بازنگری بر باغ ایرانی – گلهای شما همچنان میخندند

قلعه سياه يك كاخ پادشاهي اورارتويي است كه در قرنهاي هفتم و هشتم قبل از ميلاد به منظوردفاع يا حمله ساخته شده است. قدمت اين بنا به ۷۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح ميرسد. ساختمان بنا به اواخر دوره قاجاريه مربوط است. اين كاخ در اواخر دوره قاجار، به دستور اقبال السلطنه ماكويي يكي ازسرداران مظفرالدين شاه ، ساخته شده است . در اواخر دوره قاجاريه ، دو چشمه ازچشمههاي پل خراب شده و هنگام مرمت و بازسازي ، به جاي دو چشمه ، چشمهاي بزرگتر ساخته و پنج چشمه را به چهار چشمه تبديل كردهاند. اين پل كه قبلاً داراي پنج چشمه بود ، اينك چهار چشمه دارد.

در فهرست مقاصد طبیعتگردی گردشگران قرار دارد. به این ترتیب که همه مواد را داخل دیزی های سنگی ریخته و در اجاق یا فر قرار می دهند. منظورم اینه که جز من ، آیا دکتر دیگری هم شما را معاینه کرده است ؟ مهدی صفری مقدم در گفت و گو با پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو با اشاره به تفاهم نامه منعقده بین دو کشور ایران و ترکیه در خصوص اتصال ریلی تبریز – کارس افزود: بر مبنای مطالعاتی که راه آهن کشور ترکیه در خصوص طراحی مسیر ریلی انجام داده است، دو نقطه اتصال را پیشنهاد داده اند که یکی چشمه ثریا و دیگری محدوده مرز سه جانبه ایران، ترکیه و نخجوان است که این موضوع هم اکنون در حال بررسی توسط منطقه آزاد ماکو و شرکت راه آهن ج.ا.ا.

به کزارش پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو به نقل از ایرنا سلیمانی افزود : رویکرد جدید سازمان منطقه آزاد ماکو شناسایی محورهای توسعه و برنامه ریزی برای توسعه پایدار و تسهیل ارائه خدمات به سرمایه گذاران بوده و با همین رویکرد حداقل زمان ثبت شرکت در منطقه به یک روز کاهش یافته است. چنانكه از تاریخ دوران پهلوی برمیآید، عمارت مذكور در دوران پهلوی اول جهت اقامت ولیعهد و همسر نخستین وی( فوزیه) سامان یافته و از آن هنگام در مقاطعی از زمان توسط این خاندان مورد استفاده قرار گرفته است. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: همزمان با رونمایی از فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو تفاهم نامه اجرای راه آهن هادیشهر (جلفا) به چشمه ثریا (منطقه آزاد ماکو) ، تفاهم نامه مشارکت در اجرای طرح آزاد راه مرند – بازرگان مابین شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و گروه سرمایه گذاری و تکنولوژی قشم به عنوان سرمایه گذار ، تفاهم نامه استفاده از ظرفیت ها و توانمندیهای دانشگاه برای گسترش تحقیقات، پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری در توسعه دانش و فناوری مورد نیاز منطقه آزاد ماکو مابین دانشگاه صنعتی ارومیه و دانشگاه های پیام نور و آزاد ماکو ، تفاهم نامه همکاری در توسعه و راه اندازی خدمات الکترونیک شهروندی ، گردشگری، تجارت الکترونیک و سامانه مدیریت کالای همراه مسافر و سایر سامانه های مورد نیاز توسعه منطقه آزاد ماکو مابین شرکت “نوآوران کسب و کار ماکو” با سازمان منطقه آزاد ماکو و تفاهم نامه مشارکت در اجرای آماده سازی اراضی دهکده لجستیک، ترانزیت و تجارت منطقه آزاد ماکو مابین “گروه بین المللی آباد راهان پارس” با سازمان منطقه آزاد ماکو امضا شد..

وی با اعلام حمایت مسوولان استان و استانداری آذربایجان غربی از سرمایه گذاران در تمامی بخش ها، افزود: بهبود فضای کسب و کار و تسهیل تجارت مرزی از مهمترین اقداماتی است که برای حمایت از سرمایه گذاران در استان در دست اجراست. معاون اقتصادی وتوسعه زیربنایی استانداری آذربایجان غربی نیز در این همایش ملی گفت: این منطقه با توجه به موقعیت ممتاز جغرافیایی باید به قطب تولید و صادرات کالا و تامین خدمات کشور تبدیل شود و تحقق آن نیازمند جذب سرمایه گذاری است.

معاون استانداری آذربایجان غربی با اشاره به هزینه یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی تامین زیرساخت های لازم در حوزه آب و خاک این منطقه، ادامه داد: این میزان اعتبار با هدف توسعه کشاورزی مدرن در منطقه تامین می شود. در فاصله ۳ کیلومتری شمال غرب روستای گسک مکانی به نام تل آب گسک وجود دارد که چشمه از شکستگیهای آن خارج میشود و پس از رسیدن به روستا از آن برای استحمام و کشاورزی استفاده میشود، این چشمه در مسیر گسل فعال راین است و ۲۷ درجه سانتیگراد حرارت دارد. از فراورده های کشاورزی آنها جو-گندم-سیب زمینی-چاودار-گردو-بادام و سیب درختی می باشد.

در این نوع آتش فشان ها، در عصر حاضر، مواد آتشفشانی (جامد، مایع و یا گاز) از دهانه آنها خارج شده است؛ مانند آتشفشان هاوایی. ۵/۲ كيلومتر بعد از شوط آباد تپهاي وجود دارد كه آبگرم از بالاي آن خارج ميشود. در مجاورت اين مقبره آثار ديگري ازبقاياي يك ديوار سنگي و قلعهاي در بالاي كوه با برجهاي كوچك و توپر مشاهده ميشود. سوم – ساختمان سنگي يا آشپزخانه كاخ كه با سنگهاي صيقلي و تراش خورده ساخته شده است. پل پنج چشمه – ماكو : اين پل در ۵ كيلومتري ماكو بر روي رودخانه پر آب زنگمار ساخته شده است.

رود سربندان، شکارگاه شاهی در چمندان، گردهی کمرگنجی سرخ رنگ، کوه اصل چاه، گیاه سمیکزل، چشمههای آب زیرزمینی و دره کردان زیباییهای این کوه است که از شهر دماوند تا پل دلیچای کشیده شده است. یکی از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان کوه صفه می باشد که برای مردم استان اصفهان بسیار شناخته شده می باشد. مهمانان ویژه ی این جلسه آقایان استاد ودود مؤذن، دولت آبادی و دکتر حاجی زاده مدیرکل اداره ی میراث فرهنگی استان بودند. مهران حسنی معاون گردشگری میراث فرهنگی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر میگوید: مالک عرصه چشمه سورت منابع طبیعی است و واگذاری از سوی این دستگاه در حال انجام است ولی باید این طرح با ملاکها و ضوابط میراثی انجام شود.

اين رود از كوههاي هزاربركه تركيه سرچشمه ميگيرد و سپس با رودي ديگر بنام كورا در جمهوري آذربايجان ، يكي ميشود و بالاخره به درياي مازندران ميريزد. در سال ۴۳ ميلادي دو نفر بنامهاي طاطاووس و بارتلميوس در آذربايجان به تبليغ آئين مسيح پرداختند و در نتيجه ۳۵۰۰ نفر از جمله دختر پادشاه به دين مسيح گرويدند. اين بنا در سال ۱۳۲۹ ميلادي تجديد بنا شد و در سال ۱۸۱۰ میلادی بوسيله اسقف ماكو بنام سيمون بزنوني تعميرات اساسي شد. پيرامون سد ارس در شرق ماكو جنگل كاري شده و تفرجگاه عمومي است.

ساختمان در تملك يكي از خوانين ماكو بود كه شهرباني براي استفاده خود آنرا خريداري كرد و از آنزمان به ساختمان شهرباني معروف شد. وی افزود: فرض کنید فردی دچار روماتیسم و تورم زانو به علت التهابات و کاهش سیستم ایمنی در آن ناحیه است اگر انرژی خوبی به سلولهای سیستم ایمنی برسد عملکردشان بهتر میشود و دردها و التهابات کمتر میگردد به همین دلیل است که به بانوان در سنین بالا که زانو درد یا آرتروز یا روماتیسم دارند استفاده از چشمههای آب گرم توصیه میشود. به گزارش خبرگزاری برنا از فارس،معاون هماهنگی امور عمرانی با اشاره به اینکه حجم مخزن چشمه عاشق براساس آخرین منحنی حجم ارتفاع ، حدود 62 میلیون مترمکعب تخمین زده شده است عنوان کرد : تاسیسات آبگیری از سد بصورت یک برجک آبگیر بر روی سقف سازه ورودی سیستم انحراف تخلیه کننده تحتانی پیش بینی شده است .

چشمه ثریا یا چشم ثریا در منتهی الیه شمالی دشت بورالان و در نقطه صفر مرزی ایران و ترکیه و در فاصله حدود 90 کیلومتری شهر ماکو واقع شده است – به گزارش ایسنا، این چشمه در مرز ایران و ترکیه واقع شده است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از اروم نیوز، چشمه ثریا در شمال شهرستان ماکو و یکی از چشمه های پرآب کشورمان است و این چشمه بین چهار مرز ایران، ترکیه، نخجوان و ارمنستان واقع شده است. به گزارش ایرنا منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیائی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع شده است.

نقش و نگارهاي روي بدنه كليساي قديمي ريشههاي اساطيري دارد و تزئينات بدنه قسمت جديد نيز شامل تصاويري ازداستانهاي قديمي ، طاق نماها ، نيمه ستونهاي برجسته و قوسهاي تزئيني است كه بصورت برجسته حجاري شدهاند. جبهه خارجي بنا نيز شامل سرستونهاي تزئين شده ، مجسمهها و اشكال گل و بوته است و پوشش بام آن نيز شيرواني است. وصل به سکون: حرکت آخرکلمه اي را انداختن وبدون توقف آن را به کلمه بعد چسباندن.

باداب سورت در جنوب شهر ساري در استان مازندران، چشمه پلکاني دو هزار ساله است که اثري بي نظير را خلق کرده و طبقاتي بسيار دارد که هر قسمت آن به رنگي درآمده است و رنگ و بويي متفاوت دارد. اين عمارت تاريخي دو طبقه از نظر شيوه معماري ، گچبري و آئينه كاري ، اثري جالب و ديدني است. دوم – ساختمان اصلي كاخ مشتمل بر دو طبقه با سقف شيرواني است و اتاقها و سالنهاي متعددي با نقاشي و گچبري و آئينه كاري دارد.

آبشار قلعه جوق – ماكو: آبشار قلعه جوق در كوه قلعه جوق ماکو قرار دارد. مقبره صخره اي سنگر – ماكو: مقبره صخرهاي سنگر در ۷ كيلومتري غرب جاده آسفالته ماکو – بازرگان و درمجاورت روستاي فرهاد واقع شده است. حجت الاسلام ایوب رنجبری، امام جمعه ماکو نیز در این همایش سرمایه گذاران را مجاهدان عرصه اقتصادی دانست و افزود: تمام تلاش های مسوولان اجرایی باید صرف تسهیل فعالیت های سرمایه گذاران در منطقه شود. از جمله آثار معروف ودیدنی این روستا چشمه ای است که از سالهای بسیار دور به چشمه دمکش معروف بوده است.چشمه دمکش یکی از جاذبه های طبیعی کشورمان می باشد که رمز و راز خاصی را در دل خود جای داده است.

پل پنجچشمه از آثار دوره صفوي است و به منظور ايجاد ارتباط بين تبريز – ماکو و همچنين روستاهاي اطراف ساخته شده است. مصالح پل از سنگ است و طرحي بسيار ساده دارد. سراب بابا احمد در فاصله ۱۸ کیلومتری مرکز شهرستان و در نزدیکی روستای سرداب سفلی قرار دارد. تفرجگاه تامهر از قدیم مورد استفاده طبیعت دوستان شهرستانی و استانی قرار می گرفته که نقطه قوت این تفرجگاه فاصله اندک آن تا شهرستان و مرکز استان است.

در زمان قدیم مردم روستا از این موقعیت استفاده نموده و آسبادهایی احداث کرده و گندم های خود را آرد می کردند. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو همچنین آغاز بکار جشنواره تولید محتوا برای معرفی ظرفیت بوم گردی این منطقه را یکی از فرصت های مهم برای جذب سرمایه گذار ذکر کرد و گفت: ۲۸۵ فعال عرصه دیجیتالی در این جشنواره ثبت نام کردند که ۶۰ نفر از آنان برای تولید محتوای بوم گردی به رقابت می پردازند. حسینی، ایجاد کارخانه روغن کشی، راه اندازی صنایع پایین دستی لبنیات و راه اندازی گاوداری ۲ هزار راسی را از طرح های اولویت دار منطقه آزاد ماکو اعلام کرد و افزود: عملیات اجرایی این طرح ها به زودی آغاز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید