صدای رودخانه را به جان بسپار – همشهری آنلاین

در این روایت حضرت چاه عاطل مانده را امیرالمومنین(علیهالسلام) دانسته است که چون مردم او را رها کردند و از او استفاده نکردند، مانند چاه پر از آبی بود که رها شد و از آن استفاده نکردند. ابـن عباس گوید: همگان سکوت کردند تا سخنانـش تمام شد سپـس خـود گریه کرد و یاران رسول خدا را به گریه انداخت. جبرئیل امیـن نازل شد در حالـى که گریه و زارى مى کرد. علـى تـو همانند کـوهى بـودى که هرگز بادها و طـوفانها او را از جاى تکان ندهد. اما نسبت به سایـر مردم در زمان حیات معصومیـن گاه گاهى مورد رویت بوده است و اما در زمان غیبت, همانند خـود امام زمان جز در مـوارد بسیار نادر, بـراى احـدى قـابل رویت و شنـاسـایـى نمـى بـاشـد.

او را نگه داشت تا انیـس و مـونـس تنهایـى امـام زمـان مـا در زمـان غیبت بـاشـد. امـام بـاقـر فـرمـودنـد از فـرزنـدم جعفـر(ع) بپـرس. مثلا از امام رضـا(ع) نقل شـده که فـرمـود: ((و اءنه لیاءتینـا فیسلـم فنسمع صـوته و لا نـرى شخصه ..)); خضر نزد ما مىآید و به ما سلام مـى کنـد پـس ما صـدایـش را مى شنویم ولى شخص او را نمى بینیم. حضرت فرمود: و اءنه لیاءتینا فیسلـم فنسمع صـوته و لا نرى شخصه. چنانچه برید بـن معاویه از امام باقر و صادق نقل مـى کند که حضرت فرمود: صاحب مـوسـى ـ خضر ـ و ذوالقرنیـن پیامبر نبـودنـد بلکه عالم بودند.

همچنیـن اصبغ نقل مى کند: بار دیگر در حالى که میثم تمار در کنار همان ستـونى که حضرت نماز مى خواند, ایستاده و نماز مى گزارد, به مثیـم گفت: اى کسى که در کنار ستون نماز مى گزارى! 4 ـ از خصوصیات و ویژگیهاى خضر ایـن بوده که به هر کجا مى نشسته آنجا سرسبز مـى گشت. از دیگر ویژگیهاى حضرت خضـر(ع) ایـن است که هم به دیگران توصیه و اندرز مى داده و هـم دنبال آن بـوده که از نصایح و گفته هـاى بزرگـان و صـالحـان کمـال بهره و استفاده را ببرد. این در حالی است که برای فتح چهل چشمه بیشتر از مسیرهای اسحاق آباد، بست و درهوان استفاده می شود و کوهنوردان بیش از سایر مسیر ها این سه مورد را ترجیح می دهند.

تأمین روشنایی محوطه در شب برای حفاظت از آن در حال حاضر با ژنراتور انجام میشود که هزینه زیادی دارد. با هر غرشی که آسمان میزد با چیزی درونش را بر میآشفت. باستناد منابع تاریخی، استان مرکزی در هزاره اول قبل ازمیلاد جزو ایالات ماد بزرگ بود که تمام قسمت مرکزی و غربی ایران را در بر می گرفت واز کانون های قدیم استقرار در فلات ایران به شمار می رفته است.

این کتاب در عرض ده سال، چهار بار در ایران منتشر شده است و تعداد نسخ آن در اروپا تا سال ۱۹۶۰ به صد هزار خواهد رسید. امام صادق(ع) فرمـود: بر هیچ تخته خشکیده اى نمى نشست مگر آنکه سبز مـى گشت و بر هیچ زمینـى بـىآب و علف قرار نمى گرفت مگر آن که سرسبز مـى گشت و به همیـن جهت خضر نامیده شـد. داشتن مقاومت بالا در برابر رطوبت: به جهت آنکه بخش های مختلفی از کف، سقف، دیواره توالت پیش ساخته به طور مستقیم در تماس با آب هستند، از اینرو بایستی در انتخاب مصالح و روش ساخت دقت بیشتری نمود.

چشمه آب معدنی تاپ تاپان، در بالای تپه ای نسبتاً هموار، مشرف به اراضی و طبیعت بکر، با فشار گاز، از دل زمین به حالت جوشان بیرون می آید که منظره زیبایی ایجاد کرده و خاصیت شگفت انگیز درمانی آن، گردشگران زیادی را در فصل های گرم سال به خود جلب می کند. باهمین باور وقتی کسی از بیرون وارد این قریه می شود یک نوع واهمه وترس مرموزتوام با تعجب وکنجکاوی دردرون اش حس کند . در دیوار یکی از خانههای روستای ینگجه قوچ سنگی مقبرهای کار گذاشته شدهاست، «راولین سون» با تکیه بر توصیفهای اهل محل، آن را به دوره ساسانی متعلق دانسته است.

یکی از قلعه های اسماعیلیه در ایران قلعهای کوهستانی در شهر طبس است. اینگونه شد که آموزش و پرورش ناشنوایان در ایران برای اولین بار تاسیس شد؛ البته با مشقتهای بسیار. 5 ـ قرآن مجید هر چند آشکارا نام او را نبرده است اما از او به عنـوان عالـم یاد کـرده است و درسـوره کهف در جـریان ملاقات حضرت مـوسـى با خضر چنیـن مـى فرماید: ((فـوجدا عبـدا مـن عبـادنا آتیناه رحمه مـن عنـدنا و علمنـاه مـن لـدنـا علمـا)). مثلا گاه مى بینیـم که معصـومیـن (علیهم السلام) امثال امام صادق و امام باقر و امام زین العابدیـن وصایاى او را به مـوسـى و اندرزهاى خضر را به دیگران براى ما نقل کرده اند.

بسیارى از ما نام خضـر را شنیـده ایـم; چهره اى که سابقه چنـدیـن هزار ساله دارد, چهره اى که با پیامبر خدا یعنى حضرت مـوسـى سفر دریایى داشت,چهره اى که از بهترین یاران ذوالقرنیـن بـوده است. بدیـن جهت پـس از رحلت رسول الله, ایـن علاقه با خاندان پیامبر مستحکـم تر شد و در تمام قضایایى که براى علـى(ع) در مـدینه رخ داد تا رفتـن به سـوى عراق و جنگ با ناکثین و قاسطین و مارقیـن,در کنار مولاى متقیان و مایه دل خوشى على(ع) و آرامـش خاطر آن حضرت بـود. 1- تراورتن گردویی: در معادن نادیلو، تراورتن ویژه­ای وجود دارد که به علت ساخت موجی شکل لایه­های تیره و روشن آن مانند پوسته تنه درخت گردومی باشد.

این درخت شهرت بین المللی یافته است و نویسندگان و جهانگردان خارجی عكس ها و مقالات بسیاری درباره آن منتشر نمودهاند. و همچنیـن از ملاقات و گفتگـوى مکرر خضر با امام e ین العابـدین در مدینه و در بیـن راه مکه و مدینه و از فـرستادن امام صادق(ع) چـوبى از درخت طـوبـى را جهت رفع تشنگـى داود رقـى به وسیله او و روایات متعدد دیگـر استفـاده مـى شـود. چشمههای واقع در این شهر با خواص درمانی فراوان، سالانه میلیونها گردشگر را راهی این دیار زیبا میکنند. این غار 11 کیلومتر طول دارد و با رودی که در غار جاری است، میتوان این مسیر 11 کیلومتری را قایقرانی کرد و این طولانیترین مسیر قایقرانی درون غار در کل جهان است.

شما نیز می توانید برای ثبت سفارش های خود با شماره تلفن ۲۲۸۷۶۷۸۴-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. تابلوسازی آذربایجان شرقی می تواند تاثیر بسیاری در رونق کسب و کار شما و معرفی برند شما به عموم مسافرانی که وارد این استان می شوند ، داشته باشد . این رود از کوههای کندوان و کهار بزرگ در شمال تهران سرچشمه میگیرد و در دره طالقان به سوی غرب جریان مییابد و سپس به سفید رود میپیوندد. گوید: امیرمـومنان در حال نماز بـود که مردى به طرف آن حضرت آمـد, در حالـى که بر تـن او دو برد سبز رنگ بـود و دو گیسـوى بافته شده مشکى و محاسن سفید داشت.

چشمه ثریا چشمهای بزرگ و دیدنی است که آب آن بسیار زلال بوده و حتی قابل قایقرانی است. طی کردن مسیر ۴۰ کیلومتر آزادراه مشهد-باغچه و نیز مسیر ۱۵ کیلومتری مُلک آباد دهسرخ، ارزش آن را دارد تا از چشمهای سیراب شوید که همچنان نام و آوازه خود را از امام رضا (ع) دارد، چشمهای که به باور اهالی، گذر دورههای مختلف خشکسالی اثری بر آن نداشته است. همچنیـن امام رضا(ع) مـى فرماید: ((و انه لیحضر المـوسـم کل سنه فیقضى جمیع المناسک و یقف بعرفه فیومـن على دعاء المـومنیـن)); همه سـاله در مـراسـم حج حضـور مـى یاب و تمـام مناسک حج را نیز انجام مى دهد, و در عرفات در کنار سایر حجاج خانه خدا مـى ایستـد و بر دعاى مومنین آمین مى گوید.

7 ـ حضور همه ساله در مراسم حج. همانگـونه که روایت شـده امام باقر در حج بـودند مردى به حضـور امـام رسیـد و دو زانـو نشست و از آن حضـرت سـوالـى کــــــرد. اما بسیارى از علما به استناد برخـى آیات و روایات معتقـدند که حضـرت خضـر(ع) پیـامبـرى از پیـامبـران خـدا بـوده است. همچنیـن از حضرت رضا(ع) روایت شـده که هنگامـى که رسـول خـدا رحلت کرد شخصـى در خانه اهل بیت آمده و به آنان تعزیت و تسلیت گفت, اهل بیت صدایـش را مى شنیدند اما شخص او را نمـى دیدند, حضرت علـى(ع) فرمـود ایـن خضر است که آمـده و مصیبت پیـامبـر را به شمـا تعزیت مـى دهـد.

دیدگاهتان را بنویسید