تکه ای از بهشت در آستارا – وبلاگ شب

چشمه آب معدنی کندوان: کندوان روستایی تاریخی و کم نظیر است که در فاصلة ۲۲ کیلومتری جنوب اسکو در میان دره ای با صفا و کنار رودخانة پر آبی به همین نام واقع شده است. چشمه دمکش رودسر در منتهی الیه شرقی استان گیلان و در شهرستان رودسر و بعد از گذشتن از مناظر زیبا به سمت چابکسر حدود ۵ الی ۶ کیلومتری بخش چابکسر در منطقه ای بسیار زیبا در روستای فکجور اوشیان واقع شده است. آستارا از شرق به دریای خزر، از شمال به آستارای آذربایجان، از غرب به استان اردبیل و از جنوب به شهرستان تالش در استان گیلان محدود شدهاست.

پس از اين شهرها، شهرهاي اصفهان، كيش، شيراز، اهواز، تبريز، نوشهر، بندرعباس، رشت و انزلي در مراتب بعدي قرار دارند. وجود امنيت در مناطق توريستي كشور موجب شده تا مسافران بتوانند، بدون كوچكترين نگراني،در فضاهاي آزاد كنار جاده ها، سواحل، و حاشيه شهرها، پاركها و پاركهاي جنگلي به راحتي چادر برپا كنند و امكانات اقامتي خود را مورد استفاده قرار دهند.براي جبران كمبود تأسيسات اقامتي، دولت طي برنامههاي اول و دوم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، پيش بينيها و سرمايهگذاريهاي و تسهيلات گوناگوني براي ساخت واحدهاي اقامتي قايل شده است.

امكانات و تأسيسات اقامتي كشور را مجموعه اي از تأسيسات پذيرايي شامل انواع رستورانها، چلوكبابيها و قهوه خانههاي سنتي تكميل ميكنند. مجموع تأسيسات اقامتي كشور در سال 1375، شامل هتل هاي 1 تا 5 ستاره، و تأسيسات درجه بندي نشده 521 واحد است. از مجموع تأسيسات اقامتي كشور 24درصد ظرفيت آنها به هتلهاي يك ستاره،، 4/29درصد به دوستاره، 2/18درصد سه ستاره، 7/9درصد چهارستاره، 5/10درصد پنج ستاره و 2/8درصد درجه بندي نشده تعلق دارند. علاوه بر 521 واحد تأسيسات اقامتي ياد شده، تعداد 1775 واحد اقامتي تحت عنوان مهمانپذير يا مسافرخانه در كشور وجود دارد.

بدين ترتيب، ظرفيت سالانه تختهاي واحدهاي اقامتي كشور بيش از 8/17 ميليون تخت شب است. بسياري از شهرهاي كشور در اطراف خود مناطق گردشگاهي و تفريحي ويژه دارند كه شهروندان در روزهاي تعطيل آخر هفته، فراغت خود را در آنجاها ميگذرانند. امنيتي كه براي اقامت خانواده آنان درايران فراهم است، در هيچيك از كشورهاي ديگر وجود ندارد. این منطقه در قیام سید جعفر پیشه وری گرچه به طور کامل به تصرف حزب دموکرات شاخه مراغه در آمد اما در مرز افشار آن به علت تجمع خانهای فراری که از ترس فدائیان حزب با چپاول اموال مردم به ناحیه تکاب (افشار) گریخته بودند درگیری های دائمی تا شکست حزب دموکرات پیشه وری دوام داشته است و همینها با شروع حمله ارتش به آذربایجان از مرز افشار گذشته و فدائیان دموکرات را شکست دادند عده ای از آنان را کشته و عده ای دیگر که به سمت تبریز و شمال آذربایجان در حرکت بودند در نبرد با ارتش مسلح و کینه جوی شاهنشاهی که هدفی جزء کشتار آذربایجان را نداشت کشته شدند.

مرند یکی از شهرهای بزرگ و مهم استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان مرند است. خشك كردن ميوه ها و نگهداري آن براي مصرف در فصل زمستان، در ايران، سابقهاي طولاني دارد و امروزه انواع شيريني، آجيل و ميوه هاي خشك از سوغاتيهاي مهم ايران است كه در بسته بنديهاي بهداشتي به مسافران عرضه ميشود.خاويار ايران، از جمله مهمترين و شاخص ترين غذاهاي ايراني براي مسافران است. اين سنت و حوزه كشش آن تا دو دهه پيش در ميان شيخ نشينهاي جنوب خليج فارس نيز نفوذ كرده بود و همه ساله گروههاي بسياري از آنان، براي استفاده از آب و هواي مطبوع به شهرهاي ييلاقي ايران مانند شيراز و يا بروجرد روي ميآورند.

اين سال را ايلات، مبدأ و مأخذ تاريخي قرار ميدهند كه در ميان آوارهها و چادرنشينها به «بولگي ايلي» يا سال تقسيم مشهور است. روند تقاضاي مسافرت به ايران در ميان اين كشورها، طي سالهاي اخير با افزايش قابل ملاحظهاي روبه رو بوده و همه ساله گروه عمدهاي از مسافران خارجي ايران را، اتباع كشورهاي تازه استقلال يافته آسيايي تشكيل ميدهند. ارتفاعات البرز با ييلاقهاي خوش آب و هوا و كوهستانهاي زاگرس با چشم اندازها و مناظر زيبا، نقاط ييلاقي بسيار مساعدي را در اختيار دارند و همه ساله هزاران مسافر را براي استراحت در خود جاي ميدهند.

سواحل درياي خزر، ييلاقهاي نواحي كوهستاني، منابع آبدرماني، عرصههاي تاريخي و باستاني از جمله مقاصد اصلي مسافران در تعطيلات تابستاني است. تفاوت چشمگير هواي نواحي ييلاقي با هواي نواحي گرمسيري، وجود چشمه سارهاي فراوان، جنگلها و مراتع و مناظر زيباي طبيعي از جذابيتهاي اصلي نواحي ييلاقي به شمار ميرود. هر چند كه موقعيت جغرافيايي آن اين خيال را در ذهن به وجود ميآورد كه در سالهاي پيشتر نيز منطقه خالي از سكنه نبوده است. البته پارهاي مكانهاي مذهبي غير اسلامي نيز براي ديدار كنندگان خالي از جذابيت نيست. كشورهاي عربي واقع در جنوب خليج فارس كه در فصل تابستان اقليم نامساعدي دارند، از ديرباز ايران را مقصد مناسبي براي اقامتهاي خانوادگي ميدانستند.

بازار اصلي جهانگردان خارجي ايران را اروپا تشكيل ميدهد. اروپا كهنترين همسايه ايران در مغرب زمين است. مردم ايران در هر جايي كه باشند، با اشتياق كامل از هر فرصتي براي انجام سفرهاي ييلاقي استفاده ميكنند. آنگاه مى گويد: البته اين حرف وقتى صحيح است كه ارواح و نفوس در مرحله ذات و ماهيت هم مختلف باشند، بعضى صاف و نورانى باشد و قرآن كريم نورى بر نور آن بيفزايد، و بعضى ديگر كدر و ظلمانى باشد كه در نتيجه قرآن كريم ضلالتى بر ضلالت و ذلتى بر ذلتشان بيفزايد. هنگامى كه كوروش به سلطنت مى رسد به تأثير از باغ هاى بين النهرين كاخ باغى را كه بيانگر قدرت هخامنشيان باشد درپاسارگاد به وجود می آورد.

علاوه بر این، در گوشهوکنار پارک، حوضچههای پرآب و روانی وجود دارد که لذت گردش در پارک سرچشمه را دوچندان میکنند. بر اثر گذشت زمان، افزایش سن درختان، ریشه دهی بیشتر و توسعه سیستم ریشهها به تدریج مواد آلی و مغذی موجود در خاك رو به كاهش نهاد. هرچند سال یك بار مقداری از درختان مركبات بر اثر سرمای سخت از بین میروند درحالی كه سروها در عرض پنجاه سال اخیر همچنان جذابیت خود را حفظ كردهاند … و ايران همچنان به عنوان كشوري كه خانوادههاي مسلمان عرب در آن احساس آرامش و امنيت كامل دارند، هنوز جاي خود را در ذهن آنان حفظ كرده است.از همسايگان شرقي دو كشور پاكستان و افغانستان بيشترين مسافران را به ايران ميفرستند.

مسجد شیخ پر از حس خوب، آرامش و امنیت است. بدين گونه، آرامش در خياو حكمفرما شد. اين حال غير از حال يك انسان فطرى است كه ذهنش به عادت و رسوم مشوب نگشته، و عرف و عادت در دلش هيچ نقشى را بازى نكرده و دخل و تصرفى ندارد. سند با ارزشي كه از دوره عباس ميرزا باقي مانده، كتابي است به نام «تاريخالعجم و الاسلام» كه شيخ عبدالغفور ثامن نامي نوشته است در اين كتاب، نكتههاي مبهم مربوط به خياو و آباديهاي اطراف آن روشن شده است. مدتي پس از حكومت عباس ميرزا در آذربايجان، خياو توجه ايلات شاهسون را كه در شرف قدرت گرفتن بودند جلب كرد.

نوئما در واقع آن چيزي است كه انسان با توجه به تجربيات قبلي و دانش و آگاهي هاي فردي وفرهنگي خود آن را سامان مي بخشد . در حاشیه آن نیز حروفى کنده شده که قسمت عمده آن از بین رفته دهکده باستانی ویند کلخوران به لحاظ تعداد زیاد و تنوع خانه های سنگی و قابل توجه بودن از لحاظ تاریخی٬ باستانی و گردشگری میتواند به صورت یکی از کانونهای علمی٬ تفریحی و گردشگری ممتاز در آید. عشق پنهانی، عشقی که انسان جرات نمیکند هرگز با هیچکس درباره آن گفت و گو کند، به زبان بیاورد، به هر دلیلی که بخواهید از لحاظ قیود اجتماعی، از نظر طبقاتی، به سبب اینکه معشوق ادراک نمیکند و به هر علت دیگری آن عشق است که درون آدم را میخورد و میسوزاند و آخرش مانند نقره گذاخته شفاف و صیقلی میشود.

اما جالب است که بدانید علیرغم اعتقادات اهالی بومی منطقه و وجود خرافات درباره این چشمه در نزد اهالی که حتی این باورها در وجه تسمیه و نامگذاری چشمه مذکور موثر بوده ، وجود چشمه ای به این شکل و دارای جریان تناوبی از نظر زمین شناسی یک دلیل علمی و عقلایی دارد . یکی از اهالی چاراویماق می گوید: درباره این چشمه نظر قابل قبول و قاطعی ابراز نشده است اما آب این چشمه آشامیدنی و برای اهالی حالتی مقدس دارد. عقبه این برج 10 متری به سال 325 خورشیدی برمیگردد؛ زمانی که مردم منطقه بعد از مرگ پادشاه وقت، این بنای زیبا را به عنوان یادبود برای آن ساختند.

وی دو مرتبه ازدواج کرده است، ازدواج اول او در سال ۶۲ بود که این ازدواج پس از چند سال به طلاق انجامید. سكههاي به دست آمده از منطقه، متعلق به چند دوره تاريخي با فاصله زماني كوتاه و دراز و بيشتر مربوط به زمان اتابكان آذربايجان است. علاوه بر اين ظاهر آيه مى رساند كه تحدى مزبور مدت معينى ندارد، به شهادت اينكه مى بينيم در اين عصر هم كه اثرى از فصحا و بلغاى آن روز عرب نمانده قرآن بر اعجاز باقى مانده و به بانگ بلند تحدى مى كند. اين موضوع تأثير پذيرى باغ هاى دوران هخامنشى را از تمدن هاى بين النهرين نشان مى دهد.

تهران به سبب مركزيت سياسي، اداري، اقتصادي و ارتباطي و مشهد به سبب اهميت زيارتي از جمله مراكز اصلي گردش در كشور به شمار ميروند. ايجاد مناطق آزاد كيش، قشم، چابهار در جنوب كشور و مناطق ويژه تجاري در شهرهاي آستارا، انزلي، بيله سوار در شمال كشور، طي سالهاي اخير شكل جديدي از مسافرت تجاري را در كشور مرسوم كرده است. توسعه اين مراكز تجاري در سالهاي اخير با استقبال بسيار همراه بوده و ضمن تسهيل در مبادلات مرزي، همه ساله بسياري از مسافران داخلي براي خريد راهي اين مناطق ميشوند. است. سالانه بيش از 12 ميليون نفر مسافر به مشهد سفر ميكنند تا نخست فيض زيارت را دريابند و هم از مسافرت و تماشاي نقاط ديدني اين شهر و ديگر شهرهاي استان خراسان لذت ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید