جاهای دیدنی اطراف اصفهان

ساخت این مسجد به دوران سلجوقیان باز می گردد که معماری زیبا و نقش و نگارهای موجود بر سردر این مسجد چشم ها را خیره می کند. آبیاری مزارع و باغات موجود در پیرامون آذرشهر توسط رودخانهٔ سئل چایی و نیز کانالهای زیرزمینی، چشمههای طبیعی و چاههای عمیق صورت میگیرد. یکی از مشهورترین مکانهای آذرشهر مکان به نام قوش داشی میباشد که در ان محل قوچ سنگی بزرگی به رنگ سفید رنگ در آن وجودداشتهاست که متأسفانه تخریب گردیدهاست و فقط افراد سالخورده این محل را میشناسند. در نزدیکی اصلاندوز گورستان های قوش اوتران، قلی بیگلو، اخجی، گدائیلو، گل تپه و کرار واقع، که مربوط به هزاره اول پیش از میلاد است گورستانهای باستانی در دامنه کوهها و رودخانه ها که آفتابگیر و رو به مشرق و طلوع آفتاب است انتخاب شده زیرا آفتاب و آب در مذهب میترائیسم جنبه تقدس دارد، گورستانهای مربوط به هزاره پیش از میلاد قلی بیگلو و قوش اوتران و سایر گورستانهای مکشوفه و گورستانهای عهد ساسانی (اخجی) بدون استثنا دارای چنین مشخصاتی هستند.

درجه بالای صفر را تجربه کردهاند و همچنین کمترین دمای ثبت شده در استان و در کلیه شهرهای ایران مربوط به بستان آباد با دمای ۴۶ – درجه زیر صفر میباشد. دمای آب چشمه حدود ۴۲ درجه سانتیگراد میباشد و برخلاف اغلب چشمه های آبگرم دیگر بی رنگ و بی بو است. پس اگر به چشمه باداب سفر میکنید، حتما در برنامه خود بازدید از دیدنیهای زیبا و جاذبههای طبیعت دلفریب اطراف آن را قرار دهید. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهیم تا در صورت سفر به این ناحیه بتوانید بیشترین لذت را از سفرتان ببرید.

باغات گردوی مجللی در این ناحیه در حد فاصل محله علیآباد و کوی کردلر وجود داشتهاست. بافت قدیمی شهر از تعدادی محله قدیمی تشکیل شده بود که این محلات از هم فاصله داشتهاند و بین محلات باغات وجود داشتهاست که شمالیترین محله پیرلر بودهاست و جنوبیترین محله کردلر کوچه سی بودهاست؛ و شرقیترین محله دیزج و غربیترین محله اشاغی کوچه بودهاست. بین آبشار پسوچیک و دشت هویج باغ های گیلاس زیبایی وجود دارد که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. کویر سیاه کوه بین یک نمکزار و باتلاق قرار دارد برای همین نیاز به یک تور لیدر حرفهای یا راهنما خواهید داشت.

جاهل قاصر: جاهلي که در شرايط عدم امکان دسترسي به حکم خدا قرار دارد. چشمههای باداب سورت واقع در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حد فاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد. این شهر در ۴۵ درجه و ۸۵ دقیقهٔ طول شرقی، ۳۷ درجه و ۴۶ دقیقهٔ عرض شمالی و در ارتفاع ۱۴۶۸ متری از سطح دریا قرار گرفتهاست. آبگرم گاومیش گلی پرآبترین و بزرگترین چشمهی آب معدنی ایران است که آبش ترشمزه و بیرنگ و دمایش حدود ۴۶ درجه سانتیگراد است.

استان آذربایجان شرقی در گذشته بخشی از سرزمین تاریخی ماد بوده که به «ماد کوچک» شهرت یافته بود. آذرشهر آثار تاریخی متعددی را در خود جای دادهاست که از مهمترین آنها میتوان به تپه باستانی پیرقطران، گورستان پیرحیران (درحال تخریب وتبدیل به مؤسسه آموزشی میباشد)،تپه تاریخی روستای هفت چشمه وچندین مکان تاریخی دراطراف روستای هفت چشمه که قدمت انها به قبل از اسلام میرسد و مسجد رومیان، مسجد جامع آذرشهر، غار باستانی و گورستان قدمگاه (بادامیار) و تورامین ممقان، مسجد تورامین ممقان، آرامگاه اولیا در روستای قاضیجهان و آرامگاه پیرجابر ممقان اشاره کرد. آذرشهر یکی از شهرهای تاریخی آذربایجان است که منابع قدیمی نام آن را به صورت ده نخوارگان و ده نخیرجان نوشتهاند و در کتابهای جغرافی قدیم عرب این نام به شکل «داخَرَّقان و دخارقان درآمدهاست.

از بناهای تاریخی دارای یک مسجد قدیمی به نام مسجد حاج کاظم و بنایی به نام چهارسوق دارد که از چوببست بنا شدهاست. کارخانههای پتوبافی، برگه زردآلوسازی، کمپوت سازی، و کارخانه برق دارد. در چشمهاي كه در انتهاي اين شكاف وجود دارد (چشمه شورسو) خروج گاز كربنيك به صورت حباب بر سطح آن ديده ميشود كه به آب حالت جوشان و غليان داده است. اين صدا ناشي از گاز كربنيكي است كه با فشار زياد از سوراخ و منفذي كه به آبهاي زير زميني منتهي ميشود. در مجاورت امتداد خط شكاف مخروط بزرگ آهكي صدايي شبيه صداي چراغ گاز شنيده ميشود.

روستایی در نزدیکی این شهرستان هست که چشمههای آب و درختهای سرسبزش نظر مسافرها را جلب میکند. در دل هر محله تاریخی، مسجدی کهن با معماری چشمنواز خودنمایی میکند. دلیل جذابیت این چشمه را میتوان در سکوت و آرامش آن دانست؛ چرا که آب این چشمه در کمال آرامش و سکوت از دل کوه بیرون میآید و با وقار و طمأنینه بدون اینکه سروصدایی ایجاد کند راه خود را از میان جنگل پیدا میکند و درنهایت به رودخانه میپیوندد. این پل به دلیل داشتن ۵ دهنه شهرت پیدا کرده اما متاسفانه امروزه یک دهنه آن تخریب شده است.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم به این مکان سر بزنید. از دیگر جذابیتهای این مکان باید از کوههای اطراف، استخرهای شیلات، باغهای زیبا و معدنی بودن آب، نام برد. اکثر مورخان از آذرشهر به عنوان شهری کوچک با هشت روستای تابعه یاد میکنند و از وفور باغهای انگور، و میوهجات مختلف آن سخن به میان آوردهاند. ویرانههای کوه پیر قطران هنوز بجاست و از آثار باستانی آذرشهر میباشد. این استان محل اتصال دو رشته کوه مهم و اصلی کوههای ایران، یعنی البرز و زاگرس است و بلندترین نقطهٔ آن، قلهٔ کوه سهند است.

با توجه به گفتههای افراد کهنسال شهر در زمانهای خیلی قدیم شهر توفارقان در محل کوه پیر قطران بودهاست که در اثر زلزله نابود شدهاست و بعد از ان مردم شهر را در سمت دیگر رودخانه بنا نهادهاند. يكي ديگر از درياچههاي ديگر منطقه گوگان درياچة نيمه مصنوعي ( گودالي طبيعي با پمپاژ كردن آب از رودخانه گنبرچاي) ائل ميداني (شاه ميداني) است كه در جنوبشرقي شهر گوگان در فاصلةاي 1 كيلومتري قرار داشته و با حضور گسترده مردم در ايام تعطيل بهار و تابستان بخصوص صبحهاي جمعه با برنامههاي خودجوش مردمي به صورت يك تفرجگاه طبيعي درآمده است.

جالب است بدانید که این چشمه آب گرم از زمان صفویه مورد استفاده قرار می گرفته و در آمد که شما می توانید حمام هایی که به شیوه صفویان ساخته شده اند را ببینید و از برخی از آنها که سالم هستند استفاده کنید. حمام کردشت از لحاظ طراحی داخلی و نقاشیهای دیواری شایان توجه است. قطعا بهترین رستوران توچال تهران یا یکی از بهترینها همین شاندیز گالریاست که مخصوص دورهمی دو نفره یا خانوادگی با انواع غذاهای مختلف مخصوصا کباب است. انواع بخارپز ، سرخ کن ، زودپز ، پلو پز ، ساندویچ ساز ، تستر ، چای ساز ، قهوه ساز ، آبمیوه گیری ، کتری برقی ، اتو ، چرخ گوشت ، ترازو ، خرد کن ، مخلوط کن ، همزن برقی ، گوشتکوب ، بخارگر ، آب مرکبات گیری ، اتو مخزن دار و سالاد ساز تفال در بازار ایران عرضه می شود.

اکثر محصولات تفال در گروه غذا و نوشیدنی سازهاست. محصولات تفال نه تنها در ایران بلکه در اروپا و آمریکا طرفداران خاص خود را دارد. در شعر سعدی، قطره باران در مقابل عظمت دریا، فروتنی می کند و چون خودش را پست و بی ارزش می بیند، به مقام ارزشمند می رسد؛ امّا در شعر نیما، چشمه، مغرور است و خودش را برتر از دیگران می بیند و زمانی که با دریای طوفانی و سهمگین رویارو می شود، می خواهد از دریا دوری کند و خود را نجات دهد؛ امّا چنان در برابر عظمت دریا مبهوت و حیران می ماند که چاره ای جز سکوت و تسلیم شدن ندارد.

گردشگران نیز فرصت را غنیمت میشمارند و از لذت حضور در کنار چشمه، آببازی و لمس آب خنک استفاده میکنند. دین اکثریت مردم این استان اسلام و مذهب شیعه می باشد.اقلیتی نیز پیرو اهل حق و مسیحیت می باشند. نفرین او نیز به دست چنگیزخان مغول مستجاب شد و مغولان در رسیدند و خون از اصفهان و جوباره جاری کردند. شهر اهر به عنوان پایتخت ورنی ایران در سال ۹۵ برگزیده شد. یاقوت حموی از این شهر باعنوان «دِهنَخیرجان» یاد کردهاست؛ درحالی که حمدالله مستوفی از عنوان «دهخوارقان» استفاده نمودهاست. از جاهای دیدنی محلات که طبیعتی زیبا و بکر دارد، سد باستانی نیم ور یا “بند نیم ور” می باشد که یکی از قدیمی ترین سازه های احداث شده جهت ذخیره کردن آب در شهرستان است.

در نگاهي دقيقتر به نقشههاي توپوگرافي منطقه در مييابيم با توجه به جهت جنوبغربي – شمالغربي آنها، روند عمومي سنگها و همچنين نوع آنها فلات آهكي اين منطقه كه به سه قسمت جدا گرديده در حقيقت يك فلات متصل بوده و توسط فرايندهاي فرسايش رودخانهاي در طي دورههاي زمين شناسي، از يكديگر جدا شدهاند. وجود درياچه مصنوعي فيروزسالار كه به منضور تغذيه مصنوعي آبهاي زيرزميني تيمورلو احداث گرديده بود ظاهراً و عملاً بغير از چند سال اول بلااستفاده بوده و با وجود وارد شدن حدود 1ميليون متر مكعب آب رودخانه فصلي گنبرچاي به آن در مواقع پر آبي (طغياني ) همچنان با بدون برنامه و تصميمي در موردش با تبخير سالانه نزديك به 2 متر از سطح آن مواجه است.

دیدگاهتان را بنویسید