جاهای دیدنی رامسر کجاست – Tjoor

به همين دليل باغ در ايران محيطى مقدس و قابل احترام است. در کف این حوضچه حفرهای عمیق به نام برمودای اروست وجود دارد. از آنجایی که هلند نیز با وجود وسعت کمش توانسته با استفاده از روشهای نوین پرچمدار کشت و پرورش گل و گیاه در جهان باشد، عدهای محلات را هلند ایران مینامند. تنوع اقلام و اصناف در ارگ جهان نما خیلی زیاد نیست ولی کیفیت محصولات و امکانات آنجا قابل قبول است. نامش به صراحت در قرآن نیامده ولی بر اساس برخی احادیث او همان شخصی است که داستان موسی و خضر با او در سوره کهف آمده است.

این بازی که توسط اسب سواران انجام می شد اولین بار در زمان شاه عباس صفوی به هنگامی که لاهیجان را فتح نمود در گیلان مورد توجه قرار گرفت. تا آن زمان دبیرانتان از همین بارم بندی استفاده خواهند کرد. لابد می پرسید که سرانجام کار خضر به کجا خواهد رسید و تا چه وقت زنده می ماند و آیا مرگ برای او هست تا نیست؟ در جاهایی به دلیل نزدیک شدن دو دیواره به یکدیگر از این تصویر هم خبری نیست.

2- خضر (ع) هم اکنون زنده است و تا نفخ صور زنده خواهد بود. از آنجایی که کوهمرهایها در یک منطقه کاملاً کوهستانی بسر میبرند کمتر با دیگر اقوام آمیزش داشته و در نتیجه هم از لحاظ زبان و هم از لحاظ زیست تا اندازهای خصوصیات گذشته را نگهداشتهاند امّا با این حال در سالهای اخیر از انزوا بیرون آمدهاند. اثری باقیمانده از هزاره اول پیش از میلاد مسیح (ع)، متعلق به اقوام اورارتو در دوران مادها و قرن هشتم قبل از میلاد، در ۷ کیلومتری شهرستان ماکو وجود دارد که به «گوردخمه ایوان فرهاد» شهرت دارد.

موقعيت نسبي: شهرستا ملكان محل اتصال سه استان آذربايجان شرقي و غربي و كردستان مي باشد در جانب شرقي درياچه اروميه و در 150 كيلومتري جنوب شهرستن تبريز در مسير جاده ترانزيتي تبريز ـ مياندوآب واقع شده است كه از شمال و شمال شرقي به شهرستان مراغه و از سمت شمال به شهرستان بناب و از قسمت جنوب و جنوب غربي به شهرستان مياندوآب از استان آذربايجان غربي و از سمت غرب و شمال غربي به درياچه اروميه و سرزمينهاي غربي به درياچه اروميه و سرزمينهاي شوره زار اطراف درياچه محدود مي شود و فاصله آن تا شهرستان مراغه 32 كيلومتر، بنا 22 كيلومتر و مياندوآب 22 كيلومتر با وسعتي حدود 840 كيلومتر با وسعتي حدود 840 كيلومتر مربع 2/3% مساحت كل استان را به خود اختصاص داده است.

اگر قصد سفر به طبس را دارید با دیجیکالا مگ همراه باشید تا دقیقتر به شما بگوییم شهر طبس کجاست و چه دیدنیهایی دارد. معادن زغال سنگ طبس این شهر را از نظر ثروت ملی به یکی از غنیترین مناطق کشور تبدیل میکند. پس راز آن را از خضر پرسید و خضر نشانیها که میدانست میگفت و چون معلوم شده بود که جای چشمهٔ آب حیات در ظلمات است، ذوالقرنین عزم راه کرد و خضر و الیاس را با خود همراه کرد که الیاس نیز از برگزیدگان روزگار بود.

روستای صور که از معروفترین جاذبههای گردشگری بناب است، در 24کیلومتری شهر بناب و در درهای سرسبز قرار گرفته است. امام صادق (ع) فرمود: «بر هیچ تخته خشکیده ای نمی نشست مگر آنکه سبز می گشت و بر هیچ زمینی بی آب و علف قرار نمی گرفت مگر آن که سرسبز می گشت و به همین جهت خضر نامیده شد. در روایتی از امام رضا (ع) نقل شده که می فرماید: حضرت خضر (ع) از آب حیات خورد، او زنده است و تا دمیده شدن صور از دنیا نمی رود، او پیش ما می آید و بر ما سلام می کند، ما صدایش را می شنویم و خودش را نمی بینیم، او در مراسم حج شرکت می کند و همه مناسک را انجام می دهد، در روز عرفه در سرزمین عرفات میایستد و برای دعای مؤمنان آمین می گوید.

امام رضا (ع) فرمود: خضر از آب حیات نوشید پس او زنده است تا نفخ صور دمیده شود. حلبی نیز در همین راستا آورده است که: «اجمع العلماء بالنقل علی کون الخضر حیا باقیا الی لان». در صنایع غذایی نیز استفاده و استخراج گاز دیاکسید کربن فعلاً در ایران کاربرد دارد. طبس (تبس) وسیعترین شهرستان ایران و شهری کویری در غرب خراسان جنوبی است. در تاریخ معاصر ودر رخداد مهم وتاثیر گذار در تاریخ ایران یعنی نهضت مشروطه ، باز هم نامی از اردل در کتاب های تاریخی ذکرشده به این معنا که دو نفر از اهالی اردل به نام ملانورمحمد رئیسی و کاکا فرهاد بابادی عکاشه در جمع قشون بختیاری در فتح تهران وبر ضد محمدعلی شاه قاجار مشارکت می نمایند.

بعد از ما هم زهره و سمانه از راه رسیدن و بعدش هم عدسی اومد. مثلا گاه می بینیم که معصومین (ع) امثال امام صادق و امام باقر و امام زین العابدین وصایای او را به موسی و اندرزهای خضر را به دیگران برای ما نقل کرده اند. برخی هم نام آن را به زبانهای سلوکیان مرتبط دانستهاند. با پیادهروی در کف دره به مدت تقریبی یک ساعته، به نیزار بزرگی میرسیم که ارتفاع نیهای آن به 3 متر به بالا هم میرسد.

همانطور که در بالا اشاره شد، برای رسیدن به منطقه گردشگری چشمه دیمه باید مقصد سفر خود را روستای دیمه در شهرستان کوهرنگ انتخاب کنید. توصیه میکنیم اگر به تیران سفر کردید چشمه مرغاب را از دست ندهید. طبیعت موجود در منطقه در تمام طول سال زیبا و بسیار دیدنی است، با این وجود به دلیل سرمای شدید منطقه در فصلهای پاییز و زمستان، پیشنهاد میکنیم برای سفر به این منطقه اواخر بهار و اوایل تابستان برنامه ریزی نمایید؛ زیرا در این زمان هوای منطقه بسیار خنک و دلچسب خواهد بود.

قسمتی از دیوان اشعار گلزار در سال ۱۳۶۹ ه.ق به چاپ رسید و قسمت اعظم اشعارش که بالغ بر ۹ هزار بیت است، هنوز به چاپ نرسیده است (مهدوی، 1334: 400). گلزار در ۱۹ رجب ۱۳۶۶ ه.ق وفات یافت. پزشکان حاذق و پرآوازه هم تشخیص دادند که به مرور زمان و فشار زیاد، عصب های دستم به شدت آسیب دیده و به راحتی قابل ترمیم نیست و تاکید کردند، هرگز نباید قلم بدست بگیرم ونقاشی کنم! خداوند به وسیله او در زمان غیبت، از قائم ما رفع غربت می کند و به وسیله او وحشتش را تبدیل به انس می کند.

در ادامه برخی از بهترین دیدنیهای طبس را به شما معرفی میکنیم. آثار و بناهای تاریخی بسیاری در این استان قرار دارد، و جاذبههای طبیعی و بکر بسیاری هم در این استان وجود داشته که در ادامه مشهورترین آنها را معرفی میکنیم. استان اردبيل به دليل ويژگىهاى زمينشناختى ، يکى از کانونهاى مهم آب معدنى و آب گرم کشور است. برهمین اساس، ۱٬۹۸۹٬۴۰۰ نفر مرد و ۱٬۹۰۲٬۲۵۲ نفر زن در قالب ۱٬۲۲۳٬۰۲۸ خانوار ساکن این استان بودهاند جمعیت استان در مقایسه با سال ۱۳۹۰ نزدیک به ۴/۸۹ درصد افزایش یافتهاست.

دیدگاهتان را بنویسید