جنگل ارسباران ؛ سرزمین قله و قلعههای همیشه در مه – سفرزون

جنگلی ۴۰ میلیون ساله با زیبایی حیرتانگیز، جنگلی که گویا توسط ابرها در آغوش کشیده شده است، جنگلی که خواسته و ناخواسته شما با قدم گذاشتن در آن بر فراز ابرها قدم خواهید زد. تنوع چشمگیر حیات وحش در جنگل های گرمسیری مالزی شامل حیوانات بزرگی است که زیست شناسان از آنها به عنوان “مگافونای کاریزماتیک” یاد می کنند. محمدرضا پورمحمدی در بخشی دیگری از نامه مزبور یادآور شد: تشدید اقدامات حفاظتی موثر سازمان جنگل ها در جنگل های ارسباران رضایت مندی فعالان زیست محیطی، دوستداران طبیعت و اهالی منطقه ارسباران را به همراه داشته باشد.

از میان دو هزار و ۴۰۰ گونه شناسایی شده در آذربایجان حدود هزار و ۴۰۰ گونه از مجموع آنها در جنگل های ارسباران زیست می کنند. ارسبار یا آرازبار و قره داغ یا قراچه داغ نامهایی بودند که جنگل ارسباران در دورانهای مختلف به آنها معروف بوده است. منطقهاى در نوار مرزى ارس که به دوزال و کردشت معروف است یکى از قطبهاى مهم فرهنگى آذربایجان محسوب مىشود امامزاده شعیب دوزال در روستاى دوزال واقع در ۲۰ کیلومترى شمال خاروانا بر فراز کوهى قرار گرفته که مشرف به رود ارس و مرز جمهورى آذربایجان مىباشد ظواهر امر نشان مىدهد که مربوط به اواخر قرن هفتم (دوره ایلخانى) میباشد.

تنها مرز آن با کوهستان قفقاز رود ارس است. قلعه پشتو در کوهستان بسیار بلند به ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر بنا شده است. براساس این گزارش، بیش از هزار فقره از آتشسوزیهایی که هر سال بهویژه با فرارسیدن ماههای گرم در عرصههای طبیعی رخ داده تنها در جنگلهای ایران افروخته شده که 3500هکتار از عرصههای جنگلی را تخریب یا بهطور کامل به خاکستر تبدیل و نابود کرده است. براساس آمار سازمان جهانی فائو، سالانه بین 400میلیون هکتار از جنگلها و مراتع دنیا بر اثر آتشسوزی از بین میروند و ایران نیز تا سال2007، سالانه 6500هکتار از جنگلهای خود را در آتش از دست داده است، اما نگرانکنندهتر آن است که این آمار در طول سالهای اخیر افزایش دوبرابری داشته؛ بهطوری که طبق آمار 20سال اخیر سازمان جنگلها، 30هزار فقره حریق در جنگلها و مراتع کشور رخ داده که منجر به سوختن بیش از 280هزار هکتار از سطح جنگلها و مراتع در آتش شده است.

در واقع بسیاری از گیاهان این منطقه اگر در سایر نقاط جهان روییده بودند، تا به امروز منقرض میشدند.عکاس: فائزه کابلیاگرچه در طول سالهای طولانی، بخش قابل توجهی از این منطقه از بین رفته است، همچنان نمونههای برجستهای از گیاهان در این جنگلها دیده میشوند. به گزارش همشهری، ساختوسازها در مناطق جنگلی در شرایطی طی سالهای اخیر با افزایش قیمت سرسام آور، توجیه شدید اقتصادی پیدا کرد که براساس بررسیها، ویلاهای فوق لاکچری در مناطق معروف گاه، هم قیمت منازل مسکونی شمال تهران تا متری ۷۰میلیون تومان نیز معامله میشوند. این قلعه که به نامهای «دژ بابک»، «بذ و قلعه جمهور» هم معروف است، دژ و مقر سردار تاریخی ایران، بابک خرمدین بودهاست.

چشمه آب گرم موتالّیق: این چشمه در روستای آبیش احمد از توابع کلیبر واقع شده که به علت خاصیت درمانی آن معروف است. کلیبر، شهری در دل جنگل های ارسباران، در 210 کیلومتری شمال شرق تبریز و در 810 کیلومتری شمال غرب تهران واقع شده است. غافل از این که در دل خطّه ی آذربایجان جنگل هایی هست به همان زیبایی جنگل های شمال و البته بدون آب و هوای شرجی آن. ارسباران از جمله مناطق پرتردد و محبوب گردشگری در استان آذربایجان شرقی است که با چشماندازهای طبیعی و خارقالعاده و نیز آثار تاریخی ارزشمند، یکی از مناطق محبوب گردشگری در شمال غربی ایران محسوب میشود.

رگرسیون یکی دیگر از وظایفی است که توسط الگوریتم جنگل تصادفی انجام می­شود. با ساختن تجهیزات و امکانات اولیه مانند آلاچیق آب آشامیدنی و دیگر تجهیزات رفاهی آماده اسکان و استراحت مسافران در فصل تابستان می باشد. طبق بررسیهای به عمل آمده، 10درصد آتشسوزیها در جنگلها و مراتع کشور توسط عوامل طبیعی مانند برخورد صاعقه و آذرخش و خودسوزی جنگلها بر اثر وزش بادهای گرم به وقوع پیوسته است، اما بیش از 90درصد آتشسوزیها توسط عامل انسانی در رویشگاههای طبیعی افروخته شده است. کپک در کدام نمونه (ها) رشد کرده است؟ اما اکثر این میوه ها سمی هستند و با خوردن انها ممکن است جهان خود را به خطر بیندازید.

از شاخص ترین امکانات تفریحی نهارخوران چرخ و فلکی بزرگ است که از دوردست ها دیده می شود و چشم انداز بینظیری از طبیعت را نیز زیر پای علاقمندان قرار می دهد. ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بادغیس میگوید که قرار است حاصلات پسته در سال روان به ۳۶ هزار و ۴۵۶ متریک تن برسد و این رقم نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش را نشان میدهد. به سمت جنوب الی منطقه جاجی ولایت پکتیا پیش رفته اند . افزایش کشت خشخاش در این ولایت به قدری قابل توجه بود که در سال ۲۰۱۷ در رتبه دوم فهرست ولایات خشخاش در افغانستان رسید.

عود (Rain Forest) ساخته شده در کشور هندوستان (هند) از خانواده عودهای پایه طبیعی است که توسط شرکت هم (HEM) عرضه میشود، عودهای پایه طبیعی هندوستان (هند) جزو عودهایی متوسط از جهت مرغوبیت قرار دارد که از گوگرد در ساختار آنها استفاده نمیشود اما از نظر کیفیت مواد سازنده از عود های دست ساز در رتبه پایین تری قرار دارد. در این تحقیق ارزیابی توان اکولوژیکی جنگلداری با دو روش فوق الذکر انجام، و طی آن معایب و مزایای آنها بررسی گردید.

در این میان گروه جنگلداری دانشگاه ارومیه با داشتن 9 عضو هیات علمی تمام وقت (2 دانشیار و 7 استادیار) در سه مقطع کارشناسی (از سال 1385)، کارشناسی ارشد (از سال 1389) و دکتری (از سال 1393) فعالیت می­کند. به این روی این پدیده را در سانسکریت نیروانا یعنی خاموشی مینامند.راه اصیل هشتگانه که نسخه تجویز بیداردل (بودا) برای درمان رنجهایی است که همه بُوَندگان (موجودات) دچار آن هستند خود به سه گروه دسته بندی میشود:درستکاری (شیلا)، یکدله شدن (سامادی) و فراشناخت (پرگیا).این سه مفهوم هسته تمرینهای روحانی بوداگرایی را میسازند. آنچه برای شما جالب است اینکه بخشی از تقصیر بکر ماندن منطقه ارسبان به گردن دامنه های پر شیب و راه دسترسی بسیار سخت آنجااست.

با اینکه یک قرن از زمان ساهت این قلعه گذشته است امادیواره های این قلعه و به طور کلی نمای بیرونی آن کاملا سالم باقی مانده است و سالانه نظر گردشگران زیادی را به خود جلب میکند. با توجه به اینکه استان آذربايجان غربي از بستر مناسبی براي مطالعه و تحقيق در خصوص جنگل­های زاگرس و ارسباران به منظور بررسي علمي چالش­هاي موجود در اين زمينه برخوردار است، ارائه راهكارهاي علمي و عملي براي حل مشكلات آنها و همچنین پرورش نیروهای متخصص بومی می­تواند نقش بسزایی را در مدیریت و رهبری تحقیقات منابع طبیعی، ارتقاء فرهنگ عمومی و کمک به دستگاه­های ذیربط در منطقه شمال غرب کشور داشته باشد.

این جنگل از تبار جنگلهای هیرکانی است و تنوع بالایی از گیاهها، جانورها و آبشارها را در خود جا داده است که در میان آنها گونههای کمیاب هم پیدا میشود. لازم به ذکر است که قبلا سه جاده به منظور لوله انتقال نفت جاده ای برای لوله گاز وجاده ای برای خطوط انتقال برق فشار قوی ایجاد شده است. برای رسیدن به این منطقه از تهران باید از طریق بزرگراه خاوران و جاده مشهد به شاهرود رهسپار شد. فروشندگان تجارت الکترونیکی می­توانند از طریق الگوریتم­های جنگل تصادفی، ترجیحات مشتریان خود را بر اساس رفتار مصرفشان در گذشته پیش­بینی کنند. مجموعه آموزشی نیز شامل مشاهدات و ویژگی­هایی است که برای پیش­بینی استفاده می­شود.

مرز شمالی آن محدود به رودخانه ارس ،در جنوب پارک ملی ” زاگاتا ” درکشور ارمنستان است. جنگل ارسباران تبریز از ضلع شمالی به رود ارس، از ضلع شرقی به مشگین شهر و مغان و از ضلع غربی به مرند و از جنوب به اوجان منتهی می شود. این منطقه متصل به ضلع غربی منطقه حفاظت شده قره داغ( ارسباران) و در ده کیلومتری شرق پناهگاه حیات وحش کیامکی قرار دارد. بخشی از منطقه آینالو حفاظت شده بوده و از وارد شدن مسافران و گردشگران از مناطق جلوگیری می شود.

در زمان بازدید از شهر می توانید از خانه و عمارت آینالو همچنین کلیسای بسیار محبوب و قدیمی شهر بازدید نمایید. همچنین بادغیس یکی از نواحی اسقفنشین ایران در زمان ساسانیان به شمار میرفت. در اجاره کلبه چوبی وسط جنگل به فصل و زمان اقامت، چشمانداز کلبه چوبی، دسترسی به کلبه را در نظر بگیرید. راه دوم اجاره ویلای لوکس و سنتی در داخل شهر می باشد. رسیدن به این حالات را دروننگری (دیانا) مینامند.بخش آخر راه هشتگانه یعنی جهان بینی درست و پندار درست تشکیلدهنده فراشناخت(پرگیا) است.

برای اقامت در دل جنگل های ارسباران دو راه در پیش رو خواهی داشت. با هزینه کوتاهی می توانید در اقامتگاه های سیار، اقامت داشته باشد. یکی از بهترین مسیر های دسترسی به جنگل های منطقه، مسیر مواصلاتی استان آذربایجان شرقی و شهر اردبیل می باشد. همچنین اگر در مسیر شهرستان اردبیل هستید از آن مسیر نیز می توانید وارد جنگل های ارسباران شوید. جنگل ابر شاهرود یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین جنگلهای دنیاست که در 45 کیلومتری شمال شرقی شاهرود در مسیر جاده آزادشهر و پس از عبور از میان باغات بسطام بر ورای رشته کوههای دوردست و در امتداد قله چهار هزار متری “شاهوار” قرار دارد.

داخل پارک النگدره، جاده ای آسفالته موجود است و هر کجای ان که بخواهید می توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید. به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود منصور در بازدید وزیر جهاد کشاورزی از پروژه آبخیزداری عملیات اجرایی حوضه آبریز شمال خرمآباد گفت: مهمتر از مسئله زوال بلوط در زاگرس و لرستان این است که بتوانیم رطوبت را در جنگلهای بلوط نگه داریم. اجرایی آییننامه وصول جرائم قاچاق استفاده مینماید. این نام برای این نوع از قارچ حکایت از قدمت استفاده غذایی آن دارد. ویلا های جنگلی ارسباران دارای استخر روباز بوده که برای استفاده آن در فصل تابستان می تواند برای شما بسیار جذاب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید