جواب تمام فعالیت درس دوازدهم علوم ششم ؛ جنگل برای کیست؟

از طرفی تمام درختان جنگلی همه ساله بذر نمی دهند. در این جنگلها درختان مختلفی شامل بلوط، سماق، زرشک، انار وحشی، سیب، گلابی، تمشک، زغال اخته و بسیاری درختهای دیگر است که میتوانید تنوع زیاد آن را همینجا متوجه شوید. زنان قبایل وحشی آمازون که در این مناطق زندگی می کنند از نژادهای مختلفی هستند که گاه برای زنده ماندن و تصاحب زمین، به شیوه قرنها پیش با یکدیگر درگیر شده و می جنگند.

علاوه بر پخش لحظه ملاقات این خلبان با خانوادهاش به طور زنده از یکی از کانالهای تلویزیونی برزیل، رسانههای زیادی در چند روز اخیر، خبر پیدا شدن این خلبان گمشده که 36 روز پر استرس را در جنگل آمازون پشت سرگذاشته است، انعکاس دادند. به یاد داشته باشید که پیش از سفر به این منطقه کوهستانی، حتما اطلاعات هواشناسی را بررسی کنید و بعد راهی شوید. منطقه ارسباران با اکوسیستم منحصر به فردش در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است، جاذبههای این منطقه را باید ببینید و محو تنوع این جاذبهها شوید. البته بهتر است بدانید که برای ورود به آینالو و مکیدی باید هزینهای جزئی پرداخت کنید که برای سه روز حساب میشود و میتوانید با نشان دادن همان قبض مجددا وارد شوید.

جنگل ارسباران از جمله مناطق پرتردد و محبوب گردشگری در استان آذربایجان شرقی است که با چشماندازهای طبیعی و خارقالعاده و نیز آثار تاریخی ارزشمند، یکی از مناطق محبوب گردشگری در شمال غربی ایران محسوب میشود. با اینکه برقی که مارماهی تولید می کند خیلی زیاد است. دمای این پارک جنگلی نزدیک به ۱۰ درجه خنکتر از بخش شهری است؛ همچنین این جنگل دارای پوشش گیاهی متنوعی نظیر انجیلی و ممرز، توسکا، لرگ، افرا، بلوط، بید، شیردار و خردمندی است که در کنار یکدگیر محیطی فرحبخش و خاطرهانگیز را برای گردشگران ایجاد میکنند.

پوشش گیاهی در این منطقه به صورت منظم و طبق قاعده پیش رفته است. مثلا قلعه رودخان یکی از این جاذبههای دلچسب در ارتفاعات کوهستانی است که در اقلیم سبز و جنگلی فومن واقع شده است. در ریزقطعهنمونهها منشأ درختان (دانهزاد و شاخهزاد) با قطر کمتر از 7.5 سانتیمتر مشخص شدند که در صورت شاخهزاد بودن تعداد جستها شمارش شده و ارتفاع متوسط جستگروهها مشخص شدند. مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجانشرقی نیز از متوقف کردن سه محموله غیرمجاز حمل چوب به وزن تقریبی ۴۰ تن خبر داد و گفت: به دنبال قطع و حمل درختان منطقه ارسباران، تیمی متشکل از کارشناسان محیط طبیعی حفاظت محیط زیست استان جهت بررسی این موضوع به شهرستان خداآفرین اعزام شدهاند.

جنگل گلستان یک جنگل معمولی نیست بلکه منطقه ای حفاظت شده مملو از گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فرد و فراوان است. جنگل الیمستان را اگر بخواهیم در جمله ای کوتاه وصف کنیم باید گفت که جنگل الیمستان پهنه ای وسیع از دشت های پر گل و مراتع بکر و سرسبز است که کوه دماوند با شکوه هرچه تمام خود در پس زمینه ی این منظره ابهت خود را به رخ می کشد. باید یادآور این موضوع بشویم که تواناییهای جیک برای روبرو شدن با نبردها و اتفاقات درون جنگل مانند حمله حیوانات، مواجه شدن با شرایط بد آب و هوا در مقایسه با معشوقهاش قابل مقایسه نیستند و میا فقط یک زبانشناس ساده است.

مسیر اول که نسبت به بقیه سختتر است، پیادهروی آن از «کمپ گردشگری قلعه سی» با فاصله ۷ کیلومتری از شهر کلیبر شروع میشود. جنگلهاى ارسباران با ۱۳۰ هزار هکتار وسعت که از شهرت جهانى برخوردار است در مناطق کلیبر، میشهپاره، منجوان شرقى و غربى، دیزمار شرقى و کیوان گسترده شده و داراى بیش از ۱۸۰ گونه درختى و درختچهاى است. ما اگر وسعت جنگل ساير کشورها را داشتيم، ده ها برابر آتش سوزي بيشتري را شاهد بوديم چرا که تجهيزاتي نداريم. حمام کردشت از جاذبههاییست که خواهید دید. مار یک حیوان خیلی ترسناکی می باشد ولی اگر اندازه و طولش بیشتر از حد نرمال باشد بسیار وحشتناک تر می باشد این مار هم یکی از مارهای بزرگ دنیا است که در جنگل آمازون آفریقا سالهاست که زندگی می نماید و می تواند برای مردم آفریقا خطر آفرین باشد در ادامه تصاویر بزرگترین مار جهان با 2 تن وزن و 40 متر طول در جنگل آمازون آفریقا را خواهید دید.

امروز بعد از گذشت حدود ۱۲۰۰ سال از آن زمان بنای آن، هنوز هم می توان بقایای پر شکوه آن را دید و عظمتش را حس کرد. پیش از این هم مسئولان استانی اعلام کرده بودند که وضعیت مهار آتشسوزی خارج از توان نیرو و تجهیزات آنها است و کمکهای ملی را میطلبد. این منطقه در طول زمان نامهای مختلفی داشته و به نامهای قرهداغ، قراجه داغ، قرجه داغ و قرچه داغ خوانده میشده اما از سال ۱۳۱۵ و بعد از سفر رضاشاه به ارسباران تغییر نام پیدا کرد که با توجه به نزدیکی آن به رود ارس مشخص است این نام از کجا آماده است.

بر اساس بررسی حاضر، ساختار غالب تودههای جوان (تجدید حیات) درجنگلهای ارسباران دانه وشاخهزاد با فراوانی شاخهزادها است. شامل: وسعتی بین مناطق خزری، مدیترانه ای، قفقازی، کوه های مرتفع با بلندایی بالغ بر ۲۲۰۰ متر، دشت های نیمه خشک، مراتع، جنگلها، علفزار های آلپی، چشمه ها و رود ها. در جنگلهای ارسباران می توانید 15 درصد از گونه های گیاهی ایران و 1400 گونه گیاهی و قارچی را از نزدیک مشاهده کنید. سیاه بیشه در دهستانی به نام کوهستان بیشتر به طبیعت پاییزی اش مشهور است چرا که تنوع گونه های گیاهی و درخت هایش باعث شده خزان رنگارنگی داشته باشد.

دوباره تاکید کنیم که قرار است به حیات وحش و جنگلی بکر برویم که گونههای جانوری و گیاهی نادری در آن زندگی میکنند بنابراین از ریختن زباله در این منطقه خودداری کنید تا این طبیعت زیبا همیشه باقی بماند. آنها به طعمه میچسبند و تا جایی که بتوانند از خون آن میمکند. همچنان روشن است که قطع جنگلات به خصوص در مناطق کوهستانی خطرات مضاعف را در پی دارد. که مناطق اطراف تهران هستند. تلفیق کوهستان و جنگل در ارسباران مناظر بسیار زیبایی را به وجود آورده است که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کنند و آب و هوای مطبوع این جنگل باعث شده تا ارسباران یکی از مناطق محبوب میان گردشگران باشد.

راستی برای اجاره کلبه جنگلی در مناطق بکر و در دل طبیعت میتوانید سراغ سایت پینورست بروید و در آن اینجور اقامتگاههای دوست داشتنی را پیدا کنید. ممرز و بلوط بیشترین قدرت جستدهی را در میان گونههای موجود دارند. مار هم یکی دیگر از حیوانات بومی منطقه است که البته کسی به این مارها آسیبی نمیرساند زیرا طبق باور اهالی بومی منطقه، این مارها همزادی دارند که حتما برای انتقام به سراغ فرد میروند و البته ااعتقادشان این است که ین همزاد معمولا یک جن است که در زمان مناسب به مار تبدیل میشود و فرد را میکشد. جنگل های بارانی گونه های مختلفی از حیوانات را در خودشان جای می دهند و لایه های مختلفی دارند که در ادامه ی این بخش از گوناگون نمناک به توضیح بیشتر آنها خواهیم پرداخت.

زیرا بهدلیل لایه ضخیمی از ابر که اغلب اوقات در منطقه وجود دارد، امکان خشک کردن این میوهها زیر نور خورشید وجود ندارد. شما یک طبیعتگردی هیجانانگیز در پیش دارید پس بهتر است کاملا مجهز باشید. هر چند طی سالهای پیش صادرا ت آنها محدود شده بود ولی بربنیاد گفته های مسؤلان زراعت. مسیر تهران تبریز مسیری طولانی است که برای سفر به آن چند را پیش روی شماست. جالب است بدانید که چند نمونه از قدیمی ترین بناهای تاریخی از جمله شاهکارهایی مانند قلعه بابک، دژ طوماسیاش و کلیسایی قدیمی در آن قرار دارد. این قلعه در بالای کوهی بلند قرار دارد و ورودی باریکی دارد که یک نفر از آن به سختی عبور میکند.

در بازی Forest، شخصیت اصلی آن که اریک نام دارد به دنبال پسرش میگردد. کلیسایی که از حضور ارامنه در این منطقه باقی مانده و ارزش دیدن بسیاری دارد. جالب است بدانید که بیش از ۷۰ هزار هکتار از اراضی ارسباران بهعنوان «ذخیرهگاه زیستکره»، در یونسکو به ثبت رسیده است. از مردم شهر در مورد جاذبه­های شاهرود سوال پرسیدیم. یکی از مشهورترین ییلاقات ارسباران، ییلاق ایل بسطاملو، ییلاق کلیبر و آقداش است. ییلاق بسطاملو معروفترین آنها است که بین روستای شجاع آباد و قلعه بابک است.

در این منطقه حدود ۲۳۵۰۰ کوچنشین زندگی میکنند و گفتنی است که بهدلیل ارتفاع زیادی که این منطقه دارد. آنها در هر بار نیش زدن حجم زیادی از سم خود را وارد بدن قربانی میکنند که اگر به سرعت خارج نشود، باعث تنگی نفس میشود. دستبافتهای زیبای که هنر عشایر قره داغ است. این جنگل نامهای مختلفی را بهخود دیده است که میتوان به ارسبار، آرازبار، قره داغ یا قراچه داغ اشاره کرد. مکانهای دیدنی مختلف دیگری نیز در منطقه ارسباران وجود دارد که باید حتما به سراغ آنها رفت.

این جنگل در شمال غربی ایران و در شمال استان آذربایجان شرقی قرار دارد. بادغیس (یا بادغیسات)، ناحیه ای در شمال غربی افغانستان و شمال شرقی ولایت هرات میان هریرود و قسمت علیای رود مرغاب است. بیشترین تجدید حیات درمنطقه در دامنههای شمال غربی و شمالی در شرایط برخوردار از تاجپوششهای بسته و نیمهبسته بهدلیل شرایط مناسب رطوبتی، حرارتی و نوری انجام گرفتهاند. در قسمت جنوبی این جنگل میتوانید پوششی مرتعی را ببینید در حالی که در قسمت شمالی آن میتوانید پوشش جنگلی را پیدا کنید. در حالی که این چند روز فضای رسانهای و مجازی کشور غافل از همهجا و تحت تاثیر نتایج نهایی برنامه عصر جدید و مسائل حاشیهای دیگر بود، جنگلهای قرهداغ در آتش سوختند.

دیدگاهتان را بنویسید