جاذبه های گردشگری تبریز

ارتفاعات کوه شب از دیگر چشماندازهای جالب توجه رویدر است. آیا آب چشمه کوه پریز در تمامی فصول سال جریان دارد؟ برای این که بتوانید این جاذبه طبیعی را از نزدیک مشاهده کرده و از زیبایی ها و چشم اندازهای طبیعی اطراف آن بهره مند شوید بایستی به روستای چشمه دیمه که در شهر چلگران مرکز شهرستان کوهرنگ واقع شده است، بروید. یهویاکین که از جانب یهویاقیم برای معذب ساختن اوریای نبی مأمور بود و او بسیار الحاح کرد که نبوات یرمیای نبی را نسوزانند، و سه تن دیگر در «ایام عزرا» به این نام بوده اند.

این مسجد در جانب غربی صحن بقعه سید حمزه تبریز قرار دارد. تا آنجا که حتی سال گذشته رئیس شورای شهر نهبندان که ظاهرا بانویی علاقمند بود، به اخراج شبانه ما از خوابگاه و سرگردان شدن نیمه شبان در شهری که بومگردی اش به دلیل کرونا تعطیل بود، مطلقا بی اعتنـــــــایی نمود تا سرانجام دریافتیم علت اخراج به دلیل مخالفت حراست مجموعه در شرایطی از جانب وی عنوان شده که اساسا آن مجموعه فاقد بخش حراست بوده است!

خانههای بسیاری نیز در تپههای اطراف ساخته شده که به عنوان محل اقامت شبانه استفاده میشود و وقف عام شدهاند. طبق تحقیقات ابتدائی که درین محل صورت گرفت، منرال سلفر مخلوط با دیگر مرکبات در ولایت بامیان در منطقه یخشی گنبد ولسوالی سیغان و ولسوالی یکاولنگ، وجود دارد. کمرم که درد میگرفت با خودم میگفتم آخه با بچه سه ساله سفر رفتنت چی بود دختر! سوغات مختصری برای خانواده خودم و مجید خریدیم و تصمیم گرفتیم بعد از ناهار و کمی استراحت، دوباره برای دیدن آبشار و رودهای قلات دل به راه بسپاریم.

به پیشنهاد مجید در یکی از کافههای روستا که نمای سفالین زیبایی داشت، یک لیوان دمنوش از گیاهان خودروی بهاری قلات خوردیم و طعمش زیر زبانمان ماند. خروج گاز با فشار زیاد از زمین در داخل آب تصویری شگفت آور بوجود آورده است که تجربه ی دیدن آن از نزدیک برای یک بار می تواند شما را به شناگر ثابت این چشمه آب معدنی تبدیل کند. بعد از ناهار یک ساعت استراحت کردیم و با آمدن احمدآقا رهسپار دیدن آبشارها و چشمه های بهشت گمشده تور شیراز شدیم. انجمن خیریه رویدر که فعالیت های چشم گیری در سال های اخیر دارد که اکثریت اقشار مردم بانی خیر آن هستند از جمله کارمندان آموزش و پرورش و کارمندان شرکت سیمان و خیرین خارج از کشور فعالیت انجمن خیریه به غیر از کمک به خانواده های کم درامد و بیماران کم بذاعت برگذاری جشن های عروسی دسته جمعی جوانان است که در فضای شاد و مذهبی باحضور امام جمعه اهل سنت بندرعباس برگذار می شود که استقبال خوبی از سوی جوانان داشته است.

غار پنجعلی در جنوب طالقان واقع شده و برای دسترسی به غار می بایست ابتدا وارد جاده طالقان شده و راهی روستای باریکان شوید و سپس، در این جنوب این روستا وارد جاده دسترسی به روستای میانوند خواهید شد اما در این مسیر، مزرعه ای با نام مزرعه پنجعلی باریکان وجود دارد که در میان صخره های آن، غاری با نام غار پنجعلی مشاهده می شود. اما به او وحی شد تا دسته ای از چوب های نازک بگیرد و به همسرش بزند و به سوگند خود وفادار باشد. زمین گردشگری یا ژئوتوریسم نوعی طبیعت گردی بر پایه دانش زمین شناسی است که گردشگران علاوه بر حظ بصری و تماشای مناظر و چشم اندازی های بدیع، امکان شناخت و مطالعه رخدادهای طبیعی و چگونگی پیدایش و ساختار آنها را دارند.

تک درخت نخل پنجعلی، یکی از جاذبههای گردشگری این منطقه است که حتی پس از وقوع آتشسوزی، کماکان استوار بر سر جای خود ایستاده است. مجید غرولندکنان کوله را برداشت و من دست پسر کوچکم را گرفتم تا برویم ببینیم روستایی که به ثبت ملی و نیز یونسکو رسیده چه چیزی در خود دارد. احمدآقا گفت: «کلیسای قلات مربوط به دوره پهلوی اول است و در آبان ۱۳۸۲ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است». شهرستان شبستر مامن عارف نامی ایران شیخ محمود شبستری هم به همراه مجموعه بناهای تاریخی توریستی و فرهنگی فراوان چون مسجد جامع تسوج، مقبره شیخ محمود، کلیسای “موجومبار”، بندررحمانلو، آبشار سرکند دیزج، همچنین با سفالینهها و سرامیکهای زیبا و معروف خود میزبان شایستهای برای هموطنان خواهد بود.

بعدها با ورود اسلام به ایران نام چشمه به چشمه علی تغییر پیدا کرد. در این قسمت تصاویر دیدنی های چشمه ترکیه را قرار داده ایم که یکی از مقاصد محبوب گردشگران است. من اما دلم میخواست سبک باشم تا هیچ جای دیدنی قلات زیبا را از دست ندهم. روستای ییلاقی و خوشآبوهوای طزرجان از روستاها و جاهای دیدنی یزد است. از جمله فعالیت های جوانان در این ماه مبارک تهیه و توزیع سی دی ها و بروشورهای مذهبی، برگزاری مسابقات مختلف مذهبی برگزاری مسابقه فوتبال به نام جام رمضان اشاره کرد. در تیر ماه درجه حرارات به 36 درجه و در دی ماه به منفی 1 درجه سانتی گراد خواهد رسید.

بهرهگیری از موسیقی محلی به ویژه شروه خوانی، با سازهای نی، عود، سرنا، دهل، قرهنی، چنگ و جفتی یدر مراسم شادی و عروسی رایج است. از مراسم ویژه مردم رویدر میتوان به مراسم عید فطر، عید قربان، شب چله زمستان، شب چهارشنبه سوری، دعای باران و عروسی های محلی اشاره کرد. احمدآقا هم حرفم را تایید کرد و گفت: «تابستان در اوج گرما باز هم روستای قلات هوای مطبوعی دارد و پاتوق خود شیرازیها هم هست. کره، شیر، کشک و پنیر که حاصل دسترنج دامداران خود روستای قلات بود.

همانطور که از نامش پیداست، محلات جمعی از محلههای کوچکتر است که از گردهمایی آنها شهر محلات شکل گرفته است. او را بدان نوع طلا برآراست و مقنعه و قباچه و قصبچه و سربند طلا بر وی مهیا کرد و نامش دل افروز نهاد. علاوه بر مطالعه پژوهش گران خارجی در سال ۱۳۸۲ به موجب طرحی توسط سازمان برنامه مطالعه آب های محلات و اردبیل به مرحله اجراء درآمد. ۱- هر یک از بیت های زیر را از نظر آرایه های ادبی بررسی کنید. ورود حضرت معصومه (ع) به ساوه در راه سفر خراسان و بيماري ايشان در ساوه، نخستين رويدادي است كه در تاريخ اوايل دوران اسلامي اين شهر ذكر شده است.به نظر ميرسد كه گسترش خلافت اسلامي تا مرزهاي چين، حمل و نقل كاروانهاي زيارتي حجاج و كالا و آباداني راه ابريشم كه از ساوه عبور ميكرد، توسعه شهر ساوه در سدههاي نخستين اسلامي را فراهم آورده است.

وامااندرباب حضرت الیاس باید گفت که نام وی من حیث یکی ازپیامبران بنی اسرائیل دوبار در قرانکریم آمده ، ولی راجع به نوشیدنش ازآب حیات اشارتی نگردیده است. غار تُرُد که در ۵ کیلومتری واقع شده، بسیار جالب و مورد توجه کوهنوردان و غارنوردان است. چشمه آب سرد انجیری و حواشی آن از تفرجگاههای سرسبز و جالب توجه رویدر است. چشمه آبگرم قلعه کندی به دلیل قرار گرفتن در منطقه گردشگری و جنگل های ارسباران و نزدیکی به رود مرزی ارس و سد خدافرین گردشگران زیادی را از داخل و خارج از کشور از جمله جمهوری آذربایجان ، ارمنستان و نخجوان به خود جذب می کند و با اندک توجه مسئولان و تبلیغات و اطلاع رسانی می تواند به منطقه نمونه گردشگری تبدیل شود تا بتواند از مسافرت گرداشگران داخلی به خارج از کشور جلوگیری نماید.

در جاده اردبیل به پارس آباد نزدیک جنگل های چشم نواز ارسباران و رود ارس به منطقه ای توریستی و زیبا با یک چشمه آب گرم معروف معروف به “قلعه کندی” می رسید که گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. چشمه علی در دورانهای متفاوت تاریخی پا برجا بوده است و همین موضوع به ارزش آن اضافه میکند. چشمههای باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان بوده و یکی از برنامههای مهم برای باداب سورت ثبت جهانی آن به عنوان یک اثر طبیعی بی نظیر است. از معروفترین غذاهای گردشگرپسند اینجا میتوان به بورَک، قلیه ماهی، کماچ، نان مهیاوه، شله، خورشت زنجبیل و نان محلی چورک اشاره کرد.

از رقصهای محلی میتوان به اسب پیرمرد و رقص دستمال بازی اشاره کرد. غذاهای محلی قلات کشک پیاز، کشک گردو، عدسی، کله پاچه و آش رشته بود. مجید که از حمل کوله و طی مسیر حسابی گرسنه شده بود کشک گردو و کباب سفارش داد و تا جا داشت خورد. مجید که روی سنگفرشهای اطراف روستا ترمز زد اول پیاده شدم و هوای تازهاش را توی ریههایم کشیدم. این شهرستان با قرار گرفتن بر روی کمربند آلپ ـ هیمالیا دارای اندیسهای متعدد مس و عناصر فلزی دیگر نظیر سرب، روی و آهن میباشد. مردم فهیم و با فرهنگ رویدر که اکثریت تحصیل کرده هستند به اعتقادات مذهبی خود پایبند هستند و انشالله با کوشش مدرسه دینی و انجمن سبز سعی بر بالا بردن فرهنگ مذهبی مردم رویدر و اطراف دارند.

در اطراف دریاچه و کویر، گیاهان شورزاری وجود دارد که به قرهداغ معروف و بومی منطقه است ومانند سدی پیش روی شنهای روان ایستاده و به صورت چتری بزرگ شاخههای خود را روی تپههای ماسهای میگستراند تا از حرکت شن ها هنگام باد جلوگیری کند. داخل دریاچه هزاران ماهی قرمز بودکه البته پرورش ماهی قرمز در چند ماه آخر سال یکی از مشاغل مردم روستای الندان میباشد . از شهر شیراز به سمت سپیدان (جاده اردکان) که حرکت کردیم، ۲۵کیلومتر اول مسیر خوب و هموار بود اما با دیدن تابلوی «قلات» چندکیلومتر آخر تا خود روستای قلات، جاده خاکی و بیکیفیت بود اما ما با اشتیاق به مقصد فکر میکردیم.

مردی جوان با موهای بور و چشمهای روشن آنجا بود که گفت برای حفظ آثار تاریخی و طبیعت بکر قلات فقط اهالی روستا مجاز به تردد با ماشین هستند. قلعه برج، که قدمت آن به دوره قاجاری میرسد و دو زیارتگاه به نامهای امامزاده سید حسن و ملکالقدوس نیز از اماکن زیارتی است. اهالی روستا معتقدند که قلعه متعلق به اتابکان فارس بوده است. شیخ شهاب الدین اهری از عرفای مشهور قرن هفتم هجری است که در این مکان به هدایت و ارشاد طالبان حق و طریقت میپرداخت و به درجة قطب نایل گردید. و مدرسه علوم دینی خواهران با قدمت ۱۲ سال در حال فعالیت است انجمن سبز بانوان که با همت زنان رویدر تاسیس شده است قریب به ۴ سال است که از فعال ترین کانون مذهبی رویدر به شمار می آید که شامل دو مهد کودک جلسات سخنرانی کلاس تجوید و تعلیم قرآن کلاس حدیث و فقه برای بانوان است.

دیدگاهتان را بنویسید