خبرگزاری ایران امیر – چشمه بلقیس، بهشتی دور از نظر ها در کهگیلویه و بویراحمد

چاه بزرگ تا عمق ۱۲ متر ادامه مییابد و به تالاری به مساحت ۳۰ مترمربع میرسد. ناگفته نماند زمزمههایی هم به گوش میرسد که بهزودی اینجا به یک منطقه گردشگری و جذاب برای توریستهای داخلی و خارجی تبدیل میشود. درصورت نیاز به اقامت و شب مانی در منطقه و همچنین برای اطلاع و استفاده از امکانات رفاهی و اقامتی و ویلاهای اروست اینجا را کلیک کنید. این چشمههادر استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد.این چشمهها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شدهاند و در ایران بینظیر هستند.

اما این تمام داستان نیست. مسیر آسفالت است و حتی در نزدیکی اروست پمپ بنزین و امکاناتی مانند نمازخانه، سرویس بهداشتی عمومی و سوپرمارکت وجود دارد؛ اما از جاده اروست تا پارکینگ، قسمتی از راه خاکی است؛ البته میتوان از این جاده خاکی، بهعنوان یک جاده خوشمسیر یاد کرد. گلیرد اما از جاذبههای طبیعی چشمنواز نیز برخوردار است. این مواد سیاه رنگ لجنهای طبیعی هستند و حکم یک ماده کاملا درمانی را دارند. اگر قصد داشتید هنگام بازدید از باداب سورت در این منطقه بمانید، روستای اورست اقامتگاه هایی دارد که شما می توانید در آنها استراحت کنید و شب را به صبح برسانید.

زجاج گوید: سلسبیل صفت است براى هر چیزى که در غایت سهولت و نرمى و صفا باشد یعنى بدرستى که آن زنجبیلى است که بسهولت و نرمى در گلو وارد می شود. محمدعلی گلشن دومین و سرباز وطن علی مردی سومین مجروح حادثه بورالان ماکو با استقبال فرماندار و مردم منطقه از مرز بازرگان وارد کشورمان شدند. هتل لاله یزد در محل خانه تاریخی گلشن قرار دارد. در این نوشته از ره بال آسمان تلاش کردیم برای شما توصیف دلانگیزی از تماشای چشمه های باداب سورت و دشت های اروست، آن هم از ارتفاعات کنار پلکانهای طلایی تقدیم کنیم تا شوق پرواز تا بیکرانهها را به شما هدیه دهیم.

وی ادامه داد: این سیل هیچگونه خسارت جانی نداشته و تنها تعدادی منازل مسکونی، پر از آب شده است. این چشمه سرشار از آب شور و دارای حوضچه ای به عمق حدود 2 متر است و عمدتاً برای آب درمانی در تابستان استفاده می شود و برای درمان دردهای کمر و پا، بیماری های پوستی، روماتیسم و به ویژه سردردهای میگرنی مفید است. این شهرستان از سمت شمال با شهرستان هشترود، از سمت شرق با شهرستان میانه، از سمت غرب با استان آذربایجان غربی و شهرستان مراغه و از سمت جنوب با استانهای آذربایجان غربی و زنجان هممرز است.

روستای سواربالا در 50 کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله قرار گرفته و با مرکز استان (گرگان) حدود 170 کیلومتر فاصله دارد. این فرودگاه در26 کیلومتری شهرستان پلدشت 11 کیلومتری شهرستان شوط و 47 کیلومتری شهرستان ماکو قرار دارد طبق گزاراشات اعلام شده سیستم ناوبری مورد استفاده در این فرودگاه جزو به روزترین و پیشرفته ترین سیستم های فرودگاهی جهان است و در کشور بی همتاست و ظرفیت طراحی شده این فرودگاه برای خدمت رسانی برای یک میلیون مسافر در سال برنامه ریزی شده است.

مسیر هشتاد- نود کیلومتری بین مرز تا وان رو 1ساعته طی کرد و ماحدود 3:30بعداز ظهر رسیدیم وان، از راننده پرسیدم میشه این ساک هارو تو فرودگاه بذاریم وبرگردیم شهرو بگردیم به ساعت 7بریم فرودگاه که راننده گفت لازم نیس برین فرودگاه و پیشنهاد داد ساک رو بذارین دفتر ما و ساعت 6:30 بیاین دنبال ساکتون که این پیشنهاد رو نمیشد ردکرد و موقعیت دفترراننده دلموش هم همون مرکز شهر بود و این عالی بود، پس ساک رو گذاشتیم دفتر اونا و رفتیم وان گردی اول باید به داد این معدمون میرسیدیم که دیگه داشت ضعف میکرد مخصوصا جلو این غذاها و رستوران های ترک.

طبیعت کمنظیر این شهرستان آن را به «پایتخت طبیعت ایران» مشهور کرده است. قطعاً اردیبهشت روزهای دلبریکردن این منطقه را در دل خود جای داده است، هوا مطبوع، چشمهها پر آب، روزها نسبتاً طولانی، دشتهای اطراف سرسبز و مرموز و اگر خارج از ایام تعطیلات رسمی را برای سفر خود انتخاب کرده باشید که نور علی نور میشود. نکته جالب دیگری که بهتر است درباره چشمه آب شور باداب بدانید آن است که تا چند سال قبل در این چشمه با قطر 15 متر و عمق زیاد امکان لجندرمانی و شنا، حتی در زمستان فراهم بود.

همچنین این چشمه بعلت شور بودن در فصل زمستان یخ نمی زند. 4) سپیدان: بومیان مناطق کهمر و کاکان اصلاً لر زبان هستند و از قدیم الایام در این منطقه سکونت داشتهاند. میتوانید در کنار طبیعت شگفتآور و مناظر باشکوه و بینظیرش از آرامش و سکوت این منطقه هم لذت ببرید. قصد از نقل عبارت فوق الذکر آن است که خواننده مقاله، حضور ذهنی نیسبت به آراء مختلف پژوهشگران درباره اقسام باده در دیوان حافظ پیدا بکند، وگرنه در صحّت این نظر که استاد خرمشاهی باده ادبی یا کنایی را نوع بخصوص از باده شمردهاند تردید است؛برای اینکه وصف یک چیز با تعابیر گوناگون، سبب افتراق آن به انواع مختلف نم گردد؛از اینرو باده انگوری را چه«بصورت جزئی معین و با حضور قلب»در هر حا لقصد از آن یک چیز، و همان باده انگوری است.

گفتنی است که چشمه باداب سورت دارای خواص درمانی بسیار متعددی است و همانطور که اشاره کردیم، به دلیل تفاوت جنس آب چشمههایی که از دل خاک میجوشند، هر یک از حوضچهها حتی خواص درمانی منحصر به فردی نیز دارند. برخی از این حوضچهها دارای خواص ضد عفونی کنندگی هستند و شما با آب تنی در آن میتوانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید. گفته می شود که استخر آب نمک دارای خواص دارویی است، به ویژه در درمان روماتیسم و انواع خاصی از بیماری های پوستی مفید است.

پس اگر قصد عبور از جاده خصوصی را دارید باید سمت چپ جاده خاکی ایی را که از سه خط طی کردید را نظاره گر باشید تا به یک استخر ذخیره آب کشاورزی برسید. مسیر سمت چپ آن که آسفالته است پس از ۲ کیلومتر به روستای زیبای اروست می رسد و مسیر آسفالته سمت راست نیز به روستای مالخواست می رود. استان گلستان به دلیل مراتع سرسبزی که دارد مکانی مناسب برای پرورش اسب می باشد. آشوراده یکی از جزایر مهم و زیبای استان گلستان محسوب می شود. نشریه پاکدلان که بطور منظم منتشر نمیشود و بیشتر به موضوعات مربوط به آموزش و پرورش بویژه مسائل و مشکلات این نهاد در استان مرکزی میپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید