افغان ها، فصل ١ تا ١٤

احتمالاً در مورد هنر حمام جنگلی (جنگل درمانی یا Shinrin-Yoku) که روز به روز به طرفداران آن افزوده می­شود، چیزهایی شنیده­اید. کوه های استوار و زیبا همراه با پوشش مخمل سبز و قله های سر بلند که در مه های زیبا پنهان شده تا زیبایی شان را بیشتر به رخ طبیعت بکشند. بودهیساتواس موجودات افسانوی اند کـه جای خویش دربهشت را نفی کرده و تجسم دوباره پیدا مـیکنند که تا تمام موجودات روی زمـین را کمک کنند. درهنرگندهارا، بودهیساتواس غالبا بحیث شـهزادگان زمان خویش تصویرشده اند کـه ملبس با دامن های مردانـه، عمامـه ها و مقدارهنگفت جواهرات مـیباشند. دراوایل هنرمندان گندهارا به منظور محصولات خویش ازسنگ و بخصوص شیست آبی و فیلایت سبز منطقه استفاده مـید.

به طور معمول جهت چاپ کتاب از سه نوع کاغذ مخصوص در چاپخانه جنگل استفاده میشود که کاغذ تحریر، کاغذ بالکی و کاغذ گلاسه نام دارند. در دنیای ما زیبایی و حیرت آور بودن گونه های مختلفی دارند، از عجایب طبیعی گرفته تا مواردی که توسط انسان ساخته شده اند، آثاری که هنوز پایدار هستند و یا اینکه به ویرانه تبدیل شده اند. جدای از گردشگرهای دیگر که میتوانند راهنمای شما باشند خود رودخانه افزون بر هدفی بکر و زیبا، وسیلهای است که پا به پا شما را تا رسیدن به آبشار پلنگدره همراهی میکند. حتما چنین سوال از خودتان می پرسید که کدام آبشار یا جنگل برای یک سفر عالی هستند؟

در نتیجه هرگز مکانی نبوده است که از نظر استراتژیک در مبارزات برای تسلط بر افغانستان اهمیت داشته باشد اما به عنوان بخشی از منطقه غرب افغانستان در جنگ قدرت منطقه ای نقش داشت. این ساحه بطورقسمـی توسط باستان شناسان فرانسوی بین 1936 و 1946 کاوش شده کـه شامل یک ساحۀ حدود 800 متر از شمال بجنوب و حدود 450 متر ازشرق بـه غرب است. خود وادی حدود 4.5 کیلومترازشرق بـه غرب و تقریبا 3.5 کیلومترازشمال بجنوب وسعت دارد. درشمال غرب، ارگ یـا برج عبدالله قراردارد کـه مـیتواند مربوط بـه دورۀ هخاان باشد. درشمال و جنوب آمودریـا، ترکها و تبتیـان بعضا بکمک شـهزادگان محلی و بعضا با پشتیبانی چینائی ها بـه حملات بالای اعراب ادامـه مـیدهند.

لذا یکتعداد کالا و امتعه چینائی از طریق افغانستان فعلی بـه وادی اندوس و معآن انتقال مـیگردید: اجناس غربی ازطریق بحربسواحل هند آورده شده و یکجا با اجناس هندی بشمال یعنی بجنوب آسیـای مـیانـه و به چین انتقال مـییـابد. بگرام یـا کاپیسای قدیم درون ساحۀ واقع شده کـه دارای اهمـیت فوق العاده ستراتژیک به منظور کوشانـها و دربرگیرندۀ خط زندگی بین ملکیت های بکتریـان و نیم قارۀ هند بوده است.

ساحۀ بگرام حدود 50 کیلومتر درون شمال کابل و حدود 8 کیلومتردرشرق چاریکار فعلی درنزدیکی تقاطع دریـاهای پنجشیر وغوربند واقع است. یک مرکزبسیـارمـهم بودیستی، هده هست که درون یک جلگه هموار حدود 8 کیلومتر جنوب جلال آباد فعلی واقع است. صومعه مشـهوردیگربودیستی درون شترک، حدود 65 کیلومتر شمالشرق کابل و حدود 4 کیلو مترشمال بگرام/کاپیسا واقع است. منار چکری بارتفاع ستون 19 متر و تاجگذاری شده توسط یک مایـه اصلی نیلوفر و اصلا شاید هم سمبول بودیستی چرخ (سانسکریت – چاکره) فوق العاده دلچسپ وتماشائی است، کـه حدود 15 کیلومتردرجنوبشرق کابل و در بالای یک کوتل ناظربر وادی کابل ایستاده است.

۱۴- حدود ۶۰ درصد جنگلهای آمازون در برزیل قرار دارد؛ ۱۳ درصد آن در خاک پرو، ۱۰ درصد آن در کلمبیا و قسمتی از آن نیز در ونزوئلا، اکوادور، بولیوی و سه کشور دیگر قرار گرفته است. در این راستا کتاب های چرا، چطور، چگونه؟ او این کتاب را به حدی زیبا و دقیق نوشته است که برخی از منتقدان آن را زندگی نامه او می دانند اما موراکامی این موضوع را انکار می کند.

بنده از مقام ریاست استدعا میکنم که عین این نامه را ببنده نوشتهاند مقرر فرمایند با یک شرحی به اداره لوله کشی بفرستند و توصیه مؤکد بشود که به این اشخاص تعدی نکنند (صدرزاده ـ برای پیشرفت لوله کشی باید یک مقررات خاصی وضع شود) عرایض دیگری هم داشتم ولی چون میدانم وقت گذشتهاست موکول میکنم بوقت دیگر. قاره آسیا در حقیقت بزرگترین و در عین حال پرجمعیت ترین قاره جهان به شمار می آید، به طور کل این قاره فضایی معادل 44.58 میلیون کیلومتر مربع را اشغال کرده است و باید بدانید که در این فضا 4 میلیارد و 164 میلیون نفر زندگی می کنند.

بآنـهم کاربرد این مواد مشکل بوده و در سالیـان بعدی صنتعگران تقریبا بطوراستثنائی از پلستر گچ و چونـه استفاده مـیکنند. اما در صورتی که تنها بودید و گرگ به شما حمله کرد، با استفاده از سنگ و چوب سعی کنید او را دور کنید. رمان جنگل نروژی با نام اصلی چوب نروژی (Norwegian Wood) داستانی گزنده درباره روابط عاشقانه دانشجویی است که مخاطب را با خود در دنیای پر فراز و نشیب و تکرارنشدنی عشق اول می برد. گروه آخری شامل گلدان شیشۀ شفاف بارتفاع 18 سانتیمتر با نقوش انحنائی ونشاندهندۀ فانوس دریـائی (چراغخانـه) فرعون الکساندریـه، یکی ازعجائب هفتگانۀ جهان است.

کاوشـهای ازسال 1923 ببعد شامل تعداد زیـاد مجسمـه های گچی، جعبه ها، سکه ها و کتیبه ها است. رئیس گروه پارک ها و ذخیره گاه های جنگلی دفتر جنگل کاری وپارک های جنگلی سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور در این باره می گوید: با توجه به تخریب گسترده جنگل در دنیا، برنامه ای زیر نظر یونسکو با نام «انسان و زیست کره» (MAB) اجرا شد. همچنین دلفین ها، مارهای کبری، پایتون های هندی و 250 نوع پرنده هم در این جنگل زندگی می کنند. « اما شهر آمل از بلاد قدیم است و بنای آن گویند جمشید کرده و بعضی گویند که افریدون ساخته ، حالا چهار فرسنگ علامت شهر است که محسوس می شود و هر جا که زمین را بکاوند خشت پخته و سنگ ریخته ظاهر شود و چهار گنبد است در آن شهر که مقبره افریدون و اولاد او گویند آنجاست .

از هر چه بتوان گذشت، از چلوگوشتهای سنگسری نمیتوان دل کند، چرا که چلوگوشت و ماهیچهی این شهر از لذیذترین و مرغوبترین نوع گوشت تهیه میشود. البته هر قدر که جلوتر بروید، بر ارتفاع افزوده می شود و هر چه به بالاتر بروید، هوا سردتر خواهد شد. اغلب اوایل صبح هوا صاف است و با گرم شدن هوا در روز، مقدار ابرها بیش تر می شود تا این که در ظهر، بارندگی شدیدی آغاز می شود و گاهی تا عصر ادامه می یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، گیلان که از نخستین استان کرونایی کشور بود هفته گدشته را با خبر فروکش کردن کرونا آغاز کرد. برای پیدا کردن بانداژ و دارو یکسری راهنما و مسیریاب برای بازیکن وجود دارد که میتوان با استفاده از آنها به این ریکاوری دهندهها دسترسی پیدا کرد. بعلاوه، حتما درک کرد کـه محصولات هنری مـهندسان و صنعتگران گندهارا بصورت وسیعی دارای رنگ روشن اند. همانطور که از نام قورباغهٔ شیشهای پیدا است، این جانور پوستی نیمهشفاف و به رنگ سبز روشن دارد. بلکه هر دو مجسمـه حتما بطوردرخشانی رنگ آمـیزی شده باشند.

درون وایـهای منزوی افغانستان کنونی مانند فندقستان بامتداد دریـای غوربند، ساختن مجسمـه های بودا و رنگ آمـیزی که تا این اواخریعنی سدۀ هفتم م جریـان داشته کـه تقریبا کاملا “هندی” است. استحکامات مسکونـه از خشت های خام مربع شکل دربالای یک تهداب سنگی اعمارشده هست که که تا اندازۀ زیـادی تعقیب کنندۀ عنعنۀ معرفی شده توسط یونانی هاست. وی افزود: متاسفانه یکی از مهمترین معضلهای جنگلهای ایران به ویژه جنگلهای هیرکانی، قطع، تبدیل و حمل درختان به منظور تامین چوب آلات کارگاههای چوب بری و صنایع خرد گرفته تا هیزم شومینه ویلاها و سوخت دامداریهای روستایی است.

یکی از مشهور ترین مراکز فرهنگ افاناسیو درساحۀ مینوسینسک نزدیک کراسنایارسک فعلی قرار دارد، اما بقایای قابل مقایسه درسراسرقزاقستان شمالی یافت شده است. کسانی از مردم بشیوهٔ آن روزی، گرد او را گرفته و «نوحه» خوانده و سینه میزدند. وقت و خیال مردم را به ترقی صنایع و اقدامات ترفیه حالت فقرا معطوف ساخت. ولی از اینسوی چون با تلفون آگاهی از پیش آمد بتهران رسید، در اینجا هم گفتگو و هیاهو برخاست، و مردم بر آن شدند که بازارها را ببندند و بشورش برخیزند و شاه از چگونگی آگاه گردیده با تلفون به امیر بهادر دستور بازگشت داد.

آب و هوا در نیمه اول سال در اینجا مطبوع است و صومعه در درهای سرسبز واقع شده است که توسط درختان بلند احاطه شده است. وادی بامـیان بامتداد معبرعمده ازطریق هندوکش قرارداشته و بحیث یک منطقه (پایگاه) نمایشی حد اقل از زمان یونانو- بکتریـان بکاررفته است. مجسمـه های بودا را نمـیتوان بـه زمان نقاشی ها و رنگ آمـیزیـها مرتبط ساخت. مفکورۀ ترسیم بودا بحیث یک شخص کـه تقریبا بطورهمزمان درون گندهارا و وادی گنگا (باصطلاح هنر متورا) انکشاف مـیکند مربوط بـه روبانکشاف درسده های اولی عصرفعلی بارتباط فداکاری شخصی مـیباشد. درزمان های جنگ بین امپراطوری روم و پارتیـان، مسیرجنوبی ازطریق ملکیتهای هندی کوشانـها از توجه خاصی برخوردار بوده است، زیرا اجناس مـیتواند توسط کشتی ها ازطریق سواحل بحیرۀ سرخ مصر بـه هند و معآن انتقال داده مـیشود.

دیدگاهتان را بنویسید