به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل

گفته میشود در روزگاران قدیم جنگل هلن آنقدر متراکم و پر از درختان بلوط بوده است که هیچ کس جرات آن را نداشته است که خلوت این جنگل را به هم بزند و یا در آن قدم بگذارد گفته میشود اگر چند سال قبل از پیدا شدن لولههای نفت به دشت هلن چهارمحال و بختیاری سفر میکردید، بی شک با دشتی پوشیده از درختان بلوط روبرو می شدید اما با گذر زمان تعداد این درختان به شدت کاهش یافته است. در نهایت هنگام نقشه برداری این منطقه یکی از کوه ها و ارتفاعات منطقه را به دلیل همراهی این بانوی و قدردانی از زحماتی که در طول این مسیر پر فراز نشیب متحمل شده بود به نام هلن نامگذاری می کنند.نامی که بعدها به سرتاسر دشتی وسیع گفته می شود که همان کوه در میان آن قرار گرفته بود.

سفری که با نقشه برداری جغرافیایی آن بخش از ایران و ارتفاعات زاگرس همزمان بوده است. دشت هلن، نام منطقه ای بکر و زیبا در استان چهارمحال و بختیاری است که اگر اهل طبیعت گردی و سفر به جاهای بی نظیر و بکر کشور عزیزمان ایران هستید این نام برایتان آشنا بوده و حتما به گوش شما خورده است. در این منطقه بکر تعداد 392 گونه گیاهی از 67 خانواده و 267 جنس شناسایی شده است. همچنین حدود 68گونه از گیاهان منطقه نیز در خطر انقراض و نابودی قرار دارد که این خود لزوم توجه و تمرکز بیشتر در این منطقه را نشان می دهد.

یکی از آیینهای این روز در میان هراتیها سبزه گره زدن است که بیشتر جوانان در این روز این کار را انجام میدهند. این رودخانه در میان دو کوه بلند قامت و قوی هیکل جای گرفته است. در میان این چشمه ها میتوان به چشمه های مشهور سیبا، گلور، برد بلند، بیفه دون، خردازبالا، خردراز پایین، تاگک، دل بالا، بادره، دهداری، ده کهنه، آب سفید، گردک، تاگک و شنشه پیر اشاره کرد.

دکتر با تامل جمشید را معاینه کرد . به جز رودخانه ها در هر کجای دشت می توانید ردپای چشمه ها را نیز پیدا کنید. پلاخور یکی از گونه های گیاهی دشت هلن است که از بقیه ی گونه ها مقاوم تر است و در ارتفاعات بالاتر نیز وجود دارد. جنگل هایی که با ارتفاع دو هزارمتری پیش روی ما هستند اما ارتفاعات بیشتر و شرایط اقلیمی، اجازه حضور بیشتر را نمی دهند. با حضور در این منطقه علاوه بر دیدن زیبایی ها و هیجانات مخصوص به دشت هلن می توانید زندگی عشایر ساکن در این منطقه را نیز دیده و با این سبک از زندگی هم آشنا شوید.

علاوه بر این شاید جالب باشد بدانید که آب این دو قنات از لحاظ دبی و سختی آب با یکدیگر تفاوت دارند؛ بهنحوی که آب قنات زیری گرمتر است و سختی بیشتری دارد؛ در حالی که آب قنات رویی شیرین، سبک و خنک است. مساحت این عمارت زیبا حدود 2600 متر میباشد و امروزه در آن آثار هنری مختلف و صنایع دستی گوناگونی مانند ترمه، ملیله دوزی، شیشههای بازمانده از قرون 3 تا 8 هجری، یاقوت و…

از پارکینگ مسیر پلکانی را طی کنید تا به بازارچه محلی برسید که صنایع دستی مختلفی را ارایه می کند. آبشار شاه لولاک، محلی خوشآبوهوا با آبی بسیار خنک و دلپذیر است که میتوانید در کنار خانواده یا دوستان، ساعات خوشی را در کنار آن سپری کنید. مرغ زیبا جواب داده گفت: ای سلطان در هر گوشه و کنار این باغ چشمه های آب حیات وجود دارد. سلطان گفت: ای سپه سالار وفا دار بکلی خسته بوده و همین حالا قدرت و توان راه رفتن را نداشته و ندارم .

شخص سلطان گفت که ای خضر:چطور در فکر خسته گی نباشم اصلاً قدرت وتوان راه رفتن دیگر را نداشته و ندارم. سلطان گفت: که ای خضر آن چه اسرار بوده و است؟ مرغ زیرک گفت: که ای سلطان اسکندر من آنروزی را میگویم که بعد از یک قتل عام بلاخره آن کشور را تصرف نموده بودی و چند ماه بعد بخاطری باج گرفتن جواهرات در آن شهر رفته و ساعتی بعد حاکمان آن شهر را مخاطب قرار داده گفته بودی که ای حاکمان چرا مردم این شهر اینقدر لاغر اندام اند بجز از استخوان آثار و علایم گوشت در بدن شان دیده نمی شود ؟

سلطان گفت : هر چه زود تر بگو تا بدانم واقیعت دارد یا خیر؟ ↑ توضیح المسائل امام خمینی، مسئله ۳۰ تا ۳۳. در برخی منابع نوشتند که علت دوری گزیدن مردم از حضرت ایوب (ع) بیماری ایشان بوده است، اما از امام باقر (ع) فرمودند که در بدن ایوب چیزی مانند عفونت، کرم و زشتی چهره ایجاد نشده بود. همین دانه های جواهر را که در کاسه های نانخوری گذاشتم همه و همه مال همین مردم غریب و بیچاره استخوانی بدن است . یا سلطان اسکندر بخاط اینکه این مردمان بیچاره میخواهند که چند روز دیگر هم زنده باشند و از دست شما کشته نشودن از صبح تا شام همه و همه از مرد تا زن و تا پیر و جوان مصروف کار استند و معاش ماهوار خود را برای شما زیورات خریده و میاورند.

خضرگفت: ای سلطان زمانیکه من از همین چشمه آب حیات نوشیدم خداوند بزرگ برایم عجیب و غریب کرامات و اسرار را نصیب منی بیچاره گردانیده است . در همین اثنا مرغ زیبا خنده کرده گفت: ای سلطان اسکندر چرا متفکری و آیا خاطره ات را درست تعریف کردم؟ حضرت خضر گفت: ای سلطان هیچ در فکر خستگی نباشی. سلطان با قه قه خنده گفت: که ای خضر من اینرا به هیچ وجهه قبول نداشته و ندارم . در جواب گفت: که ای سلطان شما دست تانرا بدستم بدهید و چشمان تانرا ببندید به امر خداوند بزرگ بدون کدام خستگی در بین سپاه تان خواهد بود .

سلطان گفت که یا مرغ زیبا یگانه آرزوی من در عالم صرف پیدا کردن چشمه حیات بوده و بس . برای پیدا کردن پاسخ این سوال به روزهای دهه های اول قرن بیستم می رویم زمانی که پرستاری از آن سوی دنیا عاشق و دل بسته ی پزشکی ایرانی می شود و همین شیفتگی باعث شد این دو نفر با هم ازدواج کرده و این بانوی غربی همراه دکتر جوان به ایران بیاید . آتشکده « آذر فریق » بر فراز تپهای باستانی در این روستا قرار گرفته است که هم اکنون ویرانههای آن پابرجاست که نمایان گر فرهنگ و تاریخ غنی این منطقه ، آذربایجان و ایران زمین است .

هلن مجموعه ای گسترده از دره ها، دشت ها، ارتفاعات، روستا ها و آبادی ها، انبوه پوشش های گیاهی و جانوری و در نهایت عشایری است که روح زندگی را در پهنای این دشت زنده نگه می دارد. از جمله «کانی زلیخا» یا «قولی زلیخا» به اسم دامداری به نام زلیخا و «هواجمین» که ییلاقی بزرگ و با تنوع گل و گیاه گوناگون واقع در بین آبادی درهدزدان و شاهقلعه است نیز به نام صاحب دامهای این منطقه در آن زمان «جمین» خوانده میشود. در این بخش بهترین تبریک عید نوروز برای شروع مکالمه دونفره آورده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید