راهنمای بازدید از آبشار بیشه و چشمه پریان

اگر شما هم قصد بازدید از این منطقه گردشگری را دارید میتوانید از طریق خیابان شهید غیوری در شهر ری و گذر از خیابان ۲۲ بهمن خودتان را به چشمه ۸ هزار ساله تهران برسانید. آدرس، اطلاعات و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط snowman (شهریار سطح ۱۲ نشان) در تاریخ سه شنبه 26 بهمن ماه 1400 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و بهروز شدهاند. از جمله کسانی است که معتقد است: گردشگری از دهه ی 60 توسط اقتصاددانان توسعه در ردیف صنعت قرار گرفت و به عنوان صنعت توریسم در سطح جهان مطرح شد و در میان کشورهای جهان همانگونه مورد توجه قرار دارد که در کشور ما نفت مورد توجه قرار گرفت.

مهندسين دوره صفوي با احداث آسياب آبي در محل مورد نظر، از انرژي آب بيشترين بهره را براي به حركت در آوردن چرخهاي آسياب بردهاند. در دورهای که این قبرستان بدون نگهبان بود، قبرها مورد سرقت قرار گرفتند و عتیقههای زیادی از درون آنها دزدیده شد. بناي حمام تاريخي عباسآباد در ضلع غربي باغ و متصل به آن و در سطحي پايينتر از باغ، بناي حمام تاريخي با زير بنايي به وسعت 160 متر مربع قرار دارد.بر اساس ظواهر امر و بررسيهاي به عمل آمده، پوشش سقف بناي حمام گنبدي شكل بوده است و مصالح عمده سازه آن آجر بوده و همچنين از تزيينات كاشي و ملاط ساروج در آن استفاده شده است.

لولههاي سفالي مذكور در داخل ديوار آجري به ابعاد 20/1× 20/1 سانتي متر محافظت ميگرديده و عامل انتقال آب محوطه گلباغ به سمت باغ بودهاند. مصالح عمده سازه مذكور، ملاط ساروج و آجر به ابعاد 5×26×26 سانتي متر ميباشد. صالح عمده تشكيل دهنده سازه فوق سنگ، آجر و ملات ساروج است.آجرهاي بكار رفته در آسياب به ابعاد ۵×26×26 سانتيمتر بوده و راه دسترسي به آسياب از طريق يك جاده سنگ فرش امكانپذير ميگردد. علوی پس از آزاد شدن از زندان با کودتای ۲۸ مرداد از ایران رفت و مقیم آلمان شد.

● واکنون آن داستان : مردم بر این باورند که کیخسرو پادشاه دادگستر ایران زمین پس از آنکه جرثومه های فساد و تجاوز وحشی گری و ظلم و بی عدالتی اقوام و افراد شرور و ناپاک را در صحنه امپراتوری وسیع ایران زمین و همه کشورهای شناخته شده آن روزگار که با این مرز و بوم ارتباط داشتند از میان برداشت و سراسر قلمرو پهناور زمین و قاره پیرامون آن را در صلح و عدالت و برابری و امنیت فرو برد و خود به صورت فرمانروای فوق العاده عظیم و بدون رقیب و یکه تاز حکومت جهانی گردید .

این منطقه به عنوان دومین نقطه گردشگری شهرستان فیروزکوه (پس از تنگ واشی) مطرح بوده و در مواقعی که هوا مساعد است، پذیرای خیل عظیم گردشگران و علاقه مندان می باشد. اثری باقیمانده از هزاره اول پیش از میلاد مسیح (ع)، متعلق به اقوام اورارتو در دوران مادها و قرن هشتم قبل از میلاد، در ۷ کیلومتری شهرستان ماکو وجود دارد که به «گوردخمه ایوان فرهاد» شهرت دارد. و این واژه در زبان فارسی تا نیمه اول قرن بیستم در معنی توریست به کار می رفت تا آنکه دو واژه جهانگرد و جهانگردی جای آن را گرفت (رضوانی، 1386، ص15).

همانطور که گفته شد؛ بر اساس یک باور قدیمی سطح گِلیِ در کف دریاچه که حاصل خاکستر آتشفشان یک کوه است، میتواند هر موجودی را به کام مرگ بکشاند. درآمد جهانگردی در سطح بین المللی 622 میلیارد دلار و هر جهانگرد از اروپا و آمریکا بین 500 تا 700 دلار هزینه می کند، در حالی که این رقم در ایران به کمتر از 500 دلار می رسد. همان آبی که بر فرزندان پیامبر در ظهر عاشورای ۱۴ قرن پیش بستند، امروز در حرم قمر بنی هاشم علیه السلام، به طرز معجره آسایی نابینا را بینا می کند، بیمار سرطانی را شفا می دهد و از ۵۰ سال قبل تاکنون این آب در یک سطح ثابت مانده و هر چه از آن استفاده می شود نه کم و نه زیاد می شود.

مهندسين سازنده سد به گونهاي آن را طراحي كردهاند كه هرگاه احساس ميگرديد كه مخزن سد، حداكثر آبگيري را انجام داده است و انرژي پتانسيل آب در حال فشار بر روي ديوار سد است، آب از دريچه خروجي سد تخليه نگردد، زيرا در آن حالت تخليه آب از دريچه، موجب تخريب بيشتر سد ميگرديده است. در همين راستا از منتهياليه باغ، پله آجري براي دسترسي به آن وجود داشته و همچنين بقاياي پايههاي پل چوبي در داخل مخزن سد مشخص ميباشد. اما بعدها بر اثر حوادثی نا معلوم از میان رفت.

این تپه باستانی هرچند براثر عوامل طبیعی و ساخت و سازهای اطراف آتشکده بتدریج در حال از بین رفتن است اما بصورت تپه ای مرتفع در داخل روستا به وضوح نمایان است این آتشکده بر اساس اسناد تاریخی از مراکز مهم و مذهبی زرتشتیان بخصوص در دوران ساسانیان بوده است . این استخر زیبا به شعاع ۱۰ متر و عمق یک متر و 50 سانتیمتر به صورت دایره و دارای سه ورودی و یک خروجی است که آب چشمه از مسیر خروجی به رودخانه فشیان میریزد.

بوستان باغ ایرانی دارای 2 ورودی اصلی با سردرهای زیبا در ضلع شرقی و غربی و 2 ورودی در ضلع جنوبی و جنوب غربی است. راه دسترسي به آن از طريق يك جاده سنگفرشي كه از باغ به آنجا ميرسد امكانپذير ميگردد. اختلاف ارتفاع محوطه فوق نسبت به باغ در حدود 10 متر ميباشد. با توجه به ساختار دو بناي برج كه بر روي محور آبرساني قرار دارند، ميتوان گفت كه برجها عملكرد صرفاً نگهباني نداشته و با توجه به اختلاف ارتفاع محوطه گلباغ نسبت به باغ، دو برج در واقع براي جلوگيري از ضربات قوچي شكل سيالات، توسط مهندسين دوره صفويه مد نظر قرار گرفتهاند.

تاریخ این مقبره بسیار جالب و خواندنی است که به صورت خلاثه برایتان نقل می کنیم: راشد بالله خلیفه عباسی بود که رفتاری خصمانه با مسعود بن محمد بن ملکشاه سلجوقی در پیش گرفت و نتوانست به تعهدات پدرش نسبت به پرداخت باج به وی را انجام بدهد. “نقاشی زمانی ارزش دارد که بتوانی احساساتت را در آن القا کنی ” و… سنگآب ندوشن حاصل به هم پیوستن آب زلال سه چشمه مجاورهم موسوم به چشمههای «دره آب شور» است که خواص درمانی و املاح با ارزش زیادی در آن وجود دارد. آبشار لاتون با ارتفاع ۱۰۵ متر، مرتفعترین آبشار گیلان و ایران است که در ۱۵ کیلومتری جنوب آستارا در روستای کوتهکومه قرار گرفته است.

بعد از گذشتن از رودخانه پرآب جوزه رود به اولین آبشار زنجیرهای جوزه رود که از بالای پل فلزی هم دیده میشود میرسیم. کشور ایران با توجه به این که از اولین زادگاه های تمدن بشری محسوب می گردد و میراث های تاریخی آن زبان زد خاص و عام است، جایگاه واقعی گردشگری در آن هنوز دقیقاً مشخص نیست و ما از منبع عظیم ارزی که معمولاً با پای خود به کشور می آید، تا حدی زیادی بی بهره هستیم. هر یک از عوامل یادشده از جمله عواملی هستند که در توسعه گردشگری نقش بسزایی دارد و استفاده منطقی، مطلوب و بهینه از جاذبه های مذکور می تواند بر جذب گردشگران و ره آوردهای اقتصادی و نتیجتاً می تواند به توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشورمان منجر شود.

با توجه به اهمیت موضوع و جایگاه آن در برنامه ریزی توسعه ای، در این مقاله سعی بر این خواهد بود که مهمترین جاذبه های طبیعی و تاریخی گردشگری منطقه را که می توانند در جذب گردشگران داخلی و خارجی نقش اصلی را ایفا نمایند، معرفی کرده و توجه مسئولان را به برنامه ریزی صحیح و اصولی در این امر جلب نماید. بسیاری از نویسندگان و حتی هنرمندان عرصه موسیقی جشن امضای محصولات خود را در نشر چشمه برگزار میکنند؛ بنابراین اگر در حین جستوجوی یک کتاب، با چهرهای معروف روبرو شدید، زیاد تعجب نکنید. با توجه به مرز مشترک با جمهوری آذربایجان از موقعیت حساس و استراتژیک برخوردار می باشد.

بین دو برادر اختلاف پدید میآید و آن دو از یکدیگر جدا میشوند. این دو غار در کوه حسنآباد قلعه بزی در شهرستان مبارکه استان اصفهان واقع شدهاند. شهرستان پارس آباد مغان جلگه ی نسبتاً گسترده ای است که با مساحتی بالغ بر 1383 کیلومتر مربع حدود 14 درصد از مساحت استان اردیبل را به خود اختصاص داده و شمالی ترین شهرستان استان می باشد این شهرستان بین مدارهای 39 درجه و 12 دقیقه تا 39 درجه و 42 دقیقه عرض شمالی و 47 درجه و 10 دقیقه تا 48 درجه و 21 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید