لیست چشمه های اصفهان

بزرگترین چشمه ی آب گرم جهان ( Deildartunguhver ) نام دارد و در شمال جمهوری ایسلند و شهر ریکیاویک قرار گرفته است و به عنوان چشمه ی آب گرمی که در بالاترین نقطه ی اروپا پدید آمده هم شناخته می شود، از این چشمه ی عظیم در یک ثانیه 245 لیتر آب معادل ۶۵ گالن خارج می شود به همین دلیل نامش در فهرست رکوردهای گینس به ثبت رسیده است. پرآبترین چشمه ایران هم در این منطقه قرار گرفته است که به چشمه گاومیش گلی شناخته میشود. از دیگر چشمههای بهشتی که در قرآن نامی از آن به میان آمده است «سلسبیل» است و این واژه در آیه 18 سوره انسان آمده است، انجا که، در وصف ابرار میفرماید: «وَ یُسْقَوْنَ فیها کَأْسًا کانَ مِزاجُها زَنْجَبیلا، عَیْنًا فیها تُسَمّى سَلْسَبیلاً، و در آنجا از جامهایی سیراب می شوند که لبریز از شراب طهوری است که، با زنجبیل آمیخته است.

روستای «سیالیا» در نزدیکی این آبگرم واقع شده و شهر «نورآباد» روی نقشه با فاصله تقریبی 60 کیلومتر در شرق این چشمه دیده میشود. چشمه معدنی ورجوی: در فاصله 5/8 کیلومتری جنوب مراغه از زمین خارج میشود. این چشمه در جنوب مراغه و در مسیر جاده مراغه به یوسف آباد واقع شده و فاصله آن تا مراغه حدود ۶ کیلومتر است. چشمه معدنی صوفیان: حدود 5/4 کیلومتر پس از صوفیان به سوی مرند کنار یک تپه از چند محل آب گازدار از زمین خارج میشود و در 2 دامنه تپه جریان مییابد. حدود چهارونیم کیلومتر پس از صوفیان به سوی مرند، در ارتفاعات سمت چپ جاده، کنار یک تپه از چند محل آب گازدار از زمین خارج می شود و در دو دامنه تپه جریان مییابد.

این ساختمان دارای یک تالار بزرگ به ابعاد ۱۲×۱۰ متر است كه قسمت بالای تالار با طاق نماهای محرابی تزیین شده است. اگر به بالای کوه چشمه مرزنگشت بروید، میتوانید ضمن استفاده از آلاچیقها و استراحت، چشماندازی زیبا از کل پارک را به نظاره بنشینید. تاریخ شهر مرند به چند قرن قبل از میلاد مسیح می رسد. قبل از رسیدن به روستای کلاته آهن، مسیری آسفالته به درهای باز و پهن منتهی میشود که همان دره ارغوان است. امام زاده معصوم: این امام زاده در شش کیلومتری جنوب شرقی مراغه در دهکده ای به نام ورجوی واقع شده است. چشمه معدنی صوفیان: حدود ۵/۴ کیلومتر پس از صوفیان به سوی مرند در ارتفاعات سمت چپ جاده، کنار یک تپه از چند محل آب گازدار از زمین خارج می شود و در دو دامنه تپه جریان می یابد.

مصاحبهها مستقیما رو به دوربین انجام میشود، چشم در چشم. وجود همین چشمههای ارزشمند، علت نامگذاری سرعین شدهاند؛ سرعین در لغت بهمعنی سرچشمه است. صاحبعلی رام شهردار شهر توریستی سرعین در این باره گفت: بستر و زمینه برای استقبال از گردشگران نوروزی در این شهر مهیا شده وتمام ظرفیت نیروی انسانی شهرداری سرعین به کار گرفته شده است تا بهترین خدمات به گردشگران نوروزی ارائه شود ضمن اینکه فضاسازی سطح شهر و نصب المانهای نوروزی در کنار دیگر اقدامات به بهترین نحو صورت گرفته است. مردم طالقان به دلیل سکونت در روستاهای متعدد به زبان های فارسی، مازندرانی و تاتی طالقانی صحبت می کنند.

یقین دارم اگر قهرمانان مخلوق من زبان داشتند ایرادهای فراوان بهمن می گرفتند، حق هم داشتند و اگر من آثار خودرا منتشر نکرده بودم، امروز بیرحمانه باقلم سرخ به جانشان می افتادم و سرودست (آنهارا) می شکستم. پس از ساییدن کشک آن را با آب مخلوط کرده به مخلوط، خیار خرد شده، گردو و کشمش اضافه میکنند. لطفا به هنگام کمپ زدن و اطراق شبانه در طبیعت، آرامش محل را با نورهای قوی و موسیقی بلند برهم نزنید. آب این چشمه به کمک لوله های سیمانی به محل بهرهبرداری که در ۲۰۰ متری غرب جاده قرار داده هدایت میشود.

آب این چشمه از دسته آبهای معدنی بیکربناته کلسیک و منیزین گازدار و آهندار سرد است که خواص درمانی آن برای ازدیاد گلبولهای قرمز و تنظیم میزان هموگلوبین خون، سهولت کار دستگاه گوارش و کمک به تغذیه و رشد ارزیابی شده است. این مسجد در زمان سلطنت شاه طهماسب به وسیله فردی به نام حاجی نبی بازسازی گردید. در مظهر چشمه دو حوضچه طبیعی که توسط خود چشمه ایجاد شده است وجود دارد. در محل چشمه حوضچه ای مصنوعی به ابعاد ۶ متر در ۶ متر به عمق ۱۲۰ سانتیمتر بنا گردیده و اطراف آن توسط دیواری محصور شده است .

اگر به دنبال یک اقامتگاه مناسب در اردل هستید، می توانید به هتل های شهر مراجعه کنید. پس آدمى داراى دو حال است يكى حال فطرى كه او را در هنگام گرفتارى و برخورد با شرّ هدايت به رجوع پروردگارش مى كند و يكى حال عادى او كه در آن حال اسباب ظاهرى ميان او و ياد پروردگارش حايل گشته دلش را از رجوع به خدا و ياد او و شكر او مشغول مى سازد، آيه مورد بحث اين حال دومى را وصف مى كند نه حال اولى را. آب این چشمه در ردیف آبهای کربنات کلسیم سرد ، با دمای ۱۵ درجه سانتی گراد میباشد.

آب این چشمه در ردیف آبهای کربنات کلسیم ولرم (۲۳ درجه) میباشد. در دایره المعارف بزرگ اسلامی آمده است که مرند مرکز سکونت اقوامی مهم در دورة کلده و آشور بود. یـکی اسلامی که بـر روی قبـرهای آن مـعمولاً صندوقها، قوچها و الواح سنگی دیده میشود. در دوره اسلامی بر روی کوه آتشگاه آثاری صورت گرفته است که کنده کاری هایی از آن دوران هنوز پابرجاست. قسمتی ازجمله که درباره آن خبری می دهیم چه نام دارد؟ تازه اگرماکان تسلیم عشق می شد، و در مبارزه عقب می نشست…

در مورد تاریخ ساخت مسجد نظرات مختلفی وجود دارد. و این چهار رشته قنات را بر روی هم مسمّی به قنات دولت آباد ساخت از ساحت مهریجرد به عرصه حومه شهر چنانکه مسطور گشت جاری گردانیده و در موضع آبشاهی ربع از قنات دولت آباد را مفروز نموده و به اولاد فرخنده نهاد خود بخشیده اند و سه ربع دیگر را به حومه آورده ربعی از آن سه ربع را به ضمیمه باغ دولت آباد که نیز از ابنیه آن بزرگوارست با اراضی تابعه باغ مزبور وقف بر چهارده معصوم فرموده اند که متولی شرعی آن (نام متولی را از نسخه خطی زدوده اند)…

آب چشمه توام با گاز از زمین خارج میشود و حوضی را تشکیل میدهد که اهالی از آن برای استحمام استفاده میکنند. این چشمه در ۴ کیلومتری جنوب مراغه و در ۸۰۰ متری شرق روستای ورجوی از شکاف سنگهای آهکی خارج میگردد. این چشمه در جنوب جاده اهر- مشکین شهر از شکاف سنگهای آتشفشانی از زمین خارج میشود. آب این چشمه از داخل یک حوضچه طبیعی دایره ای شکل به شعاع ۲ متری و عمق ۹۰ سانتیمتر خارج می شود. یکی از این مظهرها که از همه بزرگتر است، یک حوضچه طبیعی به وجود آورده است. یکی از این مظهرها که از همه بزرگ تر است یک حوضچه طبیعی به وجود آورده است.

آب چشمه بصورت جوشان از داخل یک حوضچه طبیعی خارج و به اطراف سرازیر میگردد. برای رسیدن به این مکان بسیار دل انگیز باید از جاده مرند – جلفا به مهدی شهر (علمدار- کرگر) وارد شد و با عبور از یک جاده خاکی در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و گذشتن از یک جاده فرعی، به دره ای با صفا رسید که محل آسیاب خرابه است. این تداخل سبک ها به نام سبک و شیوه ارمنی مشهور شد. در شمال و جنوب این گردنه ارتفاعات کوه صفه و کوه مشرف به سپاهان شهر قرار دارد و از آنجا که بادهای اصفهان عموما غربی ـ شرقی است، جریان باد در این نقطه متمرکز و شدید می شود.

ابیانه یکی از مناطق مسکونی ایران است که در بالاترین نقطه قرار گرفته به همین دلیل آب و هوای بسیار مطبوع و خنکی دارد. اوچ تپه که امروز یکی از دهستانهای این شهر است در زمان نادر شاه افشار قرارگاه لشکریان او بود. آقا رجب خدمتکار استاد ماکان آن زن را می بیند و به ناظم مدرسه می گوید که این زن همان زن موجود در تصویر چشمهایش است… یموت صاحب دو پسر به نامهای «اوتلی تمور» و «قوتلی تمور» بوده است، اتلی تمور جد عشایر یموت خیوه و قتلی تمور جد مردم یموت ساکن در ایران هستند. طبق این روایت وی پسر خدای سفیز و الاهه ای به نام لیریوپه است در موقع تولد او، پدر و مادرش آینده ٔ وی را از تیرزیاس جویا شدند و او جواب داد که :«کودک عمر زیادی خواهد کرد اگر به خود نگاه نکند».

آب گرم الله حق: در جنوب غربی دهکدهای به همین نام در شمال شرقی آبگرم سراب واقع شده است. لذا تحقیق و تفسیربیشتر در این مورد را به عهده خود مطالعه کنندگان عزیزقرار میدهیم. مسجد معزالدین: در سمت غربی میدان خشکبار مراغه که سابقاً در میدان آرد فروشان معروف بود، مسجدی قدیمی وجود دارد که به مسجد معزالدین معروف است. دره آکواریوم در ارتفاع 1330 متری از سطح دریا واقع شده است.

هریس یکی از قدیمی ترین مناطق آذربایجان شرقی است. گورستان هیق: هیق نام روستایی است از توابع خانمرود هریس که در ۳ کیلومتری قریه خانقاه قرار دارد. یکی از نمونه های جالب این سنگ ها صندوق سنگی منقشی است که در تاریخ ۱۰۸۵ هجری قمری دارد. کلیسای سن استپانوس: کلیسای سن استپانوس یکی از کلیساهای با عظمتی است که بین قرنهای چهارم تا ششم هجری (۱۰ تا ۱۲ م) ساخته شده است. چشمه اعلا با دو مظهر مشخص در شمال شهر دماوند و جنوب ارتفاعات دماوند واقع است. علت تشکیل این چشمه نیز گسلی با راستای شمال غرب- جنوب شرق میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید