سرعین، شهر چشمه های آب گرم

اما با توجه به مجموع اظهار نظرهای حمزه اصفهانی در کتاب سنی ملوک الارض و الانبیاء « تاریخ شاهان و پیامبران » و تکمیل آن بوسیلة حمدالله مستوفی در تاریخ گزیده که به محل وقوع این داستان نزدیک تر بوده اند محل ناپدید شدن کیخسرو و عقیدة عامه در این خصوص مورد تأئید قرار می گیرد . در ۵۱ کیلومتری جاده آبعلی از تهران ، چشمه آب معدنی وجود داره که محلیها بهش چشمه اعلا میگن چون کیفیت آبی که از زمین می جوشه خیلی خوبه . در مسیر دماوند به فیروزه کوه، نزدیک روستای هرانده غار جالبی وجود داره که مقصد خیلی از کوهنوردا و علامندای طبیعته.

هتل ساختمانی هفت طبقه می باشد که واحد های اقامتی آن که حدود 56 اتاق هستند در شش طبقه پراکنده گشته اند. تا به حال ۱۹۴ گونه باارزش گیاهی نیز در این منطقه حفاظت شده شناسایی شده که نازبیابانی، کاروان کش، پونه، آویشن و انجیرکوهی بخشی از آن است. راه دیگر ماندن در نزدیکی چشمه اجاره کردن خانههای بومگردی محلیهای آن منطقه است که صفای خودش را دارد. سپس از بین آن ها بهترین گزینه را انتخاب و رزرو کنید.

پلاتين: فلزى سفيد رنگ و گران قيمت كه از جنس طلا نيست ولى بعضى از خواص آن را داراست. و از آنجائى كه زندگى اين نوع از مخلوقات، زندگى شعورى است ناگزير بايد علاوه بر عقل و تميز ميان خير و شر، مجهز به وسائل بيشترى براى پذيرفتن قانون و سنت باشد، زيرا اگر به غير عقل چيز ديگرى كه مايه هدايت او باشد نمى داشت به سعادت مطلوبش نمى رسيد، آرى مايه اختلاف او همين عقل او است، و عقلى كه خود مايه اختلاف است چگونه رفع اختلاف مى كند پس ناگزير بايد به يك شعور ديگرى هم مجهز باشد تا با آن شعور خود معارف و قوانين رافع اختلاف و ضامن سعادت و كمالش را كه خداوند به سويش مى فرستد درك نمايد، و آن شعور عبارت است از شعور وحى، و انسان دارنده آن عبارت است از نبى و پيغمبر.

شما نیز اگر به شهر خوش آب و هوای دماوند سفر کردید؛ حتما به دیدن چشمه اعلاء بروید و در کنار مردم خونگرم آن جا، خاطرات به یاد ماندنی برای خود رقم بزنید. این دریاچه زیبا وسط چهار روستای اوان، وربن، زواردشت و زرآباد شهر قزوین قرار داره، بیش از هفتاد هزار متر مربع مساحت داره، در ارتفاع هزار و هشتصد متری از سطح دریا واقع شده. باراجین نام منطقه ای در شمال قزوین هست که از ابتدای اتوبان قزوین زنجان شروع می شه و تا دامنه مرکزی البرزادامه پیدا میکنه، این منطقه ازدیرباز تفرجگاه مردم قزوین بوده و هست.

ضمن این که زیرساختهای محوطه باداب سورت هم باید گسترش یابد. گردشگرها هم بعضی وقتا کنار غار چادر می زنن. داخل غار می تونید مواد آهکی رو ببینید که به شکل قندیل هایی از سقف غار آویزان شدن. وقتی چشمتون به دو سه روز تعطیلی پشت سر هم توی تقویم میخوره بدون شک اولین چیزی که به ذهن تون می رسه رفتن به مسافرت و خلاص شدن از استرس و اضطراب زندگی مدرن امروزی است. چون وجود همچین دریاچه ای در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا چیزی غیر از معجزه هم نمی تونه باشه. از این دریاچه می شه به عنوان معجزه طبیعت نام برد.

از قلعه الموت می شه به عنوان یکی از منحصر به فرد ترین قلعه های ایران نام برد. طول دیواره قلعه ۱۲۰ و عرض آن در نقاط مختلف بین۱۰ تا ۳۵ متر و متفاوته .تنها راه ورود به قلعه الموت در انتهای ضلع شمال شرقی، چند متر پایین تر از برج شرقی قلعه قرار دارد. این منطقه به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات هوای به نسبت خنک تر از قزوین دارد. قسمت شرقی بلندتر است و به قلعه بالا یا قلعه بزرگ تر معروفه. این قلعه از دو بخش غربی و شرقی تشکیل شده است.

این شهرک با 40 سال قدمت، از قدیمیترین شهرکهای منطقه 22 محسوب میشه. ۹۰-صمد علیپور فرزند اسماعیل متولد ۱۳۴۲ در سال ۱۳۶۵ در جزیره مینو به شهادت رسید. الیشامع. الیشمع. جد اسماعیل که جدلیا را کشت. ساکنان محلی بر این باورند که محمد حنفیه در بالای این ایوان قصری ساخته بوده که امروزه از این قصر به جز تکههایی سفالی چیزی باقی نمونده. علاوه بر این مرتفعترین سد جهان از حدود 550 سال پیش تاکنون بوده است. در تابستان این دریاچه محل ماهیگیری، آبتنی و قایقرانی و در پاییز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکی سواریه .این دریاچه احتمالا ۵۰۰ سال پیش بر اثر لغزش به وجود اومده .

احتمالا این بنا از مسجد جامع نیز راه داشته باشد. بعد از اجرای فرمان او، ارتش اسکندر خود را به آن طرف دره رساندند و به راه خود ادامه دادند. این قلعه، در بالای کوهی وسیع و مسطح واقع شده و پرتگاههای مخوفی آن را دربر گرفتهاند. قرار داشتن این شهرک در مسیر بادهای شهریار و نزدیکی آن به کوه های کن از جهت شمال و پارک چیتگر از جهت جنوب، آن را از آب و هوای بسیار مطلوب برخوردار کرده است.

این چشمه زبانزد اهالی منطقه است و در ایام تعطیلی مورد بازدید عده کثیری از مردم قرار می گیرد. خود اهالی چون هوای داخل غار بسیار خنک و دلپذیره تابستون ها زیاد می رن اونجا. باتوجه آب و هوای خنک و خشک این منطقه، به صورت سنتی در گوشه و کنار شهرک درختان انار به چشم میخورد. هماکنون در زیبا سازی فضای سبز منطقه، بیشتر از درختان توت کاکوزا، سرو، افرا و کاج سوزنی استفاده شده است. در روستای نیاق از توابع قزوین صخرهای نسبتاً مرتفع قرار داره که در دل این صخره حفره های بزرگ توسط عوامل طبیعی ایجاد شده.

قرار گرفتن مجموعه ای از کوه ها در کنار هم باعث به وجود اومدن این گودال طبیعی شده که اکنون دریاچه ای زیبا و چشم نواز با آب و هوایی مطبوع برای یک مسافرت یک روزه هست. ییلاق خوش آب وهوایی در پای کوههای بلند البرز، مکانهای دیدنی با دسترسی آسان که می توان برای کوه پیمایی سبک و گشت و گذار به آنجا رفت . شاید شما نیز با شنیدن نام شهر ساری و استان مازندران با خود تصور کنید که این چشمه نیز مانند دیگر چشمههای زیبای مازندران در میان جنگل انبوهی از درختان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید