دریاچه چشمه سبز گلمکان نزدیک ترین دریاچه به مشهد

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران افزود: برج رسکت، مجموعه تاریخی فرحآباد، مسجد جامع ساری، خانه قدیمی کلبادی، حمام وزیری، امامزاده عباس، برجسلطان زینالعابدین، امامزاده یحیی، آب انبار میرزا مهدی، باغ وحش روستای طاهرده، شاه دژ، محور تاریخی شاه نشین، امامزاده صالح مرزرود، امام زاده عیسی بن کاظم خارمیان و مجموعهی طبیعی -تاریخی ماهفروز محله از جمله جاذبههای تاریخی و فرهنگی ساری به شمار میرود. وجود اشجار و درختان كهنسال در این مجموعه نشان از قدمت و تاریخ چندین ده ساله آن است.شرایط طبیعی حاكم بر دامنه رشته كوههای البرز، هوای مناسب كوهپایهای، خاكهای آبرفتی و حاصلخیز و فراوانی آب در این محوطه، محیط كاملاً مناسبی را برای رشد و نمو گونههای مختلف گیاهی فراهم نمودهاست.

از یاسوج با طی مسیر ۳۵ کیلومتری به سمت شمال غرب، به سیسخت میرسید، شهری که مرکز شهرستان دنا است و جاذبههای تفریحی و طبیعی زیبایی را در خود جای داده است. احمد حسینی یادآور شد: بهعنوان نمونه ایجاد راه دسترسی و آسفالت کردن بخشی از مسیر سبب شده تا گردشگران خودروها را تا حوالی چشمه طبیعی پیش برند و این مسئله اثرات تخریبی را بیشتر کرده است. این پل قابلیت بالابردن آب تا 6 متر را داشته و از نظر کاربردی و منظره و چشم انداز مثال زدنی است.

مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به اینکه دریاچه گل پل در جنوب شرقی شهرستان قائم شهر بعد از روستای برنجستانک و سد خاکی زمزم در میان جنگل قرار گرفته و دارای دو حوضچه مجزا است افزود: این دریاچه به دلیل شیرینی آب، به زیستگاه ماهیان و پرندگان آبزی تبدیل شده است این دریاچه چشم اندازهای جنگلی زیبایی دارد و محوطه استراحت مناسبی نیز در اطراف آن تعبیه شده است. شهرستان پارس آباد مغان دارای سوابق تاریخی کهن است از آثار باستانی آن می توان به چند تا ازآن (آثار تاریخی و طبیعی) فقط به ذکر آنها بسنده می کنم، گورستان بران علیا، تپه گوزللی، قربان تپه سی، تپه غیبعلی (اسلام آباد قدیم)، آق توره در روستای تازه کند جدید، قاراتوره در روستای تکله و پل خداآفرین و جاذبه طبیعی جنگل کنار رود ارس (روستا پیرایواتلو، دوست کندی) و جنگل گوشلو و جنگل کنار چهل پله شهرک و مراتع جلگه مغان و آلاچیق عشایر و صنایع دستی عشایر و روستاهای نام برد.

باداب سورت یکی از جاذبههای طبیعی منحصربهفرد ایران است. وی ادامه داد: معاونت میراث فرهنگی تعصب بسیار زیادی در حوزه آثار ثبتشده میراثی دارد و قطعاً باید تمامی ضوابط میراثی در حوزه واگذاری چشمه سورت رعایت شود و حتماً با حفظ و صیانت جنبههای میراثی طرح اجرا خواهد شد. باداب سورت دو چشمه داره با آب هایی که هر کدام رنگ، بو و مزه خودشون رو دارن. دولتیها میگویند گسترش دامنه حفاظت از میراث تاریخی و طبیعی هدف واگذاری و اجاره ۱۵ ساله چشمه طبیعی سورت است اما مخالفان این نظریه اعتقاددارند که با واگذاری دومین اثر طبیعی ثبت فهرست ملی شده، زمینه برای دستاندازی و تخریب سازندهای شکننده چشمه مهیاتر میشود.

اما در مقابل متولیان امر تأکید میکنند واگذاری چشمه سورت به بخش خصوصی بهصورت مزایده خواهد بود که با هماهنگی میراث فرهنگی، منابع طبیعی و بازرسی استان مازندران با تولیت اداره کل منابع طبیعی انجام خواهد شد. اهمیت میراثی و طبیعی این چشمه که در بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد در دهه ۸۰ بیشتر احساس شد. علاوه براین سید محسن موسوی مدیرکل منابع طبیعی مازندران – ساری نیز بابیان اینکه عرصه چشمه سورت قائل فروش نیست تصریح کرد: این واگذاری در راستای صیانت از اثر طبیعی و تاریخی صورت میگیرد و اشتغالزایی و حفظ عرصه میراثی از اهداف واگذاری است.

وی باعنوان اینکه امکان اقامت شبانه در روستاهای حاشیه چشمه سورت در قالب خانههای مسافر وجود دارد گفت: باید در قالب مدیریت یکپارچه برای حفظ این میراث ارزشمند برنامهریزی کرد. تپه باستانی امام چای: در شمال شرقی روستای امام چای سراب، تپهای باستانی به نام امام چای وجود دارد. نام چشمه باداب نیز برگرفته از روستای سورت است که سالها پیش در نزدیکی آن واقع بوده و امروزه ازمیانرفته است. در اسطورهها آمده است که کیخسرو به امیر اهورامزدا در این چشمه سر و تن بشست و در غاری آرامید.چشمه در درهای جاری است که اگر کمی چشم بچرخانید و آن سوی دره را نگاه کنید، صخرههای سنگی و بلند و زیبای آن وسوسهتان میکند که از آنها بالا بروید.

میشی یکی از پرآبترین و خنکترین چشمههای زاگرس بوده که آن را چشمه «بشو» نیز مینامند.چشمه میشی چشمهای همیشگی و از مهمترین چشمههای منطقه سیسخت بهشمار میرود که در امتداد درهای طولانی با شیب نسبتا تند روان است. چشمه سورت، نگین گردشگری، سال ۸۷ پس از کوه دماوند بهعنوان دومین میراث طبیعی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. مهران حسنی معاون گردشگری میراث فرهنگی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر میگوید: مالک عرصه چشمه سورت منابع طبیعی است و واگذاری از سوی این دستگاه در حال انجام است ولی باید این طرح با ملاکها و ضوابط میراثی انجام شود.

حوضچه یا چشمه پرآب باداب سورت دارای آب بسیار شور و استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. نریمان با بیان این که طرح توجیهی فرصتهای سرمایه گذاری در ارس برای ارایه به فعالان اقتصادی ترکیه آماده شده است، اظهار کرد: با آغوش باز آماده تعریف فرصتهای جدید سرمایه گذاری و بررسی آن در کار گروههای مشترک اقتصادی هستیم. تصویری که در بالای هر نمونه سوال موجود است ، تصویری از نمونه سوالی است که دانلود می کنید. اگر با آبوهوای سرد میانه خوبی ندارید، بهار و تابستان را برای سفر به آذرشهر انتخاب کنید. خط الراسی که قله های چهل چشمه را بر روی خود جای داده است.

چشمه معدنی سورت در نزديكي روستاهاي ارست و مال خاست دهستان پشت كوه، بخش چهاردانگه شهرستان ساري واقع شده است كه با يك جاده خاكي به جاده شوسه ارتباطي بين اين دو روستا متصل میشود. با توجه به احتمال شعلهور شدن مجدد آتش، نیروها شب گذشته در منطقه حضور داشتند. از سال 2004 سازمان جهانی یونسکو اقدام به ثبت این گونه آثار در فهرست جهانی خود كرده است، افزود: چشمه معدنی سورت نه تنها در فهرست ملی به ثبت رسیده، بلکه میتواند نامزد ثبت در فهرست جهانی یونسکو نیز قرار گیرد و با سرمایه گذاری جهت یافته و مطمئن میتواند عاملی براي توسعه پایدار استان باشد.

فرزانه تصریح کرد: دو روز گذشته پاکت واگذاری عرصه چشمه سورت به بخش خصوصی باز شد و این بخش باید با شرح خدمات میراث فرهنگی در آنجا فعالیت کند. چشمهای با آبهای هزار رنگ و رنگین در باداب سورت که در ارتفاع هزار و ۸۴۱ متری از سطح دریا واقعشده است برای گردشگران خارجی هم آشناست و آن ر ا بهعنوان ششمین چشمه طبیعی جهان میشناسند. یک دوستدار محیطزیست میگوید تجربه واگذاری آثار طبیعی و تاریخی به بخشهای غیردولتی نشان میدهد که سرمایهگذار علاقهمند به تغییر کاربری کارکرد اثر دارد و اینکه فقط جنبه حفاظتی و صیانتی داشته باشد برای وی مقدور نیست.

وی اظهارداشت: البته داشتن صفت درمانگر شاید هنوز از سوی مراجع پزشکی تایید نشده اما تجربیات استفاده کنندگان این چشمه نشان میدهد که آب و گل ولای اطراف این چشمه رفع کننده بسیاری از بیماریهای پوستی است. ما به شما نشان خواهیم داد که گردشگری حرارتی چگونه شکل گرفت. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: چشمه آب معدنی سورت با آبهای شور وترش و طاقچههای رسوبی شکل منطقهای بینظیر است و این چشمه در ارتفاع هزار و۸۴۰ متری واقع شده است. دمای آب چشمه ۳۳ درجه می باشد. بهترین آب ها در طبیعت برای نوشیدن آبی است که دارای 4 خاصیت باشد .

چشمه شور باداب سورت استخر آبی کوچکی است که معمولا تو تابستان برای آب تنی استفاده می شه و برای درمان دردهای کمر، پا، روماتیسم، میگرن و امراض پوستیه، اما چشمه دیگر باداب سورت که در نزدیکی این چشمه قرار گرفته، با آب زرد و نارنجی رنگش که از صخره ها نشت می کنه، اکسید آهن رو از قعر صخره ها به زمین می آورد. بزرگترین مجموعه آبی در شرق کشور موجهای آبی باران میباشد. همچنین سیفالله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر به طرح واگذاری چشمه سورت اشاره کرد و گفت: چشمه سورت منطقه نمونه گردشگری و میراث طبیعی ثبت ملی شده بهحساب میآید و نمونه این میراث در جهان تنها سه مورد وجود دارد و سورت ازنظر میراث طبیعی از بقیه موارد مشابه در کشور بهتر است.

تصور کنین روی صخره های نارنجی رنگی قدم می زنین که لایه لایه زمین رو بالا رفتن و آب از بلورهای سنگی شان چکه می کنه، رو که بر گردونین، پشت سرتون زمین لایه لایه سبزآبیه و کمی اون طرف تر، لایه لایه زرد.مشابه همچین جایی تنها در سه کشور ترکیه، امریکا و نیوزلند وجود داره، اما شما برای دیدنش کافیه فقط تا ساری برین. امروزه تاکید بر این نوع فاکتورها و ارزش فوق العاده توریستی سبب شده شاخهای از گردشگری با عنوان ژئوتوریسم در دنیا ایجاد شود که بیشترین آمار گردشگران را در دنیا به خود اختصاص داده است زيرا بازدید از این گونه آثار نه تنها برای محققان و زمین شناسان جهان بلکه برای هر انسانی میتواند بسیار جذاب و دیدنی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید