معادن گوگرد یا سلفر افغانستان – Pajhwok Afghan News

سرشار بودن آب چپقلی از «كلسیم» و «فلوئور» موجب استحكام استخوان بندی در كودكان وجلوگیری از پوسیدگی زودرس دندانهاست و پزشکان معتقدند استفاده مستمر این آب برای افرادی كه به علت زندگی در ارتفاعات تعداد گلبولهای قرمز خونشان تقلیل یافته بسیار مفید است. پونه کوهی یا پونه وحشی از گونه نعناع ها می باشد که سرشار از ترکیبات آروماتیک معطر می باشند. اگر شما هم تور اصفهان را رزرو کردید، می توانید از این مسجد بازدید کنید. سرستونهای آتشکده خورهه، غار آزادخان، چشمه وزوان، مسجد جامع محلات، مجتمع آب گرم محلات و مراکز تهیه گل و گیاه.

در اوبه مسجد جامعی است که از قدیم بوده و اکنون بنای آن چندان قدیمی بهنظر نمیرسد و ظاهراً بنای قدیمه مدروس شده و آنرا دوباره برداشته و به همان خشت و آجر قدیمهٔ آن آباد نمودهاند. آثار معرق از کنار هم گرفتن چوبها و ایجاد نقش و طرح به وسیله آنها به وجود میآیند. در قله ضمن استراحت ، تفرج و گرفتن عکس های یادگاری مسیر برگشت را به علت شیب تند و وجود شن و سنگ ریزه های فراوان که هر موجودی را مجبور به دویدن رو پایین می کند در مدت 10 دقیقه به چشمه رسیدن. ضمن عبور از شهرستان جوانرود و خرید ملزومات سفر ساعت 8/45 دقیقه صبحانه را در کنار چشمه ریزه صرف و بعد از استراحت کوتاهی به طرف قله حرکت کردند .

اگرچه مسير دوکيلومتري اين چشمه و نيز جاده دسترسي به باغات و مزارع پرورش ماهي روستاي رستم آباد به عنوان يک پتانسيل اقتصادي منطقه به لحاظ وجود دست اندازها و گرد وخاک آن آزاردهنده است، اما با عبور از اين مسير برفرار تپه اي، چشم انداز بديع چشمه سرداب و پوشش سبز دره پايين دست اين چشمه با داشتن درختان انبوه و در کنار چشمه سرداب رستم آباد به واسطه سرد بودن آب وحجم وسیع آب تولیدی توسط چشمه مزارع پرورش ماهی گسترده ای در منطقه ایجاد شده است. اما از آنجایی که حضور گیاهان و هوای پاک بر زیبایی طبیعت میافزاید به همراه این شکوه طبیعت جلوههای دیگری نیز بروز خواهند یافت که در ادامه به آنها نیز اشاره خواهد شد.

اما با تحقیق در فرهنگ عامه مردم اردبیل از آداب و رسوم و نیز ادبیات شفاهی این منطقه، منتسب بودن چشمهی گوزهل آخوندی به آناهیتا روشن و تائید میشود . به هر روی این چشمهی آب سرد و منتسب به الهه آب رفته به بوتهی فراموشی سپرده شد. چشمهی گوزهل آخوندی منتسب به الهه آب و باروری آناهیتا است در برخی از منابع معاصر از جمله در کتاب “خاتون هفت قلعه “اثر باستانی پاریزی به منتسب بودن چشمهی گوزهل آخوندی به آناهیتا اشاره شده است.

این اتفاق در اثر علم و اشرف فیزیکی معماران ایرانی ممکن شده است. بر بنیاد یک خبر دیگر بر اثر درگیری میان سربازان پولیس ملی و طالبان مسلح در ولسوالی اوبه هرات یک طالب کشته و دو طالب دیگر زخمی شدند. اعضای گروه در روز جمعه مورخه 92/8/3 ساعت 7 صبح توسط دو دستگاه ماشین سواری شخصی اعضا به طرف چشمه ریزه حرکت نمودند . این برنامه در دهه ۶۰ توسط محمد اوزی و صادق عبداللهی نوشته و کارگردانی شد و به مدت چهار سال هر جمعه بعدازظهر از تلویزیون پخش میشد. قرآن نازل شده است تا راهنمای مردمان به سوی بهشت باشد و به مکارم اخلاق و علم و هدایت و ایمان دعوت کند؛ قرآن مردم را از کفر و فسق و نافرمانی و ارتکاب انواع جرم و جنایت بازدارد و این همان مسیری است که باید شب و روز و آشکار و نهان پیرامون آن حرکت کنیم.

رسوب های دوران چهارم زمین شناسی اطراف چشمه را پوشانده اند. در اين شرايط آب از محل برخورد سفره آبدار با سطح زمين به صورت چشمه (چشمه معمولي) خارج ميشود. بنابراین انتظار میرود از آن به خوبی محافظت شود. بنابراین بهترین راهنمای انسان در مسیر الهی و ایمان به آیات و پیامبران خداوند و آخرت قرآن کریم است. آیات آن بیندیشند و خردمندان پند گیرند. اين تالاب در مجاورت تالاب آق گل و در شمال ماكو قرار گرفته و از شرق به دشت زنگنه منتهي مي گردد و مساحت آن ۳۲۰۰ هكتار است.

چشمه گمبان یکی از جاذبه های توریستی و گردشگری شهرستان ارسنجان است که در 145 کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار گرفته است. آب این چشمه از گروه آبهای کلروره سدیک و بیکربناته کلسیک گرم، اسیدی و همراه با سیلیس می باشد. آبشار سوهان در فاصله 4 کیلومتری روستای سوهان قرار دارد و برخلاف اکثر آبشارهای اطراف، آبشاری دائمی می باشد لذا در هر فصلی از سال، طبیعت گردان بسیاری از آبشار چره بازدید می کنند. چشمه آبگرم خرقان ( ارشیاء ) در فاصله 95 کیلومتری قزوین در کنار جاده مواصلاتی قزوین – همدان قرار دارد.

بین گردنه امامزاده هاشم و بلور به فاصله 50 کیلومتری تهران، واقع شده است. برخی از معمرین شهر میگویند در زمانهای قدیم آب این چشمه از طریق لولههای سفالی به نام “گونگ” به برخی از نقاط اردبیل نیز منتقل میشد،آثار لولههای سفالی که در خاکبرداریهای حین ساخت و ساز در شهرک حافظ واقع در شهر اردبیل موید همین مطلب است . از نظر کیفیت آب این چشمه نیز جزء آب های مناسب برای شرب به حساب می آیددر کل این چشمه از مکان های زیبا و دیدنی شهرستان و استان به شمار می رود . آب چشمه ارشیا از میان رسوب های کربناته که بر روی سازندهای آهکی دوره ائوسن قرار گرفته اند، بیرون می آید.

خداوند می فرماید: “وَتَوَکَّلْ عَلَى الْحَیِّ الَّذِی لا یَمُوتُ وَسَبِّحْ بِحَمْدِهِ” فرقان از آیه ۵۸. در سینههاى آنان است برکنیم.، تا جایی که آمده است کینه و نفرت در درهای بهشت مانند جای خوابیدن شتران است، این امر دلالت می کند که پاکسازی دلها از کینه و نفرت از بهترین اسباب تقرب به خداوند است و از بالاترین مقاصد شریعت و اهداف قرآن کریم است؛ به همین خاطر پیامبر اسلام صلی الله علیه و سلم در حدیثی که مسلم روایت کرده است می فرماید: “یَدْخُلُ الْجَنَّهَ أَقْوَامٌ أَفْئِدَتُهُمْ مِثْلُ أَفْئِدَهِ الطَّیْرِ” گروه هایی وارد بهشت می شوند که دل هایشان در صافی و سلامت و پاکی مانند دلهای پرندگان است.

انسان تابع قوانین مادی است اما خداوند بالاتر از قوانین و مقررات قرار دارد و پدید آورنده جهان است به همین خاطر انسان مؤمن و به ویژه بیمار احساس می کند که خداوند می تواند قوانین و مقررات را درنوردد و شفای ناگهانی را بدهد و نتایج برخلاف چیزی باشد که پزشکان انتظار داشتند و گزارش ها از آن حکایت داشت و گمان ها بر آن بود. با خود اندیشید که چرا حال که همه راههای درمان جمشید را رفته و به نتیجه ای نرسیده است، به خواب این زن که ابدا او را ندیده و نمی شناسد، بی تفاوت باشد؟

صدای زن، افکار پریشانش او را در هم ریخت . شاید کسی به او گفته است که این نمایش را به اجرا بگذارد ، تا امید را در دل ناامید او زنده کند . خطهی شمالی کشورمان، یکی از مکانهای پر طرفدار و شلوغ برای سفر کردن است، به حدی که بسیاری از مسافران خصوصا تهرانیهای عجول، از ترافیک بیش از حد جادههایی که به این خطه ختم میشود شاکی شده و عزم خود را برای بازگشت جزم میکنند!

قسمت دیگر که موسوم به آق آتابای یا چونی است به قدر هفت هزار خانواده است که پهلو بلکه قدری بیشتر در طرف مشرق زندگی میکنند. کوه های مرتفع و دره های عمیق دره انجیر محلی بکر برای زندگی یوزپلنگ، قوچ، میش، کل و بز است. تو سازنده ­ی زندگی ­ات هستی! ساكنان محلی روستاهای این منطقه می گویند: شفابخشی آب چشمه چپقلی از سالیان دور برای مردم استان، كوهنوردان و گردشگران كشور مطرح بوده وسایه سار خنك بیدهای قدیمی آن همواره تیماربخش رهگذران و نوازشگر بیماران رنجور بوده است.

تفرجگاه سرسبز چپقلی بیش از 35هكتار محوطه جنگلی دارد و البته هوایی دلپذیر، که خوراک این روزهای داغ تابستانی است. و با این تصنیف دلنشین از شوهرانشان میخواستند که اگر میخواهید صاحب فرزند پسر شویم ما برای استحمام به گوزهل آخوندی این چشمهی نظر کرده بفرستید. برای دریافت و باخبر شدن از مطالب جدید مشترک خبرنامهی ما شوید. ۲- هدف اصلی و اساسی از شفا هدایت است؛ هدایت دلها و خردها و پاکسازی و تزکیه درونی و بالا بردن روح ایمانی و لازم است بدانیم که قرآن اساسا به همین منظور نازل شده است: “کِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَیْکَ مُبَارَکٌ لِیَدَّبَّرُوا آیَاتِهِ وَلِیَتَذَکَّرَ أُولُو الْأَلْبَابِ” ص:۲۹.

گفته اند: « شخص مهم و اصلی این داستان… در این مطلب از وب سایت تهران سوئیت قصد داریم تا در مورد یکی از بهترین مکان های گردشگری سرزمینمان ایران با شما صحبت کنیم. بنابرگفته قدمای این شهر، سه غار در این کوه وجود دارد که تا کنون یکی از غارها بوسیله دو کوهنورد در سال ۱۳۵۵ کشف شده است . به علت شهرت بسیار بالای قوتورسویی در درمان امراض پوستی ، از سال های بسیار دور این آبگرم همه ساله و در اكثر فصول سال علی الخصوص فصول گرم میزبان علاقمندان زیادی از منطقه، سراسر ایران و حتی جهان می باشد بدین خاطر دهكده ای در اطراف این آبگرم ایجاده شده كه دارای هتل، رستوران ، مهمانسرا ، نانوایی و خیل عظیمی از فروشگاههای اقلام مورد نیاز مهیمانان می باشد.

یکی از جاذبه های گردشگری بسیار زیبای نزدیک به چشمه، مسیر روستای خمده تا روستای هرانده است. پس به ناز سخن مگویید تا آنکه در دلش بیمارى است طمع ورزد. در آشپزی، از پونه برای عطر و مزه دادن به فرنی و همچنین تهیه سس استفاده میشده است، ولی امروزه به علت طعم تند، از پونه استفاده غذایی نمیشود. سالهای قبل وزارت معدن از معدن گوگرد آستانه به اندازه ۷-۱۰ تن مواد سلفوریک را به فابریکۀ بغلان برده، بدون کدام زحمت از آن استفاده می نمودند. گوزهل آخوندی مسلما روزگاری از چشمههای زیبای آناهیتای رعنا پیکر بوده و آناهید عزیز همان کسی (الهه) بوده است که همیشه زاهدان همهی زنان را برای زایش پاک میکرده و زایش زنان را آسان میساخته و به همهی زنان حامله در موقع لزوم شیر میداده است .

دیدگاهتان را بنویسید