انتشارات جنگل در رشت

موجود است که تنوع گونه های درختی حکایت از غنای جنگلی این منطقه می باشد. بعضی اسرار، که از اظهار او خود نویسنده منفعل میشود کجا مانده گوینده و شنونده، به سکوت میگذرم. حدود چهار دهه جنگ ، افغانستان را به یکی از کشورهای ناامن و فقیر جهان تبدیل کردهاست. رویشگاه عمومی آن : پاکستان ، افغانستان ، ایران ، قفقاز، آسیای صغیر، سوریه ، نواحی ساحلی دریای مدیترانه تا جزایر کاناری . این را هم باید بدانیم تشکیل این وزارتخانه برای ایران لازم بود یا نه؟

میتوان اینگونه داستانها را یک اشتی جاودانه میان انسان و طبیعت قلمداد کرد. جنگل ارسباران نمونه ای بی نظیر با چشم اندازی فوق العاده از طبیعت در شمال شرقی آذربایجان شرقی قرار دارد. فردا نیز به همین قرار… منافع زندگی عموم ملت آسیا مشترک است و همهٔ آنها چون اعضای یک بدن به معاونت و محبت یکدیگر محتاج و مجبورند. وزارت تجارت سایر ملل برای توسیع تجارت و انتظام عمل بیرون بری اموال کارخانجات است که صد شعبه دارد؛ در ایران کدام تجارت اقتضای وزارت میکند؟ گاهی امر میشود که موکب همایون به شکار میرود، حاضر رکاب باشید، جزو ملتزمین هستید..

همه قاهقاه خندیدند.. بعد یکی گفت اینها به کار ایران نمیخورد. اینها قابل این خیالات و تراشیدن وسایط روس و فرانسه نیست.. این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگلهای سرسبز شمال کشور به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور است. گفتم آقا سید، شما به او التفات نکنید، جوان است ناخوشی ضحک دارد، امروز قدری زعفران هم خورده بیشتر میخندد. گفتم بلی، میخواهند شرفیاب شوند. چهارمی که واجبترین شعبهٔ ادارهٔ مرکزی است نخواهیم داشت، و اگر میداشتیم چون ایران واقعاً داخله دارد لامحاله بیمسما نمیشد…

مگر یک مدرسهٔ دارالفنون و یک مجمع معارف که برای لطیفهگویان بیکار و الواد بیعار شعبهٔ مداخل باز شود وزارتخانه لازم دارد؟ به خیالم آمد که از محمود مقاله پدرش را بخواهم بخوانم، مبادا از من دلگیر شود که چرا نخواستم بخوانم. مقدمه را مطالعه نمودم، پندنامهایست که به پسرش میرزامحمود نوشته. در این زمینه نصایح مفیده مینویسد، دعایی به توفیق پسرش میکند که خدا اورا وطندوست و ملتپرست نماید، بعد شروع به مطلب مینماید. نام این رودخانه به دلیل خطرناک بودن، آمازون گذاشته شده است که بهزبان بومیان آنجا بهمعنی شکننده قایق است. دانشمندان تخمین میزنند که این جنگل بیش از دو و نیم میلیون گونه حشره و بیش از چهل هزارگونه درخت و گیاه, 1500 نوع پرنده و بیش از دو هزار نوع ماهی دارد.

۹- منظور از درخت بومی چیست؟ این درخت که در جنگلهای بارانی کامرون رشد میکند، اواریوپسیس دیکاپریو نام گرفته و نخستین گیاهی است که دانشمندان باغ سلطنتی کیو در سال ۲۰۲۲ نامگذاری کردهاند. دیگری گفت نخیر، فلانی میخواهد که وزرا همیشه مثل سنگ آسیا مدور باشند و متصل بگردند! یکی از وزرا که مسلماً سیاسیدان و متحدالافکار من است گفت یکی از دول مجاور ما برای اینکه دولت ایران به اعلان بیطرفی خود خیانت کرده و دولت محارب او را راه و آذوقه داده محرک عبیداله است. نور چشم من، اینها را مینویسم که بدانی این اسامی بیمعنی سالی پانصد هزار تومان پول دولت را تلف میکند و بر خندهٔ خارجی میافزاید که یکی از آن وزرا منم.

کندوان یکی از سه روستای صخرهای جهان است و تنها روستای صخرهای است که مردم در آن سکونت دارند. جهان را با نگاهی نو در سادهترین حالت ممکن درک کردم، در طبیعت بکر. 10- رودخانه ی آمازون از نظر حجم آب، بزرگترین رودخانه ی جهان است. تاکنون ۳ هزار گونه ماهی مختلف در این رودخانه شناسایی شدهاست. جنگل ابر در شاهرود، باقی مانده ای از یک جنگل هیرکانی است که ۳۵ هزار هکتار وسعت دارد و در آن گونه های نادری از حیوانات و جانوران مختلف زندگی میکنند. پروانه دُم قهوه ای، با نام علمیِ «(Euproctis chrysorrhoea (L»، آفت برگ خوار همه چیز خوار است که به درختان جنگلی و درختان میوه حمله می کند؛ پیش از این گونه ای از این آفت در جنگل های ارسباران تعیین شده است؛ بر اساس مطالعه زیست شناسی انجام شده در سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸در نقاط مختلف جنگل های ارسباران، حشرات بالغ این آفت از اواخر بهار ظاهر شده و پس از جفت گیری، پروانه ماده دستجات تخم خود را پشت برگ های میزبان قرار می دهد.

۵۰. ↑ نهضت جنگل و اتحاد اسلام: اسناد محرمانه و گزارشها، به کوشش فتحاللّه کشاورز، ج۱، ص۳۳۵ ـ ۳۳۷، تهران: سازمان اسناد ملیایران، ۱۳۷۱ ش. اخیر تا پرداخت آخرین قسط زمین دررهن سازمان جنگلبانی ایران باقی خواهد ماند. رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به عملیات آبخیزداری گفت: با کار آبخیزداری، متوسط فرسایش آبی کشور که سالانه بیش از ۱۶ تن در هکتار است، را میتوان به میزان ۹ تن کاهش داد. روزی سفیر فوقالعاده به فرانسه میفرستادند که ناپلئون سیم میان معاهدهٔ ایران و انگلیس حکم باشد، توسط نماید. ترا علم آموختم که ادارهٔ ملی را آشنا بشوی، حب وطن را بفهمی، سلطان وقت را بپرستی، عواید خودرا محترم بداری، و از هیچ ملت جز علم و صنعت و معلومات مفیده چیزی قبول نکنی.

من چنین آدمی را میشناسم که اگر قبول کند مینویسد و میشود. از حالت ما بیخبر نیست، میداند که سوق لشکر کافی با این بیپولی و بیراهی و پریشانی اوضاع دیگر چقدر طول و اشکال دارد. روز دیگر گویی همهٔ الواد تهران از کارهای ما و گذشتن حساب و تجدید مأموریت مطلع بودند. خدا میداند که دیگر کی ملاقات بکنیم. اسبابها را جمع کردیم بردیم، معلوم شد که پاپوشهای مارا مرمت لازم است. کتابچه را تا صبح خوانده تمام کردم. در جنگل های گرمسیری باران اغلب در تمام طول سال می بارد به طوری که هوای خشک، کم تر دیده می شود.

فوراً تغیر ناسید مبدل به تبسم گردید. مثلا وزیر عدلیه شخصی است که مطلق وجود علم حقوق را قایل نیست؛ با ده نفر اجزا و معاون در عمارت عالیه و اتاقهای متعدد مینشیند، به امور متنازع فیهای مردم میرسد. این دو روزه چنان سرگرم محبتهای میزبان و کریم شدهایم که کار واجبی را فراموش کردهایم. وی تأکید کرد: ادارهکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانشرقی؛ پایگاه اطفای حریق در مقابل قطع درختان و تخریب جنگلهای ارسباران را نمیخواهد از اینرو چون قرار نبود تا امتیاز بدهیم بیخیال شدیم اما مدیریت ارشد استان احداث پایگاه اطفای حریق جنگلهای ارسباران را از محل مسئولیتهای اجتماعی شرکت مس پیگیری میکنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام اکبر احمدپور، نماینده خواف و رشتخوار در گفتوگو با صبح توس اظهار کرد: گازرسانی به روستاهای پایین دست بخش جنگل در انتظار تعیین پیمانکار است، و انشالله اردیبهشت ماه آغاز به کار خواهد شد. در این بین پیشخدمت آمد، مارا به ناهار دعوت نمود. این جنگل در واقع نوعی جنگل کوهستانی محسوب میشود. پارک جنگلی سرخ اُ در مناطق کوهستانی خلیل شهر از توابع شهرستان بهشهر واقع شده است و از مکان های دیدنی با امکانات رفاهی نسبتا خوب می باشد. اگر بخواهید از تبریز به منطقه کوهستانی روح بخش و دل انگیز کلیبر بروید که همچون فرشی سبز رنگ و زیبا گسترده شده است، خوب است بدانید این منطقه دو ساعت و نیم با تبریز فاصله دارد.

این فیلم ایتالیایی به کارگردانی روجرو دئوداتو ساخته شده است. از تماشاییترین فیلم های ماجراجویانه، فیلم شاهین کره بادام زمینی است. وزیر محیط زیست برزیل در ملاقاتی با مدیران اجرائی بخش کشاورزی، اعلام کرد:کلید نجات اقتصادی اکری (یکی از ایالتهای برزیل) کشاورزی تجاری است. اگر نه شرع است نه قانون، اساس عدل ما نظر و خیال شخصی وزیر است در همه جای ایران از داروغه گرفته تا حاکم همه با رأی و میل و نظر شخصی خود آمر و حاکمند، در این صورت چند نفر آدم را معطل کردن و پنجاه هزار تومان مخارج هرساله این تقلید مضحک نمودن برای چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید