لغت نامه دهخدا حرف ا (الف)

در فاصله صد متری شرق چشمه پاچنار، چشمه ای در ارتفاع تقریبی ۱۹۰۰ متر وجود دارد که چشمه درویش نام دارد که از نقاط دیدنی کوه صفه و از تفرجگاه های قدیمی محسوب می شود. چشمه چاه درویش در ارتفاع ۱۸۰۰ متری، در فاصله تقریباً ۷۰۰ متری از چشمه درویش قرار دارد . بدين ترتيب جريان دائمي گل از درون كاسه گردان به داخل رشته حفاري و سرمته و از آنجا به فضاي بين رشته حفاري و چاه و تا صافي مخزن ادامه پيدا مي كند . این مطلب هم به مناسبت هفته مازندران تهیه و منتشر شده است.

مناظر کوه صفه نظیر قلعه شاهدز ، دیدنی های اطراف شهر و تنگه گردنه باد ، از جاذبه های طبیعی این مسیر به شمار می رود. آثار ديگري كه در اين شهر ديده ميشوند، به نوعي با اساطير ايراني درآميختهاند. کاروانسرای عباسی، مسجدجامع، مسجد آجری، مسجد معصوم، مسجد تالار، بازار قدیمی شهر، مزرعه حاج حسن، مسجد قدمگاه، مسجد خواجه، قلعه بزرگ یکلنگی از جمله مکانهای تاریخی این شهر است که بعضی از آنها در آثار ملی به ثبت رسیده است.

این منطقه اکنون ۱۲۶ اثر تاریخی – معنوی و طبیعی ثبت شده در فهرست آثار ملی و ۱۲ روستای هدف گردشگری دارد. ۱۴ آبان به خاطر تشکیل نخستین حکومت شیعی یا علوی ایران در مازندران به نام روز مازندران نام گذاری شده و امسال برنامه های این روز به صورت هفتگی و با عنوان هفته مازندران اجرایی شد. از جاذبههای این روستا نمای بسیار زیبای این منطقه با تکه سنگ هایی که در تمام مسیر کوچههای این روستا تزئین شده و زیر تابش نور خورشید به رنگ قهوه ای سوخته درمیاد و به قول خودمون گفتنی شبیه اروپا میشود.

5- رشته ختایی: این شیرینی مثل زولبیا بامیه در سایر استانهای ایران، شیرینی ثابت ماه رمضان است. فلات ایران در ناحیه شمال، شمال غربی، غرب و جنوب غربی دارای رشته کوههایی میباشد. چشمه زندان سلیمان: این چشمه که در شمال غرب شهرستان غروه در استان کردستان واقع شده است، دارای آب بی کربناته، سولفات کلسیم و گوگرد است.چشمه های آب اسک: آب چشمه های اسک از نوع بی کربنات کلسیم، با مقداری اسید و حاوی سولفید هیدروژن است. قبر این دو دلداده معروف منطقه در آرامگاه عمومی شیاده در نزدیکی یکدیگر قرار دارد.

ربابه فغانی و هادی موسوی ۱۲ سال در سودای عشق یکدیگر بودند و هادی در این مدت شاعر شد و برای ربابه شعرها سرود، تا اینکه خواهر سید هادی به همسری حاجی داداشقلی رسولیان از خیران و مالکان منطقه درآمد و به عنوان سومین همسر او راهی خانه بخت شد. پارک کوهستانی صفه در جنوب شهر اصفهان، بر روی کوه صفه، در جنوب تقاطع بزرگراه های شهید اقارب پرست و شهدای صفه واقع شده است که دسترسی به آن بسیار آسان است. خط اول آن از بزرگراه شهدای صفه تا گردنه باد، با طول ۱۸۵۰ متر بوده و با ۵۰ کابین ۴ نفره ، امکان بازدید از بام اصفهان را برای بازدیدکنندگان فراهم می آورد .

یکی از جاهای دیدنی تهران در غرب بزرگراه شهیدمدرس و جنوب پارک آب و آتش می باشد که با عبور از مجموعه آب و آتش و ادامه مسیر به سمت جنوب، بعد از اتوبان شهید همت با استفاده از یک پل ارتباطی وارد بوستان نوروز و مجموعه پلانتاریوم می شوید. در سال های اخیر واحدهای اقامتی، رستوران و امکانات رفاهی دیگری در این روستا به بهره برداری رسیده تا تجربه بازدیدی به یادماندنی و همراه با آسایش را برای گردشگران رقم بزند. نام این شهر در کتب گلچینی از شاهنامه فروسی و نشریات فنی مهندسی «قهپایه» نامیده شده است.

با آن كه پيشينه تمدن رودبار و نواحي پيرامون آن، به دو هزار سال پيش از ميلاد مسيح ميرسد، در متنهاي تاريخي كمتر به نام اين شهر اشاره شده است. البته این میدان در اصل مکان تکیه تجریش می باشد که یکی از قدیمی ترین تکیه های تهران به شمار می رود و بعد از ده محرم به اجاره در اختیار بازار میوه تره بار قرار می گیرد. روستایی که شما در این سریال میبینید که در همدان به عنوان الماس گردشگری معروف است، روستای ورکانه نام دارد. این کوه از شمال به جاده کمربندی، از غرب به کوه های تخت رستم و دره خان، از شرق به شهرک ها و مجتمع های مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن منتهی می شود.

در این منطقه ییلاقی تعداد زیادی چشمه آب زلال و آبشاری با منظره بکر و چشمنواز وجود دارد. وی ادامه داد: یکی از مهمترین الزامات توسعه پایدار دسترسی به مناسب منابع آب پایدار است و برای اطمینان از نقشآفرینی هرچه بهتر هرمزگان در توسعه پایدار، بزرگترین آب شیرین های کشور در استان احداث شده و با این پروژه ها می توان هرمزگان را مهم ترین بازیگر عرصه تامین آب کشور دانست. به دلیل آنکه سطح این چشمه از اطرافش پایین تر بوده و هیچوقت آب آن جاری نمی شود و همچنین در پاره ای از اوقات آب چشمه پاچنار و چشمه درویش خشک می شود، این چشمه از آب اندکی برخوردار بوده، به گونه ای که حتی نمی توان از این مکان، ظرفی را آب نمود.

بلندترین نقطه ارتفاعی این مجموعه، ۲۲۵۷ متر می باشد. همچنین خط دوم آن، از گردنه باد به سمت قله شاه دژ با طول ۶۵۰ متر و ۶ پایه میانی می­باشد. بمعنی ایماء و اشاره: با الم و اشاره به او فهمانید. از مهمترین رودخانههای موجود در این ناحیه میتوان به مهرانه رود اشاره کرد. نماز قضا: نمازي است که به جبران نمازهاي فوت شده بجا آورده مي شود. علویه هم فوت کرده و دختری به اسم فاطمه دارد. گتداش و عمو گل چند سال قبل فوت کردند. تا چند هفته پیش کسی اسم روستای چشمه قل قل را نشنیده بود اما با شروع عید نوروز 96 پخش سریال علی البدل از شبکه یک سیما شروع شد.

شهرستان آذرشهر از سالهای دور بهعنوان مرکز اصلی تولید و فروش گردو در کشور مطرح بوده و بازارچههای قدیمی فروش گردو خشکبار آن همچون “کشمشچی بازاری” قدمت چند صد ساله دارد و علاوه بر دارا بودن غرفههای فروش باعث جذب گردشگر داخلی و خارجی به این شهرستان و باغهای گردوی آن شده است. ۱۲ سال انتظار برای رسیدن به مراد دل، زمان سختی برای ربابه و سید هادی بود اما دست ناخوش روزگار، سید هادی را خیلی زود از ربابه گرفت.سید هادی دوازده سال عشق ورزید ولی تنها هشت سال با محبوبش زندگی کرد.

برای رسیدن به این چشمه باید حدود 6 ساعت کوهنوردی کرد البته این کوهنوری بسیار خاطره انگیز می باشد چراکه در طی مسیر می توانید از طبیعت بکر و زیبا و وصف ناپذیر موجود لذت ببرید . قهپایه به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات مارشان به کوهپایه تغییر نام داده است. کوهپایه بستر شهرها و روستاهای زیادی در ایران است. محل فیلمبرداری سریال علی البدل در استان همدان در روستای به نام ورکانه ،اشتران وشورین است.

میانه پایگاه نیروهای سلاطین و محل کسب فرامین آنها بود. اما دو مکان در ایران وجود دارد، که اسم آنها کوهپایه است. روستاهای ده لولو، وامق آباد، هینمان، ده قاضی، درختنگان، پشته شیران، ده شعیب و شانکستان مجموعه روستاهای کوهپایه را تشکیل میدهند. سپس حروفی که این کلمه را تشکیل داده بود به کودک میآموختند. دیدنی های چشمه ترکیه این شهر را تبدیل به یکی از شهرهای تفریحی و توریستی در ترکیه تبدیل کرده است و برای گردشگران هم بسیار جذاب است. در پای این رشته کوهها، سرزمینهای مسطح و همواری بوجود آمده است، که شهرهای بسیاری در آن ساخته شده و رشد کرده است.

بنابراین تمام شهرها و روستاهایی که در تقسیمات کشوری در پای این رشته کوهها واقع شدهاند در کوهپایه قرار دارند. در خاطرات خود معلم جغرافیا را به یاد میآورید که با نشان دادن نقشه ایران، ایران را سرزمینی از کوهها، رشته کوههای بلند، دشتهای وسیع و جلگههای سرسبز معرفی میکند. از جذابیتهای دیگر گردشی این روستا این است که تو هر کوچه ای که قدم میگذارین فرش سنگیِ در زیر پاتون است که واقعا احساس خوبی به شما دست میدهد.

چشمه ای كه نه تنها در محیط زیست ، كه در تاریخ و فرهنگ مردمان این سامان رد پایش برجاست . ببینید که مردم دنیا از انداختن نفاق و فتنه در کشورهای دارای مردم بی عقل و بی خرد مانند افغانستان وطن و خانه خودرا بفروش نه بلکه آباد میکنند. خبرگزاری ایرنا در بازنشر افسانه ها و اسطوره های مازندران در کنار دیگر میراث معنوی و فرهنگی استان ، به دنبال زنده نگه داشتن ارزش ها و تاریخ یکی از کهن ترین مناطق دنیا است که فرهنگ آن قدمتی به بلندای آغاز زندگی بشریت دارد. بعدها روابط استاد و شاگرد شکلی کاملا عاطفی و صمیمی به خود گرفته و از پیوندهای معنوی سرشار می گردد.

بعضی از کوهنوردان به واسطه آنکه این چشمه در زمینی آهکی قرار گرفته، به آن چشمه گچی نیز می گویند. این شهر به علت وجود امامزاده قاسم که بقعه فرزند امام موسی کاظم و برادر امام رضا (ع) در آن دفن شده است همواره از نظر مذهبی مقدس شمرده میشود. او پس از این هشت سال زندگی با ربابه، در سال ۱۳۱۴ بر اثر حادثهای در جنگل درگذشت. ربابه اشعاری را که هادی برایش سروده بود به دخترش آموخت و خودش چهل سال بعد از مرگ هادی در سال ۱۳۵۳، دار فانی را وداع گفت.

دیدگاهتان را بنویسید