوی شهر و دل سپردن به آرامش بی کران جنگل چند روزی را با تهیه بلیط هواپیما به شهر تنکابن سفر کنید.

شما میتوانید از نزدیک از بوتههای گل گاو زبان ، مریم گلی و درختچهی زرشک و آلوچه برداشت کنید. آماج کوشش درست یکپارچگی ذهنی و جلوگیری از پراکندگی اندیشه است. این افراد درولایت سرحری کنر ، نورستان ، پکتیا ، وباد غیس جا بجا شده تااز قاچاق چیان چوب به خارج جلوگیری نمایند .مدیر جنگلات وزارت زراعت سید بهرام « سعیدی » مگوید: درظرف 25 سال دونیم میلون هکتار جنگلات کشور دراثر جنگ های گذشته وخشک سالی ازبین رفته است . در گذر زمان نقطه تلاقی رودها با یکدیگر جا به جا شد و نامشان از دو هراز و سه هراز به “دو هزار و سه هزار” تغییر یافت.

در استان مازندران به قدری جاذبههای طبیعی و شگفت انگیز وجود دارد که با بازدید از هر کدام از آنها احساس نشاط و سرزندگی خواهید کرد. در هم آمیختگی دو جنگل بزرگ واقعاً پدیدهای شگفت انگیز است. کافی است طی برنامه ای منظم، خود را به دست طبیعت و جنگل بسپارید تا از اثرات محیط جنگل بهره ببرید. جوادی بیان کرد: جنگلهای هیرکانی و جنگلهای دست کاشت سوزنیبرگ که در غرب استان قرار دارند، مناطق آسیبپذیر و حساس به لحاظ وقوع حریق و آتشسوزی هستند و خطر آتشسوزی در این مناطق بالاست.

جنگل حفاظت شده جهان نما از شمال به شصت کلا و زیارت ، از شرق به چهارباغ، از غرب به درازنو و از جنوب به رودخانه ی چهارباغ و رادکان محدود است. دریاچه هارون صابری و پوزک، درامتداد مرز افغانستان و ایران، زیستگاه وسیع و مهم برای بسیاری از پرندگانی است که همه ساله زمستان را در آنجا سپری میکنند. فرض کنید در منطقهای رانندگی میکنید که در هر دو طرف درختان بلند قامت و فضای پوشیده از گیاهان مختلف را دارید و از سوی آسمان ابرهایی که تا نزدیکی شیشه خودرو آمدهاند و تصویر نقش بسته روی چشمان شما را زیباتر میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید