تاریخ مشروطه ایران/۲ – ویکینبشته

این پارک جنگلی در ابتدای جاده آسفالته لاویج از سمت چمستان قرار گرفته است. این پارک­ها به منظور تفرج و گریز مردم از آلودگی هوا و شلوغی شهر مورد استفاده قرار میگیرند. ساختار محیط زیست طبیعی استان به دلیل شکلگیری چهرههای مختلف طبیعت، زاییده شرایط متعددی بوده و در پدید آمدن آن عوامل بیشماری نظیر وضعیت زمین شناسی، خاک، اقلیمو عوامل زیستی موثر بوده است. ضمنا خاطرنمایندگان محترم رامستحضرمیدارم که وزارت بهداری درصدد ایجادآزمایشگاه مهمی است که بتوان موادغذایی مخصوصا موادی که به مصرف تغذیه اطفال میرسد وهمچنین داروهایی که ازخارج وارد شود ویادرداخله تهیه میگردد طبق جدید زیر نظر کارشناسان مورد آزمایش قرارداد و از ورود و فروش غیر موثر و یا زیان آور جلوگیری کرد.

این پارک جنگلی در شهرستان نور، شهر چمستان درمسیر ییلاقی لاویج و در حد فاصل ۲/۵ کیلومتری از چمستان با موقعیتی که از شمال به جاده نور-چمستان، از جنوب به کوه و آب گرم لاویج، از شرق به جنگلهای چمستان واز غرب به لاویج رود و شهرک صنعتی چمستان منتهی می شود، واقع شده است. پارکی است که درختان، نقش بیش تر و مهمتری نسبت به دیگر عناصر به کار گرفته در طراحی آن دارند و برای احداث این پارک­ها از اصول جنگل داری پیروی میشود و هویت کلی آنها طبیعی است.

سرویس سبک زندگی فردا: جنگل النگدره یکی از زیباترین جنگلهای ایران زمین و شمال ایران است که طبیعتگردی در آن در هر فصل سال جذابیت مختص به خود را دارد.به نقل از کجارو سفر به جنگل و روستاهایی که در دل آنان وجود دارد، یکی از سفرهای هیجانانگیز است که راهی مناسب برای جداشدن از زندگی شهری است. در میان جنگل کشپل شهرستان نور و در نزدیکی چمستان استان مازندران، یکی از زیباترین تابلوهای طبیعی ایران با نام دریاچه الیمالات واقع شده است. در واقع شهرستان نور مازندران قدم به قدم از زیبایی و جاذبه طبیعی پوشیده شده است. برای رسیدن به محل این جاذبه بعد از عبور از آب گرم لاویج و با پیاده روی حداقل ده دقیقه ای می توانید از این فیل سنگی دیدن کنید.

روستای سنگچال به دلیل اینکه بر روی قله واقع شده و ارتفاع کمتری نسبت به فیلبند دارد، از محبوبیت کمتری برخوردار می باشد اما در روزهای اوج سفر به فیلبند، به دلیل شلوغی بیش از حد، گردشگران بسیاری هم راهی روستای سنگچال می شوند. قطعه سنگ بزرگی در مرکز روستای لاویج وجود دارد که در اثر فرسایش طبیعی به شکل فیلی در حالت نشسته بر روی زمین نقش بسته است که گردشگران و مسافران این روستای خوش آب و هوا از این منظره طبیعی و خاص دیدن میکنند.

در این مجالس هردفعه که منعقد شده امرا اوامر شاهانه را در وجوب وضع قانون همه تن گوش بوده، و در خارج مجلس به خلاف او کوشیده… آن قسمت راهم مراجعه بفرمایید از طرف فراکسیون نهضت ملی مفصلاتکذیب شده که عبارتش را آقای دکتر سنجابی دراختیارآقایان خواهند گذاشت اما اینکه فرمودندروزشنبه چرابنده رفتم دانشکده حقوق حقیقتش رامیخواهید بنده ۷ سال است که وکیل هستم در این مدت همیشه ساعی بودهام که درسم را مرتب بدهم همیشه هم رفتهام حتی دربازرسیهای امتحانات که دعوت میشود من میروم و افتخارهم میکنم چون بالاخره من شغل دائمی خودم راهمان شغل تدریس میدانم و به این کارهم افتخار میکنم و بعدهم آن روزاصلا از طرف فراکسیون دعوتی نکرده بودند و فراکسیون آنروزرسمی نبودفقط از اشخاصی که درجلسه خصوصی اطلاع پیداکرده بودند تشکیل شده بود و دعوت جلسه خصوصی هم بمن نرسیده بود و بعلاوه اگر هم رسیده بودبشماعرض کنم که بعداز۷ سال تجربه که میدانم جلسات خصوصی مجلس شورای ملی بچه صورت است هروقت درس داشته باشم ترجیح میدهم که بروم درس تا اینکه بیایم درجلسه خصوصی مجلس شورای ملی چون من در این چندسال از جلسات خصوصی مجلس فقط یکی دومرتبه دیدم به نتیجه رسیدیعنی نصف نتیجه یکی از آن جلسه خصوصی بود که درنتیجه مساعی آقای مکی که بایک حسن نیت کاملی فرمودند که اختلافات دربار و دولت بایدمرتفع بشودباین صورت که درده نفریکنفررامعین کنیم از من خواهش کردند که کمک کنم و ۸ نفرمعین شدندوآن ۸ نفرهم آمدند و این گزارش را تهیه کردند و خودجنابعالی هم بودید و سایرین سوءنیتی هم درکارنبود (دکتر بقایی – ساعت درستان از چه ساعتی شروع میشودوتاچه ساعتی است؟) درس من از ساعت ده و نیم تاساعت ۱۲ است دهسال است برنامههای درس من شنبه و دوشنبهاست و بنابراین بنده از جلسه خصوصی اطلاع نداشتم و اگر هم اطلاع میداشتم نمیآمدم و علاوه براین اگر خبرمسافرت رامی شنیدم برای من تعجب آور نبودبرای اینکه ۸ روز بود که من میدانستم که اعلیحضرت میخواهند بروندحتی آنروزهم پیاده از دانشکده حقوق میآمدم و اولین کسی که آن روزتوی راه به من رسید آقای عنایت سردفتر بودداشتندبنزین میگرفتندگفت شنیدم اعلیحضرت همایونی استعفا دادهاند و میروند (عبدالرحمن فرامرزی – ایشان مگرمی خواستنداستعفابدهند؟) نه خیر عنایت اینطورمی گفت من همانطورپیاده آمدم منزل مادرم که نزدیک منزل آقای دکتر مصدق است و آن هیاهورا آنجا شنیدم و بعد از ظهرهم که بنده تلفن کردم گفتند که فراکسیون هست امامطالبی که جنابعالی بهش استنادفرمودید چند مطلب است یکی اینکه نمایندگا فراکسیون نهضت ملی اطلاع نداشتندبنده اقرارمیکنم که اطلاع نداشتند و این عدم اطلاع آنهایا اطلاع آنهاهیچکدام دلیل بر تغییر رژیم نخواهد بود یک قسمت دیگر هم فرمودید که مذاکرات رامامحرمانه نگاهداشتیم و چرامحرمانه بود نه در این قسمت درهرقسمتی وقتیکه تقاضاشده که مطالب رامحرمانه نگهداریم محرمانه نگه داشتهایم مثلاراجع به گزارش هئیت هشت نفری جناب آقای مکی فرمودند که حق ندارید قبل از اینکه منتشربشودبه فراکسیون گزارش بدهید تاشبی که جناب آقای مکی در جلسه قرائت فرمودند گزارش آن به فراکسیون داده شدو اگر بحرف ایشان گوش داده بودیم و درمجلس قرائت شده بود کار باین جانمی رسید (عبدالرحمن فرامرزی- فایده اش چه بود که میخواندندآقای دکتر؟) بعدعرض میکنم ایشان اصرارکردند که ماکاری نکردهایم بیاییداین گزارش رامی خوانیم که تمام بشود این راجع به محرمانه ماندن.

آقای استانکزی اما گفت که یکی از عوامل قطع جنگلها، فقر است، مردم مجبور هستند برای گرم کردن خانه هایشان از چوب استفاده کنند. حرام او در گویش تبری، معنی آبی که از حرم می آید را می دهد. آب آبشار حرام او، از ارتفاعات سوردار و از پایین دست حرم امام زاده ای که در آنجا دفن است به پایین سرازیر می شود و به همین دلیل به حرام او مشهور شد. یکی دیگر از جاذبه های طبیعی اطراف کپشل، آبشار حرام او است. پارک کشپل در حاشیه زیبای لاویج رود، با چشمه های پرآب و زلال و از جاذبه های زیبا و دیدنی چمستان است که می توانید در ایام تابستان اوقات خوشی را در آن سپری کنید.

جاذبه های این منطقه بسیار زیاد است. این آب گرم ها خاصیت درمانی دارند و برای بسیاری از بیماری های پوستی و دردهای مفاصل، کمردرد، پادرد و گرفتگی های عضلانی بسیار مفیدند. منشأ این آب گرم ها از آب های زیر زمینی روستای ملاکلا هستند و از لحاظ خاصیت درمانی تفاوتی با یکدیگر ندارند. در این گونه پارک­ها، خطوط اصلی و فرعی به طور غیر منظم ولی مرتبط با یکدیگر میباشند و اشکال حاصله غیر منظم و عدم تقارن خاص برخوردارند. این گونه پارک­ها دارای عناصر داخلی ویژهای هستند که حفاظت از آنها، از اهمیت و ارزش بین المللی برخوردار است، به طوری که این مهم از مرزهای یک کشور فراتر میرود.

مولف مشـهور دیگری از دوران غزنویـان ابوالفضل بیـهقی، و مورخ دربار غزنویـان هست که تاریخ سلطنت مسعود را بزبان فارسی نوشته است. به طور کلی به ازای هر 50 هزار نفر جمعیت، یکی از این پارک­ها مورد نیاز است. این گونه پارک­ها بخشی از سرزمین ملی به حساب می­آیند که از لحاظ برخورداری از عناصر طبیعی و مناظر غنی، حائز اهمیت در سطح کشور است و نگهداری و حفاظت از آنها از جنبه­های متفاوت جانورشناسی، گیاهشناسی، آثار تاریخی و یادبودهای مهم توجه زیاد میطلبد. پارک عبارتست از فضای سبز طراحی شده ای که در مالکیت عموم قرار دارد و جزیی از فضاهای شهری محسوب میشود.

عسل لاویج در رأس سوغاتی های لاویج قرار دارد. این آبشار در مسیر جاده چمستان به لاویج قرار دارد و دارای آب خنک و گوارایی است. هر کسی جرئت رفتن به جنگل بیالوویزا را ندارد چرا که جنگل 1900 کیلومتر مربعی، خانه گونه های وحشی مانند گرگ ها، گراز های وحشی و مارها است هرچند وجود درختان 600 ساله مانند صنوبر و بلوط باعث شده همچنان افراد زیادی از سراسر دنیا به داخل جنگل بروند. جاسوسان سفارت انگلیس، سفیر انگلیس را فریب داد؛ فرار ایوبخان افغان را چنان حالی نمودند که ایوبخان به «کینیازدالغارکی» کاغذ نوشته و استمداد کرده، سفیر روس جواب داده که از طرف دولت متبوعهٔ خود مأذون نیست اسباب رنجش دولت انگلیس را فراهم بیاورد…

شهرداری چمستان نیز تأسیسات و تسهیلاتی را برای بازدیدکنندگان فراهم ساخته است. باین ارتباط، گسترش گروه دیگری بنام اولادۀ کاسی نیزمهم است. یکشب طباطبایی، در منبر باین زمینه پرداخت و بخردانه چنین گفت: «از گوشه و کنار میشنوم که میگویند ملاها خیال جهاد دارند. به پارکهایی که در حوزه یک شهر واقع شدهاند پارک شهری گفته میشود. بر این اساس پارک­ها به پارک بین المللی، ملی و شهری تقسیم بندی میشوند که این گونه نیز به تعریف در می­آیند. اعطای این لقب باعث شد که توجه جهانگردان داخلی و خارجی به این منطقه بیشتر شود. درستکاری که در راه هشتگانه به گونه گفتار درست، کردار درست و معاش درست آمده دستوراتی اخلاقی مانند خودداری از کشتن و دروغگویی را در بر میگیرد.

درباره علت اصلی تخریب جنگلهای مریوان با شاهرخ محمودی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان گفتوگویی انجام شده که آن را میخوانید. آرشیو امپراتوری، قدیمیترین اسناد را در خود دارد که پیش از این مجموعه اسنادی از ۱۸۶۶ تا ۱۹۰۲ در کتابی ۱۲ جلدی در تفلیس درباره دستاوردهای کمیسیونهای باستانشناسی منتشر شده است. این پارک جنگلی که به واسطه وجود چشمه های فراوانش در بین گردشگران و محلی ها مشهور است در بدو ورود به چمستان، در جاده لاویج واقع شده است. قرارمعلوم ورود شیونایت ها بـه گندهارا سریعا باعث اختلال زندگی فرهنگی درون منطقه نمـیشود.

پارکی است که با بکارگیری روش­های مهندسی و تحت مدیریت انسان، به منظور ایجاد نمونههایی از طبیعت در درون شهرها ایجاد میشوند. مرکزعمده مقاومت بمقابل موج صعودی اسلام درون افغانستان شرقی، وادی کابل بوده است. دسترسی به این پارک­ها با استفاده از وسایل نقلیه امکانپذیر است. جنگلهای کاستاریکا به دلیل طبیعت مرتفع و سرسبز خود شناخته شده اند. در جنگلهای هیرکانی ارسباران، تنها بافت گیاهی نیست که منحصربهفرد است؛ تنوع جانوری نیز در این منطقه غوغا میکند. گفتنی است که این منطقه دارای امکانات پذیرایی و تفرجگاهی است.

چشمه های پرآب، شرایط را برای تفریح مهیا ساخته است. کاوشگران مندیگک هفت دورۀ عمده را درآنجا تشخیص کرده اند که دوره های 1 الی 4 مربوط عصرمس و برونزاند. جیک هیگینز یک شخصیت زرنگ محسوب میشود که با مهارتها و قدرت ذهنش، خودش را به این افراد خطرناک نزدیک کرده و با آنها به اصطلاح دوست میشود. تنوع در طراحی تا حدی بر طبیعت نزدیک بوده و از آن الهام میگیرد. در همین جا میتوانید بساط پیک نیک را نیز برپا کنید.

اگر اهل ماجراجویی و سپری کردن شب در جنگل هستید میتوانید پس از گشت و گذار حسابی و دیدن دریاچه النگدره ، شب را در چادری در منطقه کمپینگ جنگل النگدره بگذرانید. اگر این ترتیب وزارتخانهها تأسی فرنگیان است کدام دولت اروپ وزیر بیسواد دارد؟ مساحت پارک ناحیه ای 2 تا 4 برابر پارک محله ای (50000 تا 100000 متر مربع) است. مساحت پارک منطقه ای از 100000 متر مربع تا 200000 متر مربع یعنی دو برابر مساحت پارک ناحیهای است و شعاع نفوذ آن نیز 4000 متر برآورد میشود.

پارک جنگلی کشپل در مازندران، چمستان مسیر ییلاقی لاویج و در ۲/۵ کیلومتری چمستان واقع شده است. پرورش زنبور عسل یکی از مشاغل اصلی مردم لاویج است. اقدام دیگر، اجرای طرحهای مرتعداری است که به نوعی برونسپاری حفاظت از مراتع و واگذاری این کار به بهرهبرداران است. مثالشان این بود که موقعی که جریان آذربایجان پیش آمد یکدستهای از افسران از خراسان فرارکردند رفتند گرگان و یک دسته از افسران از تهران فرارکردند رفتند آذربایجان یک پیشنهادی دولت کرد (دکتر بقایی – اسم پیشهوری را نیاورید که تقاضای ماده ۹۰ خواهندکرد) که کلیه افسرانی که قیام کردند و به ارتش پیشهوری ملحق شدند آنها را با یک درجه ترفیع وارد ارتش ایران بکنند (مهندس رضوی – مگرممکن است همچوچیزی؟) بله کرده بودند آقای گنجه نگفتند؟

دیدگاهتان را بنویسید