دیدنیهای اطراف شیراز ؛ طبیعت نابی که نباید از دست داد – مجله گردشگری میزبون

طاق شاه عباسی میان دو کوه نزدیک به هم ساخته شده و شامل طاقی آجری است که پاکار آن بر کوههای سنگی دو طرف رودخانه قرار دارد. برای رسیدن به آن جاده از جاده هفت عمارت وارد روستای کرک شد واز ابلای آن وارد روستای چناس شد. پس از آن به تدریج روستا خالی از سکنه و متروکه شد. حداکثر دمای نایبند در ماه تیر به ۵۳ درجهی سانتیگراد هم میرسد، در حالی که حداقل دمای آن در ماه بهمن حدود ۹ درجه است.

در طول راه، دیوارههای بلند دره مانندی در دو طرف شما را همراهی میکنند که روی آنها حفرههای کوچک و بزرگ با نظم خاصی قرار گرفتهاند. فداکار تصریح کرد: وقتی به قبر مطهر حضرت در سرداب رسیدیم، من دست خود را به داخل آبی بردم که بر روی قبر مطهر حضرت ایستاده بود و جرعهای از این آب نوشیدم، تا ارتفاع حدود ۱۰ سانت بر روی قبر مطهر حضرت آب ایستاده بود و به تمام مقدسات قسم تا آن لحظه از عمرم آبی گواراتر و زلالتر از این آب ندیده و ننوشیده بودم.

از اين روزگار تا دوره خوارزمشاهيان بسياري از وزراي سلجوقي و خوارزمشاهي ساوجي بودهاند كه هر يك در زمان خود در آباداني و ايجاد بناهاي شهري آن كوشيدند. این مسجد نیز در آثار ملی ثبت شده است و از دوره قاجاریان به یادگار مانده است. همچنان مسجد جامع بازار کهنه اوبه، خانقاه پیر اوبه در قسمت شرق اوبه، خانقاه آخندصاحب میر محمدحسن و … نکته: از شهرهای سمنان و ساری تا روستای اروست جاده کاملا آسفالت است و از این روستا تا چشمه های شگفت انگیز باداب سورت که در ۶ کیلومتری شرق این روستا واقع است جاده خاکی و سنگلاخی است (که در آینده آسفالت خواهد شد).

موجا مدتی از بیماری قانقاریا رنج میبرد و قسمتی از پایش نیز در سال ۲۰۱۲ قطع شد. اين شهر در سال 31 هجري و در زمان خلافت عثمان فتح شد و در دوره اسلامي، يكي از چهار شهر بزرگ خراسان بوده است. شهید سرلشکر فلاحی هم دوره شهید چمران در دوران جنگ و همچنین رئیس ستاد مشترک ارتش ایران در دوره جنگ، چهره شناخته شده فرماندهی نظامی ایران نیز زاده همین روستا ست و تندیس او در ورودی شهر طالقان قرار دارد. ۲. اما اگر میخواهید در مسیر طبس توقفی هم در شهرهای طول راه داشته باشید، راه دوم را پیشنهاد میکنیم.

در ادامهی مسیر درهی مرتضی علی، به طاق زیبای شاه عباسی میرسیم که بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد. معبد مهر بنایی مربوط به یکی از نخستین ادیان شناختهشده بشر و متعلق به بیش از ۳هزار سال پیش است. اگر به ارغوان دره سفر کردید، یادتان باشد، یکی از سبدهای بافته شده از شاخههای ارغوان را هم بخرید تا هم یادگاری از دره ارغوان داشته باشید و هم به صنایع دستی منطقه، کمک کرده باشید.

یکی از شغلهای مرسومی که مردم خونگرم نایبند از آن درآمد کسب میکنند، بافت سبد و سفرههای حصیری است؛ محصولاتی که میتوانند سوغات خوبی از این سفر بهحساب بیایند. کمی که پیشتر برویم، به روستایی میرسیم که دیدن آن جزو واجبات این سفر است. چاه کوثر که آب شرب ۳۹ روستا را تأمین میکند در این منطقه واقع شده. اگرچه فضاسازی ضعیفی دارد اما چنان با زبانی عالی، قدرتمندانه شخصیتهای داستانش را پرداخته که هرکدام از آن ها بدون کم و زیاد به مخاطبش معرفی میشود و او را با عمیقترین خصوصیات درونی شخصیت اصلی داستانش هم آشنا میکند. شایعاتی هم در رابطه با راهاندازی قطار جدید در مسیر تهران-طبس شنیده میشود که اگر به حقیقت بپیوندد امتیاز این نوع سفر را بیشتر هم میکند.

بیشتر این مسیر از داخل آب می گذرد. امروز در مجله گردشگری یوتراوز قصد داریم تا جاهای دیدنی مسیر یزد به شیراز را بررسی کنیم. 10- ورزقان: کاروانسرای عباسی، منطقه چیچکلی، کتیبه سیقندل، قلعه جوشین، منطقه گردشگری حماملو، روستای آستمال، گنبد الله الله، آغجاقالا یا قیزقالاسی و قلعه جوشین. مردم این روستای ییلاقی بیشتر به امر زراعت، باغداری و یا دامداری اشتغال دارند. این چشمه ها در جنوب شرق شهر ساری و در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا قرار دارند. آب چشمه سجيران بسيار گواراست به طوريکه برخي از افراد در مدت 15 دقيقه سه ليتر از آن را به آساني مي نوشند، آب اين چشمه جرم و رسوب را به راحتي و در مدتي کم حل مي کند، درآزمايش هاي به عمل آمده آب اين چشمه برخي از انواع سنگ کليه را در مدتي کمتر از يک شبانه روز کاملا در خود حل کرده است.

بطوریکه آب نباید آلوده شود و در معرض هوا قرار گیرد، به همین جهت هرچه بیشتر در آبراهه های محدود و کم سطح جاری بوده است. تابستانها سوزندگی هوا در این منطقه کمتر است و شبهایی با هوای مطبوع و دلچسب دارد. ۱. اگر عجلهای در کار نیست و میخواهید با آرامش سفر کنید، راه اول بهترین گزینه است. چیزی که در وهلهی اول از طبیعتش به چشم میخورد همنشینی درختان نخل و پرتقال است. یک پل چوبی کوچک و باریک تنها راهی است که شما را به این برجها میرساند. در اوايل اين قرن، تنها حدود 2400 كيلومتر راه شوسه در كشور وجود داشت و بسياري از سفرها با استفاده از وسايل حمل و نقل سنتي انجام ميگرفت.

بعدها مردم در کنار روستا شروع به ساختن خانههایی جهت اسکان موقت با ساختار جدید کردند. عوامل فرسایش روستا همچون طوفانهای شن و بارش بارانهای موسمی شدید باعث مهاجرت عدهی زیادی از اهالی و کاهش جمعیت این روستا شده است. غلظت بیشتر آب گرم و تفاوت ساختاری آن با آب سرد جاری در کف رودخانه باعث میشود که این آبها تا مسافت حدود سیصد متری بستر رودخانه هم پیش بروند در حالی که به طور کامل با هم مخلوط نشدهاند و قابل تفکیک هستند! قرار گرفتن روستای اصفهک در مجاورت کوه به آن آبوهوایی داده که در تابستان حداقل ۵ تا ۶ درجه سردتر از طبس است.

دلیل شکلگیری این روستا، قناتها و چشمههای آب گرمی هستند که حیات را به این روستا بخشیدهاند. واژهٔ قرهآغاج در زبان ترکی آذربایجانی به معنی درخت نارون است که به دلیل رشد درختان بلند نارون در این منطقه و مخصوصاً در اطراف شهر قرهآغاج، این شهر بدین نام معروف شدهاست. طاق شاه عباسی با وجود قدمت زیاد بعد از زلزلهی سال ۵۷ همچنان سرپا ایستاده و به همین شکلی که میبینید استوار است. با قدم زدن در کوچه پسکوچههای اصفهک و گذر از ساباطهای روستا به مزارع زعفران میرسید که زیر درختهای نخل جا خوش کردهاند.

دیدگاهتان را بنویسید