زندگی پر از برکت این بزرگمرد را بشنوید

برخى از اين چشمهها چنان پرآب هستند که نام رود به خود گرفتهاند. در فاصلهٔ ۴۵ کيلومترى جادهٔ قزوين – رشت ، دو چشمه به نامهاى آبترش و آبلرزان وجود دارد که به فاصلهٔ چندصد مترى از يکديگر قرار گرفتهاند. آب اين چشمه از دسته آبهاى کلروره سديک گازدار خيلى گرم است و براى درمان لنفاتيسم ، راشيتيسم ، بيمارىهاى زنانه ، برخى از رماتيسمهاى مزمن استفاده مىشود و همچنين به سبب دارا بودن گاز ، در زمينه بيمارىهاى تنفسى کاربرد دارد. در اغلب موارد ديده شده است که از آب چشمه به عنوان آب زراعى استفاده مىشود و چنانچه آب چشمه زياد باشد ، چشمه به طور مستقيم به باغها ، کرتها و مزارع کوچک صيفىکارى هدايت مىشود.

بله وضعیت فعلی من نتیجه خواسته و تفکر من است که بهصراحت میتوان گفت از اصلیترین قواعد زندگی انسانهاست. به نظر میرسد از این وادی دو برداشت میتوان داشت: یکی برداشت کلی و دیگری برداشت جزئی. طبیعت زمستان چشمه لادر نیز بسیار دیدنی است، با این وجود بیشترین میزان گردشگر را میتوان در ماههای گرم سال در چشمه لادر مشاهده کرد. در قسمت جنوب نیز کشیدگی کوه ها ، دره ها ، جلگه ها و دشتها سبب پیوستگی استان آذربایجان شرقی با استان آذربایجان غربی و زنجان شده است . رودهای کوچک گلران : درمنطقه گلران شیله آبهای بهاری بسیاری از رشته کوههای آن در موسم بهار به سوی دامنه ها و سطوح نسبتا هموار سرازیر شده ، رودهای کوچکی را تشکیل میدهند ، مانند رود افضل که از سمت شرق به سوی غرب جریان دارد رود غشوری از جنوب به جانب شمال و رود قاشقی که به سمت شمال امتداد یافته و به خاک ترکمنستان میپیوندد .

شهر تبریز در مرکز استان از شمال به کوه عینالی و از جنوب به دامنه کوه سهند و از سمت غرب به جلگه تبریز و دریاچه ارومیه محدود است. چشمه قينرجه در جنوب غربى مشگينشهر و به فاصله تقريبى ۲۲ کيلومترى آن واقع شده است. دو چشمه آب معدنى به فاصله ۵۰ متر از کف حوض کوچکى به اندازه ۴×۵ متر و به عمق يک متر از چندين شکاف با گاز فراوان خارج مىشوند و به سوى پايين دره جريان مىيابند و با آب چشمهاى ديگر که از بالاى دره مىآيد مخلوط مىشوند و به مصرف کشاورزى مىرسند.

آب چشمه به رودخانه وارد مىشود و در مسير حرکت آن رسوبهاى رنگى آهن و آلگها ديده مىشود. یکی از این دو چشمه در قسمت جنوبی که از زیر سنگهای آهکی آب خارج میشود و دیگری در قسمت شمال دره است که از سوراخی در یک سنگ آهکی که به طرف رودخانه جلو آمده است با فشار و صدا بیرون میجهد. از ديگر مسيرهاي گردشگري اين استان «تبريز – نوجه مهر» با جاذبههاي روستاي اشتبين، كليساي سنت استپانو، آسياب خرابه، كندههاي رودخانه ارس، سيه رود نوجه مهر، امامزاده سيد محمد و مناظر طبيعي رودخانه ارس است.

بيشترين تراکم چشمهها در قسمتهاى شمالى و شرقى منطقه به ويژه اطراف سامان و حوزهٔ امامزاده حمزه على و گندمان است که دو کانون اصلى جذب جهانگردان در تابستان به شمار مىآيند. زینب نساء بیگم، دختر شاه­اسماعیل سوم، وفات در 18 شعبان سال 1196. قبر وی در حرم امامزاده است و سنگ مرمر نفیسی بر قبر او منصوب است. کتاب علوی همانقدر که خواننده را میخکوب میکند، میتواند او را درمیانه های راه خسته کند.

و نيز اين معنا روشن مى گردد كه اين آيه از جهت ذيل متصل به آيه قبل است كه مى فرمود: (و لا يزيد الظالمين الا خسارا) و حاصل آن دو اين است كه از چنين مردمى اين خسار هيچ بعيد نيست، زيرا يكى از احوال آدمى اين است كه اسباب ظاهرى در موقع آمدن نعمتهاى الهى او را به خود مشغول مى كند، و نعمت را از آن اسباب مى بيند در نتيجه از ياد پروردگارش غافل مى شود و به كلى اعراض نموده در نتيجه در صورت قطع شدن آن نعمت ماءيوس و بيچاره مى شود، چون نعمت را از اسباب ظاهرى مى دانست كه فعلا از كار افتاده اند.

هر يک از اين چشمهساران در صورت توجه و ساماندهى مىتوانند به تفرجگاهى مفرح و زيبا تبديل شوند و مورد استفاده علاقمندان قرار گيرند. نتيجهٔ بررسى و آزمايشهايى که از آب چشمه قينرجه به عمل آمده ، نشان داده است که آب آن در رديف آبهاى کلروره بيکربنات مخلوط و سولفات سديک گازدار و گوگردى سرد است که در بعضى از حوضچهها جمع شده است و مورد استفاده قرار مىگيرد. اکنون اين چشمه استفادهٔ طبى دارد و براى درمان گرمازدگى نيز مورد استفاده قرار مىگيرد.

اين چشمه در ۵ کيلومترى شمال شرقى سى سخت قرار دارد و از موقعيت مناسبى براى ايجاد تفرجگاه برخوردار است. تعدادى از اين چشمهها در حال حاضر تفرجگاه بوميان است و به همت آنان فضاسازى مختصرى در اطراف آنها انجام شده است که چشمههاى سندگان ، برملردگان ، پير غار و چشمهٔ ديمه در فارسان و چشمهٔ سياهسرد در بروجن از آن جمله هستند و ديدارکنندگانى از ساير استانها را نيز به سوى خود جلب مىکنند. وقت و ساعت در خراجى ، زنه در هفشجان ، دروغ زن در فرخشهر ، درياچه در دهنو ، سياهسرد در بروجن ، بيجهنون در موسىآباد ، سلم در بالا اوغلى ، سرچشمه گهرو در پيرغار ، در ده چشمه ، مايک در سورشجان مادر و دختر در گندمان ، چشمهسيله درسيله ، دوله در چمن بيد ، ميلاس در ميلاس ، برم در لردگان ، چشمه على در امام قيس ، آب سرده در آب سرده ، سر خون در سرخون ، سردآب در سرداب.

چشمه دارای آب و هوای گرم مناطق مدیترانه ای و در معرض بادهای شمالی است. بسیاری از افرادی که آب چشمه می نوشند این کار را انجام می دهند زیرا آب دارای طعم تمیز و گوارایی است که در آب های دیگر مساوی نیست. استان اردبيل به دليل ويژگىهاى زمينشناختى ، يکى از کانونهاى مهم آب معدنى و آب گرم کشور است. از آنجایی که مراغه در دوره ایلخانان مغول، مقر حکومتی آنها بوده است، موزهای در آن قرار دارد که تمامی اشیای به دستآمده از سالهای حکومت ایلخانان، در آنجا نگهداری شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

چشمه های آب گرم رامسر سابقه ای در تاریخ دارد به عنوان یک ژنرال فرانسوی که در دوره قاجار برای ناصرالدین شاه کار می کرد ، جنبه های درمانی آنها را در سفرنامه خود توضیح داده است. در این غار زیبا و منحصر به فرد زمانی مردمان دوره پارینه سنگی می زیستند. چرا که به صورت پلکانی در کنار هم قرار گرفته اند و تصویر منحصر به فردی را رقم زده اند. به گزارش خبرگزاری برنا از فارس،معاون هماهنگی امور عمرانی با اشاره به اینکه حجم مخزن چشمه عاشق براساس آخرین منحنی حجم ارتفاع ، حدود 62 میلیون مترمکعب تخمین زده شده است عنوان کرد : تاسیسات آبگیری از سد بصورت یک برجک آبگیر بر روی سقف سازه ورودی سیستم انحراف تخلیه کننده تحتانی پیش بینی شده است .

ظهر گرما، زیر بادگیر سقف. آنچه موجب محبوبیت این کوه شده، نزدیکی آن به شهر سنندج ، بلند بودن آن نسبت به تپه های اطراف و از همه مهم تر، وجود چشمه های زیر زمینی فراوان آن است. در حال حاضر شهر ساوه يكي از شهرهاي آباد استان مركزي است و توسعه صنعتي آن موجبات رشد روز افزوني را فراهم آورده است. بنای اولیه این شهر در کوه پیرقطران بوده است. آب اين چشمه که از کوه دنا سرچشمه مىگيرد ، نماى طبيعى زيبايى را به وجود آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید