مساحت بادغیس ۲۰۰۶۸ کیلومتر مربع است

روستای بلیران درست در دل جنگلی بسیار زیبا و چشمنواز قرار دارد. این روستا با جنگلی به همین نام، یعنی جنگل بلیران احاطه شده است و گشتوگذار در آن، تجربهای بهیادماندنی را برای شما به یادگار میگذارد. پس از این، حاجی میرزا حسن در تبریز نماند و بقفقاز و مصر رفت، و بود تا امینالدوله بوالیگری آذربایجان آمد و چون داستان دبستان و پیشرفتی که در کار آموزگاری از آن پدیدار بوده شنید با تلگراف رشدیه را به تبریز خواست، و با دست او دوباره دبستان باشکوهی در ششگلان بنیاد نهاد که بشاگردان رخت و ناهار داده میشد و همه در رفت آن را امینالدوله میپرداخت، و بود تا در سال ۱۲۷۶ (آخرهای ۱۳۱۴) که امینالدوله بتهران خواسته شد و او حاجی میرزا حسن را با خود آورد تا در اینجا هم دبستانی بنیاد نهد.

در حال حاضر گردشگران این منطقه کسانی هستند که با شنیدن تعریف روستا و جنگیل بلیران از دیگران، برای سفر به منطقه مشتاق میشوند. ساعت ۴:۳۰ صبح قرارمون مقابل دفتر هستش ( نیم ساعت قبل از حرکت در محل باید حضور داشته باشید)، راس ساعت به سمت جاده هراز و شهر آمل حرکت میکنیم و سپس به سمت روستای بلیران خواهیم رفت. از نظر علمی بیش از ۴۰ هزار گونهی گیاهی، ۲۲۰۰ نوع ماهی، ۱۲۰۰ پرنده، ۴۲۰ پستاندار، ۴۲۰ دوزیست و ۳۷۰ خزنده در منطقهی آمازون طبقهبندی شده است. بر اساس شواهد باستانشناسی، قدمت زندگی بشر در این منطقه به بیش از ۳۰ هزار سال پیش بازمیگردد.

بخشهای جنوبی این منطقه بیشتر مرتع است و بخشهای جنگلی در ارتفاع کمتر از ۸۰۰ متر قرارگرفتهاند. اگر قصد دارید شب را در این منطقه سپری کنید می توانید در طبیعت زیبای آن چادر زده و کمپ برپا کنید. فراموش نکنید که این کار آرامش آنها را بر هم نزند. به همین دلیل جریان آب این رودخانه به شکلی است که در جاهای مختلف آن، حوضچههای مناسب برای شنا ایجاد شده است. این بومی ها شکارچیان ماهری هستند که به آرامی حرکت میکنند. در روستای زیبای الیمستان اسب های زیبایی که در اطراف جنگل جست و خیز میکنند لحظه های هیجان انگیز و به یادماندنی در خاطر انسان ایجاد میکنند که برای انتخاب سوژه نقاشی و یا شکار تصاویر عکاسی بسیار مناسب هستند.

روستای بلیران نیز یکی از روستاهای گردشگری شهر آمل در استان مازندران است که به دلیل قرارگرفتن در منطقه جنگلی، بسیار دیدنی و محبوب است. یکی از این مناطق زیبای توریستی که نباید بازدید از آن را از دست بدهید، روستای بلیران است. روستای بلیران یکی از زیباترین مناطق واقع در آمل است. خنک بودن هوا شاید نخستین چیزی باشد که بعد از رسیدن به جنگل ارسباران توجه شما را جلب میکند. شاید خیلی از مردم دنیا ندانند که جنگلهای آمازون میان ۹ کشور «کلمبیا»، «برزیل»، «پرو»، «بولیوی»، «ونزوئلا»، «سورینام»، «گویان فرانسه» و «اکوادور» تقسیم شده و هر کدام از آنها سهمی از این گستردگی جنگل دارند.

بادغیسی های روستایی، به ویژه پشتون ها، تا حد زیادی خود را از حکومت و سیستم آموزشی تحت حکومت کمونیستی جدا کردند و بر این اساس تعداد کمی پشتون محلی باسابقه برای خدمت در دولت وجود داشت. شهر اصیل و باستانی آمل جاذبه های طبیعی، مذهبی و تاریخی فراوانی دارد به همین علت همواره تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از این جاذبه های فاخر به آمل سفر می کنند.

این روستاها در دامنه تپههای جنگلی قرار دارند و به غیر از جنگل، از جاذبههای دیگری مثل رودخانه و چشمه آب گرم هم برخوردارند. بعضی از این سنگ ها بش از ۲.۵ متر قطر دارند. آنها معتقدند این گودال ها جای زانوهای رستم است که در این منطقه زانو زده و از آب دریا نوشیده است. شاید جالب ترین جاذبه این منطقه، مکان نقش پای رستم باشد که تعجب همه کوهنوردان را بر می انگیزد. بعلاوه اگر لوازم کمپ معمولی داشته باشید شاید آلاچیق عشایر ناحیه کلیبر و چادر زدن در کمپ بابک نیز فکر خوبی باشد.

این رودخانه ۵۰ کیلومتر طول دارد و از ارتفاعات شمالی رشته کوه البزر که به چشمه بلیران معروف است، سرچشمه میگیرد؛ اما شاید این سؤال ایجاد شود که آبگرم بلیران کجاست؟ یکی از اهداف اصلی اقامتگاه های بوم گردی آشنا کردن مهمانان با آداب و رسوم و سبک زندگی بومیان آن منطقه است که معمولا اکثر بوم گردی ها، خانه هایی قدیمی و سنتی با معماری تاثیر گرفته از شرایط جغرافیایی همان منطقه می باشد. یواسپیس، پلتفرم خدمات بوم گردی با ارائه فهرست اقامتگاه های بوم گردی، زیباترین و پرطرفدارترین بوم گردی ها و خانه بومی ها را با بهترین قیمت و بیشترین تخفیف در اختیار گردشگران عزیز قرار می دهد تا علاوه بر بازدید از جاذبه های دیدنی، از اقامت در خانه های بومی با فضایی دنج و دلنشین نیز لذت ببرند.

اقامتگاه های بوم گردی در شهرستان آمل نیز با توجه به اقلیم جغرافیایی شمال کشور خانه هایی با سقف شیروانی و تزئین گل و گلدان در دل طبیعت سرسبز و دل انگیز هستند که در فضایی روح نواز و خوش آب و هوا میزبان مسافران عزیز می باشند. در این بین از شدت رقاقت هوا مصطفی نفس گیر شد، زیادی خون و سرعت جریان او از مشی سیری شکم بعد از آن که پانصد قدم برداشته بود اورا بیحالت نمود، از دماغش خون فواره میزد. در طول مسیر کوهنوردی، چشم انداز قله دماوند لحظه ای از مقابل چشم افراد کنار نمی رود و احساسی غرورآمیز از دیدن بلندترین قله ایران به انسان می بخشد.

شمال ایران از نظر طبیعت جنگلی، هیچ کم و کسری ندارد. به دلیل همین جاذبههاست که آمل یکی از مهمترین مقصدهای گردشگری در استانهای شمالی کشور بهشمار میرود. زیباترین جنگلها، کوهستانها و مناطق ساحلی را میتوانید در استانهای شمالی ایران ببینید و از گشتوگذار در طبیعت بینظیر آن لذت ببرید. کمیسیون مزبور میتواند در صورت لزوم از نظر کارشناس استفاده کند. پرسیدم نظر شما میتواند قوهٔ حرکت را از آدم سلب نماید؟ یکی دیگر از میوههای جنگلی که در جنگل ارسباران به فراوانی وجود دارد قرهقات (همان cranberry در انگلیسی) است که میوهای ترش مزه دارد و در کشورهای اروپایی از آن برای تهیه مرباهای نسبتا گرانقیمت استفاده میکنند؛ بعلاوه استفاده و دم کردن آن برای جلوگیری از سکته قلبی و رقیق کردن خون، توصیه شده است.

رسم دیگر آملی ها در زمان خورشید گرفتگی و ماه گرفتی بسیار جالب است آن ها معتقدند در این زمان اژدهایی جلوی خورشید یا ماه را گرفته است که برای رفع این واقعه و رهایی از تاریکی به پشت بام ها می روند و بر ظرف مسی می کوبند و یا با تفنگ تیراندازی می کنند. این جنگل هر فصل از سال زیبایی خاص خودش را دارد؛ بنابراین اگر از علاقهمندان به طبیعت باشید، هر فصلی که به این منطقه سفر کنید، از دیدن جنگل بلیران لذت خواهید برد. روستای بلیران نیز یکی از همین روستاها است.

مسیری زیبا، با کوههایی رنگارنگ و درههایی پوشیده از درختان تنومند، رودخانههایی خروشان، آبشارهایی کوچک، اما سرزنده و روستاهایی زیبا و دیدنی که نظر مسافران را به خود جلب خواهد ساخت. وی طبقه بندی مردم را بر اساس اصول مذهب هندو مردود می دانست . شما میتوانید در روستای بلیران علاوه بر لذتبردن از طبیعت، از بافت سنتی، محیط زیبا و فضای روستایی و بکر این منطقه نیز لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید