شائبههای «چشمه توتی» اصفهان؛ از کوهخواری تا فروش و پلاکبندی غیرقانونی

از خدمات قابل توجه این اقامتگاه برای گردشگران میتوان به انواع غذاهای محلی مانند سوپ بلغور، اورمـیه خورش، آش دوغ، یتیمچه و دمنوشهای گیاهی اشاره کرد. بازدید از محل احداث سد تنگ سرخ در شهرستان بویراحمد و انتقاد از تاخیر ۱۰ ساله در اجرای این پروژه، تامین حق و حقوق مردم و رفع معارضات محلی و اجتماعی و تذکر به مسوولان درباره اظهارات برخی از کارگران فعال در این پروژه درباره تأخیر در پرداخت حقوق و مزایا، از جمله برنامه های آیت الله رئیسی در سفر به این استان بود که بر اساس آخرین تصمیمات قرار شد با تخصیص اعتبار لازم برای ساخت این سد در بودجه سال ۱۴۰۱ و از محل هایی مانند ماده ۵۶ این سد تا پایان سال ۱۴۰۱ آبگیری شود.

ماکو در واقع 226 کیلومتر با ترکیه مرز دارد که پیش از این مسائلی مانند ورود مهاجرین غیرقانونی و قاچاق در این منطقه بسیار زیاد بود اما ترکیه چندسالی است که برای جلوگیری از ورود اتباع خارجی و تردد عناصر تروریستی پکک، دیوار مرزی احداث کرده که به دیوار امنیتی هم معروف است. مسیر اشنویه به پیرانشهر ۴۴ کیلومتر و نقده به پیرانشهر ۴۵ کیلومتر خواهد بود، اما از هر مسیر که به این شهر مرزی برسید مهمترین جاذبه آن بازارچه کالاهای مرزی است.

در مورد دو شهر اخیر گفتنی است که حتی در عهد اعراب، نویسندگان موسی بن عیسی کسروی و حسن بن علی همدانی در اواسط قرن سوم برای تحقیق در تواریخ کهن ایرانی به مراغه رفته بوده اند و گنج شیچیکان (محل نگهداری اوستا، مسجد روستای چیکان حالیه) در ١٠ کیلومتری جنوب شرقی مراغه واقع است. بوکان به واسطه داشتن موقعیت چهارراهی همیشه محل عبور روستاییان اطراف بوده است. درجه حرارت آب این چشمه، در فصل سرما و گرما ثابت و در محل سرچشمه 20 درجه سانتي گراد بالاي صفر و رسوبات آن قهوه اي رنگ است.

تخت سلیمان در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی تکاب واقع شده و مرکز آتشکده بزرگ ساسانی به نام آذرگشسب یکی از آتشکدههای بزرگ و معروف ساسانیان است که آثار و بقایای آن در درون حصاری به یادگار مانده است. این شهر یکی از پایگاههای اسماعیلیان در ایران بوده و کوه قلعه فردوس و قلعه دختر فردوس آثار تاریخی به جا مانده از آن دوران هستند. تکاب ۱۶۸ اثر ثبت ملی و یک اثر ثبت جهانی دارد و میتوانید در این شهر چند روز از تعطیلات خود را بگذرانید. همچنین اگر قصد اقامت داشتید، یک هتل سهستاره، یک هتل تکستاره و ۲ مهمانپذیر درجه ۳ را میتوانید با توجه به بودجه و علاقه خود انتخاب کنید.

سردشت را در آذربایجان غربی به انگورهای سیاهش میشناسند هرچند برای خوردن این میوه لذتبخش باید در تابستان این شهر را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنید. با انتخاب بوکان برای اقامت نوروزی میتوانید از نمایشگاه صنایع دستی بهاره در این شهر هم بازدید کنید. اگر بین چهار عنصر طبیعت، آب را انتخاب میکنید، بهتر است برای تفریح آخر هفته خود نیز پلنگ دره را انتخاب کنید! به گفته « طاهر طاهری» مردم شناس و پژوهشگر، در مناطق سیاهکل و دیلمان، به چهارشنبه آخر سال، «کُل کُله چهارشنبه» میگفتند که معادل پشته پشته چهارشنبه است و احتمالا برگرفته از کپههای کاه و پوشالی است که در آن شب آتش می زدند.

پس از آن طی مسافتی ، ظلمت و تاریکی هوا و سختی و دشواری راه اسکندر و همراهان را از پیشروی باز داشت، به قسمی که هر قدر به چپ و راست می رفتند راه را نمی یافتند. اما به هر حال از ابتدای دوره صفویه به همان نسبت که ثبات سیاسی بیشتر گردید، تاریخ باغ فین هم انسجام بیشتری یافت. وقتی تعداد پناهجوها برای عبور از مرز بیشتر میشود، مشکلات ما هم برای ساماندهی، اسکان و انتقال آنها هم خیلی بیشتر میشود؛ بهخصوص در این یکی، دو سال اخیر که بهخاطر شیوع ویروس کرونا، با وضعیت سختتر هم شده، چراکه ممکن است پناهجوها مبتلا باشند، بهخصوص پناهجوهای پاکستانی که ناقل ویروس دلتا بودند و بسیاری از مأموران ما هم به این ویروس مبتلا شدند؛ در این شرایط بسیاری از رانندههای شرکتهای مسافربری، پناهجوها را منتقل نمیکنند.

چشمه برم را میتوان عامل حیات چندین و چند نسل مختلف در هزاران سال مختلف دانست. از آثار تاریخی و طبیعی تکاب تخت سلیمان، چمن متحرک چملی گول که در نوع خود در دنیا بینظیر است، چشمههای آبگرم نصرتآباد و قینرجه تکاب، غار معروف کرفتو، دژ باستانی ساری قورخان و مسجد جامع تکاب را میتوان نام برد. از آثار تاریخی سردشت میتوان به پل تاریخی قلاتاسیان و گرمابه بیستون اشاره کرد که بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود، اما آثار طبیعی سردشت مانند چشمه آب معدنی گراوان، آبشار شلماش و حوزه سد سردشت نظر مسافران را بیشتر به خود جلب خواهد کرد.

از اماکن تاریخی میاندوآب میتوان به پل تاریخی تاتائو یا میرزا رسول، مسجد تاریخی طاق، حمام باروق، آثار شاهتپه، قیز قلعه، خانه اربابی روستای گوگ جلو اشاره کرد و برای دیدن آثار طبیعی نیز سواحل زرینهرود، سد نوروزلو، آب معدنی معروف روستای حیدرباغی را به شما پیشنهاد میکنیم. اگر به پیرانشهر رفتید حتما به این بازارچه سر بزنید و در کنار آن از مکانهای گردشگری طبیعی و تاریخی پیرانشهر مانند تفرجگاه پیردانان، پل تاریخی رزگاری و رودخانه بادینآباد بازدید کنید.

این جنگل نگینی در گرگان بوده که زیبایی های آن هوش از سر هر بیننده ای می برد. بعد از گذر از روستای لیره سر و پیمودن جادهای خاکی در فضای جنگلی، به این کلبهها خواهید رسید و چشمه آب گرم را در حوالی این اقامتگاههای جنگلی خواهید دید. باغ بهادران شهری رؤیایی در نزدیکی اصفهان است که با جاذبههای دیدنی بسیاری که دارد، نظر هر گردشگری را به خود جلب میکند. شروع قیمتها در این خانه بومگردی از ۲۶۴ هزار تومان برای هر اتاق است. و صفت برای هر چیزی است که در نهایت سهولت و نرمی و صفا باشد.

در این مورد گزارش زیادی دادیم و از طرف فرمانداری ماکو هم برای شورای تأمین استان بسیار پیگیری صورت گرفته اما فعلا اقدامی انجام نشده است. زمینهایی که به گفته منابع طبیعی استان اصفهان تا 20 سال پیش نیز در اختیار این اداره بوده و بعد از آن به راه و شهرسازی واگذار شده تا فرآیند شهر شدن این زمینها در دستور کار قرار بگیرد. شهر اراک: مسجد و مدرسه سپهداری، روستای تاریخی هزاوه (زادگاه امیرکبیر)، حمام تاریخی و موزه چهارفصل، بازار اراک، چشمه چپقلی، مقبره شاه قلندر انجدان و… مهاباد همیشه جزو شهرهای برتر استان در جذب گردشگر بوده و غار سهولان در کنار بازار تاناکورا از مهمترین دلایل حضور گردشگران در مهاباد است.

مسئله دیگر در استان شما مسئله کولبران است، بسیاری از این افراد ازسوی ترکیه مورد هدف قرار میگیرند. پیش از این قاچاق در این منطقه بسیار بالا بود؛ برای مثال تنها در مورد قاچاق انسان از سال 96 تاکنون 51 هزار نفر را در ماکو دستگیر کردیم. با توجه به اینکه در سالهای اخیر تغییرات سیاسی در خاورمیانه و بهخصوص در کشورهای همسایه مانند افغانستان، سبب افرایش ورود پناهجوها به مرزهای غربی کشور ما شده است، هیچ برنامه ویژه، اعتبار یا دستورالعمل خاصی در این مورد مصوب شده است؟

دیدگاهتان را بنویسید