آشنایی با استان مرکزی – همشهری آنلاین

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تا زمانیکه به نزدیک روستای قلات نرسیده باشی، به فکر هم خطور نمیکند آن همه زیبایی میتواند در یک نقطه جمع شده باشد، آبی سرازیر شده از دامن کوه که سرچشمهاش، چشمههایی است در قله، درختانی چند هزارساله و درهای عمیق و خنکای آن در گرمترین زمان سال، لرزه بر اندامی هر گردشگری میاندازد! بداق السلطان در سال ۱۰۱۲ هجری قمری در یکی از جنگهای شاه عباس در نزدیکی ایروان به قتل رسید، اما وی را به خاطر خدمات عمرانیاش به مهاباد آوردند و در آنجا دفن کردند. اگر طالب هوای پاک باشید، سیلوانا بهعنوان یکی از ۱۹ نقطه جهان در داشتن اکسیژن خالص میتواند در کنار طبیعت زیبا خاطرهای فراموشنشدنی را برای شما به همراه داشته باشد.

طول آن در حدود ۵۰۰ متر و دارای دالانهای متعددی است. اما آبشار دیگری که حاصل آب زلال و گوارای این رودخانه است، در حدود 300 متر پائین تر از آبشار اول جریان دارد. چشمه زندان سلیمان: چشمه آب معدنی زندان سلیمان بین احمد آباد علیا و کوه زندان در شهرستان میاندوآب واقع شده وحدود ۱۹۸۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در نتیجه ۳۵۰۰نفر از جمله دختر پادشاه به نام (ساندوخت) به دین مسیح میگروند. در این منطقه اقوام مختلفی، مانند آشوریها، کردها، مانناها وترکان پیوسته به این ناحیه مهاجرت میکردند و ساکن می شدند، تا آنکه طایفه قره پاپاق(کلاه سیاه) که درزمان فتحعلی شاه از قفقاز به ایران مهاجرت کردند، در جلگه وسیع سلدوز مسکن گزیدند و به کشت گندم وبرنج و پرورش درختان میوه پرداختند و ماندگار شدند.

درجریان کاوش تپه حسنلو، اشیای سنگی، سفالی، شیشه ای و فلزی گوناگون که دارای ارزش تاریخی وهنری بسیار می باشند کشف شد که در موزه های ایران باستان، آذربایجان و آمریکا نگهداری می شود. رجوع به هنزی و فرهنگ جغرافیایی ایران ج6 شود. کتیبه کلی کلیشن در اشنویه: در گردنه کلیکلیشن اشنویه استوانه ای قرار دارد که بربدنه آن به دو زبان اورارتوییو آشوری کلماتی کنده شده که در نوع خود بی نظیر واز آثار فوق العاده جالب توجه استان است. شهر نقده در میان شهرهای مهاباد، پیران شهر، اشنویه و ارومیه واقع شده است و به عنوان کانون ارتباطی بین شهرهای فوق است.

بعد از گشتوگذار در جلفا میتوانید به پلدشت آذربایجان غربی سفر کنید. سقز ـ تکاب ـ بوکان و بانه ـ سردشت از کردستان، دندی ـ ماهنشان ـ تکاب از زنجان، ملکان ـ میاندوآب ـ تبریز، تبریز ـ تسوج ـ سلماس، تبریز ـ سهراهی خوی، جلفا ـ پلدشت از آذربایجان شرقی مسیرهاییاند که میتوان به صورت زمینی از طریق آنها به آذربایجان غربی سفر کرد. در آذربایجان غربی هر ۴ فصل سال میتوان جاذبههای گردشگری فراوانی را مشاهده کرد. مهاباد در گذشته، آتادی کوچک و بی اهمیتی بود، ولی در سال ۱۰۳۸ هجری قمری در اواخر سلطنت شاه عباس اول، شخصی به نام بداقالسلطان که ریاست قوم مکری را به دست گرفته بود، مرکز حکومت خودرا به مهاباد منتقل کرد.

اين بندر در جزيره شاهي ( اسلامي ) واقع شده و يكي از بنادر مهم درياچه اروميه در امور بازرگاني و اقتصادي است . غار بورنیک بزرگ: این غار در نزدیکی شهر مهاباد واقع شده و یکی از غارهای نسبتاً معروف ایران است. چشمه آب گرم رینه یکی از مهمترین چشمههای آبگرم و مراکز آب درمانی است. اکثر دکترهای ارتوپد و فیزیوتراپ این آبگرم ها را به بیماران خود پیشنهاد و تجویز می کنند. این پادشاه زبان اورارتو را در کتیبه های خود به کاربرد و چون کشور خودرا ازشرق تا رواندوز توسعه داد، در همان سنگ نبشته شرح فتوحات خودرا مندرج ساخت.

اگر طی مسیر و گشتوگذار در ماکو شما را خسته کرده است و قصد دارید شب را در این شهر اقامت کنید، اقامتگاه بومگردی باباطاهر در نزدیکی یارما تپه ماکو، گزینه خوبی است. در این مسیر سد ارس و منطقه گردشگری و محافظتشده مارکان از جاذبههایی است که میتوانید در آنجا ساعتهای خوشی را در کنار خانواده سپری کنید، اما باید توجه کنید که از هنگام غروب نیروهای انتظامی این جاده را میبندند.

حمدالله مستوفی در نزهه القلوب می نویسد: آن را بیژن بن گیو بن گودرز ساخت. نقده سرگذشت پر حادثهای داشته وآثار متعددی را درخود به یادگار دارد. علاوه بر آن چشمههای موجود در تالاب نیز به طور ممتد کمی از آب تالاب را تأمین میکنند ولی چون میزان تبخیر در تابستان زیادتر است و آب وارده توسط چشمهها تأمین میشود، تالاب خشک میشود. در کنار این جشنوارهها در ماکو از کاخ باغچهجوق، کاخ سردار، دخمهسنگر فرهاد، عمارت کلاهفرنگی و دهها اثر تاریخی در کنار آثار طبیعی مثل چشمه ثریا و روستای گردشگری رند هم دیدن کنید.

این عمارت دو طبقه بوده که یک بالکن بزرگ در طبقه دوم آن قرار گرفته و شیشه های درب و پنجره آن رنگی می باشد. از آن جائی که اردل،آردال ( درمعنای تپه مقدس)جز یکی از مراکز ییلاقی عشایر هفت لنگ بختیاری به شمار می رود،بنابراین از نظر باورداشت ها، عادات،موسیقی و گویش فرهنگ بختیاری دارند واز نظر پیشینه تاریخی اردل در بخشی از دوره تاریخی خود جز”انشان یا انزان” محسوب می شده و جغرافیدانان و مورخان نام آوری چون ابن خردادبه در قرن سوم و ابن بطوطه در قرن هشتم در آثار خودبه نام اردل اشاره می نمایند.

در ابتدای این مسیر جلفا یکی از شهرهای آذربایجان شرقی جاذبههای دیدنی زیادی مثل آسیاب خرابه دارد. به نظر وی تاریخ تقریبی سکونت دوره اول، به حدود شش هزار سال قبل از میلاد می رسد و در این میان دوره چهارم که مربوط به ۱۳۰۰ الی ۸۰۰ سال قبل از میلاد است از ارزش خاصی برخوردار است وبه دوران تمدن ماننایی مربوط می شود. به این ترتیب، میزبانی از مسافران نوروزی تا تاریخ ۱۵ فروردین روزانه با برنامههای مهیج چون کارناوالهای خیابانی، بازیهای بومی ـ محلی و مسابقه بزرگ ماهیگیری در ساحل رود ارس انجام خواهد شد. مقبره بداق السلطان: این مقبره به یکی از سرداران شاه عباس صفوی تعلق دارد که در زمان خود حکمران منطقه ساوجبلاغ بوده و در عمران و آبادانی آن کوشیده است.

قلعه و غار قیزلار قلعه سی: قیزلار قلعه سی (قلعة دختران) یکی از مهم ترین آثار تاریخی و طبیعی شهرستان مراغه است. از آنجایی که این غار دارای پرتگاه و چاههای درونی است، لذا بازدید کنندگان باید یه وسایل ایمنی لازم مجهز باشند. روش کشت و آگاهیهای لازم نیز در قالبهای مختلف از جمله کتابچه، برای استانها ارسال می شود و بعد از آن با حضور مردم و تشکلها و علاقهمندان به طبیعت وارد عرصه میشویم و اقدام به کاشت بذر می نماییم. علاوه بر این ماکو یک هتل و یک مهمانسرا هم دارد که هزینه اقامت در آنها بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود.

ارامنه مدعی هستند که کلیسای طاطاووس اولین کلیسایی است که به دستور مبشرین و حواریون مسیح در دنیا ساخته شده است و چون از نظر مذهبی شهادت را بزرگترین سعادت برای بشر میدانند، هر سال در روزهای آخر تیرماه و هفته اول مرداد ماه که مصادف با قتل تادی مقدس و پیروان مسیحی او است در قره کلیسا مراسم خاصی بر پا میدارند. پادشاه ارمنستان برای ممانعت از تبلیغ دین مسیح، در سال ۶۶ میلادی فرمان قتل و عام آنان را صادر میکنند و همه ارامنه مسیحی، از جمله دختر پادشاه به قتل میرسند و اجساد آنان را در محل فعلی قره کلیسا و حوالی آن مدفون میسازند.

روزی از روزها در روستای خورجستان آهنگری بوده که ۵ فرزند داشته است که چهار تا از آنها را سر بریدهاند و مغزهایشان را به مارهای ضحاک داده بودند. یموتها از قبایل قدیمی و پرجمعیت ترکمن است و آنها نیز به مانند تکهها از طوایف نیرومند و شجاع ترکمن هستند که در مصاف جنگ با ایرانیان و تزارهای وحشی شجاعت و نیرومندی خود را بارها به ثبوت رسانیدند. به جهت آنکه کانکس سرویس بهداشتی به صورت قطعات پیش ساخته در کارخانه و کارگاه ساخته میشود. طبقه اول این توالتها حدود ۵۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر ارتفاع دارد که از این فضا برای انباره فاضلاب استفاده میشود و پس از پرشدن، آن را با خاک مخلوط و در مزارع اطراف استفاده میکنند.منبع عکس: سایت EscapefromTehranجالب است بدانید که برخی بخشهای این خانهها نظیر حیاط، تنور و سرویس بهداشتی بهصورت مشترک هستند و دو خانواده با هم از آنها استفاده میکنند.

زرینه رود: این رودخانه از کوه های چهل چشمه کردستان، بین سقز و بانه سرچشمه می گیرد و پس از عبور از شرق میاندوآب در جلگه وسیع آبرفتی به چند شاخه تقسیم میشود و از گوشه جنوب شرقی به دریاچه ارومیه میریزد. حتی دریاچه ارومیه که سالهاست با کمآبی دستوپنجه نرم میکند جاذبههای زیادی برای گردشگران نوروزی خواهد داشت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزدر این مطلب به قلم مهرداد متولی کارشناس ارشد منابع طبیعی آمده است : گرچه یزد کمتر از این موهبت برخوردار است اما در فاصله ای نزدیک از مرکز استان یزد و شهرستان تفت، چشمه ای وجود دارد که حتی در روزهای گرم نیز می تواند استراحتگاهی برای مردمان این دیار باشد.

در تصویر بالا میتوانید نمونههایی از رفرنس نویسی در فهرست منابع به این روش را ببینید. در مسیر ماکو به چالدران با جاذبههایی چون کلیسای زور زور و سد بارون روبهرو خواهید شد. ۲ مسیر پیشرو است. میتوانید با تور استانبول به استانبول سفر کنید و چند شب را هم در چشمه در کنار ساحل بگذرانید و یا اینکه با تور چشمه و ازمیر سفر کنید در نقشه زیر به خوبی مسیر ازمیر تا چشمه نشان داده شده است. این چشمه به نام چشمه خاتون و یا خاتون بولاغی شهرت دارد.

بزرگان ولایت هرات در این باره می گویند: ساکنان هرات نوروز و گل گشت سیزده نوروز را در تفریحگاهها و پارکهایی چون تخت صفر، پارک ملت، پارک ارغوان، پارک ترقی، تفریگاه و باغ های شیدایی، جنگل و کوهسار میر داوود و گازارگاه و کوهای سیدعبدالله مختار و زیارت سلطان میرعبدالواحد میگذرانند و بعضی ها نیز به زیارت ها می روند. کلیسای زور زور: کیسای زور زور در مجاورت روستای بارون ( ۴۰ کیلومتری جاده آسفالته سیه چشمه) بر دامنه شیب تند کوه در ساحل رودخانه زنگمار واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید