جاهای دیدنی ایران که حتما باید دیده باشید [راهنمای جامع سفر به کل ایران]

اگر هم مسیر ساری از انتخاب کردهاید؛ نقشه راه شما این گونه خواهد بود: ساری، کیاسر، سه راهی تلمادره، روستای اروست. در سال ۱۳۸۷، کوه دماوند، چشمههای باداب سورت و سرو ابرکوه به عنوان سه اثر طبیعی به وسیله سازمان میراث فرهنگی ثبت ملی شدند. طالقان که خود در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار دارد، توسط کوه های مرتفعی محاصره شده اند و این کوه ها نه تنها جزء محبوب ترین کوه های استان البرز هستند بلکه برای کوهنوردی هم قله های بسیار جذابی دارند.

این چشمهها در نزدیکی روستای اروست قرار گرفته که در استان مازندران و شهر ساری است. ۱۲ کیلومتر دیگر که طی کنید به روستای اروست خواهید رسید. همچنین میتوان از دیگر اثرات ارزشمند این سد، ایجاد شرایط اقلیمی مناسب و طبیعتی بکر در منطقه دانست که به جذب گردشگر و توریست از سراسر ایران و جهان، کمک بسزایی کرده است. از جمله هتل های معروف و محبوب سنندج هتل شادی سنندج است که فعالیت خود را از سال 1382 آغاز کرده و در سال 1389 مورد بازسازی قرار گرفته است. امامزاده هارون ولایت در جنوب میدان عتیق قرار دارد و قبل از بازسازی میدان عتیق اصفهان، در میدان قیام قرار داشت.

اما پس از آن در دوران سلجوقیان بازسازی و به دژی نظامی تبدیل شد و در دوران بعد تبدیل به یکی از جاهای دیدنی ایران شد. همچنین بازدیدکنندگان می توانند در محیط دیدنی اطراف قدم بزنند و از تماشای آن ها لذت ببرند. اگر هم به کوهنوردی علاقهمندید، به شما پیشنهاد میکنیم که به کوه گور بلاغ بروید و از بودن در طبیعت زیبا لذت ببرید و بر فراز آن به عکاسی کردن و پرندهنگری بپردازید. یکی از لذت های سفر در شهر چشمه ترکیه بازدید از فروشگاه های مختلف آن است که یکی از دیدنی های این شهر به حساب می آیند و بیشتر گردشگرانی که به شهرهای ترکیه سفر می کنند از خرید کردن در آن لذت می برند.

نخواهد داشت. این منطقه بهصورت پلکانی با حوضچههای مختلف است که نظیر آن را در دنیا به تعداد انگشتان یک دست هم نمیرسد. این منطقه یکی از بکرترین مناطق شمال کشور با منظرهای تماشایی در طلوع و غروب خورشید است که آن را شبیه به یک نقاشی رویایی کرده است. کرپورتر نقشه غار را تهیه، استین آن را تکمیل و فونگال آن را تصحیح کرده است. شما میتوانید در این سایت اقامتگاههای مورد نظر خود را جستجو کرده و با مشاهده عکسها و بررسی قیمت و امکانات آن را بهصورت آنلاین رزرو کنید. تزئینات و نقاشیهای انجام شده در بخشهای مختلف کاخ چهل ستون به خودیِ خود میتواند تمامی بازدیدکنندگان را انگشت به دهان بگذارد.

حوضچههای مختلف در این قسمت که با عمق و ظاهری متفاوت در کنار همدیگر قرار گرفتهاند، هر یک دارای رنگ و شکلی متفاوت هستند. چشمه باداب سورت واقع در شهرستان ساري، بخش چهاردانگه، دهستان پشت كوه، روستاي سورت – حد فاصل روستاهاي اروست و مالخواست- واقع در استان مازندران است.چشمه هاي اسرار آميز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب هاي كاملا متفاوت از لحاظ رنگ ، بو و مزه مي باشند. تالاب گندمان یکی دیگر از تالابهای زیبای نزدیک شهرکرد است که در نزدیکی شهر گندمان از توابع شهرستان بروجن قرار گرفته و یکی از زیستگاههای اصلی پرندگان در ایران محسوب میشود.

همچنین روستای کسرآصف دارای زیباییهایی نظیر غار اینجیل آغاجی (درخت انجیل) هست و برخی بخشها مانند ساوه و شازند و تفرش تاج پوشش ۵ تا ۱۰ درصد هستند و برخی دیگر از بخشها مانند دلیجان، محلات، خمین، اراک، کمیجان و زرندیه دارای تاج پوشش ۱ تا ۵ درصد هستند. کاخ چهلستون که از جاهای تاریخی اصفهان محسوب می شود، در خیابان سپه اصفهان (که هم اکنون بورس کفش فروشی هاست) قرار گرفته و از یک سو به چهار باغ پایین و از سوی دیگر به میدان نقش جهان می رسد. سد سلیمان تنگه برای خودش جاذبهای زیبا محسوب میشود. باداب سورت یکی از محبوب ترین و زیباترین نقاط کیاسر محسوب می شود، انتخاب زمان سفر با شماست.

برای دسترسی به روستا هم میتوانید، مسیر سمنان یا ساری را انتخاب کنید که تا خود اروست مسیر آسفالت شده است. در نتیجه اگر برنامه طبیعتگردی دارید، شب را در روستای اروست بمانید. بنابراین باید همیشه آن را جز برنامه پایش قرار داد و در زمان نمونه برداری آن را آنالیز کرد. یک مرداب زیبا نیز در این نقطه قرار دارد كه آب آن به باغهای محمودكلایه جاری میشود. عمارت کلاه فرنگی یک بنای تاریخی است که در داخل شهر ماکو قرار گرفته است.

این پدیده خاص و منحصر بهفرد پیش از آنکه به ثبت جهانی برسد، چندان مورد حفاظت قرار نگرفته و متاسفانه بخشهایی از آن نیز تخریب شده است. این طبقات و حوضچه ها در حقیقت از جاذبه های منحصر بفرد چشمه های باداب سورت استان مازندران می باشد. رینه یکی از شهرهای زیبای استان مازندران است که در فاصله ۹۰ کیلومتری شهرستان آمل قرار دارد. روستای اروست از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران بوده و دقیقا در دهستان پشتکوه واقع شده است.

باداب سورت چشمهٔ پلکانی تراورتنی بینظیر در ایران و کمنظیر در جهان است که واقع در روستای ارست بخش چهاردانگهی شهرستان ساری میباشد. چشمهٔ دوم باداب سورت که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف این چشمه باداب سورت کمی رسوب آهن نشسته است. در شمال غربی چشمه های باداب سورت، چشمه ای مایل به رنگ قرمز و نارنجی و ترش مزه قرار گرفته و در پیرامون چشمه کمی رسوب آهن نشسته است. در کنار معماری زیبا، خدمات و امکانات مختلفی نیز در اختیار شما قرار میگیرد تا اوقات خوشی در زمان اقامت داشته باشید.

دشت مغان جلگهای زیبا و دیدنی در قسمت شمالی استان اردبیل، در کنار رود ارس و دریای خزر است. مقدار راههای اصلی معمولی در استان مرکزی ۵۴۰ کیلومتر و راههای بین شهری ۳۲۰ کیلومتر بوده و طول راههای روستایی در استان ۷۰۰ کیلومتر برآورد میشود. 4. تمامی مسافرین در طول سفر دارای بیمه مسئولیت مدنی میباشند. خیر، چشمههای باداب سورت در طول سال میزان آب متغیری دارد که در چند سال اخیر میزان آب آن تا حدی کم شده است ولی خشک نشدهاند. در فصل زمستان هوا ملایم و بارانی است، اما در تابستان گرم و خشک.

دیدگاهتان را بنویسید