.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مارگون ؛روستای کهکران در 35 کیلومتری شهر اردکان واقع شده است. کهکران از لحاظ جغرافیایی مابین دو جاذبه طبیعی بهشت گمشده وشهرستان سپیدان ودارای امکانات فراوان و بالقوه گردشگری طبیعی است که بهره برداری ازآنها در حال حاضر تنها بصورت پیک نیک و کمپینگ های موقت می باشد با توجه به پتانسیل های موجوداحداث مجموعة گردشگری- اقامتی در ورودی روستا می تواند پاسخگوی تقاضاهای آتی گردشگری در منطقه کهکران و ساران بوده ودر جذب گردشگران داخلی و خارجی نیز تاثیر بسزایی داشته باشد.

مدیران عامل مناطق آزاد ارس و ماکو برای جذب سرمایهگذار احداث خط ریل جلفا ــ پلدشت ــ چشمه ثریا با شرکت مطرح چینی وارد مذاکره شدند. این دشت از سال ۱۳۵۴ با نام پارک ملی لار شناخته میشود و از سال ۱۳۶۱ به عنوان منطقه حفاظت شده که از سال ۷۰ شکار در برخی مناطق آن ممنوع شده است. قله دائمبرف در غرب قله الوند قرار دارد و با شهر همدان حدود 20 کیلومتر فاصله دارد. كتيبه­هاي ميخي اورارتويي نشتبان و رازليق، پل گاودوش آباد، مقبره ايلخاني اسفستان، مسجد جمال­آباد، مسجد جامع سراب، مسجد اسنق، امام­زاده بزرگ سراب تيمچه حاج ملك در زمره شاخص­ترين آثار اين شهرستان قرار مي­گيرند.

کهکران، روستایی از توابع بخش همایجان شهرستان سپیدان است.این روستا در دهستان شش پیر قرار دارد.با وجود توسعه راهها و وسایل ارتباطی، هنوز هم بسیاری از نقاط شهرستان سپیدان ؛نگین زاگرس، برای مردم ناشناخته یا کمشناخته است، نقاطی زیبا و بکر که با دیدن آنها سبحانالله بر زبان هر بینندهای جاری میشود. چهارقله نزدیک به هم و تقریبا هم ارتفاع، در جنوب شرقی قله الوند و بر فراز دره دیوین قرار دارند. قله کلاغ لان قلهای کله قندی بر فراز کوهی صخرهای و مشرف به دوزخ دره است. در واقع صفه نام کوهی از رشته کوه زاگرس در جنوب اصفهان است که از شمال به جاده کمربندی، از غرب به کوههای تخت رستم و دره خان، از شرق به شهرکها و مجتمعهای مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن محدود می شود.

یکی از این زیباییهای منحصر بهفرد را میتوان در گوشهای از شهرستان سپیدان، در غرب استان فارس مشاهده کرد، منطقهای با آب و هوایی سرد زمستانی در دل رشته کوههای زاگرس، پهنهای که مملو از زیبایی است. در نزدیکی قله دماوند و دشتی که خودش را در کوهپایه این قله پهن کرده است، برای دسترسی به چشمه دیو آسیاب باید به آنجا بروید، دشتی که نیمی از آن در یک استان و نیمی دیگر در استانی دیگر واقع شده است، به گونهای که بخش شمالی و شمال شرقی آن در استان مازندران و بخش جنوبی و جنوب غربی آن در لواسانات شهرستان شمیران استان تهران قرار گرفته است.

بین باروی ری و چشمه کتیبهای از تصویر فتحعلی شاه قاجار قرار گرفته است که به دستور خودش در آنجا حکاکی شده است. در نزدیکی قله کرکس همدان، قله دیگری به نام قراولخانه قرار دارد. آخرین قله کوهستان الوند، در جهت شمالغربی تا گردنه اسدآباد است. سقف و دیوارهای غار پوشیده از سنگهای گُل کلمی و کف آن پوشیده از چکیدههای مخروطی شکل و دانه انگوری است و به همین دلیل بسیار کمنظیر و دیدنی میباشد اما متأسفانه به دلیل ورود افراد تا حدود زیادی این اشکال زیبا از بین رفتهاند.

به نظر کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، در دورههای مختلف از این غار به عنوان یک پناهگاه استفاده میشده است. این غار با دهانه 2متری در قسمت «قرهچمن» خودنمایی میکند و از نوع استالاکتیت (ستونهای آهکی) است. نوع جدول کشی، خیابان بندی و فضای سبز شهری در این شهرک بگونه ایست که می توان شهرک چشمه را در زمره معدود مناطق زیبای تهران به لحاظ ظاهری قرار داد. پارک ملی یلو استون در امریکا نخستین پارک ملی جهان و شگفت انگیز ترین مناطق زمین محسوب میگردد که شهرتش را مدیون حیات وحش و ویژگیهای انرژی زمینگرمایی خود و به خصوص جلوه محبوب آن، آبفشان الد فیثفول است.

شمال قله کمرلرزان، تاریکدره و جنوب آن، چشمه فرشته است بطوریکه چشمه فرشته از این قله قابل رویت است. فاصله قله یخچال از شهر همدان 17 کیلومتر است و از خطالرأس تاریکدره نیز قابل دسترسی است. در جنوب این قلل، قله کمرلرزان واقع است که مشرف به پیست اسکی تاریکدره است و در دامنه شمالی آن چشمه ملک و چشمه قاضی در جریان هستند. جاده قدیمی همدان به تویسرکان (معروف به جاده شاهی) از طریق گنجنامه به پیست اسکی تاریک دره، قلعه تاریک دره، چهار قله و گردنه تویسرکان ختم میشود.

از گیاهان معروف آن میتوان به لاله ساقه کوتاه یا گل حسینی اشاره کرد. به علت سوزنی بودن سنگهای قله و ظاهر آن که به لانه کلاغ شبیه است به نام لانه کلاغ یا کلاغ لان معروف شده است. اولین برف پائیزی و یا زمستانی این کوه را سفیدپوش میکند و حتی در تابستان نیز دارای هوای بسیار سردی است. میتونید مناسبترین مقصد برای سفرهای یک روزه در تابستان رو اینجا ببینید. رسوبات سیاه رنگی در اطراف این حوضچه وجود دارد که برای درمان امراض پوستی، دردهای پا و کمر، رماتیسم و حتی میگرن همراه با آب حوضچه بسیار سودمند هستند.

3. راه دیگر صعود به قله کلاغ لان، روستای برفین (دره مریانج) است که با 3 ساعت کوهپیمایی به قله کلاغلان میرسد. دره مرادبیگ شیبی 40 درجه دارد و در همین دره چشمهای از دل کوه میجوشد که قسمتی از آب آشامیدنی اهالی روستای دره مرادبیگ را تأمین میکند. چشمه های آب معدنی و آهکساز کنونی، که گرداگرد کوه وجود دارند، نشانه های فعالیت زمان خاموشی آن است. در زمان حکومت چوپانیان نیز سراب مورد توجه بود و حکومت آن با «جانی بیک خان» از اولاد «جوجی خان» بود که در سال ۷۵۸ در این شهر کشته شد. محیط روستا و پیرامون آن جهت گردشگری و کوههای منطقه برای کوهنوردی مناسب است اما به دلیل نبود راه دسترسی مناسب و اطلاعرسانی بسیار کمرنگ، تاکنون کمتر مورد توجه گردشگران، خصوصا گردشگران طبیعت دوست غیربومی قرار گرفته است.

به عنوان مثال، امامزاده و گورستان ارنگه با سنگقبرهایی هزاران ساله که توجه بسیاری از گردشگران را جلب میکند. وجود درخت سرو ۲ هزار و ۷۷۰ ساله لار،رودخانه زهره با طبیعت بکر، پل تاریخی بریم و قرار داشتن شهر باشت در دامنه کوه خامی گوشه ای از جاذبه های گردشگری شهرستان باشت است. تماشای مراتع سرسبز و کوههای بلند، آب و هوای خنک و مطبوع و وجود چشمههای آبی که از بین کوه سرچشمه گرفتهاند فرصت خوبی برای یک سفر یک روزه به اطراف اصفهان را به وجود آورده تا فارغ از هر گونه شلوغی و هیاهو در دل طبیعت بکر منطقه آرام بگیریم.

همۀ درختها – هر چند تا که بودند – برجا ایستاده بودند، اما نه چنان که پیش از این. مال مردم خوری و گردن کج پیش خدا؟ اهالی دهکده و ساکنین روستاهای مجاور این چشمه را مقدس میشمارند و اذعان دارند که آب این چشمه به روی مردم ناپاک و ستمگر باز نمیشود و داستانهایی را در جهت توجیه عقیده خودشان بیان میکنند . در جهت جنوب غرلبی – جنوب شرقی ارتفاعات شرق دشت سهل آباد (کوه آتشکده با2159 متر ) واقع شده که در نهايت به کوه بهاران می پيوندد . محیط روستا و پیرامون آن جهت گردشگری و کوههای منطقه برای کوهنوردی بسیارمناسب است امابا وجود این به دلیل نبود راه مناسب و ناشناخته بودن، کمتر موردتوجه گردشگران قرارگرفته است.

این قله به یخچال صاحبالزمان (ع) نیز شهرت دارد. دسترسی به قله شاه نشین از کلاه قاضی به سمت یخچال با حدود نیم ساعت کوهپیمایی میسر است. در جنوبغربی قله کلاه قاضی، قله شاه نشین بزرگ قرار گرفته است. ارتفاع قله کلاه قاضی 3125 متر است. ارتفاع قله شاه نشین 3496 متر است. در انتهای تالار دهلیزی مایل به طول حدود یک متر وجود دارد که به چاه باریک دیگری که حدود ۸ متر عمق دارد، منتهی میشود. نزدیکترین و سادهترین راه صعود آن از طریق روستای وهنان است که حدود 2.5 ساعت به طول میانجامد. 2. از دره کیوارستان به سمت چپ رفته و از جنوب قله الوند به قله کلاغ لان میرسد که تقریبا طول هر دو مسیر یکسان است.

وجود و وفور گیاهانی مانند جاشیر و پیلر که از انواع گیاهان دارویی بوده و کاربردهای فراوانی دارند، از این منطقه چشماندازی زیبا ساخته است.جریان آب این دره به سمت شمال و به سوی دشت ساران است و آبها از طریق تنگه گنبیل، راهی رودخانه کر میشود. بیشترین آب ورودی به سد اکباتان همدان از طریق قله یخچال تأمین میشود. چشمه پر آب و خنکی نیز به نام چهل چشمه در این مسیر قرار دارد. کوهنوردان از مسیر تویسرکان و همچنین روستای شهرستانه که در جنوب قرار دارد نیز میتوانند به این قله صعود کنند. قلعهی چشمه از نابترین ساختمانهای تاریخی این شهر به شمار میآید.

چشمه باداب سورت حدود ۱۸۴۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد که شامل دو چشمه است که با هم کاملا از نظر رنگ و بو تفاوت دارند. هم پيونديهاي قومي و خانوادگي، همچنين علايق فرهنگي و زباني موجود ميان ايران و دو كشور پاكستان و افغانستان، از جمله عوامل اصلي سفر آنان به ايران است. جاده ای که به سمت روستای فَکی جُور کشیده شده پُر پیچ و خَمِه و انبوهی از درختان در دو طرف جاده دیده می شه که منظره ی زیبایی پدید آورده است. صخرههای اطراف آبشار که در زیر خزهها پنهان شدهاند، صلابت و زیبایی آن را به کمال رساندهاند.

وجود چشمه های پر آب و درختان کهنسال وچشم اندازهای بدیع زیبایی خاصی به این منطقه داده است. چشمه های آب و درختان کهنسال از چشم انداز های این منطقه است. این منطقه پوشیده از جنگل و درختان بلوط، بادام کوهی، بنه، کتیرا، گَون، افرا و کاج وحشی است که در دامنه ارتفاعات از تراکم بیشتری برخوردار است. ممقانی و مسجد امام خمینی و زوایه پیر جابر و گرمابه قدیمی این شهر نشانگر مرکزیت این منطقه در گذشته تاریخ بود. امروز بسیاری از خانههای قدیمی قلات به سفرهخانه و کافیشاپ! این افراد معتقدند که برتر و بهتر از دیگران هستند و از آنها انتظار دارند که این برتری را به رسمیت بشناسند.

دیدگاهتان را بنویسید