قصه هایی از پیامبران برای بچه ها

مرحوم قمشهای نخستبا بیان جمله: «من وقت ندارم» از پذیرش این شاگرد امتناع میکند ولی وقتی با اصرار و الحاح او مواجه میگردد، پس از تحقیق و تفحص از طلبههای دیگر در خصوص میزان علایق و تواناییها و استعدادهای ایشان برای قبول درس استخارهای از قرآن کریم میکند که آیه شریفه «و مما رزقناهم ینفقون» میآید و از این جهت آیة الله حسن زاده را به عنوان شاگرد خود میپذیرد. وی همچنین افزود: اگر این منطقه تبدیل به مسکونی محدود شود، مشکلی را برای شهر ایجاد نمیکند ولی موضوع زیستپذیری شهر نیاز به مطالعاتی دارد که خود شهرداری به عنوان متولی آن میتواند با بررسی این موضوع جوانب مختلف این ساخت و ساز را در نظر بگیرد.

در اطراف مزار آقا سید شریف در نزدیکی شهرستان شفت دریاچههای متعددی وجود دارد که دارای طبیعت بسیار زیبایی میباشد. یکی از بزرگترین این دریاچه ها (استخرها) سد خاکی سقالکسار میباشد که در نزدیک چماچاه و روستای سقالکسار واقع شده است و در تمامی فصول مسافران را به سمت خود جذب میکند. چشمه گل در کتب و نوشتههای دوره صفویه و همچنین قاجار به نام کبود استخر آمده و همچنین در روایتهای تاریخی نام آن دالان بهشت و پلنگ سره نیز ذکر شده است.

چشمه گل یک کیلومتر از جاده اصلی تهران به مشهد فاصله دارد. ساز محلی این شهر اربونه نام دارد و از جمله آداب و رسوم این مردم در فصل بهار می توان به مراسم گلاب گیری و انار چینی اشاره کرد که برای اهالی و مسافران بسیار دلنشین است. شما نیز میتوانید با سفر به کشور کرواسی از این مکان خاص و هیجانانگیز بازدید نمایید. در این مطلب از وبسایت تهران سوئیت سعی کردیم یکی از زیباترین جاهای گردشگری کشورمان یعنی چشمه گمبان را به شما معرفی کنیم. شما میتوانید در آن مخلوط رنگهای فیروزهای، لاجوردی، سبز – آبی، سبز و زمردی را مشاهده کنید.

برای مشاهده تورهای دریاچه سقالکسار اینجا را کلیک نمایید. شاید برای خیلی از افراد دریاچه سقالکسار با لوکیشن فیلم ماهی و گربه تداعی شود. حتی خیلی از وامهای مخصوص روستائیان را مغازه داران این شهر چون دارای زمین و ملک در روستاها هستند به خود اختصاص داده اند و خیلی از مردم این روستاها به سان نوکری برای مغازه داران شهر کار می کنند. سراسر کره زمین مملو از عجایب دیدنی و جاذبههای گردشگری فوقالعاده است و همین موضوع باعث شده تا افرادی که به جاذبههای گردشگری علاقهمند هستند، بتوانند به اقصینقاط دنیا رفته و از این جاذبههای توریستی خاص و جذاب دیدن کنند.

در زبان ترکی، گل به نقطهای میگویند که بسیار عمیق، گود و فرورفته است و داخل آن آب جمع شده باشد و گفتهاند که واژه گل از واژگان آرامی است که معنی آن چشمه جوشان است. واژه سقالکسار بهمعنای محل آب خوردن پرندگان است. در دوران باستان به جای واژه ی باغ از کلمه ی پردیس استفاده می شد که به معنای دیوار محصور است . یزد با جاذبههای طبیعی خود میتواند گردشگران را شگفت زده کرده و طبیعتدوستان زیادی را سالانه به سوی خود جذب کند. این ترکیب رنگ فوقالعاده باعث شده تا چشمه آب مادرو اکو محبوبیت فوقالعادهای در بین گردشگران و توریستها پیدا کند و افراد زیادی سراغ این چشمه جذاب آمده و از آن بازدید کنند.

گل رامیان با هویت باستانی، تاریخی و طبیعیای که دارد، در دورههای مختلف با اسطورههای زیادی همراه بوده است. در وهله اول آب این چشمه فوقالعاده شفاف بوده و فیروزهای رنگ است و همچنین بهدلیل ظاهر این چشمه که شباهت بسیار زیادی به چشم انسان دارد، به این مکان مادرو اکو گفته میشود. مسئله مهم این است که آب این چشمه بسیار صاف و شفاف است و بر اساس بررسیهای صورت گرفته، این چشمه از حفره زیرزمینی ۱۵۰ متری به سطح زمین آمده و از طریق رود ستینا به دریای آدریاتیک میریزد. دسترسی به این روستا از طریق 10 کیلومتری جاده جیرده، بعد از بقعه آقاسید شریف، روستای توریستی سقالکسار امکانپذیر است.

نوعی از عروس دریایی وجود دارد که بعد از تولید مثل به زمان قبل از بلوغ جنسی خود بر میگردد. موقعیت جغرافیایی چشمه مورد نظر، در مسیر جاده رامیان به النگ قرار دارد. این شهر که مربوط به دوره اشکانیان است و حدود ۲۰هزار مترمربع وسعت دارد، در سال ۱۳۹۵ کشف شد و امروزه به جاذبهای دیدنی تبدیل شده است. ارتفاع دریاچه از سطح دریا 64 متر، طول دریاچه در حدود 600 متر و عرض آن 500 متر است. جمعیت این نقطه در طول تاریخ آن، تیرهای از ایل گرایلی و نژاد ترک بوده اند.

چشمه گل رامیان یک عنصر نمادین در فرهنگ و هنر مردم این منطقه بوده و در بین آنان از جایگاه و اهمیت ویژهای برخوردار است. دلیل نامگذاری این منطقه به گل رامیان هم همین مساله است و به زبان و فرهنگ ساکنان این منطقه ارتباط دارد. سپس به روستای دیمه خواهیم رسید که زیباییهای منحصر به فرد خود را دارد. گفتیم این منطقه چشمههای پلکانی دارد، کمنظیر است، طبیعتی ناب اطرافش را پوشانده است؛ اما اگر به دیدن این منطقه نرویم، واقعاً چیزی را از دست دادهایم؟ آثار شاخصي همچون مسجد كبود تبريزف ارك عليشاه، مقبره دو كمال، بقعه صاحب­الامر، مقبره­الشعرا، عمارت ساعت، خانه مشروطه، بقعه عالي سياهپوش، مجموعه كليساهاي تبريز، خانه ثقه­الاسلام، خانه امير نظام گروسي و دهها خانه و حمام و بقعه تاريخي در شهر تبريز و همچنين آثاري مانند معبد مهر، رصدخانه، گنبد سرخ، گنبد كبود و مسجد ملا رستم در شهرستان مراغه، مسجد مهرآباد بناب، قلعه بابك و مجموعه پل­هاي خداآفرين در شهرستان كليبر، كليساي سنت استپانوس، حمام كردشت، قلعه كردشت و امامزاده شعيب در شهرستان مرزي جلفا و منطقه آزاد ارس، مقبره شيخ محمود شبستري در زادگاه اين عارف نامي، خانه امير ارشد، قلعه جوشين و مقبره شيخ شهاب­الدين در اهر، قلعه ضحاك هشترود، مجموعه پل و قلعه دختر كه يادگار دوران ساساني در شهرستان ميانه است، بقعه شيخ اسحاق در شهرستان هريس و صدها اثر منحصربه­فرد ديگر گواه بر ارزشي است كه ساخت ابنيه زيبا و مستحكم در اين منطقه داشته است.

بناي اين شهر به خسرو پرويز ساساني منسوب است، ولي در عصر هخامنشيان نيز آباد بوده است. اين شهر، به گفته برخي از مورخان، در قديم «پارسا گرد» نام داشت و در الواح گلي تخت جمشيد به نام پشي يا باشيها نوشته شده است. از سياق آيه چنين انتظار مى رفت كه در قب ال گفته مشركين (ابعث اللّه بشرا رسولا) بفرمايد: (لبعث اللّه فيهم ملكا رسولا) و ليكن به دو جهت چنين نفرمود بلكه به جاى آن فرمود: (لنزلنا عليهم من السماء ملكا رسولا) جهت اول اينكه: بهتر شبهه ايشان را برطرف سازد، زيرا بطور كلى و ثنى ها و بت پرستان چه از فرقه برهمائيان و چه بودائيان و چه صابئين از مبعوث شدن يك فرد كامل بشر براى تكميل آدميان آنطور كه مشركين عرب انكار و تعجب مى كردند انكار و تحاشى ندارند، و به طورى كه از كتب مقدسه ايشان برمى آيد، اين مساءله را امرى عادى شمرده و از آن شخص كامل به منجى و يا مصلح تعبير نموده بعثتش را هم نزول اله به زمين و ظهور اله بر اهل زمين و جلوه اله به صورت يك موجود زمينى تعبير مى كرده، – و به طورى كه گفته شده – بودا و يوذاسف را همان كاملين مى دانند، و به هر حال بت پرستان معبود را عبارت از فرشته و يا جن و يا انسان در خود فرو رفته مى دانند، نه خداى سبحان را.

برنامه پیشنهادی هایپرشیا برای سفر به سقالکسار و ماسوله چیست؟ زمان سفر برای بازدید از دریاچه چه فصلی از سال است؟ برای بازدید از این منطقه زمانی در حدود دو ساعت را مدنظر بگیرید. چشمه اعلا با موقعيت جغرافيايي ً6/32 َ3 ْ35 طول شرقى و ً4/48 َ44 ْ35 عرض شمالى ، در فاصله حدود 45 كيلومترى شرق تهران و 4 كيلومترى شمال شهرستان دماوند قرار دارد. گل رامیان در فاصله ۵ کیلومتری جنوب شهرستان رامیان در استان گلستان قرار دارد که دارای جادهای آسفالته و چشمهای پر آب است که استخر طبیعی دایره شکلی به مساحت ۷۲۰۰ متر مربع را تشکیل داده و آب زلالی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید