راهنمای سفر استان آذربایجان شرقی کشور ایران – عکس ، نقشه – توریستگاه

این چشمه را فقط کوه نوردان می توانند ببینند و هر کسی از پس طی کردن آن مسیر سخت بر نمی آید. جاده ای که زیبایی و چشم نوازی اش را کمتر کسی ندیده. شهرستان ماکو، درون درهای قرار دارد که رودخانه زنگمار از آن میگذرد و شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم میکند. معلم کتابی دیدم در دیار مغرب ، ترشروی، تلخ گفتار، بدخوی، مردم آزار، گداطبع، ناپرهیزکار، که عیش مسلمانان به دیدن او تبه گشتی و خواندن قرآنش دل مردم سیاه کردی، جمعی پسران پاکیزه و ختران دوشیزه دست جفای او گرفتار، نه زهره ی، خنده و نه یارای گفتار، گه عارض سیمین یکی را طپنچه زدی و گه ساق بلورین دیگری شکنجه کردی.

پس از ورود به ارگ، گنبد فیروزهای آرامگاه امامزاده علی (ع) را خواهید دید که شما را بهسمت خود جذب میکند. این شرایط به وجود آمده میتواند تبدیل به یک شرایط عادی جدید شود، شرایطی که نیاز به تغییر شدید در تمامی صنعت ها و همینطور صنعت گردشگری پزشکی دارد و این شرایط نمیتواند تبدیل به فرصت برای بازسازی، شروع و رشد دوباره شود بنابراین توریسم سلامت هم به خاطر اهمیتی که برای سلامت و درمان بیماری ها دارد با تغییراتی در ساختارها میتواند دوباره از سر گیرد. میتوانید ببینید. در نزدیکی این چشمه، دریاچهای است که جز معدود دریاچههای طبیعی محسوب می شود و طبیعت آن بینظیر است.

قایق رانی، ماهیگیری و کمپهای خانوادگی تفریحاتی هستند که میتوانید در یک روز جمعه کنار آویدر تجربه کنید. در بسیاری از باغها میتوانید شاهد گیلاسها و آلبالوهای سرخ و زیبا باشید. رودی پر آب که در میانه تنگه جریان دارد باعث ایجاد این جنگل زیبا و انبوه شده است. در تمام روزهای سال، مهی غلیظ در منطقه دریاچه ارواح جریان دارد و همین مساله آن را تبدیل به یک سرزمین اسرار آمیز و افسانهای کرده است! موقعیت جغرافیائی چشمه شگفت انگیز و اسرار آمیز پیرسقا با طول جغرافیایی 34 , 56 , 46 شرقی و عرض جغرافیایی 51 , 51 , 36 شمالی می باشد .

یک پل تاریخی، مسجد جامع، حمامی قدیمی تکیه های مذهبی و بازار برغان، از دیگر جاذبه های این روستای دل انگیز هستند. بد نیست پس از تحریک حس کنجکاوی شما نسبت به دریاچه ارواح، شما را با یکی از مردابهای وهم انگیز ایران، یعنی مرداب دیوک آشنا کنیم. گذر رودخانه جاجرود از این شهر و سرریز آن به سد لتیان ، علاوه بر آب و هوایی مطبوع، چشم اندازهای زیبایی هم برای این شهر به ارمغان آورده است. بعضی کوهنوردان از چند عدد برگ پونه تازه در طبخ چای استفاده می کنند.

دو رودخانه شاهرود و سنج که از کوه های البرز مرکزی سرچشمه می گیرند از کنار این روستا عبور می کنند. دو رودخانه افجه و تبله رود نیز از شرق و داخل این روستا گذشته و جاذبه های طبیعی آن را تکمیل می کنند. فرعی ای که از سمت امامزاده قاسم شروع شده و به روستای الیمستان ختم می شود. پس از رسیدن به شهر با هر وسیل نقلیه ای که به سمت روستاهای اطراف چشمه حرکت می کند باید به این سمت رهسپار شوید. وی اهل بغداد بود و در دورهای به مقام حاکم دماوند منصوب شد. آری، علی در علم پیامبر بود که: «انا مدینة العلم و علی بابها؛ پیغمبر فرمود: من شهر علم هستم، و علی در آن شهر است.» و آری، علی صاحب ولایت رسول الله بود که: «انت ولی کل مؤمن و مؤمنة من بعدی؛ پیغمبر فرمود: تو ای علی!

کاخ ناصری یا همان کاخ شهرستانک بنایی تاریخی واقع در کنار رودخانه شهرستانک است که می تواند بُعدی تاریخی نیز به گشت و گذار شما بدهد. سرپوش تنگه یکی دیگر از ییلاق های اطراف تهران به حساب میآید که در فاصله پنج ساعتی از تهران و استان مازندران واقع شده است. حتی نام این مرداب کمی شما را به فکر فرو میبرد و بد نیست بدانید که مردم محلی در گذشته دور بر این باور بودند که یک دیو در این مرداب زندگی میکند! سوییت ها و خانه های محلی نیز در شهر وجود دارند تا اگر قصد کمپینگ در طبیعت را نداشتید بتوانید در آن ها اقامت کنید.

مجید دارند. و در شهر صیام هرگاه مسافرت کنند تا آن مسافرت از ضروریات اسلامی نباشد روزه نمیخورند. جاهای دیدنی اردبیل قدمت چندهزارساله دارند و سرمایههای ملی کشور محسوب میشوند. بدون شک نزدیک ترین و مشهورترین جاهای دیدنی اطراف تهران ، باغشهر لواسان است. اتوبان بابایی و جاده لشگرک دو راه مرسوم دسترسی به شهر لواسان است. منطقه فشم را که از جاهای دیدنی تهران و حومه به حساب میآید بیشتر به واسطه روستاها و باغ های میوه اش می شناسند. چرا که به واسطه کوهپایه ای بودن منطقه، دارای سه پیست اسکی در اطراف است که پیست اسکی شمشک از بقیه معروف تر است.

برای دسترسی به این نگین سرسبز، باید از مسیر جاده فیروزکوه به سمت شیرگاه حرکت کنید تا نهایتا به پلنگ دره برسید. کوهنوردانی هم که مسیر توچال را انتخاب می کنند می توانند از غرب توچال به سمت پایین حرکت کنند و بعد از ساعتی پیاده روی به شهرستانک برسند. از شهرستان تبریز حداقل هشت قله كوهستان سهند به وضوح دیده می شود، ارتفاع آن ها از 3200 متر بیشتر است.

اگر به دنبال یکی از جاذبه های دیدنی شهر ساری هستید، باید پارک آفتاب را نیز در لیست خود قرار دهید. در ضمن برای رساندن خودتان به پلنگ دره، باید حدود پنج ساعت رانندگی کنید. این مجموعه با امکانات و استخرهای متعدد سرپوشیده، حوضچههای جکوزی، سونای خشک و بخار، دوشها، وانهای انفرادی متعدد، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای زنان و مردان، پارکینگ اختصاصی و امکانات بسیار دیگر، آماده پذیرایی از گردشگران شهر سرعین است. آبوهوای مطبوع و دلپذیر منطقه در استانی خشکی چون فارس، دره آکواریوم را تبدیل به بهشتی میکند که بههیچوجه نباید بازدید از آن را از دست داد.

البته بهتر است به تنهایی از این منطقه بازدید نکنید و ترجیحا یک راهنمای محلی همراه داشته باشید. کشک و پیاز، کشک و گردو، کلهپاچه، عدسی و آش رشته از رایجترین غذاهای محلی در این روستاست. اما در فصل زمستان هم فشم خالی از گردشگر نمی ماند. افجه روستایی کوهستانی از توابع لواسانات است که در ۵ کیلومتری شمال شرقی لواسان قرار دارد. نزدیکی به تهران و آب و هوای مناسب لواسان را به یکی از گران ترین شهرهای ایران بدل کرده تا جایی که به آن بورلی هیلز یا سوئیس تهران لقب داده اند! طبیعت سرسبز لواسان و دریاچه زیبای سد لتیان این منطقه خوش آب و هوا را به ییلاقی چهارفصل بدل کرده است.

آثار گچبري جالب مربوط به دوره ساساني كه در «تپه خندو» واقع در شمال شرقي تاكستان به دست آمدهاند، نشانهاي از آباداني اين منطقه در آن دوران است. یکی از معروف ترین آن ها ناحیه ای موسوم به تنگه واشی ، یکی از دیدنی های اطراف تهران است که در واقع شامل دو تنگه به نام های “واشی” و “سا” می باشد. روستای برغان از دیگر مناطق دیدنی اطراف تهران و از توابع ساوجبلاغ است که به فاصله ۱۳ کیلومتری شهر کرج در دره ای زیبا واقع شده.

برای ورود به جنگل های تماشایی اش باید از ماشین پیاده شد و ادامه مسیر را پیاده طی کرد. توسعه خدمات تورگرداني و افزايش تعداد مؤسسات تورگردان، مديون اقبال وسيعي است كه از فعاليت آنان شده است. نان کلک یا بلوط: ویژگی اصلی این نان بسیار قدیمی و محلی سپیدان استفاده از عصاره بلوط در دستور طبخ آن است. البته یافتن پلنگ دره ممکن است کمی دشوار باشد و ترجیحا از GPS یا راهنمایان محلی کمک بگیرید. برای دسترسی به اسکلیم رود، باید از جاده تهران آمل کمک بگیرید و از جاده لفور مسیر را تا دهستان لفور ادامه دهید و خودتان را به دره اسکلیم رود برسانید.

مسیر پیاده روی در جنگل سرپوش تنگه، یکی از بهترین مسیرهای پیاده روی در تمام ایران به حساب میآید. پهلوی خود گفتم: چه کشیده است از دست این زن! دره شمالی دشت هویج نیز مورد توجه کوهنوردانی است که از مسیرهای آن برای صعود به قلههای آتشکده، ساکا، یخچال و مهرچال استفاده میکنند. خداداد با توزیع روزنامه فارسی پیکار که در برلین چاپ میشود به فعالیتهای سیاسی خود ادامه میدهد. جنگل اطراف رودخانه یکی از بکرترین مناطق طبیعی اطراف تهران محسوب میشود که برای پیاده روی و لذت بردن از آرامش و سکوت بسیار ایده آل است.

اما به دور از مسائل خرافی، مرداب دیوک یکی از زیباترین مناطق ییلاقی اطراف تهران محسوب میشود که بسیار بکر و دست نخورده است. سرپوش تنگه مخصوص آن دسته از افرادی است که به دنبال بکرترین مناطق برای خلوت و پیاده روی هستند. بد نیست سری هم به ییلاق های غرب تهران بزنیم. البته هیچ جای طبیعت ترسناک نیست و فقط ما انسانها با تصورات خود آنها را ترسناک میکنیم. اما حضور آنها بهاندازهای نیست که دره را شلوغ و غیرقابل استفاده کند.

این شهر که در دره ای به همین نام در دامنه جنوبی کوه های البرز قرار گرفته مرکز بخش لواسانات در شهرستان شمیرانات است. بسیاری از گردشگران، از این منطقه برای کمپهای شبانه استفاده میکنند تا کمی آرامش طبیعت را به وجود خود انتقال دهند. منطقه ای که چشمه اعلاء در آن وجود دارد؛ مانند یک پارک تفریحی که در اکثر اوقات شلوغ است و خانواده های زیادی به آن جا می روند و از این همه شکوه لذت می برند.

دیدگاهتان را بنویسید