انشا الله بعد از 120 سال!!

در طی هشت سال از سال 1392 تا 1399 حدود 90 هزار میلیارد ریال (89 هزار و 350 میلیارد ریال) در هشت منطقه آزاد کشور صرف هزینههای عمرانی شده که حدود 60 درصد از کل هزینههای مجموع این مناطق را دربرمیگیرد در حالی که سهم واقعی هزینههای عمرانی در بودجه کشور در همین دوره هرگز از 10 درصد فراتر نرفته این هزینهها در چهار بخش حمل و نقل و لجستیک، زیرساختهای شهری (آب و فاضلاب، نیروگاه، تجهیزات شهری) زیرساختهای صنعتی و تجاری، تونسعه فضاهای فرهنگی اجتماعی و گردشگری مصروف شده است.

دو بندر مهم شهید بهشتی و کاسپین توسعه یافتند و هم اکنون مجتمع بندری کاسپین در منطقه ازاد بندر انزلی با 22 پست اسکله ظرفیت تخلیه و بارگیری 15 میلیون تن کالا را در هر شیفت کاری دارد و با اتصال این مجتمع بندری به شبکه ریلی ایران و بندرعباس ما شاهد یک کریدور جنوب به شمال برای انتقال کالا و حمل و نقل خواهیم بود. توسعه سه اسکله در کیش انزلی و قشم، توسعه و احداث فرودگاه، توسعه راههای اصلی و فرعی، اتصال ریلی مناطق آزاد انزلی، اروند و ماکو، توسعه آبرسانی و احداث تصفیهخانهها، تجهیز و توسعه مراکز بهداشتی و درمانی، آماده سازی اراضی صنعتی و مسکونی از جمله محورهای و برنامههای اصلی توسعهای در بخش حمل و نقل و ترانزیت در مناطق آزاد بوده است.

در بخش توسعه بنادر و ظرفیتهای تزازیت دریایی با توجه به پنج منطقه آزاد کیش، قشم، چابهار، انزلی و اروند برنامهریزیهای خوبی از ابتدای دولت انجام شد. در بخش توسعه مراکز تخصصی نمایشگاهی در مناطق آزاد با احداث دو مرکز نمایشگاهی در انزلی و ماکو همه مناطق آزاد ایران دارای یک مرکز تخصصی و استاندارد برای برگزاری و میزبانی نمایشگاهها و رویدادهای ملی و بینالمللی شدند. اين منطقه، زباني ويژه داشت كه تا سده چهارم هجري با همه آشفتگيها و آميختگيهايش پايدار بود. گالیکش که در میان مینودشت و کلاله جای گرفته بود سرانجام در اواخر دهه هشتاد شمسی به شهرستانی مستقل ارتقا مییابد.

چشمه ديمه در سال 1388 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد. چشمه های طلایی باداب سورت در میان کوه های سر به فلک کشیده البرز، در مازندران سرسبز جا خوش کرده است. اما ایران هیچکدام از این موارد را ندارد و البته مشکلات بسیاری هم دارد؛ بسیاری از مسائل واقعا ناراحتکننده هستند؛ از جمله اینکه ما به ترکیه برق صادر میکنیم و میبینیم که دیوار مرزی ترکیه مانند اتوبانهای تهران در شب، چراغانی و کاملا روشن است اما تعدادی از واحدهای ما در مرز فاقد برق هستند. به نظر میرسد بسیاری از مشکلات در منطقه شما درخصوص کشور همسایه است، مانند تیراندازی به افراد کاسبکار یا همان کولبرها، درحالحاضر گفتوگویی با مسئولان ترکیه برای حل مشکلات وجود دارد؟

این روستای زیبا به دالان بهشتی در عروس شهرهای ایران در رامسر معروف است. صنعت استخراج و تصفیه و استعمال فلزات و مکانیک و محصولات غذایی آن معروف است. یکی از این دوراهیها به تنگهای معروف به نام شوتاریکو میرسد و دیگری هم به چشمه اودبه. در واقع آرامگاه جبار باغچه بان، یکی از آرامترین و خلوتترین آرامگاههایی است که فقط عده خاصی به آن سر میزنند. از گمرک مرز ایران و ترکیه جادهای به سمت منطقه بورالان وجود دارد که با رفتن به سمت این جاده حدودا یک ساعت بعد به چشمه ثریا خواهید رسید.

چشمهای که در بین اهالی به “زمزم رضوی” و “چشمه امام رضا” (ع) مشهور است. نه، براساس پروتکل، این دیدارها بین والیان ترکیه و ژاندارمری ایران صورت میگیرد. والیان هر منطقه در ترکیه اختیارات یک استاندار را دارند. درواقع سمت آنها سیاسی هستند و از طرف وزارت کشور انتخاب میشوند و طبق قوانین ما، مرزبانی و فرماندهان هنگ مرزی از طرف ایران در این دیدارها حضور دارند. تعداد بیشماری از انواع گونههای جانوری و گیاهی در دو میلیون و هفتصد هزار هکتار زیست بوم حفاظت شده یزد وجود دارند که از این میان بیش از ۶۰ گونه پساندار، ۴۰ گونه خزنده، ۱۶۰ نوع پرنده و ۸۰۰ گونه گیاه تحت حفاظت دقیق قرار دارند.

این لاله تنها ۴۰ تا ۶۰ روز دارای گل هستند و فقط از اواخر فصل بهار تا اوایل تابستان میتوانید به دشت لاله بروید. از بهترین روش های تهیه و استفاده از این آب استفاده از فیلترهای قلیایی در دستگاههای تصفیه آب خانگی میباشد که سبب تهیه آب قلیایی کنترل شده و بسیار مفید برای بدن میشود و همچنین فرایند قلیایی کردن آب به صورت کاملا طبیعی و نه شیمیایی انجام میشود .البته تاکید میکنیم همواره از فیلترهای دارای استاندارد های معتبر استفاده نمایید . رجوع به الغ شود.

درباره شلیک به کولبران ایرانی آیا اعتراض یا پیگیری صورت گرفته است؟ موضوعات مختلفی بودند که درباره قاچاق انسان و عناصر تروریستی بیشتر بوده است؛ اعتراض ما بهخاطر این است که ترکیه مرزهایش را حفظ نکرده است و عناصر تروریستی به سمت ما میآمدند و با نیروهای ما درگیر میشدند، عملیات زیادی در رویارویی با عناصر تروریستی صورت گرفت و بسیاری از نیروهای ما شهید شدند. در خاطرات خود معلم جغرافیا را به یاد میآورید که با نشان دادن نقشه ایران، ایران را سرزمینی از کوهها، رشته کوههای بلند، دشتهای وسیع و جلگههای سرسبز معرفی میکند.

البته ارتش ترکیه بیشتر در شرق کشورش خود را نشان میدهد و در قسمتهای دیگر بیشتر مرز آبی دارد و نیازی ندارد که ارتش را آنجا بگذارد و در دریاهای سیاه، مرمره، اژه یا مدیترانه نیازی به تجهیزات زیاد ندارد اما در شرق در سوریه، عراق و ایران مرز خاکی دارد. پروژههایی همچون فاز نخست بزرگراه چابهار – کنارک، بزرگراه خلیج فارس ـ قشم (اتصال جزیره قشم از طریق یک پل به بندر هرمزگان)، احداث بزرگراه ماکو، از جمله این طرحها بوده است. احداث سالن همایشها و نمایشگاههای انزلی در سال 95 با وسعت حدود پنج هزار متر مربع، احداث نمایشگاه بین المللی منطقه آزاد ماکو، با صرف هزینهای بالغ بر 69 میلیون ریال طراحی و انجام تفاهمنامه برای ایجاد پروژه نمایشگاه بین المللی منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی از جمله برنامههای توسعهای دولت برای مراکز تخصصی نمایشگاهی در مناطق آزاد است.

در بخش ترانزیت هوایی در حالی که در سال 92 چهار منطقه آزاد ماکو، چابهار، ارس و انزلی فاقد فرودگاه بودند و همزمان فرودگاههای قدیمی کیش، قشم و اروند نیاز به توسعه داشتند دولت برنامهریزی جدیدی را برای توسعه در این بخش آغاز کرد و نتیجه این برنامه ها این شد که نخستین پرواز تهران ماکو در سال 96 در منطقه آزاد ماکو انجام شد و توسعه شهر فرودگاهی منطقه آزاد چابهار نیز از سال97 در دستور کار قرار گرفت و به نظر میرسد در پایان سال 1402 به بهرهبرداری برسد.

پروژه اتصال ریلی منطقه آزاد انزلی به راه آهن رشت انزلی و مطالعات اتصال ریلی جلفا به مرز چشمه ثریا در ماکو و اتصال ریلی به مرز شلمچه در منطقه آزاد اروند در فاز مطالعاتی بوده و به مرحله اجرا هنوز نرسیده، در شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) نیز با توجه به عبور خط ریلی راه آهن از دو طرف منطقه آزاد و بر اساس مطالعات طرح جامع منطقه، فاز اجرایی پروژه اتصال بندر خشک و هاب لجستیکی منعقد شده است.

همچنین اجرای طرح ملی اتصال منطقه آزاد انزلی به خط ریل سراسری کشور در ایستگاه پیر بازار رشت در دو قطعه شش و هفت در حال تکمیل است. البته برای دستگیری افرادی که غیرقانونی وارد منطقه ممنوعه میشوند، تیراندازی هوایی داریم، ایست داریم و فرد متخلف را دستگیر میکنیم اما اگر به سمت نیروها تیراندازی نشود، ما تیراندازی نمیکنیم. بله بسیاری از افرادی از ایران که شما میگویید کولبر و ما میگوییم کاسبکار، متأسفانه بر اثر تیراندازی نیروهای ترک کشته یا زخمی شدند که ما اعتراض کردیم و خواستار دیه این افراد شدیم اما والیان در حد تصمیمگیری در این موارد نیستند و باید وزارت امور خارجه یا نهادهای دیگر در این کشور دستور دهند.

در پروتکل 1337 قید شده است که فرمانده ژاندارمری وقت همردیف است با والی در ترکیه و برای حل مشکلات مرزنشینها و مسائل دو کشور تا حد فاصل 50 متری، باید با هم در تعامل و ارتباط باشند و دو طرف موظف به حل مشکلات در این محدوده هستند. طی سالیان از آن به اسامی آناهیتا٬ سارقین و زرتشت یاد شده به شماره 1976 به ثبت آثار ملی رسیده است این تپه در قسمت غربی شهر سرعین قرار دارد که از کاوش های انجام یافته در این منطقه اشیاء و سفالینه هایی به بدست آمده که قدمت آنها به اواخر هزاره دوم و اول قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید