طالقان کرج کجاست ؟

مسیرهایی مانند بالا رفتن از پله و پیادهروی در جاده خاکی، آب و صخرهها. خواص درمانی آب گرم علی داشی بسیار معروف است و دردهایی همچون درد مفاصل (روماتیسم) چشم درد، دل درد، کمر درد، رفع باد و قولنج و تقویت اعصاب را شامل شده و بسیاری از این ناراحتیها را درمان میکند. دومین و مهمترین مزیت آب گرم فلکده، نبود گوگرد در آن است. این بنا بعد از مسیر منارجنبان و به فاصله 2 کیلومتری آن قرار گرفته است.

کاشیکاری های زیبا با کاشی معرق و هفت رنگ، کتیبه هایی به خط محمد رضا امامی، علیرضا عباسی و دیگر استادان خط دوره صفوی، مقرنس های بی نظیر و خیره کننده و عناصر تزئینی مرمری از مهمترین جذابیت های هنری بنا محسوب می شوند. این بنا در منتهی الیه غربی میدان قرار گرفته و پلانی خاص و تزئیناتی مسحور کننده دارد. ۶.لرهای شولستانی : شولستان شامل نیمی از لرستان (سرزمینهای قوم لر) بود واز نورآباد ممسنی استان کهکیلویه و بویراحمد، گناوه، شمال غربی بهبهان، گتوند و استان چهار محال و بختیاری و لرستان را شامل میشد.

ابتدا دو شاخه آمل و سرجنگل در واقع هریرود را تشکیل میدهند ، در ارتفاع تقریبا 4000 متر ، از دامنه غربی کوه بابا سرچشمه میگیرند . پس از هرجای تهران که باشید برای رفتن به دارآباد در ابتدا باید به سمت میدان تجریش و قدس بروید. محله جلفا از همان تاریخ که اصفهان به عنوان پایتخت انتخاب شد حیات خود را آغاز کرد و هم اکنون از جاهای تاریخی اصفهان به شمار می رود.

در این محله علاوه بر ارمنی ها، زردشتیان، کلیمیان و حتی مسلمانان نیز زندگی می کنند. همانطور که از اسم این شهر میتوان دریافت آب و هوای خنک از مهمترین ویژگیهای سرعین محسوب میشود. درباره شبکه آبیاری پارینه هرات رضا مایل هروی در مقدمه رسال طریق قسمت آب قلب مینویسد : کتاب اول آب پخش را در هرات مولانا نظام الدین شهید در سال 737 تدوین کرده است . تاکنون نظریههای مختلفی درباره چگونگی عملکرد این چشمه بیان شده است، ولی هنوز نحوهی کارکرد آن مشخص نشده و همچون یک راز سر به مهر عجیب و شگفتانگیز است.

از دوران پیش از اسلام آثار کمی به جای مانده و اکثر دیدنی های آن متعلق به عصر صفویه است. پل های روی زاینده رود از دوره های مختلف سابقه داشته و هم اکنون پل هایی از دوره باستان مثلا دوره ساسانی نیز به جای مانده است. این کاخ های شاهی پیش از اسلام تا دوره حکومت های اسلامی طرفدار داشته و نمونه های آن از دوره سلجوقی تا صفوی باقی مانده است و هم اکنون به بهترین مکان های تاریخی اصفهان تبدیل شده است.

بعد از حمله عثمانی ها به مناطق شمالی ایران و منطقه ارمنستان کنونی ارامنه در زیر سایه حکومت صفوی به اصفهان آمده و این بنای با شکوه و زیبا را ساختند. تالار اشرف از جاهای تاریخی اصفهان و کوشک-باغ های زیبای دوره صفوی است. 33 چشمه یا دهانه طاقی شکل آن و یک طبقه نیز در بالا با طاق های بیشتر قرار گرفته است. سی و سه پل یا پل الله وردی خان زیباترین پل در میان پل ها و جاهای دیدنی اصفهان به شمار می رود که با وجود گذر سال های دراز هنوز از استحکام و زیبایی برخوردار است.

در دالان طویل غار قندیل های آهكی زیبا به وفور وجود دارد. پس از رسیدن به تلمادره یک پاسگاه میبینید که جاده رو به روی این پاسگاه شمارا به روستای اروست میرساند با ادامه دادن این مسیر به یک سه راهی میرسید که جاده سمت چپ که جاده ای آسفالته است شمارا به روستای اروست میرساند و مسیر مستقیم که یک جاده ی خاکی است شمارا به چشمه های باداب سورت میرساند.

در کنار پل چندین کافی شاپ رو باز دایر شده که گردشگران می توانند روی آب و کنار پل از خود پذیرایی کنند. امروز التماس آب در اطراف بدن مطهر حضرت عباس علیه السلام ساقی کربلا چیزی جز معجزه نیست. دور تا دور دیوارهای اطراف گنبد با نقاشی های فاخر دیواری رنگ روغن و آب طلا با مضامین آیینی مثل داستان حضرت مسیح پر شده است. طایفه رستم با 1300 خانوار در 26 قریه بشرح زیر سکونت دارند: انجیره، پرین، بهمن یاری، تیرازجان، چوکبال، چوریکزیر، خنگ، دشتروم، دهتی، دهنو، دیمه سرنه، سماک بیمکی، فاریاب، قلعه مورد، قلعه نوگک، گل پاکان، لنجگان، گویان، کوشک، مال قاید، مرازجان، مرزهبانی، مودگان و دشت.

قلعه ضحاک یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهرستان هشترود می باشد که 18 کیلومتر از جنوب شرقی این شهرستان مسافت دارد و قرار گرفتن رودخانه ی قرانقو دور این قلعه منظره ی زیبایی را پدید آورده است. اصفهان در گذر زمان نام های مختلفی به خود دیده است. این تپه که به نامهای دیگری اعم از تپه زرتشت و تپه سارقین نیز شناخته میشود، پس از هجوم اعراب به آذربایجان و سقوط امپراطوری ساسانی به فراموشی سپرده شد و با گذشت زمان دیوار قلعه و بنای موجود روی تپه از بین رفت و به ویرانه تبدیل شد.

همین حالا نیز اگر به دنبال دیدن جاهای دیدنی اصفهان باشید با پارک های بزرگ و دلگشایی در جای جای شهر مواجه می شوید. شهرستان های مشگین شهر و كوثر نیز دارای چشمه های معدنی متعدددی بوده و گردشگران بسیاری به سوی خود جذب می كنند. روستاها به عنوان اولین مرکزهای تجمع انسانی در یزد دارای مکانهای دیدنی و تاریخی و طبیعی قابل توجهی هستند که گاه قدمتشان تا 6000 سال میرسد. به نظر میرسد این باغ مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است. اگر از تهران میخواهید راهی طالقان شوید میانگین بیش از 2 ساعت در راه خواهید بود اما در روز های آخر هفته و ایامی که شاهد ترافیک های سنگینی در مسیر تهران تا شهرستان طالقان هستیم، این زمان 2 ساعته گاه به بیش از 3 ساعت نیز میرسد.

ارامنه از آن زمان در جلفا منازل مسکونی و کلیساهایی احداث کردند. آبگرم بش باجلار بعد از انقلاب اسلامی تقریبا به صورت متروکه در آمد و فقط بعضی از اهالی از آن استفاده میکردند. برخی از جاذبه های تاریخی تور اصفهان را به صورت مختصر معرفی می کنیم. این آبشار سرانجام وارد رودخانه مادرسو شده و به گرگان رود می ریزد.آبشار آق سو در تمام فصول سال آب دارد و حتی در فصل کم آبی هم، تماشایی است.ترکیب صخره های خوش فرم خزه ای با آب زلال این آبشار، جلوه ای دیدنی به آن داده است.

گنبد از نوع دو پوششه است و با نقوش اسلیمی و دو کتیبه استادانه تزئین شده است. این رود تاریخی که در نزدیکی بسیاری از جاهای دیدنی اصفهان قرار گرفته، شهر را به دو بخش تقسیم می کرده است و مردم این دو بخش برای رفت آمد از طریق پل ها استفاده می کردند. از تزئینات زیبای باقیمانده پل در وسط آن قرار گرفته که در گذشته برای اقامت موقت پادشاه و خانواده اش استفاده می شده است. بعد مقداری بلغور برنج و مقدار زیادی گوجه به همراه لوبیا چیتی پخته شده و پیاز سرخ شده ای که با زردچوبه و فلفل تفت داده شده را به آن اضافه می کنند و در آخر آبغوره را به آن می افزایند تا ترش شود.

بخش های مسکونی کاخ و تالارهای داخلی، با نقاشی های دیواری و گچبری های نفیس تزئین شده است. اگر شما هم به بازدید از مناطق گردشگری اصفهان پرداختید، کاخ عالی قاپو را فراموش نکنید! بد نیست در این جا به بعضی از بناهای تاریخی معروف اصفهان که نه در رده مسجدها قرار می گیرد و نه جزو مدارس و کاخ هاست، اشاره کنیم. ارمنی های اصفهان مهم ترین گروه اقلیت های این شهر محسوب می شوند که آزادانه به فعالیت های دینی و فرهنگی شان می پردازند و در نهایتِ همزیستی در کنار دیگر همشهریان اصفهانی زندگی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید