آشنایی با استان آذربایجانشرقی – همشهری آنلاین

عاشیق یا آشیق، نغمهسرایانی هستند که آوازهای محلی را در قالب تصنیفهایی زیبا اجرا میکنند. همچنین استان مرکزی چهارمین استانی است که طرح همکدسازی استانی را به اجرا درآورد. این چشمه آبگرم در ۵۰۰ متری بستان آباد قرار گرفته و آب آن از نوع آبهای کلروبیکربناته کلسیک گازدار است و از ویژگی درمانی و شفابخشی برخوردار است. تاریخچه آب درمانی یا ˈهیدروتراپیˈ که قدیمی ترین شیوه درمانی طبی نیز به حساب می آید به تمدن های مصر – یونان و روم باستان بر می گردد به طوری که درباریان مصر حوضچه هایی داشتند که به آب آنها گل و گیاه و روغن های خاص اضافه می کردند و تصور می کردند چشمه های آبگرم با بهبود روند گردش خون می تواند برای سلامت انسان مفید باشد.

علاوه بر مسیر زمینی، راه آهن هم یکی دیگر از مسیرهای دسترسی به این شهر است. دسترسی به شهرستان میانه، از طریق جاده ترانزیت، اتوبان یا راه آهن امکانپذیر است. جالب است بدانید برخلاف چشمه تیز آب، آب چشمه اعلا کاملا خوراکی و سبک بوده و برای سلامتی بسیار مناسب است. حالا تلاش مسؤلین بر این است که این ناحیه به قطب گردشگری در شهرستان و استان تبدیل شود ولی به نظر می رسد آسفالت نبودن همه جاده دسترسی به آن از طرفی و وجود سربالایی بیش از حد “شککو shakko” در مسیر برگشت آن هر کسی را برای رفتن به چنین جایی بی میل می کند هرچند از نظر طبیعت و آب و هوا جایی خیلی زیبا و جالب می باشد و امید است که هر چه زودتر امکانات رفاهی بیشتر و بهتری در اطراف آن البته با حفظ ساختار اصلی و طبیعی منطقه ایجاد شود بلکه چراغی در تاریکی این ناحیه منزوی و رو به اضمحلال باشد.

کلک لر تپه سی و زال تپه سی از دیدنی های جالب این روستا محسوب می شوند. این منطقه در فاصله بسیار کوتاهی از سرعین قرار دارد. دهانه این غار در موقعیت جغرافیائی 46 درجه و 52 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 49 دقیقه عرض شمالی در ارتفاع 2500 متری از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است . یکی از هتلها، هتل سولماز است که در جاده ترانزیت میانه واقع شده و موقعیت آن به گونهای است که میتوانید از آنجا به شهرستان میانه و روستاهای اطراف آن دسترسی داشت. نهرهای بزرگ این ولایت که در ولسوالی های مرکزی آن موقعیت دارد عبارت از نهر خواجه، نهر رزاق، نهر ریگروان و نهر افغان میباشد.

لباسهای محلی بانوان، ترکیبی از شکوه و زیبایی است که به نقشونگارهای رنگارنگ، حاشیهدوزی، منجوقدوزی یا دوختن سکه مزین شده است و هنر مردم این سرزمین را نیز نشان میدهد. از این منطقه کوه آرارات دیده میشود، نمای کوه و چشمه زیبایی خاصی به منطقه میبخشد. در بسیاری از روستاهای شهرستان میانه، زنان و مردان همچنان از لباسهای محلی خود استفاده میکنند و این لباسها هنوز اصالت خود را در این مناطق از دست ندادهاند. یکی از سوغاتیهای بارز میانه، جارو یا سوپورگه است که در واقع نام گیاهی است که در منطقه آذربایجان بهویژه در میانه رشد میکند.

عاشیق محمد فرزانگان یکی از عاشیقهای شهرستان میانه است که بهعنوان چهره موسیقی در این شهرستان شناخته میشود. این پل از گذشته تا کنون نزد گردشگران به عنوان شاهکار معماری ایرانی شناخته می شود. این موضوع به اسکی بازان این امکان را می دهد تا در بیشتر ایام سال بتوانند در این مکان اسکی کنند. رساله مخ المعاني، اثر شیخ امیرحسن علاء سجزی دهلوی، کتابی است یک جلدی، به زبان فارسی با موضوع عرفان اسلامی که به کوشش آذرمیدخت صفوی چاپ شده است. کارشناسان معتقدند که روند شکلگیری غار با باز شدن پای گردشگران به غار و آسیبهایی که به این موجود زنده ۷۰ میلیون ساله وارد میشود، کند و مختل شده است.

به گفته کارشناسان امروزه در اغلب کشورهای دنیا از وجود چشمههای آب گرم برای جذب توریستهای آب درمانی بهره میبرند اما این امر در کشور ما و بخصوص استان آذربایجان شرقی هنوز جا نیفتاده و مسوولان به این فکر نیستند که میتوان از این امکانات طبیعی در جذب توریست داخلی و خارجی استفاده کرد. باتوجه به این که اکثر آبهای گرم و معدنی استان از لحاظ کیفیت و ترکیب املاح معدنی از خاصیت و ویژگی درمانی ممتازی برخوردارند اما اغلب آنها مورد بیتوجهی و بیمهری برنامهریزان قرار گرفته یا به حال خود رها شده اند. خاصیت درمانی و شفادهندگی آب این چشمه به دلیل مواد معدنی موجود در آن موجب شده اغلب پزشکان این استان استفاده از آب این چشمه را برای التیام دردهای عضلانی، به بیمارانشان تجویز کنند.

اين جريانات در پائيز، بهار و زمستان ريزش بارانهاي منطقه را موجب مي گردند كه مقداري از نزولات زمستاني آن به صورت برف مي باشد. که در اکثر مواقع بخصوص در زمستان پوشش برف آن را می پوشاند که پیست اسکی الوارس نیز در یکی از دامنه های سبلان ایجاد شده است. سرمای زمستان های این منطقه بسیار سخت است. ایستگاه راه آهن میانه یکی از ایستگاههای مهم استان آذربایجان شرقی است که در جنوب شهرستان قرار داد. جادههای آسفالت دسترسی به این شهرستان را از راه جادهای و از تمام جهات جغرافیایی آسان کردهاند.

به گزارش ایسنا، مهمان ناخوانده ای که حالا در جهان و البته اردبیل به سان نامش “کرونا” حکمرانی می کند و تمام گردشگران این شهر را فراری داده است؛ انگار همان دیروز بود که مسافران تابستانی برای مجتمع های تفریحی آب گرم استان اردبیل و اقامتگاههایش سر و دست می شکستند و از یک ماه قبل برای اقامت در هتل هایش اقدام می کردند اما امروز صاحبان این مجتمع ها مانده اند با واحدهای اقامتی خالی و دخل و خرجی که دیگر با هم نمی خواند و انها را در استانه ورشکستگی قرار داده است. عمارتي است چهار گوش با سقفي گنبدي كه بر مقرنس هايي كه هنوز سالم مانده اند نهاده شده است .

منطقه ارسباران نیز علاوه بر طبیعت بکر و بیبدیل، دارای چشمههای آبگرم و معدنی است که از میان آنها میتوان آبگرم یل سوئی، قلعه کندی را در ۴۵ کیلومتری کلیبر، نام برد. چشمه تاپتاپان در چهار کیلومتری آذرشهر در مسیر جاده آذرشهر ـ عجب شیر قرار دارد و از بالای تپهای هموار و مشرف به اراضی و طبیعت بکر شهرستان آذرشهر با فشار گاز از زمین به حالت جوشان خارج میشود. این میوه در واقع حالت نارس طالبی و خربزه است و مزهای شبیه به خیار دارد. دمای هوا در گرمترین حالت به 25 درجه سانتیگراد می رسد.

هتل سازی دریا قصد دارد در این مطلب از زیبایی های این شهر برای شما بگوید و راهنمایی های لازم در مورد سفر به این منطقه زیبا و خوش آب و هوا را در اختیار شما قرار دهد. دمای هوا تا منفی هشت درجه می رسد. این پیست اسکی در نزدیکی روستای آلوارس قرار دارد.چیزی که باعث شده است تا این پیست نسبت به بقیه پیست های اسکی کشور منحصر به فرد گردد، این است که به مدت تقریبا هشت ماه این پیست پوشیده از برف می باشد. ایشلی فطیر یکی دیگر از غذاهای محلی میانه است که نوعی نان است.

از دیگر سوغاتیهای معروف میتوان به انواع ماست و پنیر محلی، برنج، عسل، گیاهان دارویی و گلیم اشاره کرد که در مغازهها و مراکز خرید این شهرستان پیدا میشوند. ازجمله صنایعدستی این استان میتوان به بافت انواع قالیهای محلی، گلیم، جاجیم، چوقای محلی، پشتی، خورجین، سیاهچادر، نمکدان و سفره آردی اشاره کرد که در میان ایلات و عشایر مناطق اطراف رواج زیادی دارد. هر زمان نامی از چشمه های آبگرم به میان می آید، ناخودآگاه تصویری از سرعین زیبا پیش چشمهای انسان مجسم می شود.

این فرایندی است که نماد دگردیسی میان تولد، زندگی و مرگ است. شهرستان میانه، در زمینههای گوناگونی دارای چهرههایی برجسته است. برای اقامت در میانه، میتوانید به هتلها و مسافرخانههای سطح شهر مراجعه کنید. میانه، فرودگاه ندارد؛ اما برای سفر هوایی به این شهرستان، فرودگاههای بینالمللی زنجان و تبریز نزدیکترین فرودگاهها به این شهر هستند. این روند در دهه های بعدی نیز ادامه یافت، به طوری که امروزه شهر اراک به یکی از قطب های صنعتی ایران تبدیل شده است. این شهر نیز مثل همه شهرهای ایران نام های تاریخی متفاوتی داشته است.

چمنزارهای شگفت انگیز این دره در کنار رودخانه ای که در این منطقه جاری گشته است، محیط زیست مناسبی برای گونه های مختلف حیواناتی همچون کبک، بز و قوچ فراهم آورده است. ارتفاع این معجزه رنگی که بطور مداوم در حال رشد است 150 سانتیمتر میباشد. واجب: هر امري که انجام آن از نظر شرع الزامي و اجباري است. به گزارش خبر روز ، این چشمه در ۴ کیلومتری آذرشهر در مسیر جاده آذرشهر- عجبشیر از زمین خارج میشود در اطراف این چشمه نهشتههای متورق تراورتن و رسوبات اکسیدآهن راسب شده است.

گفتنی است این چشمه در ۵ کیلومتری آذرشهر در مسیر جاده آذرشهر- عجبشیر از زمین خارج میشود در اطراف این چشمه نهشتههای متورق تراورتن و رسوبات اکسیدآهن راسب شده است. موسیقی در شهرهای آذری از اهمیت ویژهای برخوردار است. از مهمترین قابلیتهای کشاورزی در استان مرکزی میتوان به تولید گل و گیاه اشاره کرد. شهرستان سراب نیز از دیرباز به دلیل دارا بودن آبهای گرم و معدنی دارای شهرت و اعتبار بوده و از چشمههای آن میتوان به چشمههای آبگرم اسب فروشان، آبگرم الله حق در دامنه کوه بزقوش در یک کیلومتری چشمه اسب فروشان، چشمه معدنی آبرس شالقون، آبگرم اردها، آبگرم جلده باخان و آبگرم نرمیق اشاره کرد.

این شهر دارای بیش از نه چشمه آبگرم می باشد که تمامی آنها دارای منشا معدنی می باشند. این شهرستان سالهاست که به واسطه مزارع بزرگ پرورش گل و گیاه در ایران شهرت یافته است و در طول سال بیش از صدها میلیون دلار گل به شهرها و کشورهای دیگر صادر میکند. ریزعلی خواجوی، دهقان فداکار معروف کتابهای دبستان نیز یکی دیگر از چهرههای برجسته کشوری است. دیگر من به این تابلو علاقه ای ندارم. این تفرجگاه زیبا دارای یک چشمه و کمپ گردشگری (سکوهای نشیمن و سرویس های بهداشتی) است.

دیدگاهتان را بنویسید