آخرین اخبار «بورالان ماکو

قدمتش به زمان حکومت ایلخانان و صفویه برمیگردد. در ابتدای حکومت صفویان، با انتخاب شهر اردبیل بهعنوان پایتخت، حدود 20 مسجد زیبا، چندین گرمابه و بیش از 40 کاروانسرای اقامتی و تجاری به مرور زمان در شهر احداث شد که این امر حکایت از آبادانی و رونق و شکوفایی معماری و رشد ناگهانی شهر، پس از دوره مغول داشت. عدهای بر این باورند که بناب همان شهر شیز، در زمان حکومت ساسانیان است. دلم خیلی شکست که دیگر توان خلق اثر و نقاشی را ندارم تا این که به ذهنم رسید از امام رئوف و باب الحوائج حضرت رضا علیه السلام درخواست کنم کمکم کنند تا این بیماری علاج شود و همان لحظه نذر کردم که اگر این دستم بهبود یافت، ماجرای شفاعت وضمانت آهو را به تصویر کشم.

همان جا ترمز کنید. این چشمهها در 3 کیلومتری شهر دهلران، در دامنه سیاهکوه و نزدیک به غار خفاش، یکی از جاذبههای تماشایی منطقه، جا خوش کردهاند. برای دیدنش از اهالی سراغش را بگیرید، راهنماییتان می کنند. در گذشتههای بسیار دور، ساختمان این بنا در مسیر بینالمللی قرار گرفته بود که شمال کشور را به جنوب میرساند. حالا اگر شما هم دوست دارید با فرهنگ و سنت مردم بناب از گذشته تا امروز آشنا شوید، این حمام جای مناسبی است. این کبوترخانه در سال ۱۲۸۰ هجری شمسی در بناب ساخته شد.

تا اینکه در سال 1382 آن را بازسازی کردند و به مرور به موزه مردمشناسی تبدیل شد. البته کوهنوردان به این کمپ اکتفا نمیکنند و از قلههای متعدد آن بالا میروند. همدان پایتخت اولین تمدن ایران یعنی مادها بوده است و از نظر تاریخی و همچنین آثار طبیعی، اهمیت بهسزایی برای کشور دارد و تعداد جاهای دیدنی ایران در آن قابل توجه است. روستاهای شرقی اذرشهر در کوهستان و دارای آب و هوای سالم و روستاهای غربی آن در جلگه و کنار دریا میباشد که مالاریایی است. برنامه بعدی ما بازدید چشمه های رنگی معدنی باداب سورت میباشد .

پس در تور دو و نیم روزه تور باداب سورت آرندتور همراه ما باشید و از دیدنیهای این سفر زیبا لذت ببرید. پس از عبور از کیاسر به سمت چشمههای رنگی باداب سورت و روستای ارست حرکت میکنید. همین ویژگی هم باعث شده که توریستهای داخلی و خارجی فراوانی به سمت این روستا بیایند. اگر هم کسی نبود که بعید است نباشد، به سمت جاده کمربندی شرق بناب بروید. یکی از جاهای دیدنی بناب پل پنج چشمه است. علت نامش مشخص است؛ پنج چشمه از دل این پل رد میشوند. برای رسیدن به ورودی شبستان مسجد باید 8 پله را پایین بروید؛ چون دو متر پایینتر از سطح آسفالت خیابان است.

شهر بزرگ شده و این مسجد در حال حاضر در خیابان زرگران قرار دارد. فردوس، شهري آباد و در حال توسعه است. محله قدیمی آب شاهی در ابتدا روستایی در حومه یزد بود که نعیم آباد نام داشت. روستایی که چشمه سرداب در آن واقع شده است، 90 کیلومتر با مرکز استان چهارمحال بختیاری فاصله دارد. او مى فرمود: نوح ، آن هنگام که توفان به پا شده بود، آب ها را فراخواند و همه ى آنها به او پاسخ دادند، مگر آب هاى تلخ و آب هاى گوگرد دار.

سقف مسجد از هشت ستون تشکیل شده که سرستونهای مقرنسکاریشده دارند. پنج کیلومتر که از بناب فاصله بگیرید، به دامنه کوه قره قشون میرسید. فرهنگ بناب علاوه بر عید نوروز، عید پاییزه را هم در دل خود جای داده است. اين بندر تا زماني كه بندرعباس به تجارت انگليسيها اختصاص داده شد، مركز تجارت و معاملات كمپاني هند شرقي با مركز ايران بود. این ستونها از مهمترین بخشهای این بنا هستند که با تزئیناتی منحصربهفرد و نقشونگارهایی متفاوت فضای باستانی و جالبی را برای گردشگران به نمایش میگذارند. این تالاب در بهار و تابستان، آبوهوایی بسیار مطبوع دارد و به همین خاطر گردشگران فراوانی را به خود جذب میکند.

رود درخت توت : در شمال غرب کروخ بین قریه های علی سیروانی ، انجیرک و ساخری جریان داشته که فصل آبخیزی آن در فصل بهار است . سهند در بهار گلزاری بی بدیل است. البته ناگفته نماند که تفریحات پرطرفداری از قبیل شترسواری و موتور چهار چرخ نیز در کویر مرنجاب دایر و امکانپذیر است. روستای توته خانه یا توته خان از روستاهای معروف بناب است که در 24کیلومتری شهرستان بناب قرار گرفته است. شهرستان بناب آثار تاریخی فراوانی دارد. در اثر چهار آتشسوزی که در این منطقه اتفاق افتاد، بهناچار سقف قدیمی آن تعویض شد و تعمیرات فراوانی در آن صورت گرفت.

قرار دارد که با مشاهده آن میتوانید، درک بهتری از روند تحول علوم و فنون مختلف داشته باشید. خورهه یکی از قدیمیترین خانههای بشر است که عمرش به هزاره دوم پیش از میلاد بازمیگردد. از ویژگیهای ظاهری این بنا، کتیبه تاریخدار، سرستونهای نقاشیشده و منارههای بلند آن با ارتفاعی حدود 25 متر است که نمایی متفاوت به آن دادهاند. به گفته ساكنان منطقه آنها براي شفا يافتن از امراض پوستي خود با آب چشمه حمام مي كنند اما بدليل اينكه دماي آن تنها مقدار كمي از دماي محيط بالاتر است براي گرم كردن آن از داغ كردن سنگهاي موجود در اطراف چشمه و گذاردن آنها در داخل آب چشمه استفاده مي نمايند.در ايران اين اثر بي نظير بوده و فقط در آسيا در كشور تركيه مشابه آن بصورت رسوبات نمكي و فقط به رنگ سفيد وجود دارد.

اما قدیمیهای این روستا که یک بار از دهانه غار خوزه کول ورود کردهاند میگویند در داخل این غار که به نظر میرسد یک دستکند باستانی باشد، آثاری از معماری دستکند یافتهاند. از جمله اين اقدامات، ايجاد خطوط تلگراف و كابل زيردريايي بود كه ايران و هند را از طريق گواتر – جاسك – بندرعباس مرتبط ميساخت. این آیین زیبا از جمله دیدنی های یزد محسوب می شود و بسیاری افراد برای شرکت در این مراسم تور یزد را رزرو می کنند. آب این چشمه از شکاف سنگهای آتشفشانی خارج میشود و میتوان گفت که گسل شمال باختری و جنوب باختری در ایجاد آن تاثیرگذار بودهاند.

ظرف دیگری را که مناسب فر باشد با کره آب شده چرب می کنند یک ردیف رشته ختایی، یک ردیف گردوی خرد شده و روی همه آنها ترکیب هل و دارچین و گل محمدی و زنجبیل را می پاشند تا سه بار این کار را تکرار می کنند سپس ظرف را داخل فری که برای 20 دقیقه در 170 درجه سانتی گراد گرم شده است قرار می دهند بعد از 20 دقیقه رشته ختایی را بیرون می آورند تا خنک شود و شربت را به آن اضافه می کنند تا جذب شیرینی شود و بعد از 24 ساعت شیرینی آماده مصرف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید