تاریخ مشروطه ایران/۲ – ویکینبشته

شهرستان محمودآباد یکی از شهرهای پرجاذبه از استان مازندران می باشد و یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری که در این مقاله می خواهیم با آن آشنا شویم پارک جنگلی طاهباز محمودآباد نام دارد. روستایی زیبا به نام روستای لاویج نیز در نزدیکی های پارک طاهباز می باشد که چشمه های آبگرم آن بسیار شهرت داشته و توانسته گردشگران زیادی را به سمت خود کند. به همین دلیل توانسته به عنوان یکی از امامزادگان منحصر به فرد شناخته شود. ماده 8- از تاريخ تصويب اين قانون سازمان جنگلباني مجاز است براي مصارف روستايي جنگل نشينان و دهكده هاي مجاور جنگل با توجه به ميزان واقعي احتياج آنها بدون دريافت بهره مالكانه اجازه بهره برداري صادر نمايد.

هر دو نویسنده شاید بدون درک آن، منابع مختلفی را بکار اند که تا عین مردم یعنی سکائیـان شرق را توصیف کنند. بدون اینکه کاملاً رابطهع مشخصی بین درختان واثرات مختلف آن با بهداشت و سلامتی بر ایشان کاملاً روشن باشد. عموماً مردم د رمورد تأثیرات فضای سبز درختان روی تندرستی و بهداشت به اندازه کافی آگاهند و در حقیقت به آنها همچون نشانه های سلامتی می نگرند. فضای سبز دریک شهر همچون ریه های تنفسی شهرنشینان بشمار می آید و به همین دلیل نیبود آن ، به معنی نبود سلامت و تندرستی در شهرهاست.

پارکها یکی از عوامل شکل دهنده شهرها بشمار می آیند و بدلیل فضای سبز قابل ملاحظه خود،علاوه بر داشتن تأثیرات زیست محیطی به سبب ایجاد چشم اندازهای زنده و سبز خود در زیبایی شهرها سهمی بسزا دارند. دیگر امکانات رفاهی و تفریحی این مجموعه وسایل تندرستی، زمین بسکتبال، آلاچیق برای اسکان، فضای سبز و مناسب برای اسکان، مسیر پیاده روی، نمازخانه و سرویس بهداشتی می باشند. اگر چه اولین پارک جنگلی دست کاشت به عنوان پارک اهواز درسال 1342 دراهواز احداث گردید ولی پارک جنگلی خرگوش دره تهران (با وسعتی بالغ بر 140 هکتار) اولین تفریحگاه جنگلی (جنگل دست کاشت) است که در ایران پس از ملی شدن جنگلها، به منظور ایجاد فضای سبز و محلی برای تفریح شهروندان تهرانی در سال 1343 احداث گردید.

به مکانی فکر کنید که در آن احساس آرامش کرده­اید، و با دنیای اطراف خود در ارتباط کامل بوده­اید، همین مکان بهترین محل برای شروع تمرینات شینرین-یوکو است. این بنای تاریخی که تقریبا در 700 سال پیش با هدف ساخت آرامگاهی بزرگ در صحن مسجد علیشاه شروع شد، با فرو ریختن سقف آن و مرگ علیشاه ساختش متوقف گشت. اغلب بناهایی که در این شهر ساخته شده اند و حتی ساخت خود شهر محمودآباد به دوره ناصرالدین شاه قاجار باز می گردد.

پیشینه سقانفارها به دوره ناصرالدین شاه قاجار باز می گردد. با نگاهی به پیشینه پارکهای جنگلی دست کاشت در می یابیم که تأسیس اکثر این پارکها دردهه 40 قرن اخیر و پس از ملی شدن جنگلها و مراتع کشور اتفاق افتاده است. اما نماد آفرینی در تاریخ بشر پیشینه ای دوری دارد. نتایج آزمون یومانویتنی نشان داد تفاوت معنیداری بین دو گروه جنسیتی زن و مرد در خصوص معیارهای ذکر شده وجود دارد. همانطور که در بالا ذکر شد، شهر محمودآباد دارای جاذبه های گردشگری متعددی می باشد و یکی از بهترین ویژگی های پارک طاهباز این است که در جایی قرار گفته است که تمام اطراف آن جاذبه های دیدنی و گردشگری دیگری را فرا گرفته است.

تحقیقات نشان داده اند که میزان خاک از دست رفته (فرسایش یافته) در مناطق عاری از پوشش گیاهی بیش از 100 برابر مناطق دارای پوشش گیاهی است. همچنین در ایام تعطیل و آخر هفته ها این ازدحام جمعیت چندین برابر شده و از تمام نقاط ایران برای گردش و تفریح به این منطقه جنگلی روی می آورند. همانطور که گفته شد، محمودآباد یکی از مناطق ساحلی و پر جاذبه از استان مازندران بوده و دارای قدمتی چندین هزار ساله می باشد که به طبرستان قدیم می رسد. این پارک جنگلی یکی از جاذبه هایی است که می توان هم به منظور استراحت و هم به منظور جاذبه تفریحی آن را انتخاب کرد.

زمین های بازی و وسایل بازی برای کودکان از جمله امکانات تفریحی این پارک می باشد. آنها می توانند تا تا طول 1.5 متر رشد کنند و برای نوار های متمایز شناخته شده اند . هم چنین آن ها می توانند به راحتی و با سرعت بسیار بالایی گوشت تن جانوران بزرگ را تکه تکه کنند. رزرو سوئیت در نوشهر به شما کمک می کنند تا شب را در چند قدمی جنگل سیسنگان بگذرانید.

در این روز، با دستور شاه، امیر بهادر (وزیر دربار) و اقبالالدوله و نصرالسلطنه و شمسالملک (پسر عینالدوله) و کسان دیگری از درباریان، با کالسکههای سلطنتی و یدکهای زرینافزار و سیمینافزار، با شکوه بسیار، به عبدالعظیم رفتند که آقایان را بشهر آورند، بازارها بسته شده و مردم دسته دسته رو به عبدالعظیم آوردند، امیر خان سردار تلفن کرد درشکهها و کالسکههای شهر همه را بآنجا بردند. او انقلاب جنگل و همه ی مظاهر آن را از دریچه ی اندیشه های سیاسی که از اسلام آموخته بود، می نگریست. این منطقه گردشگری برای علاقه مندان به طبیعت گردی و افرادی که قوای جسمانی متوسط و قابل قبولی دارند مناسب می باشد و برای خانواده هایی که دارای نوزاد و یا کودکان خردسال می باشند و برای افراد ناتوان جسمی و سالمندان مکانی مناسب نیست، زیرا مسیر جنگل شیب زیادی دارد و امکان دسترسی به همه قسمت های جنگل برای آنها وجود ندارد.

اگر برای ماندن در گرگان تمایل دارید و دوست دارید یک شب بیشتر در این محدوده بمانید، بهتر است که قبل از تاریک شدن هوا به فکر یک سقف بالای سرتان باشید! با ما در ادامه همراه باشید. در این بخش می خواهیم برای رزرو اقامتگاه در محمودآباد با اقامتگاه و ویلاهای مناسبی که در این شهر وجود دارند آشنا شویم. از میان تمام اقامتگاه ها اجاره ویلا استخردار محمودآباد دارای طرفداران بیشتری بوده و همچنین در مقابل نیز این ویلاها از امکانات و تجهیزات مناسب برخوردار می باشند. همچنین اغلب مواقع برای سفر به شهرهای شمالی برای رزرو اقامتگاه به سراغ ویلا می رویم.

بالاخره کوشانـها برقسمت زیـاد هند شمالی و حصص بزرگ جنوب آسیـای مـیانـه تسلط مـییـابند. درون سیوجی (“اسناد دنیـای غرب”) کـه شامل سفرنامـه او هست یک نظر آزاردهنده درون مورد سرزمـینـهای افغانستان فعلی و نیم قارۀ هند داده شده است. اشیـای قابل دلچسپی خاص مخزنـهای سفالین از توگولوک 21 و ساحات دیگر مارگیـانا هست که ظاهرا دربرگیرندۀ بقایـای ایفیدرا مـیباشد. از آن به بعد ایجاد پارکها به سیستم پارکهای ملی و سیستمهای دیگر درکشورهای مختلف دنیا رواج یافت. از دیگر ویژگی های خوب پارک طاهباز می توان به جای پارک مناسب آن اشاره کرد.

شهر محمودآباد نیز باتوجه به این که یکی از شهرهای ساحلی شمال می باشد، جاذبه های گردشگری و دیدنی متنوعی در خود جای داده است. اینها نیز کار بسیاری کرده. جنگل ابر این رویا را به حقیقت تبدیل کرده است. این پارک در زمینی به مساحت هزار و ۴۰۰ هکتار و در حد فاصل اتوبان تهران – کرج و بزرگراه شهید همت واقع شده است .وجود درختان جوان و کهنسال پارک زمینه رو برای نماد گردشگری طبیعی و تاریخی مهیا کرده و در روز طبیعت به یکی از مناسب ترین مکانها برای تفریح خانواده ها بدل شده است .

دیدگاهتان را بنویسید