جاهای دیدنی اطراف اصفهان

او همزمان با تحصیل در دارالفنون به ادامه تحصیلات علوم دینی پرداخت و در سال 1303 شمسی وارد مدرسه طب شد. وی در سال 1322 ه.ق جهت تحصیل به شیوه نوین آموزشی اصول جدید به مدرسه متحده وارد شد و در این مدرسه به آموختن زبان فرانسه و علوم دینی و فراگیری خوشنویسی پرداخت. بنای مسجد شاه تهماسب صفوی معروف به مسجد صاحب الامر در شرق میدان صاحب آباد در قلب شهر تبریز در کنار مهران رود قرار دارد. این مكان به اصطلاح امروزی یك شهر علمی و دانشگاهی بود. هنگام قدمزدن در دشت گلستانکوه، عطروبوی گیاهان دارویی از کنگر و مرزنجوش تا آویشن، تره و پیاز کوهی و غیره به مشامتان میرسد که اگر با آنها آشنا باشید، میتوانید مقدار کمی از این گیاهان را بهعنوان سوغات با خود ببرید.

مردم روستا سنت ها و باورهای جالبی دارند بطوریکه هیچ مراسم عروسی، عزاداری، جشن تولد و غیره در روستا معنا و مفهومی ندارد و حتی در خصوص دین و مذهب هم اهالی روستا باورهای خاص خود را داشته و هرموقع صلاح بدانند نسبت به انجام فرایض دینی اقدام می کنند. آتشگاه اصفهان از قدیمی ترین بناهای این شهر محسوب می شوند و به دوران ساسانی (پادشاهی قباد) بر می گردد. محل مسجد جامع تبریز در دوران حکومت روادیان، سلجوقیان و اتابکان قسمت مقدس شهر محسوب می شد و بسیاری از سلاطین و امرا و وزرا در کنار مسجدی که خود ساخته بودند به خاک سپرده می شدند.

این مقبره یا به عبارت دیگر گورستان، شعراء ، علما و فقها و عرفای بسیاری دفن شده اند. تاریخ بنای نخستین بقعه 714 هجری قمری است(سال درگذشت صاحب مقبره). معروفترین بخش بازار تبریز تیمچه مظفریه است که در زمان ولیعهدی مظفرالدین میرزای قاجار به سال 1305 هجری قمری ساخته شده است و بانی آن حاج شیخ محمد جعفر قزوینی از بازرگانان تبریز بوده است. این موزه در فضای دل انگیز خانه تاریخی سلماسی تبریز، بنا شده در دوره قاجار و ثبت شده در آثار ملی کشور (به شماره 1862) تاسیس شده است.

امیرنظام گروسی یکی از رجال برجسته ایران در دوره قاجار بود که همواره مناصب مهم حکومتی داشته است. در حال حاضر تیمچه مظفریه یکی از مراکز عمده تجارت و صدور فرش آذربایجان و ایران است و شهرتی جهانی دارد. شرایط زمین شناسی لازم برای ایجاد چشمه­های تراورتن ساز در بسیاری از نقاط آذربایجان فراهم است. در این بیت در زیبایی خال معشوق و سیاهی آن و شوق نسبت به او اغراق شده است. به همین دلیل بزرگ علوی در تمام داستانها و رمانهایش سعی برای به تصویر کشیدن زیر و بم و تمام وقایع، اتفاقات و وضعیت دوره زندگیاش داشت.

اسم تاریخی این چشمه سورینی بوده که مربوط به خاندان معروفی در دوره اشکانیان که در این منطقه زندگی می کردند بوده است. مردم روستا اعتقاد عجیبی از نظر مذهبی به این امامزاده دارند. استخرهای پرورش ماهی زیادی در این روستا فعالیت دارند. دوران کودکی شاعر در آغوش طبیعت و روستا سپری شد. از بهترین جاذبه های گردشگری که در سفر به طبیعت می توان از آن ها دیدن کرد، چشمه ها محسوب می شوند. نظام آبیاری این باغ بر اساس فوران آب چشمههای اصلی و چندین چشمه فرعی میباشد که بوسیله نهرهای کوچک و بزرگ متعددی در باغ جریان مییابد و آب مازاد آنها بوسیله جویی بزرگ به طرف استخر باغ که در ضلع جنوب غربی باغ واقع شده هدایت میشود.

در گذشته که آب زاینده رود زیادتر بوده مسابقات شنا و قایقرانی در جلوی پل صورت می گرفته و امیران و شاهزادگان از این بالا تماشا می کرده اند. فقدان سرمایه گذارى، عدم اطلاع و درنتیجه عدم استقبال بخش خصوصى از طرحهاى مذکور، فقدان مطالعات تفصیلى معادن این منطقه، نبود نیروى متخصص وکارآزموده درمنطقه ، کمبود ماشین آلات وتجهیزات، عدم ایجاد تسهیلات زیربنایى وازهمه مهمتر مدیریت ضعیف ونبود استراتژى مشخص دراستفاده ازاین منابع از جمله موانعى است که رفع آنها مستلزم حمایت دولت ومشارکت عمومى در اجراى طرحهاى فوق الذکر خواهد بود.

حدود 98% از ظرفيت توليد فعلي ( 29000 مگا وات ) نيروگاه هاي برق كشور به كاربرد سوخت هاي فسيلي متكي است حال اينكه محدوديت منابع سوخت فسيلي‚ رشد مصرف داخلي و عدم وجود منابع كافي جهت صادرات از يكسو و موازين و معيارهاي زيست محيطي توسعه پايدار از سوي ديگر كاربرد انرژي هاي تجديد شونده درسبد توليد را اجتناب ناپذير ساخته است. پریتاسک O.Pritsak مینویسد که قسمتی از ترکان در منابع تاریخی تحتنام ترکمن یا اوغوز دیده شدهاند و روشن میسازد که دولت «یبغوی اوغوز» تحت دو نام «اوغوز» و «ترکمن» یک اتحاد سیاسی تشکیل دادهاند.

امامزاده آبگرمی: این امامزاده در اصل یک ساختمان سنگی تاریخی است که در کنار خود هوس مراد و اتاقهای زیبایی را جا داده است که دارای معماری سنتی هستند و برای اقامت مسافرانی که به این حمام ها می آمدند و مورد استفاده قرار می گرفته است. ایجاد موزه آذربایجان در تبریز به سالهای 1306 و 1307 بر می گردد که در این سال نمایشگاهی از سکه های مکشوفه از تبریز در سالن سابق ساختمان کتابخانه تربیت بر پا شد.

در این موزه سفالینه های یافت شده از گذشتگان و نیاکان به نمایش گذاشته شده است که که پیغام نیاکان ما را در عرصه سفالگری به گوش، چشم، و مهمتر از همه به روح ما میرساند. استان چهارمحال و بختیاری به سبب وجود مناظر و چشم اندازهای زیبای طبیعی در کنار سبک زندگی عشایری در بعضی نقاط استان و وجود هزاران جاذبه طبیعی دیگر یکی از مناطق زیبای کشور ایران است که برای گردشگران تجربه های لذت بخش و ماندگاری را رقم خواهد زد. بزرگ ترین اثر استاد شهریار کلیات ارزشمند دیوان اشعار وی به زبان پارسی و بخشی از آن به زبان آذری است که معروف ترین آن ها کتاب «حیدربابایه سلام» است.

در این موزه علاوه بر آثار چاپ شده استاد، دفاتر و اوراق بسیاری از آثار و اشعار ایشان به خط خود استاد و قرآنی که با خط نسخ نگاشته اند و برخی لوازم تحریر و وسایل شخصی و آلبوم های عکس محتوی تصاویر یادگاری این شاعر اندیشمند و فرزانه به معرض نمایش گذاشته شده است. کاشی های لعاب دیده بسیار زیبا کار شده بر روی دیوار مسجد و همچنین حجاریهای موجود در این مسجد زیبایی تحسین انگیزی به این بنای تاریخی بخشیده است. در مورد شیخ محمد سیاهپوش روایت است که وی از مریدان خاندان صفوی ، در اواسط قرن دهم هجری بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید