شناخت لرهای استان فارس

برای رسیدن به چشمه های باداب سورت باید فرازونشیبهایی را تحمل کنید، حتی شاید سنگریزههای مسیر اذیتتان کند؛ اما چشمانتان را از زمین به آسمان که بچرخانید، محو زیبایی بیحد این منطقه میشوید. جالب است بدانید برای بازدید از شگفتیهای این منطقه، نیازی نیست حتماً از استان مازندران سفرتان را شروع کنید؛ بلکه میتوانید از مسیر جاده سمنان دامغان هم به آنجا برسید، به همین دلیل شاید علاوه بر باداب سورت ساری و باداب سورت کیاسر نیز باداب سورت دامغان هم به گوشتان خورده باشد. البته محور استان سمنان ایمن تر است و متوسط سرعت در آن ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می باشد اما جاده مازندران (محور کیاسر) به مراتب زیبا تر است و به عنوان طولانی ترین جاده جنگلی کشور لقب گرفته است که گذر از آن خالی از لطف نیست.

پیشنهاد می شود گردشگرانی که از خودروی مناسب برخوردارند برای مسیر رفت از همین مسیر گذر کنند و پس از بازدید از پل ورسک، سه خط طلا، دریاچه شورمست، آبشار خزه ایی اوبن و سد سلیمان تنگه در ادامه مسیر به سمت کیاسر، از دریاچه چورت و پس از آن از دریاچه وسیع الندان کیاسر بازدید نمایند و پس از شب مانی در روستای زیبای اروست، صبح روز بعد را به بازدید از چشمه های طلایی باداب سورت اختصاص دهند و سرانجام برای مسیر برگشت جهت نماندن در ترافیک، مسیر سمنان را انتخاب کنند و از غار زیبای دربند مهدیشهر سمنان هم دیدن کنند.

چشمه های باداب سورت در روستای ارست و در بخش چهاردانگه ساری، در مسیر کیاسر قرار دارند. در بخش آّزیان نیز در این دریاچه ها، سیاه ماهی، ماهی کپور و میگو آرتیما در حال زیستن هستند. بخش های مختلف مجموعه چشمه آبگرم ورتون دارای قسمت های مختلفی است که در ادامه نیم نگاهی به آنها میاندازیم. کشور عزیزمان ایران، دارای چهار اقلیم مختلف است و در هر گوشه از خود، جاذبهای طبیعی و زیبا دارد که منتظر است ما را با آن شگفت زده کند.

اصفهان از جاذبههای طبیعی، تاریخی و فرهنگی متعددی برخوردار است. زنجان یکی از شهرهای غربی کشور است و آثار تاریخی و جاذبههای طبیعی متعددی دارد. برای رسیدن به قصر طلایی اروست و دیدن آن چشمههای حیرتانگیز در شمال ایران چند راه پیش رو دارید؛ یعنی با توجه به موقعیت خود کافی است خود را به یکی از شهرهای ساری، فیروزکوه یا سمنان برسانید. از نظر باغسازی هشت بهشت جزو باغ های مسطح و غیر پلکانی است. در آنجا وانتها و تراکتورهایی تدارک دیده شده که با دریافت هزینه ناچیزی، شما را به چشمه های دیدنی باداب میرسانند.

به همین دلیل در ادامه بهترین آبگرم های سرعین را به شما معرفی کنیم تا با انتخاب آن بهترین تجربه را داشته باشید. ملک­التجار پس از وفات مرحوم آخوند ملا محمد کاشانی و دفن وی در اراضی تکیه­ لسان­الأرض، برای آن مرحوم تکیه­ای بنا نهاد که پس از آن، عده­ای از بزرگان علما و فضلا و حکما و ادبا نظیر حکیم قمشه­ای و شیخ محمد حکمی خراسانی در آن مدفون شدند. در منطقه باغو درختچه های قیچ تا ادامه کوه به صورت یک نوار کشیده شده اند، که در نوع خود پوشش گیاهی خاص این منطقه را نشان می دهد.

مسافت از تهران تا چشمه ها از هر دو مسیر فوق به صورت تجربی ۳۵۰ کیلومتر (حدود ۵ ساعت) می باشد. همان طور که پیشتر هم گفتیم، این منطقه دو چشمه، یکی با آب شور و دیگری با آب ترش دارد. با رسیدن به پارکینگ باداب، ماشین خود را پارک و خود را برای دیدن یکی از عجایب طبیعی روی این کره خاکی آماده کنید؛ پیشنهاد میکنیم علاوه بر لباس و کفش راحت، کمی خوراکی سبک و یک بطری نوشیدنی هم با خود به همراه داشته باشید. عکس از صاحب نیوز چشمه لادر طبیعتی کمنظیر و غارهای کمعمقی دارد که مورد علاقه طبیعتگردان است در مسیر چشمه لادر میتوان به سمت چپ و راست رفت و از مسیرهای ویژه کوهها بالا رفت تا به سرمنشا آب رسید.

• ورود حیوانات خانگی در این مکان ممنوع است. البته در مسیر سه راهی تلمادره تا باداب سورت پارکینگ های متفرقه و ناامن زیادی وجود دارد که نیازی به استفاده از آنها نیست چراکه در مسیر های آسفالته گردشگران می توانند با خودروی خود مسیر را طی کنند و نیازی به پرداخت وجه اضافه نیست اما در ابتدای جاده خاکی بهتر است خودروها در پارکینگ پارک شوند و مابقی مسیر رابا خودروهای کرایه ایی بروند. واژه باداب ترکیبی از دو کلمه باد و آب است که اشاره مستقیم به روال تشکیل این جاذبه گردشگری حیرتانگیز دارد؛ چراکه چشمه های باداب سورت طی سالهای متمادی در اثر گردش باد و جریان آب خلق شدهاند.

شهر تاریخی اوبه در ازمنه قدیم قلعهٔ محکم و حصاربندی سخت و دارای یک فصیل و بروج متعدد و دو دروازهٔ آهنین داشته، یکی به جانب شمال که آنرا دروازهٔ قندوران یا دروازهٔ عیدگاه میگفتند و دیگری بهجانب جنوب گشوده میشد که آنرا دروازهٔ هریرود مینامیدند. در محدوده اسفزار مسیر رود تغییر کرده و از غرب و جنوب غرب اسفزار گذشته و در ساحه فراه با دریاچه کوچک اناردره یکجا میشود و در شمال هامون صابری میریزد . مسیر سمت چپ آن که آسفالته است پس از ۲ کیلومتر به روستای زیبای اروست می رسد و مسیر آسفالته سمت راست نیز به روستای مالخواست می رود.

چشمه اسرارآمیز پیرسقا در40 كیلومتری شهرقره آغاج در دامنه كوه پیرسقا و در ارتفاع 2 هزار و 200متری ازسطح دریا واقع شده است. ولسوالی اوبه در ۹۶ کیلومتری شرق ولایت هرات واقع شده، مساحت این ولسوالی ۲۲۴۰ کیلومتر مربع، و ارتفاع مرکز آن از سطح بحر ۱۲۷۵ متر میباشد. این چشمه ها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده اند و در ایران بی نظیر هستند و تا جایی که می دانیم در کشورهای ترکیه، آمریکا و نیوزلند چشمه هایی شبیه باداب سورت وجود دارد. آبگرم معدنی گاومیش گلی (پر آبترین و بزرگترین چشمه آب معدنی ایران) در داخل شهر سرعین واقع شده است.

پوست و محصولات پوستی سوغات معروف و ناب این شهر است و کلیه محصولات پوستی مانند: کت، کلاه و غیره از شهر شاندیز به دیگر شهرهای ایران ارسال میگردد. استاندار آذربایجان غربی با تشریح برخی از مهمترین دستاوردهای سفر اخیر خود و وزیر کشور به ترکیه گفت: در نشستی که به همراه وزیر کشور با مقامات کشور ترکیه داشتیم ایجاد مرز رسمی در کوزهرش سلماس و بورالان ماکو پیگیری شد و شهرهای قونیه و خوی خواهرخوانده خواهند شد. امروزه گردشگران با کنترل بیشتری از سوی محیط زیست، میتوانند از این منطقه دیدن کنند؛ به همین دلیل دور از انتظار نیست اگر اجازه شناکردن در خاصترین دریاچه جهان را به شما ندهند.

دیدگاهتان را بنویسید